سئو فنی SEO Technical چیست؟

نوشته شده توسط خانم بربروشان

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=10345

4.8/5 - (5 امتیاز)

بعد از طراحی و ایجاد یک سایت برای افزایش بازدیدکننده نیاز به بهینه سازی وب سایت است، همچنین یکی از مباحث مهم مربوط به دیجیتال مارکتینگ، سئو سایت می باشد. این موارد باعث شده است بهینه سازی وب سایت به یکی از موضوعات مهم در دنیای دیجیتال تبدیل گردد. در این مقاله سعی داریم به یکی از فاکتور های مهم سئو، یعنی SEO Technical یا سئو فنی بپردازیم.

سئو و بهینه سازی وب سایت

سئو یا به عبارتی دیگر بهینه سازی موتور جستجو Search Engine Optimization مجموعه فرآیند هایی است که بر اساس آنها صفحات یکی سایت برای قرار گرفتن در جایگاه های برتر گوگل و دیگر موتور های جستجو آماده می شوند.

با بهینه سازی وب سایت، صفحات آن به صورت organic یا طبیعی رتبه بندی می گردد. لذا با تداول سئو و انجام همیشگی آن جایگاه سایت در نتایج ثابت خواهد ماند و نیازی به پرداخت پول برای حفظ جایگاه نیست.

همانطور که در بالا گفته شد، بهینه سازی وب سایت یکی از کانال های مهم دیجیتال مارکتینگ می باشد. اما چرا؟ از آنجایی که هر سایت برای موفقیت نیاز به بازدید کننده بیشتر دارد، سئو باعث افزایش بازدیدکنندگان یک سایت می باشد، هدف ما نیز از بازاریابی اینترنتی افزایش مخاطبان یک کسب و کار است، پس سئو یک اصل مهم در بازاریابی دیجیتال به حساب می آید.

برای آنکه سئو موفق داشته باشید اصول زیر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد:

 • در قدم اول نیاز است، خزنده های موتور جستجو صفحات سایت را به سرعت پیدا و اطلاعات آنها را جمع آوری نمایند.
 • در وهله بعدی باید بتوان محتوای متقاعد کننده و جذاب تولید کرد. وقتی محتوا کامل و بدون ایراد باشد هم مخاطب جذب سایت می شود و هم رتبه سایت در نتایج جستجو بهبود پیدا می کند.
 • برای آنکه بتوان در نتایج جستجو ظاهر شد باید کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با سایت را انتخاب کرد. انتخاب کلمات کلیدی برای تولید محتوا نیز اهمیت دارد.
 • در طراحی وب سایت و همچنین بهینه سازی سایت باید برای تجربه کاربری عالی کوشید. یکی از کار های مهم در این راستا افزایش سرعت بارگذاری وب سایت و طراحی UX جذاب است.
 • محتوا باید به گونه ای باشد که بتوان آن را به اشتراک گذاشت، در نتیجه لینک صفحات سایت در سایت ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.
 • یکی از راه های دیگر جذب مخاطب و همچنین افزایش نرخ کلیک CTR انتخاب عنوان و URL جذاب و قانع کننده است.
  نشانه گذاری Snippet/schema برای برجسته شدن در SERP

برای آنکه بتوان به موارد بالا عمل نمود باید بهینه سازی سایت به خوبی و با دقت بالا انجام شود. همچنین بهتر است بدانید بهینه سازی سایت امری یکباره نیست که تنها با انجام یک بار آن بتوانید جایگاه قابل توجهی در نتایج موتور جستجو بدست بیاورید، بلکه باید بر انجام آن مداومت بورزید. برخی از اصول سئو نیاز است هر روز انجام شوند و برخی دیگر هفته ای یا ماهانه.

گاهی مواقع ممکن است برای بدست آوردن جایگاه بهتر در گوگل مدت زمان زیادی به بهینه سازی سایت خود بپردازید و نتیجه دلخواه بدست نیاورید. در این باره باید گفت از آنجایی که رقبای زیادی برای بدست آوردن رتبه اول گوگل تلاش می کنند، زمان مشخصی برای رسیدن به جایگاه اول گوگل وجود ندارد و شما باید تا رسیدن به نتیجه دلخواه به بهینه سازی سایت خود بپردازید و بعد از آن نیز لازم است برخی از اصول سئو را به صورت مداوم انجام دهید.

اگر قصد بهینه سازی وب سایت خود را دارید، باید بدانید که سئو سایت باید توسط افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه انجام شوند چرا که سئو هر روز در حال تغییر است و ممکن است تکنیک هایی که امروز آنها را انجام می دهید، فردا به یک تکنیک مضر تبدیل شوند. در این راستا می توانید با متخصصان و سئو کار های شرکت طراحی وب سایت دارکوب مشاوره آنلاین یا حضوری به صورت رایگان داشته باشید.

قبل از پرداختن به سئو فنی، بهتر است بدانید سئو به طور کلی به چند دسته تقسیم می شود:

سئو داخل سایت SEO On Page: سئو داخلی سایت فرایند های بهینه سازی داخلی سایت می باشد که قسمت مهمی از سئو را تشکیل می دهند و عبارتند از: انتخاب کلمات کلیدی مناسب، تولید محتوا، بهینه سازی سرعت بارگذاری سایت، لینک دهی داخلی و …

سئو خارج سایت SEO Off Page: سئو خارجی سایت نیز مجموعه فرایند هایی می باشد که به بهینه سازی خارجی سایت می پردازد و اغلب مربوط به تبلیغات سایت است. از مهمترین روش های سئو خارجی می توان به بک لینک سازی و فعالیت در شبکه های اجتماعی پرداخت.

برخی از سئو کار ها یک دسته بندی دیگر برای سئو معرفی می کنند که آن SEO Technical یا سئو فنی می باشد. این دسته از سئو می تواند شامل برخی از تکنیک های سئو داخلی یا سئو خارجی باشد. در کل هدف از انجام سئو فنی افزایش کیفیت سایت برای نمایش به کاربران است که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

سئو فنی سایت

سئو تکنیکال سایت به بهینه سازی فنی سایت و بهبود جنبه های فنی وب سایت با هدف افزایش رتبه سایت در نتایج موتور های جستجو اشاره دارد. افزایش سرعت بارگذاری وب سایت برای کاربران و انجام کار هایی برای خزیدن سریع و آسان صفحات سایت از جمله تکنیک های فنی سئو هستند. سئو فنی همچنین به درک آسان تر و بهتر صفحات سایت برای کاربران و موتور های جستجو اشاره دارد.

گوگل و سایر موتور های جستجو همیشه سعی دارند بهترین نتایج ممکن را برای جستجوی خود به کاربران خود ارائه دهند، در این راستا نیز، ربات های موتور جستجو (که وظیفه جمع آوری اطلاعات صفحات وب را دارند) صفحات وب را بر اساس عوامل متعددی می خزند و ارزیابی می کنند. برخی از این عوامل بر اساس تجربه کاربر می باشد، همانند سرعت بارگذاری یا لود صفحات سایت. از عوامل دیگر نیز به ربات ‌های موتور های جستجو کمک می‌کنند تا بفهمند صفحات شما درباره چه چیزی هستند. سئو فنی در اصل به درک بهتر آنها کمک می کند.

بنابراین، با بهبود جنبه های فنی به موتور های جستجو کمک می کنیم تا صفحات سایت را سریع تر و بهتر پیمایش و درک کنند. نتیجه این کار بدست آوردن جایگاه بهتر در لیست نتایج گوگل است. همچنین اگر سئو فنی برای سایت انجام نشود ممکن است انجام دیگر تکنیک های بهینه سازی بدون نتیجه بماند و حتی منجر به نتیجه منفی و از دست دادن جایگاه در نتایج گوگل شود.

افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت

در قدم اول برای بهینه سازی فنی سایت، باید سرعت لود سایت را از جنبه های مختلف کنترل نمود. اغلب مردم به اینترنت پر سرعت دسترسی دارند و در صورتی که صفحات یکی سایت به کندی باز شوند از بازدید سایت صرف نظر کرده و به سایت های دیگر مراجعه می کنند. این ترک سریع کاربر یک سیگنال منفی به موتور جستجو می فرستد و باعث عملکرد منفی سایت می شود.

برای کنترل سرعت سایت ابزار ها و وب سایت های مختلفی طراحی شده اند که بر اساس آنها می توانید از میزان سرعت بارگذاری وب سایت خود مطلع شوید. یکی از این ابزار ها که مطلق به گوگل می باشد، PageSpeed Insights یا google page speed است. با مراجعه به این سایت می توانید از میزان سرعت وب سایت خود مطلع شوید یک از ویژگی های خوب این ابزار نمایش مواردی است که بر کندی سرعت تاثیر گذاشته اند. لینک دهی اشتباه، حجم بالای محتوا از جمله تصاویر و ویدئو ها، کدنویسی اشتباه، تعداد زیاد پلاگین ها و افزونه ها نصب شده و … از مواردی هستند که بر سرعت سایت تاثیر منفی می گذارند.

گوگل در رتبه بندی خود سایت هایی که سرعت لود بالایی دارند را نسبت به سایت های دیگر در اولویت قرار می دهد.

خزیدن ربات های موتور جستجو

موتور های جستجو برای رتبه بندی سایت ربات ها یا عنکبوت های خود را راهی صفحات سایت ها می کنند. این ربات ها با پیمایش در صفحات سایت ها اطلاعات آنها را جمع آوری کرده و در اختیار الگوریتم های رتبه بندی قرار می دهند و آنها نیز از این اطلاعات برای رتبه بندی صفحات استفاده می کنند. هر چه صفحه سایت قابل درک تر باشد ربات ها سریع تر اطلاعات را جمع آوری و در نتیجه رتبه بندی سریع تر اتفاق می افتد.

یکی از روش هایی که به درک سریع صفحات سایت کمک می کند، یک ساختار پیوند داخلی عالی است. این کار هم آنها را به دیگر صفحات سایت هدایت می کند و هم نکات مهم سایت را به آنها نشان می دهد. با استفاده از فایل robots.txt می توانید به ربات ها در سایت خود جهت دهید. گاهی اوقات، یک اشتباه کوچک باعث می شود فایل های CSS و JS سایت در فایل robot.txt مسدود شود. این فایل ها حاوی کد هایی هستند که به مرورگر ها می گوید که سایت شما چگونه باید باشد و چگونه کار می کند. اگر آن فایل‌ ها مسدود شده باشند، موتور های جستجو نمی ‌توانند بفهمند که سایت شما به درستی کار می‌ کند یا خیر. به همین دلیل این کار باید توسط افراد متخصص انجام شود.

اگر می‌ خواهید ربات ‌ها در یک صفحه پیمایش کنند، اما به دلایلی آن را در نتایج جستجو لیست نکنند، می ‌توانید با متا تگ robots به آنها بگویید. با meta robots tag نیز می توانید به آنها دستور دهید که یک صفحه را بخزند، اما پیوند های موجود در صفحه را دنبال نکنند. این متا تگ یک قطعه کد است که در صفحه نمایش داده نمی شود.

پیوند های مرده یا ارور 404

یکی از موارد آزار دهنده برای کاربران برخورد با ارور 404 است. این خطا به دلیل پیوند مرده و صفحه ای وجود ندارد رخ می دهد. اگر لینکی به صفحه ای غیر موجود در سایت شما منتهی شود، افراد با صفحه خطای 404 مواجه خواهند شد. این برخورد تجربه کاربری را بد خواهد کرد و باعث ارسال سیگنال منفی به موتور جستجو می شود.

برای جلوگیری از پیوند های غیر ضروری مرده، همیشه باید URL یک صفحه را هنگام حذف یا انتقال آن تغییر مسیر دهید. در حالت ایده آل، شما آن را به صفحه ای هدایت یا ریدایرکت redirect می کنید که جایگزین صفحه قدیمی می شود.

محتوای تکراری

اگر محتوای یکسانی در چندین صفحه از سایت خود دارید برای رتبه بندی سایت ضرر دارد. زیرا، اگر چند صفحه محتوای یکسانی را نشان دهند، کدام یک باید بالاترین رتبه را داشته باشند؟ در نتیجه، ممکن است گوگل تمام صفحات با محتوای یکسان را در رتبه پایین تری قرار دهد.

ممکن است بدون اینکه بدانید سایت شما مشکل محتوای تکراری داشته باشد. به دلایل فنی، URL های مختلف می توانند محتوای یکسانی را نشان دهند. برای یک بازدید کننده، این مشکل هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند، اما برای موتور جستجو مانند محتوای تکراری در چند صفحه است. این مشکل به صورت فنی باید حل شود به همین دلیل نیاز به فرد متخصص است.

وب سایت ایمن

سایت بهینه سازی شده (چه از لحاظ فنی و چه از نظر جنبه های دیگر بهینه سازی) سایتی است که به طور کامل ایمن باشد. ایمن شدن وب سایت نه تنها باعث حفظ اطلاعات سایت می گردد بلکه باعث حفظ حریم کاربران سایت نیز است، چرا که کاربران ممکن است در سایت شما اطلاعاتی را ثبت کرده باشند.

یکی از مهمترین کار ها برای ایمن سازی وب سایت پیاده سازی HTTPS است. این کار یکی از تکنیک های مهم سئو فنی سایت می باشد. پروتکل HTTPS باعث ارسال اطلاعات به صورت رمزنگاری شده بین مرورگر و سایت است. در صورتی که با پروتکل HTTP داده ها بدون رمز گذاری ارسال می گردند. برای پیاده سازی HTTPS در سایت خود به یک گواهی به اصطلاح SSL نیاز دارید.

گوگل به امنیت وب سایت ها و ایمن بودن آنها اهمیت می دهد، بنابراین HTTPS را به یک سیگنال رتبه بندی تبدیل کرده است، به همین دلیل وب سایت های امن بالاتر از سایت های ناامن قرار می گیرند و رتبه بندی می شوند.

داده های ساختار یافته

برای آنکه خزیدن ربات ها و رتبه بندی سایت سریع تر و بهتر انجام شوند، باید موتور جستجو صفحات سایت را بهتر درک کند. داده های ساختار یافته به موتور های جستجو کمک می کند تا وب سایت و محتوای آن را بهتر درک کنند، در نتیجه رتبه بندی سایت بهبود می یابد.

نقشه سایت XML

هر وب سایت برای خود یک نقشه سایت دارد که فایل آن را باید در پنل کاربری سایت آپلود کرد. نقشه سایت لیستی از تمامی صفحات سایت است و به عنوان یک نقشه راه برای موتور های جستجو در سایت شما عمل می کند. با استفاده از آن، مطمئن خواهید شد که موتور های جستجو هیچ محتوای مهمی را در سایت از دست نخواهند داد. نقشه سایت XML اغلب در پست‌ ها، صفحات، برچسب ‌ها و … دسته ‌بندی می‌ شود و شامل تعداد تصاویر و آخرین تاریخ اصلاح برای هر صفحه است.

موارد گفته شده در بالا از مهمترین روش های سئو فنی سایت هستند که باید به صورت تخصصی به آنها پرداخته شود.

کوچکترین اشتباه می تواند نتیجه منفی در رتبه بندی سایت را به همراه داشته باشد. به همین دلیل به شما عزیزان توصیه می کنیم بهینه سازی سایت خود را به افراد متخصص بسپارید. همچنین در این راستا می توانید با کارشناسان ما مشاوره رایگان به صورت حضوری یا آنلاین داشته باشید. شرکت طراحی وب سایت دارکوب در ارائه خدمات طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت دارای بیش از 18 سال سابقه قابل ارائه است.

سئو چیست؟

سئو مخفف عبارت Sarch Engine Optimization به معنای بهینه سازی موتور جستجو می باشد. در مفهوم به مجموعه اصول و تکنیک هایی که بر اساس آنها صفحات یک سایت در رتبه برتر نتایج گوگل قرار می گیرد، بهینه سازی یا سئو گفته می شود.

سئو فنی چیست؟

سئو فنی به بهینه سازی سایت از لحاظ جنبه های فنی اطلاق می گردد که نتیجه آن درک سریع و آسان صفحات سایت برای خزنده های موتور جستجو و کاربران است. سئو فنی همچنین باعث بهبود سرعت بارگذاری سایت می شود.

سئو فنی سایت شامل چه مواردی می شود؟

سئو تکنیکال شامل موارد مختلفی است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت
 • آسان نمودن خزیدن ربات های موتور جستجو
 • حذف ارور های 404 از سایت
 • حذف صفحات با محتوای تکراری
 • ایمن سازی وب سایت
 • استفاده از داده های ساختار یافته
 • استفاده از نقشه سایت XML
اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز