UX فاکتور مهم برای رتبه بندی SEO

نوشته شده توسط خانم بربروشان

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=8341

نظر دهید post

همانطور که می دانید مسئله سئو یک امر حیاتی برای وب سایت ها است. وب سایت ها به واسطه سئو و بهینه سازی می توانند بازدید کننده و ترافیک بالایی بدست بیاورند. سئو با آنکه یک مسئله کلی است اما بسیار گسترده و با موضوعات مختلف می باشد. یکی از مهمترین فاکتور های سئو تجربه کاربر UX است. که در ادامه قصد داریم به این موضوع مهم بپردازیم.

سئو فاکتور های مختلفی را شامل می شود که شاید انجام دادن همه آنها در یک سایت کاری طاقت فرسا و دور از حوصله افراد باشد. با این حال برخی از تکنیک های بهینه سازی می تواند برای موتور های جستجو به قدری مهم باشد که انجام آنها به تنهایی بتواند تا حدودی رتبه سایت را بهبود ببخشد.

بر اساس گفته سئوکاران مطرح، تجربه کاربر UX (user experience) یکی از مهمترین فاکتور های سئو است. به طوری که در صورت انجام تمامی موارد مهم بهینه سازی سایت اگر به آن پرداخته نشود بدون شک رتبه خوبی بدست نخواهید آورد.

به دلیل آنکه پرداختن به مسائل مربوط به تجربه کاربر کمی دشوار است، وب سایت ها غالبا باید مدت زمان بیشتری را برای رسیدن به رتبه اول گوگل طی کنند. ما در این مقاله سعی داریم به طور کامل به مسائل مربوط به تجربه کاربر بپردازیم.

شرکت طراحی وب سایت دارکوب با بیش از 18 سال سابقه درخشان در ارائه خدمات طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توانسته به یکی از شرکت های مطرح در این حوزه تبدیل شود. کارشناسان و سئو کار های شرکت دارکوب به بروز رسانی دانش خود در زمینه سئو و پرهیز از انجام سئو کلاه سیاه توانسته اند بسیاری از وب سایت ها را در مدت زمان کوتاه به صورت تضمینی به رتبه اول گوگل برسانند.

سئو یک تکنیک بازاریابی است

از ابتدا نیز سئو را به عنوان یکی از تکنیک های بازاریابی معرفی کرده اند. البته بسیاری از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ زیر سایه بهینه سازی سایت است. از همین رو باید گفت سئو مهمترین عامل برای موفقیت کسب و کار های آنلاین است.

در اصل شما برای انجام تکنیک های بازاریابی آنلاین در ابتدا به یک وب سایت نیاز دارید. وب سایت ها اصلی ترین بستر برای دیجیتال مارکتینگ هستند. اما سایت ها برای دیده شدن به بهینه سازی نیاز دارند. این سئو است که باعث افزایش بازدیدکننده وب سایت می شود. در واقع سئو با کمک تکنیک های بازاریابی به افزایش ترافیک سایت و در نتیجه افزایش فروش منجر می شود.

حال که فهمیدیم سئو چه اهمیتی در کسب و کار دارد باید تمام توان و دانش خود را در جهت پیاده سازی فاکتور های آن بکار ببریم.

تجربه کاربر UX به چه معناست

User experience به معنای تجربه ای است که کاربر در بازدید از وب سایت شما بدست می آورد. این تجربه می توان خوب و دلپذیر باشد یا می تواند به یک تجربه بد برای کاربر تبدیل شود، که در این صورت می تواند آخرین تجربه کاربر از بازدید وب سایت شما باشد. تجربه کاربر موارد مختلفی را در وب سایت شامل می شود. مواردی که کاربر بیشتر از همه با آنها سرو کار و در طول بازدید از وب سایت از آنها استفاده می کند.

در مقابل User interface (UI) یا رابط کاربری فقط روی طرح گرافیکی یک سایت یا یک نرم افزار تمرکز دارد. رابط کاربری هر چیز بصری که کاربر آنها را می بیند مانند فونت ها، تصاویر، انیمیشن ها، سبک طراحی و … شامل می شود. به همین دلیل تفاوت های زیادی بین UX و UI وجود دارد و به صورت جداگانه باید به آنها پرداخته شود. بطور کلی رابط کاربری مربوط به طراحی کلی قالب سایت یا نرم افزار است و UX تجربه ای می باشد که کاربر در هنگام پیمایش و بازدید از سایت بدست می آورد. توجه داشته باشید که این دو مبحث فقط مربوط به سایت ها و بازدید از آنها نیستند بلکه شامل تمامی اپلیکیشن ها و نرم افزار ها و حتی دستگاه های دیجیتالی می شوند.

اهمیت UX در سئو

همانطور که بار ها گفته ایم، فاکتور های سئو مدام در حال تغییر و به روز شدن هستند. از این رو همیشه باید از آخرین اخبار مربوط به بهینه سازی وب سایت اطلاع داشت. چرا که تکنیک های موثر امروز می تواند فاکتور های سئو کلاه سیاه فردا باشد.

این مسئله بخصوص در سال های اخیر بسیار بیشتر از قبل شده است. فاکتور های سئو به صورت دوره ای در حال تغییر هستند. سال ها قبل استفاده به تنهایی از کلمات کلیدی برای بهینه سازی وب سایت بسیار موثر بود اما امروز از اهمیت آن کاسته شده است و باید در کنار دیگر فاکتور ها از آن استفاده نمود. همچنین لینک سازی که یکی از فاکتور های مهم سئو بود در یک سال اخیر اهمیت خود را از دست داده است. گرچه هنوز هم می توان با این فاکتور ها به رتبه اول گوگل رسید اما کاری بسیار سخت است.

در سال های اول که مبحث سئو مطرح شد، وب سایت ها برای موتور های جستجو از اهمیت بیشتری برخوردار بودند اما با گذشت زمان موتور های جستجو بخصوص گوگل کاربر محور تر شده اند. گوگل تمام توان و تکنولوژی خود را به کار برده تا بتواند بهترین نتیجه را به کاربران ارائه دهد. هوش مصنوعی AI، یادگیری ماشین ML و پردازش زبان طبیعی NLP از آخرین فناوری هایی هستند که گوگل در جهت بهبود تجربه کاربر از موتور جستجو خود استفاده می کند.

با این حال باید بدانیم که چرا تجربه کاربر در سئو حائز اهمیت است. در اصل باید گفت قسمت بیشتری از فاکتور های سئو زیر سایه UX هستند. سرعت لود صفحات سایت، سازگاری با تلفن همراه، محتوای خوب و … جدا از اینکه یکی از فاکتور های مهم و اساسی سئو می باشند، جز عواملی هستند که بر تجربه کاربر تاثیر گذار می باشند.

تجربه کاربری دلپذیر عاملی برای تفاوت در رتبه بندی اول و دوم گوگل است. شما اگر تمامی موارد سئو را به درستی انجام داده باشید اما در انجام آنها به تجربه کاربر توجه نکرده باشید بدون شک نمی توانید رتبه اول گوگل را بدست بیاورید در مقابل اگر در یک سایت تمامی موارد سئو زیر سایه تجربه کاربر رعایت شده باشد بدون شک خیلی سریع تر به رتبه اول گوگل خواهد رسید.

وقتی در وب سایت خود به UX اهمیت دهید این موضوع دور از چشم کاربر نخواهد ماند و آنها را به بازدید بیشتر از وب سایت ترغیب خواهد کرد. اهمیت به تجربه کاربر باعث ارسال سیگنال های مثبت به موتور جستجو می شود. در نتیجه در رتبه بندی، جایگاه بهتری نصیب سایت شما خواهد شد.

بهبود UX در جهت بهینه سازی وب سایت

بر اساس گفته های بالا می توان به این نتیجه رسید که UX و SEO اهداف مشترکی را دنبال می کنند. سئو جستجو های کاربر را پاسخ می دهد و UX به کاربر کمک می کند تا به پاسخ صحیح جستجو خود برسد. در واقع می توان گفت این کار تیمی است که در نهایت باعث رسیدن کاربر به پاسخ پرسش های خود می شود.

اگر در حال طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ هستید یا در حال بهینه سازی وب سایت، ادغام سئو و UX را نباید فراموش کنید. در استراتژی که اتخاذ می کنید باید جایگاه ویژه ای برای تجربه کاربر اختصاص دهید. بر اساس مقالات منتشر شده، در ماه های آینده گوگل بر اهمیت تجربه کاربر بیشتر پافشاری خواهد کرد.

امروزه تنها انجام چند تکنیک از سئو در رتبه بندی بهتر موثر نخواهد بود بلکه باید عناصر مختلف در کنار هم سبب بهینه سازی وب سایت شوند. این امر مهم جز با بهبود تجربه کاربر میسر نخواهد شد. وب سایت های بسیاری وجود دارند که از ابتدا روی تجربه کاربر تمرکز کرده اند. همه آن سایت هایی که شما مدت زمان بیشتری را برای بازدید به آنها اختصاص می دهید از تجربه کاربری خوب برخوردار هستند. قالب وب سایت اگر به درستی طراحی شود بدون شک باعث بهبود UX خواهد شد.

برای آنکه بتوانید تجربه کاربری خوبی بدست بیاورید باید از منظر دیگر به سایت خود نگاه کنید. در تمامی مراحل بهینه سازی باید سایت را از منظر یک کاربر مشاهده کنید. این کار نه یکبار بلکه در دوره های مختلف باید انجا

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
  • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
  • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
  • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
  • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
  • دارای مجوز نشر دیجیتال
  • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
  • پروانه کسب و کارهای مجازی
  • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
  • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز