طراحی سایت واکنش گرا برای آینده

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
طراحی سایت واکنش گرا برای آینده

استفاده از تلفن همراه به حد انفجار رسید ، زمانی که کاربران توانستند با استفاده از موبایل های خود از اینترنت استفاده کنند.
قبلا همه افراد برای کار با مرورگرهای اینترنت از کامپیوتر استفاده میکردند.اما امروز ترافیک موبایل بخشی از ترافیک جهانی مرورگرهای اینترنتی حتی بیشتر از ترافیک دسکتاپ ها را در بر گرفته است.
بنابراین گسترس دهندگان و طراحان وب سایت باید موضوع پاسخگویی به تقاضای کاربرانی که با استفاده از موبایل به وب سایت ها دسترسی دارند را امری ضروری بدانند.
شاید این سوال مطرح شود که چرا  استفاده از واکنش گرایی در طراحی وبسایت همچنان ادامه دارد؟
واکنش گرایی طراحی وبسایت (RWD) یک راه حل عالی برای وبسایت هایی است که با هر وسیله ای قابل دسترسی هستند.

 • نیازی به ارتباط مستقیم مجدد و یا دانلود اپلیکیشن پشتیبانی برای دسترسی به  این گونه وب سایت ها نیست.
 • فقط یک دومین (دامنه) برای وبسایت مورد نیاز است ، این موضوع به دارندگان وب  کمک میکند تا وبسایت خودشان را نگهداری و یا به روز رسانی کنند ، همچنین این مورد سبب میشود تا در زمان ، تلاش و بهای مصرفی صرفه جویی شود.

با طراحی وب سایت به صورت واکنش پذیری ، شما میتوانید یک گارانتی خوب و UX مناسبی به تمامی مراجعه کنندگان سایت بدهید.
برای مثال اگر بخواهید عکس جدید یا یک گرید ( توری یا دریچه) جدید را در سایت قرار دهید، فایل به صورت اتوماتیک با توجه به وضوح تصویر ، تغییر سایز میدهد.شما میتوانید به همان خوبی قبل UX را نشان داده و علاوه بر این ، شما فقط کافیه یک کدبیس را نگهداری و به روز رسانی کنید که این بدان معناست که نیازی نیست شما برای دو سایت مجزا هزینه های جدا بپردازید.
حال لیست مزایای RWD را با هم مورد بررسی قرار میدهیم:

 • RWD میتواند علاوه بر افزایش تعداد بینندگان ، درجه فروش و تغییرات را بالا ببرد.طبق مطالعاتی که توسط Aberdeen Group سایتهایی که به قالب RWD تغییر کرده اند به طور میانگین 11% بیشتر از سایت های غیر واکنش پذیر موفق بوده اند.
 • RWD شما را مجبور به اولویت بندی محتوا بر اساس هر نوع دید در وسیله های مختلف ( به خصوص صفحه نمایش های کوچک) میکند ، که به ناچار باعث ایجاد وب سایتی قوی میشود.
 • هر گونه وسواس و بهانه جویی برای هر سایز صفحه نمایش دستگاه های جدید را ازبین میبرد.
 • گوگل رسما برای SEO بهتر سایتهای واکنش پذیر (RWD) را پیشنهاد میدهد.
 • با هر صفحه نمایش در هر وسیله ای ، کیفیت یکسانی را به کاربر ارایه میدهد.
 • RWD به شما اجازه میدهد تا همانند یک طراح خوب که به جزییات اهمیت میدهد ، آنها را به صورت جهت دار پیش ببرد.

راه قدیمی از چرخه استفاده محو میشود.
M-dot به معنای ایجاد یک ورژن وب جداگانه است که به کاربران موبایل اختصاص داده شده است.قبل تر ، M-dot  یک راه متداول  ایجاد وب سایت ها برای دستگاه های موبایل بود اما امروزه با وارد شدن قابلیت طراحی سایت های  RWD ، M-dot در حال خارج شدن از چرخه طراحی است.
سایت های M-dot ( مانند : m.samplesite.com) و سایت های معمولی ( مانند : www.sitedar.com ) برای کاربران با دستگاه های مختلف نتایج متفاوتی در مرورگر ها  بر خواهد داشت. این موضوع به عنوان بزرگترین نقطه ضعف طراحی M-dot میتواند توضیحی باشد برای از بین رفتن این متد طراحی.
برای باور پذیری بیشتر این موضوعی نگاهی به آمار زیر می اندازیم:

 • بنا به گزارش آزمایشگاهی Pure Oxygen در سال  2014 ،M-dot  20% افت داشته است  و در سال 2013 از 70% به 59 % نزول کرده است ، در حالیکه سایت های واکنش پذیر و تطبیق گرا (سرویس دهندگان پویا ) تا حدود 37% جمعا رشد داشته اند.
 • طبق تحقیق Web Performance Today نشان داده شده است که 35% از کاربران در صورت امکان تمایل به استفاده از سایت های کامل (RWD) دارند.
 • کاربران وقت بیشتری را در سایت های RWD میگذرانند ، 5.5 بار بیشتر و 79% بازده از فروش موبایل های که کاربران میتوانند از سایت هایی با قابلیت واکنش پذیری استفاده کنند.
 • به گزارش Google Own Guideline سایت های واکنش پذیر و تطبیق گرا دارای درجه بالاتری خواهند بود.این بدان معناست که M-dot با جستجو در گوگل (SEO / GOOGLE ) به مشکل بر خورده است.
 • M-dot در تءوری سریعتر بارگذاری میشود.اما زمان اضافی ای که لازم است تا شما از سایت های M-dot به سایت های کامل هدایت شوید کاملا غیر ضروری است.
 • دستگاه های تلفن همراه همگی یک اندازه نیستند.متاسفانه امروز بهترین نقطه قوت M-dot ،برزگترین ضعف آن شده است.سایتهای M-dot برای یک سری صفحات نمایشگر با سایز مخصوص طراحی میشوند در صورتیکه امروزه موبایل های متفاوتی با سایز صفحه نمایش متفاوت در بازار عرضه میشوند. ( از 360*240 تا 768*1024 و بزرگتر)

نتیجه گیری:
سایتهای M-dot راه حل خوبی برای ایجاد وب سایت های تلفن همراه بودند اما امروزه استفاده از این روش ایده خوبی نخواهد بود چرا که علاوه بر پرداخت بهای بیشتر ، دارای کشیدگی های ناسازگاری در صفحه نمایش خواهد شد.
بهرحال روند رشد  سایتهای واکنش پذیر (RWD) در سالهای 2016  به بعد را نمیتوان انکار کرد. برای مشاوره و راهنمایی و همچنین طراحی سایت واکنش گرا می توانید با شماره های دارکوب در تماس باشید.

طراحی سایت دارکوب


طراحی سایت دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد.
دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
آموزشگاه فنی و حرفه ای طراحی سایت و سئو دارکوب افتتاح شد
دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد