تاثیر استفاده از تصاویر خوب در وب سایت

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=204

4.4/5 - (5 امتیاز)

همه می دانیم که یک تصویر از هزار کلمه بهتر است. ذهن انسان با تصاویر راحت تر کار کنار می آید. هر چند تصاویر، بخصوص تصاویر تبلیغاتی یا عکس کسانی که دوست شان داریم ممکن است بر روی منطق و قضاوت ما تاثیر بگذارند، با این حال می توان از تصاویر برای برقراری ارتباط بهتر، سریع تر و عمیق تر استفاده نمود.

در طراحی وب یا بهتر است بگوییم در تجارت الکترونیک که کاربران به طور فیزیکی به محصول یا حتی خدمات و فروشنده تماس ندارند، تصاویر می توانند نقش مهمی در برقراری ارتباط با کاربر داشته باشند. تصور می کنم که شما و هیچ کس دیگری حاضر نیست محصولی را ندیده و نشناخته خریداری کند. برای همین است که وب سایت ها هزینه زیادی را برای تهیه عکس محصولات خود می پردازند. اهمیت عکس به اندازه ایی است که تحقیقات نشان داده در برخی موارد مثلا در وب سایت های رزرو هتل ها، حتی وجود یک عکس کم کیفیت بهتر از نبود آن است.

اهمیت استفاده از تصاویر در وب سایت

تحقیقات مختلفی در زمینه استفاده تصاویر در وب سایت ها انجام شده است. از نظر مشارکت و تجربه کاربری نتایج جالبی به دست آمده که بد نیست درباره آن بیشتر بدانیم تا اهمیت تصاویر در طراحی وب سایت را بهتر درک کنیم.

تحقیقات بر روی حرکت چشم بازدیدکنندگان صفحات وب نشان داده است که خوانندگان یک صفحه، با وجود یک عکس در صفحه توجه بیشتری به محتوای آن می کنند. در حقیقت هر چه تصاویر مرتبط تر و رابطه با معنا تری با موضوع صفحه داشته باشد، آن شخص حتی توجه بیشتری را به تصویر داشته در نتیجه زمان بیشتری را در صفحه می گذراند و به عکس. همانطور که می دانید مدت زمان بازدید کاربران از یک صفحه و در کنار آن نرخ پرش (ترک زود هنگام بازدید کننده) از نظر گوگل یکی از فاکتورهای سئو و کیفیت صفحات وب است.

نکته دیگری که درباره تاثیر تصاویر بر روی بازدید کنندگان کشف شده این است، که کاربران تنها 10% اطلاعات یک صفحه را پس از سه روز به خاطر می آورند. اما اگر این اطلاعات با یک تصویر مرتبط جفت شده باشد درصد یاد آوری آن ها تا 65% افزایش می یابد. چیزی که می تواند موجب شهرت و ماندگاری نام وب سایت و ارتباط کاربر با سایت شود. و این یعنی بازگشت دوباره بازدید کننده، که شاید این با ارزش ترین قسمت بازاریابی محتوا می باشد.

تاثیر تصاویر وب بر روی کاربران در همینجا به پایان نمی رسد. امروز شبکه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای معرفی و شناساندن برند ها استفاده می شوند. از سوی دیگر بازاریابان محتوای وب سایت های خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند تا ترافیک بیشتری به وب سایت هدایت شود. این ترافیک از سوی گوگل قابل شناسایی و با ارزش است. یعنی علاوه بر کسب بازدید کننده یا مشتری بالقوه شما به سئوی وب سایت خود نیز کمک کرده اید. اما نقش تصاویر در این میان چیست؟ تحقیقات نشان داده است که صفحات و محتویات وب که دارای تصویر هستند باعث می شوند که علاوه بر اینکه محتوای وب سایت بیشتر مورد توجه قرار می گیرد بلکه کاربران آن محتوا را بیشتر در بین شبکه های خود به اشتراک بگذارند.

 

تصاویر با کیفیت بالا

اگر به کتاب های مخصوص کودکان و نوجوانان توجه کرده باشید خواهید دید که زمان زیادی صرف تهیه و تولید تصاویر آن ها شده است. علت این کار ایجاد علاقه ذاتی با تصاویر و کمک به جذاب کردن روایت داستانی است. در وب سایت ها هم به همین گونه است. شما برای روایت داستان خود و ایجاد یک حس اعتماد به عکس هایی شاداب و زنده نیاز دارید. تصاویر می توانند به بازدید کنندگان حس امنیت، اعتماد، حرفه ایی بودن، رهبری و غیره را القا کنند.

برای کسب نتایج بهتر و تاثیر گذاری بیشتر احتمالا کار شما با تصاویر کم کیفیت و بی رنگ و رو پیش نمی رود. امروز کاربران وب سایت ها و شبکه های اجتماعی به اندازه ایی حرفه ایی شده اند که با یک نگاه کیفیت و اورجینال بودن یک تصویر را تشخیص می دهد. پس اگر می خواهید وارد این بازار شوید از عکس های خوب برای وب سایت تان استفاده کنید. خوب اینجا از فواید استفاده از عکس های با کیفیت برایتان می گویم:

 • تصاویر با کیفیت به طراحی ها مدرن بیشتر می آید. تصاویر بزرگ، با کیفیت و مرتبط بخش جدایی ناپذیر یک وب سایت برای نتیجه گرفتن است.
 • تصاویر با کیفیت برتری، برند و امکانات ظاهری کسب و کار شما را ترفیع می دهند. داشتن یک مجموعه زیبا و حرفه ایی از تصاویر راه آسانی برای ترغیب کردن و استفاده دوباره از آن ها برای محیط کار و بروشور ها است.

 

نوع تصاویر نسبت به سایت و بازدید کنندگان

دو استفاده متداول از عکس ها در طراحی وب سایت داریم. یکی عکس ها و تصاویری که بخشی از طراحی وب سایت هستند، دوم عکس های گالری یا محصولات. در هر دوی این کاربرد ها کیفیت اهمیت دارد. اما با این حال فاکتورهای مختلفی در این زمینه وجود دارد که باید آن ها را نیز در نظر داشت.

امروز بیش از نیمی از کاربران از دستگاه های موبایل برای یافتن کالا و خدمات استفاده می کنند. برای همین شما باید در استفاده از تصاویر و طراحی سایت این نکته را در نظر داشته باشید که این تصاویر در دستگاه هایی با صفحه نمایش کوچک با چه کیفیتی نمایش داده می شود. شاید لازم باشد با کمک طراحی واکنش گرا یا همان Responsive و شناسایی نوع دستگاه کاربر عکس های بهینه سازی شده برای همان نوع بازدید نمایش داده شود.

از طرف دیگر بجز دستگاه کاربر، نوع وب سایت شما نیز بسیار اهمیت دارد. شما در یک وب سایت فروشگاهی باید تا جایی که می توانید از عکس های با کیفیت و از زوایایی مختلف با امکان زوم کردن استفاده کنید. شما نباید انتظار داشته باشید که کاربر محصول شما را از روی یک نام و توضیحات آن خریداری کند. بدون داشتن چندین تصویر که به طور واضح اندازه و ویژگی های ظاهری محصول در آن نمایش داده شده، کمتر کاربری اقدام به خرید محصول شما می کند. مگر آنکه محصول در نظر اکثریت عموم شناخته شده باشد.

بنابراین در استفاده از تصاویر علاوه بر توجه به کیفیت آنها باید در هماهنگی آن را در تمام وب سایت در نظر بگیرید. بسیاری از وب سایت های برند یا حتی صفحات اینستاگرام حرفه ایی علاوه بر استفاده از یک طراحی خاص و ویژه خود، از فیلتر ها، اندازه ها، حاشیه ها و غیره مخصوص خود استفاده می کنند. با این کار علاوه بر حس تخصصی و سفارشی بودن طراحی، هماهنگی و یک دستی تصاویر در کل سایت حفظ می شود.

 

بهینه سازی تصاویر

این موضوع خود نیاز به بررسی در مقاله دیگری دارد. اما چون اینجا از خوبی استفاده از تصاویر با کیفیت بالا صحبت کردیم باید به موضوع بهینه سازی تصاویر نیز بپردازیم. استفاده از تصاویر با کیفیت به معنا استفاده از تصاویر با حجم بالا نیست. همانطور که گفته شده همه کاربران از یک نوع دستگاه نمایشگر برای بازدید وب سایت استفاده نمی کنند. از سوی دیگر در بسیاری از مواقع تصاویر تنها درصدی از صفحه نمایش را به خود اختصاص می دهند.

طراح وب سایت باید پیش از قرار دادن تصویر در وب سایت به اندازه نمایش آن نیز توجه کند. مثلا ممکن است شما تصویری با عرض 5000 پیکسل داشته باشید. فضایی که صفحه وب سایت شما برای نمایش آن در اختیار شما قرار می دهد تنها 1024 پیکسل باشد. بنابراین راه کار ساده است. شما باید پیش از این تصویر را در یکی از برنامه های ویرایش تصاویر مانند Photoshop تغییر اندازه بدهید. در غیر این صورت، بارگذاری تصویر با اندازه بزرگ (و غیر ضروری) باعث افزایش حجم دانلود صفحه گشته و سرعت وب سایت را پایین می آورد. و سرعت پایین وب سایت نه تنها باعث نارضایتی کاربر شده بلکه به سئو سایت آسیب می زند.

به غیر از اندازه وب سایت شما باید به رزولوشن تصاویر نیز توجه داشته باشید. ما معمولا برای اسکن و چاپ از رزولوشن 300dpi به صورت پیش فرض استفاده می کنیم. در حالی در طراحی وب سایت dpi72 در بسیاری از موارد کافی است.

از سوی دیگر شما می توانید برای بهینه سازی تصاویر از پلاگین های CMS ها استفاده کنید. و روش متداول دیگر نیز استفاده از فایل های SVG است که با آن می توان علاوه بر کاهش حجم دانلود صفحه تعداد درخواست های مرورگر کاربر را کاهش داد.

 

استفاده از عکس های آماده

شما برای طراحی وب سایت خود دو راه دارید. یکی اینکه از یک عکاس بخواهید به سفارش شما برای وب سایت تان عکس تهیه کند. راه دیگر این است که از وب سایت های فراهم کننده عکس استفاده کنید. هر یک از این روش های فواید خود را دارند. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم که از برای وب سایت خود عکس های اورجینال و سفارشی تهیه کنید.

در زمان استفاده از عکس های به اصطلاح Stock این خطر وجود دارد که این عکس در وب سایت دیگری استفاده شده باشد. این اورجینال نبودن به راحتی به چشم کاربران خواهد آمد. و می تواند به اعتماد کاربران به وب سایت آسیب بزند. برای مثال این اتفاق در وب سایت ها در قسمت تماس با ما اتفاق می افتد. اکثر وب سایت هایی که از این نوع تصاویر استفاده می کنند در این قسمت اورجینال نبودن تصویر بخاطر استفاده های مکرر از یک نوع تصویر به راحتی چشم می خورد.

مسئله دیگری که احتمالا شما در استفاده از تصاویر Stock خواهید داشت حق کپی آن است. شما هیچ گاه در این نوع عکس ها از جانب حقوق مولف اطمینان نخواهید داشت. با این حال این تصاویر ارزان بوده اما در بلند مدت بخاطر استفاده های متعدد تاثیر خود را از دست می دهند.

استفاده از تصاویر اورجینال می تواند به شما در ساخت یک برند و متفاوت بودن بسیار کمک کند. در این روش شما هزینه بیشتری را متحمل خواهید شد. اما نتیجه کار یک اثر حرفه ایی و اختصاصی خواهد بود. مطمئن باشید که کاربران این تفاوت را در همان نگاه اول احساس خواهند کرد. بخصوص در کشور ما که تفاوت های هنری و فرهنگی در عکس ها و تصاویر های استفاده شده به خوبی مشخص است و اگر تصاویر Stock از وب سایت های خارجی تهیه شده است.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز