الگوریتم page experience گوگل

نوشته شده توسط مرضیه نوایی لواسانی

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=7971

4.3/5 - (11 امتیاز)

گوگل اعلام کرده است که از سال 2021 سیگنال هایی مربوط به page experience یا همان تجربه صفحه را در رتبه بندی جستجوی گوگل قرار می گیرد. با این کار الگوریتم گوگل بروزرسانی می شود تا سیگنال های جدید برای تعیین رتبه بندی جستجو ترکیب شوند. الگوریتم page experience گوگل در واقع جنبه هایی از چگونگی درک کاربران از یک صفحه وب، هنگام تعامل با صفحه را اندازه گیری می کند. بهینه سازی صفحات از این نقطه نظر ها و جنبه ها باعث می شود تا کاربران تجربه ی بهتری از مرور صفحه به دست آورند. این موضوع می تواند بر موفقیت وب سایت ها تأثیرگذار باشد. زیرا کاربران را بیشتر جذب می کنند. در واقع الگوریتم page experience گوگل بررسی می کند که صفحه ی وبسایت شما چقدر قابل استفاده هست و چقدر کاربران به آن علاقه دارند.

هدف بروزرسانی الگوریتم page experience گوگل این است که گوگل اطمینان حاصل کند که صفحاتی که در رتبه ها و جایگاه های بالاتر صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل قرار دارند، تجربیاتی منزجر کننده برای کاربران ایجاد نمی کنند. به عبارت دیگر گوگل نمی خواهد وب سایت هایی که کاربرپسند نیستند رتبه های بالاتری نسبت به وب سایت های کاربرپسند داشته باشند. همه ی اینها باعث ایجاد تغییرات در سئو می شود. سیگنال های تجربه صفحه شامل موارد مختلفی می باشد. برخی از این موارد عبارتند از: Core Web Vital ها، سازگاری با موبایل، مرور ایمن، HTTPS و ….

چرا آپدیت الگوریتم page experience گوگل مهم است؟

هدف از آپدیت الگوریتم page experience گوگل این است که صفحاتی در رتبه های بالاتر قرار گیرند، که کاربران بیشتر دوستشان دارند. فاکتور های زیادی می تواند باعث محبوبیت و ارائه ی UX بهتر یک صفحه میان کاربران شود. یکی از نشانه هایی که گوگل متوجه می شود یک وب سایت بیشتر مورد علاقه کاربران است، تعداد کلیک هایی است که وب سایت مربوطه به دست می آورد. بدین معنا که تعداد کلیک های یک وب سایت می تواند بر رتبه بندی آن در موتور جستجوی گوگل مؤثر باشد. با بروزرسانی وب مطابق با الگوریتم های جدید گوگل می توان به بهترین نحو سئو سایت را تقویت کرد و دید بهتری در موتور جستجوی گوگل به دست آورد.

سیگنال های page experience چیست؟

گوگل می خواهد صفحات وبی که بیشتر کاربرپسند و مورد علاقه ی کاربران هستند، رتبه های بهتری داشته باشند. اما چه صفحاتی تجربه ی کاربری بهتری ارائه می دهند؟ در واقع گوگل برای اندازه گیری میزان قابل استفاده بودن و کاربرپسند بودن صفحات از سیگنال های page experience صفحات استفاده می کند. برخی از این سیگنال ها عبارتند از:

Core Web Vitals

Core Web Vital زیر مجموعه ای از Web Vital است و بیشترین اهمیت را دارند. این اندازه گیری ها برای هر صفحه در اینترنت استفاده می شود. Core Web Vital عملکرد یک صفحه را ارزیابی می کند و یک بررسی سریع از تجربه کاربر ارائه می دهد. سه تا از معیار های Core Web Vital ها عبارتند از:

 • LCP بزرگترین رنگ محتوا
 • FID تأخیر ورود اولیه
 • CLS تغییر چیدمان

طراحی سایت ریسپانسیو

گوگل در سال 2015 اعلام کرد وب سایت های موبایل فرندلی و طراحی سایت ریسپانسیو برای رتبه بندی در اولویت قرار دارند. منظور از طراحی سایت ریسپانسیو این است که صفحه ی وبسایت شما در هر دستگاهی با هر اندازه مانیتوری بدون ایجاد مشکل برای کاربر قابل مشاهده باشد. از آنجا که کاربران تلفن های همراه رو به افزایش هستند، ریسپانسیو سازی سایت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. طبق گزارشات، در حدود 63% از ترافیک وب سایت ها از تفلن های همراه به دست می آید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی سایت ریسپانسیو و یا ریسپانسیو سازی سایت در صورت تمایل می توانید از خدمات مشاوره تخصصی شرکت دارکوب استفاده نمایید. شرکت دارکوب با برخورداری از کادری متخصص، طراحی سایت و سئو سایت و ریسپانسیو سازی سایت انواع مشاغل را می پذیرد.

Safe Browsing

مرور ایمن یا همان Safe Browsing به صاحبین وب سایت ها این امکان را می دهد تا مشکلات امنیتی وب سایت خود را برطرف کنند. برای برطرف کردن مشکلات امنیتی صفحات وب ابزار های گوناگونی وجود دارد. اما یکی از بهترین این ابزار ها کنسول جستجوی گوگل است. در واقع با ابزار کنسول جستجوی گوگل صاحبین وب سایت ها می توانند موارد مختلف امنیتی مانند بدافزار ها، بارگذاری های غیر معمول و … را بررسی کنند و در صورت وجود مشکل اقدامات لازم برای رفع آنها را انجام دهند.

HTTPS

HTTPS نسخه ی ایمن پروتکل HTTP است. HTTPS می تواند یک مرور ایمن و بهترین عملکرد را ارائه دهد و ویژگی هایی را معرفی کند که باعث افزایش نرخ تبدیل وب سایت ها شود.

الگوریتم تجربه صفحه گوگل و سئو

الگوریتم page experience گوگل

چگونه می توان تجربه کاربری سایت را بهبود بخشید؟

بهینه سازی سایت مطابق با الگوریتم page experience گوگل می تواند منجر به ایجاد تجربه کاربری بهتر شود. برخی مواردی که در تجربه کاربر مؤثرند، عبارتند از:

سئو یا بهینه سازی سایت

سئو یا همان بهینه سازی سایت تکنیک های زیادی دارد. هر چه بر روی سئو و بهینه سازی سایت خود بیشتر کار کنید وب سایت موفق تری خواهید داشت. کار کردن بر روی بهینه سازی سایت باعث جلب رضایت بیشتر کاربران و دید بیشتر در موتور های جستجو می شود. یک وب سایت بهینه میزان جذب و نرخ تبدیل بالاتری دارد. برخی از تکنیک های سئو کلاه سفید عبارتند از: ایجاد محتوای جذاب و ارزشمند و مرتبط، استفاده از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط، گرفتن بک لینک از وب سایت های معتبر، بهینه سازی سرعت وب سایت و …..

برای اینکه مورد جریمه گوگل قرار نگیرید بایستی از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده نمایید. برای پیاده سازی استراتژی های سئو کلاه سفید بهتر است یک متخصص سئو و یا شرکت طراحی سایت و سئو استخدام کنید. شرکت دارکوب با برخورداری از متخصصین سئو و کادری مجرب درخواست طراحی سایت و سئو سایت مشاغل مختلف را می پذیرد.

بهینه سازی سرعت وب سایت

صاحبین وب سایت ها با بهینه سازی سرعت وب سایت خود می توانند تجربه کاربری بهتری ارائه دهند. بهتر است سرعت بارگذاری یک سایت چه برای کامپیوتر های رومیزی و چه برای موبایل ها کمتر از 3 ثانیه باشد. طبق گزارشات اگر سرعت بارگذاری یک صفحه بیش از 2 ثانیه زمان ببرد، بیش از نیمی از کاربران خود از دست می دهد. بر اساس مطالعات، ایده آل سرعت بارگذاری 1 ثانیه می باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که صفحه ی خرابی در طراحی سایت شما وجود ندارد. وجود صفحات خراب و یا لینک های شکسته می تواند تجربه ی کاربری بدی ایجاد کند.

تجربه کاربری صفحه ی خود را با صفحات رقبا مقایسه کنید

با مقایسه ی تجربه کاربری صفحه خود با صفحه رقبایتان می توانید متوجه شوید که آیا UX صفحه ی شما به اندازه ی کافی خوب هست یا خیر! صفحاتی که رتبه های بالاتر را به دست آورده اند از تجربه کاربری و استراتژی های سئو خوبی برخوردارند. بنابراین شما باید از جهات مختلف وب سایتتان را با آنها مقایسه کنید و اصلاحات لازم را در صفحه خود ایجاد کنید. برای اینکه بهتر به این موضوع پی ببرید از خودتان بپرسید آنها چه کاری در طراحی وبسایت خود انجام داده اند که من انجام نداده ام؟ کیفیت محتوای رقبای من چگونه است؟ وب سایت آنها چه فرقی با وبسایت من دارد؟ آنها از چه کلمات کلیدی استفاده کرده اند که باعث جلب رضایت بیشتر کاربرانشان شده است؟ با یک ارزیابی درست متوجه می شوید که چکار باید کنید تا در رقابت پیروز شوید. هدف شما نبایستی کپی برداری از وب سایت رقبا باشد، بلکه باید پیروزی در رقابت باشد. بنابراین شما باید بهتر از رقبایتان عمل کنید.

تحلیل طراحی وب سایت

با تحلیل طراحی وب سایت می توانید به نقاط ضعف و قوت وبسایت خود پی ببرید. اگر بازدید وب سایت شما به اندازه ی کافی خوب نیست و یا طراحی سایت شما نرخ ترک از صفحه ی بالایی را تجربه می کند، تحلیل طراحی وب سایت کمک می کند تا ایرادات طراحی سایت خود را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن مشکلات سایت و رفع آنها دوباره تحلیل طراحی سایت را انجام دهید تا متوجه شوید آیا مشکلات واقعاً رفع شده اند و به نتیجه ی مطلوب رسیده اید یا خیر!

بروزرسانی الگوریتم گوگل و page experience

الگوریتم page experience گوگل

قالب وب سایت

مورد دیگری که در ارائه ی UX خوب تأثیر زیادی دارد، انتخاب قالب وب سایت مناسب است. قالب وب سایت در واقع شکل ظاهری طراحی سایت و گرافیک وب سایت شما را تشکیل می دهد. هر قالب وب سایت وردپرس ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. برای اینکه قالب وب سایت خوبی انتخاب و خریداری کنید، توجه به چند نکته می تواند سودمند باشد:

 • قالبی انتخاب کنید که بیشترین همخوانی با اهداف تجاری شما را داشته باشد.
 • قالب وب سایت شما بایستی سبک و ریسپانسیو باشد. استفاده ی بیش از اندازه از افزونه ها باعث سنگین شدن سایت و کاهش سرعت بارگذاری آن می شود.
 • قالب وب سایت شما بایستی ظاهری جذاب و زیبا داشته باشد تا گرافیک وب سایت خوبی ارائه دهد و کاربران را بیشتر جذب کند.
 • قالب وب سایتی که انتخاب می کنید بهتر است از خدمات پشتیبانی برخوردار باشد. حتی بهترین قالب سایت نیز ممکن است روزی با مشکل روبرو شود که رفع آن نیاز به خدمات پشتیبانی داشته باشد.

برای خرید قالب وب سایت وردپرس زیبا، کارآمد و ریسپانسیو در صورت تمایل می توانید از فروشگاه قالب شرکت دارکوب دیدن فرمایید. تمامی قالب های این فروشگاه به سفارش شرکت دارکوب طراحی شده اند، ریسپانسیو هستند و از خدمات پشتیبانی شرکت دارکوب برخوردارند.

به روز رسانی سایت

به روز رسانی سایت باعث می شود تا وب سایت منطبق با آخرین تغییرات، پیشرفت و تکامل داشته باشد. با توجه به اینکه فناوری طراحی سایت دائماً در حال پیشرفت و تغییر است، به روز رسانی سایت می تواند باعث ارائه ی UX بهتری شود. همچنین اگر وب سایتی قدیمی دارید با یک طراحی سایت جدید می توانید مطابق استاندارد های روز طراحی سایت جدید و مدرن در ارائه ی تجربه کاربری بهتر عمل کنید.

ایمن سازی وب سایت

ایمن سازی وب سایت یکی از مهمترین موارد در ارائه ی تجربه کاربری خوب می باشد. به خصوص اگر یک وب سایت فروشگاهی دارید و یا سایتی دارید که اطلاعات کاربران در آن جابجا می شود خیلی مهم است که از ایمن سازی وب سایت خود مطمئن باشید. وب سایتی که ایمنی ضعیفی داشته باشد نمی تواند اعتماد کاربران را جلب کند. ایمن سازی وب سایت راهکار های مختلفی دارد. یکی از اقداماتی که برای ایمن سازی سایت خود می توانید انجام دهید، بکاپ گیری است. بکاپ گیری ها کمک می کنند تا اگر به طور تصادفی و به هر علتی اطلاعات سایت از بین رفتند باز هم قابل بازیابی باشند. اگر وب سایت وردپرس دارید برای ایمن سازی وب سایت خود می توانید از پلاگین های مختلفی استفاده کنید. با پلاگین ها می توانید امنیت سایت خود را حفظ کنید و ارتقاء دهید. تهیه ی گواهی SSL نیز یکی دیگر از راهکار های ایمن سازی وب سایت است. کاربران به وب سایت هایی که از پروتکل HTTPS استفاده می کنند بیشتر اعتماد می کنند.

تأثیر آپدیت page experience گوگل بر روی سئو سایت

گوگل به دنبال رتبه بندی بالاتر وب سایت هایی است که به طور کلی UX بهتری ارائه می دهند. طبق مطالعات صفحه ای که سئو خوبی داشته باشد و خوب بهینه شده باشد بایستی ویژگی های ذیل را داشته باشد:

 • یک وب سایت بهینه شده بایستی کاربردی باشد. بدین معنا که اطلاعات درست و خوبی را در اختیار کاربران قرار دهد.
 • عملکرد خوبی داشته باشد و پیمایش سایت برای کاربر راحت و ساده باشد.
 • جذاب باشد و از تصاویر به بهترین نحو برای جذب کاربر استفاده کرده باشد.
 • از دیدگاه الگوریتم گوگل وب سایتی خوب است که برای همه ی کاربران قابل دسترسی باشد.

برای اینکه وب سایت شما در الگوریتم گوگل رتبه ی خوبی کسب کند بایستی محتوای با کیفیتی داشته باشد. صاحبین وب سایت ها بایستی مطابق با بروزرسانی الگوریتم page experience گوگل، استراتژی های سئو خود را بروز کنند.

نتیجه

بر اساس الگوریتم page experience گوگل صفحاتی قادر به کسب رتبه های بالاتر گوگل هستند که تجربه کاربری خوبی ارائه دهند و کاربران به آن صفحات علاقه داشته باشند. برای اینکه گوگل بتواند متوجه شود کدام صفحات مورد علاقه کاربران هستند و UX خوبی دارند، از فاکتور های مختلفی مانند سئو، بهینه سازی سرعت سایت، ایمن سازی وب سایت و …. استفاده می کند.

اگر می خواهید رتبه های بالاتر SERP را به دست آورید بایستی آخرین فاکتور های مد نظر الگوریتم گوگل و قواعد سئو را به خوبی در سایت خود پیاده سازی کنید. پیاده سازی اصول سئو سایت یک کار تخصصی است. برای برخوردار بودن از بالاترین کیفیت بهتر است یک متخصص سئو و یا شرکت طراحی سایت و سئو سایت معتبر استخدام کنید. شرکت دارکوب با بیش از 19 سال سابقه ی کار و برخورداری از کادری حرفه ای درخواست سئو و بهینه سازی سایت و طراحی سایت مشاغل مختلف را می پذیرد.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز