تاثیر سن دامنه بر روی سئو سایت

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=263

5/5 - (1 امتیاز)

سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو روش قدرمندی برای بازاریابی اینترنتی است. سئوکاران تلاش می کنند که محتوای یک وب سایت هرچه بیشتر در موتورهای جستجو فهرست شده و رتبه بهتری بگیرد.

دامنه فعالیت ها و دانش یک سئو کار بسیار وسیع است. فاکتورهای زیادی بر روی رتبه دهی موتورهای جستجو موثر است. از سوی دیگر جزئیات کارکرد موتورهای جستجو و رتبه بندی تا حدی زیادی یک راز است. سئو کاران ما در دارکوب مانند سایر فعالان در این حوزه با مطالعه و سالیان تجریه توانسته اند به موفقیت برسند. اما با این حال رفتار موتورهای جستجو مدام در حال تغییر است و هر روز وب سایت جدیدی متولد می شود که تلاش می کند رقبای پیشین را از میدان رقابت که همان صفحات اولی نتایج جستجو است بیرون کنند.

اما این تصور عمومی وجود دارد که یک نام دامنه قدیمی به علت داشتن قدمت طولانی نزد کاربران و موتورهای جستجو شناخته شده تر است. پس در این حالت بهتر است ما نام دامنه ایی را برای کسب و کار خود خریداری کنیم که عمر بیشتری دارد. تا حضور خود را از نقطه صفر آغاز نکنیم و چند قدم جلو تر از پله اول باشیم. به نظر منطقی می آید، نه؟

اما موضوع به این سادگی نیست. بحث های زیادی درباره اهمیت سن دامنه، سن محتوا، قیمت دامنه، مقدار تاثیر گذاری و بازگشت این سرمایه گذاری وجود دارد. اگر شما نام دامنه ایی دارید که سال هاست از آن استفاده می کنید، مسلما این دامنه برای شما با ارزش تر از یک نام دامنه جدید است. اما اگر شما می خواهید نام دامنه ایی که سال ها پیش ثبت شده است را خریداری کنید، موضوع ارزش واقعی این دامنه می تواند خیلی پیچیده باشد. مثلا موضع فعالیت این دامنه تا کنون چه بوده است؟ طول عمر محتوای آن چقدر است؟ چه مقدار بک لینک دارد و کیفیت آن چگونه است؟ آیا همچنان روی این دامنه فعالیت انجام می شود؟ رتبه آن چطور است؟

خوب نظر کارشناسان سئو و گوگل درباره سن دامنه چیست؟ اگر گشتی در مقالات وب سایت های سئو و کارشناسان شناخته شده گوگل مانند مت کاتز بزنید، متوجه تنوع نظر ها خواهید شد. از سویی این کارشناس ارشد گوگل می گوید که سن دامنه تاثیر چندانی بر روی سئو ندارد اما ادعای برخی سئوکاران چیز دیگری را می گوید، که ظاهر لینک های قدیمی تر جایگاه خاصی نزد الگوریتم های رتبه بندی دارند.

خوب این چالش بزرگی است. چون امروز خیلی ها حاضرند که برای یک دامنه قدیمی مبلغ گزافی را بپردارند. سوال این است که آیا این یک تصور واهی است یا دامنه قدیمی برای سئو موثر است. در این مقاله از دارکوب به بررسی نظرات و شواهد بیشتر در این رابطه می پردازیم.

 

نظر گوگل درباره عمر دامنه

شاید شما مصاحبه مت کاتز درباره سن دامنه و رتبه دهی را دیده باشید. این که چه مقدار عمر دامنه می تواند بر کارکرد خزنده های وب، رتبه بندی و Domain Authority تاثیر بگذارد.

مسئله اول این است که آیا گوگل می تواند از طریق اطلاعات Whois سن دامنه را مشخص کند؟ اطلاعات whois برای تشخیص سن دامنه خیلی قابل اتکا نیست. مخصوصا وقتی با دامنه های خیر .com مواجه هستیم. دامنه هایی  که برای یک منطقه خاص جغرافیایی ثبت شده اند. بنابراین گوگل می تواند از راه های دیگری به این موضوع پی برد. یکی اینکه ببیند چه زمانی لینکی از وب سایت در نتایج جستجو مشاهد شد، دیگری این است که به تاریخ اولین crawl یک وب سایت استناد کند.

اما موضوع ما بر سر اهمیت سن دامنه است. مت کاتز می گوید که ما نباید خیلی نگران سن دامنه وب سایت باشیم. بخصوص در سن دامنه 6 ماه یا یک سال تفاوت محسوسی دیده نمی شود. وی معتقد است اگر که یک وب سایت دو ماه از سن دامنه آن بگذرد شانس حضور در نتایج گوگل را داراست. بنابراین پیشنهاد می کند اگر قصد ساخت وب سایتی برای کسب و کار خود را دارید بهتر است یک دامنه بخرید و در آن درباره موضوعی که در آینده در آن قرار داده خواهد شد بنویسید. سپس به سراغ ساخت وب سایت بروید. چون معمولا این مرحله حداقل یک یا چند ماه به طول می انجامد.

اما آن چیز که برای گوگل بیشتر اهمیت دارد، کیفیت مطالب و بک لینک هایی است که یک وب سایت دریافت می کند و باعث بهبود رتبه آن می شود.

موضوع دیگر، شاید شنیده باشید که برخی از ثبت کنندگان نام دامنه ادعا کرده اند که اگر بیش از سه سال نام دامنه را تمدید کنید برای رتبه بندی وب سایت مفید است. در این مورد هم مت کاتز این ادعا را رد می کند و می گوید که گوگل اطلاعات متنوعی از یک وب سایت دارد، تنها نام دامنه برای رتبه بندی مورد استفاده قرار نمی گیرد. یعنی در بررسی ها، تاریخچه یک سایت نیز بررسی می شود و اینکه زمان تمدید دامنه قابل استناد نیست.

پس ما می توانیم از این گفته ها نتیجه بگیریم که سن دامنه برای گوگل اهمیت چندانی ندارد. و پیشنهاد می شود بجای صرف انرژی و پولمان و پرداختن به این موضوع به کیفیت پروفایل بک لینک ها و محتوای وب سایت خود توجه داشته باشیم.

 

نظر سایر سئو کاران درباره سن دامنه

خوب همانطور که قبلا گفتم تجربه برخی از کارشناسان سئو با نظر کارشناس گوگل مت کاتز همخوانی ندارد. اما این ادعا هم تا حد زیادی درست نیست. بلکه مسئله در نحوه برداشت غلط از صحبت های کاتز و منطق عموم است. برای مثال من در اینجا به نظرات وب سایت ماز متخصص در حوزه سئو می پردازم.

بحث را از یک سناریو آغاز می کنیم. تصور کنید که دو دامنه داریم. یکی 3 سال و دیگری 8 سال سن دارند. کیفیت بک لینک ها و محتوای این سایت ها یکسان است. آیا سن دامنه می تواند عاملی در رتبه بندی این دو وب سایت باشد؟ مسلما خیر.

اما برخی با بررسی صفحه نتایج جستجو ادعا می کنند که بیشتر لینک های موجود در صفحه اول دامنه ایی با سن بالا دارند. نکته مهم در اینجا این است که باید شما متوجه باشید این سن بالا علت رتبه بالا نیست. بلکه همبستگی آن با سایر عوامل را نشان می دهد. احتمال زیاد دامنه ایی که سن بالاتری دارد، مدت زمان بیشتری برای کار کردن بر روی سئوی سایت خود داشته است. احتمالا مطالب درجه یک زیادی در این سایت وجود دارد، تبلیغات و کار برند سازی را مدت هاست بر روی وب سایت خود انجام داده است، افراد زیادی آن را می شناسند و بر روی لینک های آن کلیکی می کنند. پس می توان نتیجه گرفت که سن دامنه تنها عامل در رتبه بندی نیست.

حتی می توان گفت اگر شما امروز وب سایت جدیدی با نام جدید ثبت کنید و تمام کارهای برند سازی، تولید محتوا، سئو و غیره یک وب سایت رتبه برتر را انجام دهید، وب سایت شما شانس این را دارد که در زمان بسیار کوتاه تری به این رتبه دست بیابد. چون شما وب سایت با کیفیت و پر تلاشی را با سرعت رشد بالایی را به گوگل معرفی می کنید.

از این توضیحات می توان نتیجه گرفت که همیشه یک وب سایت جدید شانس به دست آوردن رتبه اول را دارد. اما مسئله این است که شما چه مقدار توان و علاقه دارید که بر روی آن کار و سرمایه گذاری کنید. دنیای تکنولوژی همیشه آماده حضور غول هاست. مانند وب سایت های توئیتر، فیسبوک و eBay که در مدت کوتاهی صد ها میلیون کاربر را به خود جذب کردند.

 

آیا زمان تمدید نام دامنه بر سئو تاثیر دارد؟

خیر. بدیهی است که این مورد هم نمی تواند حداقل به تنهایی تاثیری بر روی رتبه بندی داشته باشد. این تصور از اینجا ایجاد می شود که وب سایت های اسپمی دامنه را برای مدت کوتاه تری ثبت می کنند. اما نمی توان نتیجه گرفت که هر وب سایتی که این کار را می کند وب سایت مخربی است. از سوی دیگر گوگل احتمالا روشی دارد که به آن گودال شن گفته می شود. یعنی گوگل وب سایت های جدید را در دو یا سه ماه اول در آن نگه می دارد. سپس با توجه به چگونگی فعالیت وب سایت، آن را مانند سایر وب سایت ها رتبه بندی می کند. اینکار برای جلوگیری از روش های سیاه سئو و رتبه گرفتن سایت های اسپمی است.

اما شما می توانید دامنه وب سایت خود را برای چندین سال از پیش تمدید کنید. این روش می تواند برای شما باعث کاهش هزینه و جلوگیری از تکرار تمدید یا خطر فراموشی اینکار شود و کاری حرفه ایی است. اما باعث نمی شود که سایت شما رتبه بهتری بگیرد. تنها از خطر در دسترس نبودن بخاطر منقضی شدن تاریخ دامنه در امان خواهید بود. چون ما در دارکوب شاهد آن هستیم که مشتریان به تمدید دامنه و هاست سایت خود به دلایل سفر، چک نکردن ایمیل، تغییر شماره تلفن و غیره توجه لازم را ندارند. و عدم تمدید دامنه و هاست در زمان موئد می تواند بر وجه وب سایت و سئو آسیب وارد کند.

 

آیا بک لینک از دامنه قدیمی بر سئو تاثیر دارد؟

منظورم این است که شما بک لینک هایی از صفحاتی با عمر 1 تا 8 سال دارید. آیا سن آن لینک ها دلیل بهتر رتبه گرفتن یک سایت است؟ دو نظر وجود دارد: اول اینکه این بک لینک ها قوی ترند چون از صفحات قدیمی آمده اند. دوم اینکه چون صفحات قدیمی هستند (و احتمالا روی این لینک ها بیشتر کار شده) لینک های آن قوی تر اند. اما ماز با هر دو نظر تا حدی مخالف است.

این احتمال وجود دارد که یک لینک قدیمی که به سایتی اشاره می کند با ارزش باشد. اما توجه داشته باشید که در طول زمان مقدار زیادی از حجم وب به اصطلاح می پوسد. یعنی لینک هایی که پارسال ما از آن ها 200 ورودی داشتیم یک سال بعد تنها 10 ورودی دارد. با این حال این لینک ها یک ارتباط را نگه داشته اند. پس مقدار فعال بودن یک لینک از سن آن مهم تر است. و نمی توان نتیجه گرفت که سن بک لینک اگر بیشتر باشد پس برای سئو بهتر است.

خوب پس بجای تلاش برای به دست آوردن یک لینک قدیمی به این موضوعات بپردازید: بک لینک ها از چه سایت هایی می آیند و چه کیفیتی دارند؟ آیا موضوع سایت مبدا با سایت ما هماهنگی دارد؟ آیا این لینک ها ترافیک خوبی به سایت شما می آورند؟ آیا متنی که روی لینک قرار گرفته به درستی از کلمات کلیدی و عنوان صفحه استفاده کرده است؟ آیا محتوای صفحات دو طرف با کیفیت و متربط هستند؟

 

کلام آخر

خوب در آخر پیشنهاد می کنم که اگر به دنبال رتبه بهتر برای وب سایت خود هستید انرژی و پول خود را صرف خرید یک دامنه قدیمی (مگر در موارد خیلی خاص) نکنید. شما برای به دست آوردن رتبه می توانید به دنبال یک تیم سئو کار حرفه ایی باشید. کسانی که بتوانند آن را در درون و برون وب سایت شما برنامه ریزی و پیاده سازی کنند. و از همه مهمتر شما باید بر روی محتوای وب سایت خود سرمایه گذاری کنید. و در آخر از همه این ها در طول زمان نگهداری نمایید. اگر این کار ها را به درستی دنبال کنید مطمئن باشید که به هدف خود که رتبه برتر در نتایج گوگل است در زمان مناسب دست خواهید یافت و احتمالا خود را در برابر خرید دامنه ایی کم ارزش محافظت خواهید نمود.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
  • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
  • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
  • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
  • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
  • دارای مجوز نشر دیجیتال
  • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
  • پروانه کسب و کارهای مجازی
  • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
  • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز