مدیر پروژه طراحی سایت ضروری است

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
مدیر پروژه طراحی سایت ضروری است

خیلی مهمه که کی طراحی سایتتونو مدیریت می کنه!
میدونستید طراح سایت مثل یه چسب می مونه که قسمت های مختلف پروژه رو بهم میچسبونه؟ میدونستید برای اینکه یه طراحی خوب مدیریت بشه باید 109 مرحله رو بگذرونه؟ میدونستید مسئولیت مدیر طراحی سایت اینه که مطمئن شه همه 109 مرحله به طور کامل انجام شده و چیزی جا نمونده؟ علاوه بر این، مدیرها هر روز روی چندتا سایت کار می کنن، و رو قسمت های مختلف پروژه کار می کنن. مثلا زمانبندی، برنامه ریزی، ظاهر طراحی، تضمین کیفیت و مدیریت محتوا به عهده مدیر طراحیه. اتفاقا همین کارهای متنوع باعث شده این شغل هیجان انگیز بشه. وقتی مدیر طراحی باشی، همیشه داری رو یه چیز جدید و خلاقانه کار می کنی و همزمان با کار می تونی با دیگران هم در ارتباط باشی و از جامعه جدا نمیشی. اگه فقط بخوام برای مثلا یه تعدادیشونو اسم ببرم، مدیر طراحی تمام روز با مشتری ها، طراح ها و توسعه دهنده ها و کارگردان خلاق کارها در ارتباطه. به جز اینها، هر پروژه خاص و منحصر به فرده و هیچ وقت دو تا سایت مثل هم نمیشن. معمولا پروژه هایی که به ما محول میشه خیلی متنوعه، از برند کردن یه شرکت گرفته تا طراحی های کاربرپسند، واکنش گرا، بررسی پیشرفت یا حتی بعضی وقت ها مشتری میخواد همه این کارها رو براش انجام بدیم. نکته اساسی اینه که این پروژه های پیچیده رو به کارهای ساده تر کوچیک تقسیم کنیم. این طوری خیلی راحت انجام میشه.


همه شرکت های طراحی سایت برای خودشون یه فهرست از مراحلی که برای هر کار باید انجام بدن درست کردن و ما هم برای خودمون 109 تا مرحله داریم. این مرحله ها هم به مدیر طراحی پروژه کمک می کنه که چیزی از زیر دستش در نره و کاری جا نمونه، و هم یه شمای کلی از کارهاییه که برای هر پروژه باید انجام بشه به آدم میده. مدیر طراحی اینجا همون چسبیه که همه چیز رو کنار هم نگه میداره و کمک می کنه که همه چیز آروم و هماهنگ با هم پیش بره. باید مواظب باشه که همه کارها سر وقت خودشون انجام میشن. پس تعجبی نداره اگه بگم مدیر سایت باید خوب بلد باشه چطوری مثل عضو یه تیم عمل کنه و بتونه همه کارهای مختلف رو همزمان مدیریت کنه. تازه بعضی وقت ها هم پیش میاد که مشتری یادش میره همه خواسته هاش رو دقیق توضیح بده، یا گاهی هم طراح ها یادشون میره یه سری جزئیاتی که مشتری خواسته بود رو انجام بدن. گاهی پیش میاد که یه توسعه دهنده وقت بیشتری لازم داره تا یه کد پیچیده رو نهایی کنه. خلاصه هرچی که فکرشو بکنید میتونه اینجا پیش بیاد و با وجود اینکه ما همه ساعت هامونو کوک کردیم و برنامه هارو جلوی چشم گذاشتیم بازم همیشه یه چیزی پیش میاد که باعث تأخیر میشه. بهرحال همیشه اتفاقای پیش بینی نشده تو این شغل اتفاق میفته و کلا اگه حساب کنید ، یه مدیر طراحی رو چیزهای کمی کنترل کامل داره و از قبل کامل بهشون آگاهه. البته بیشتر وقت ها همه چیز بدون وقفه و مشکل پیش میره و مشتری ها از نتیجه کار راضین. اما موارد خیلی کمی هم پیش میاد که به موانع کوچیکی سر راهمون برمیخوریم. اگه مدیر طراحی خوبی داشته باشید احتمال اینکه راه حل کار رو پیدا کنه خیلی بیشتر میشه. برای مدیر طراحی مثل اینه که باید چهارچشمی حواسش به همه چیز باشه، اما آخر روز که کارش تموم میشه همش مثل تفریح و پویایی بوده.
من چند تا از این 109 مرحله رو میخوام براتون توضیح بدم تا درجریان کارهایی که در پشت صحنه انجام میشه قرار بگیرید. این ها مراحلی هستن که تضمین می کنن کاری جا نمیفته و برای همه پروژه ها اجبارین، چه کار ساده باشه، چه وظایف مرتبط با توسعه باشه، یا مرتبط با طراحی، یا تضمین کیفیت یا حتی ارسال مطالب سایت. بهرحال همه این کارها چه ساده چه پیچیده باید درست و به موقع انجام بشن. حتی میشه کارهای مدیریتی رو مثل پازل در نظر گرفت. چون همه قطعات پازل باید جای درست در کنار هم قرار بگیرن تا پازل تکمیل شه. حتی اگه یکی از قطعه ها از زیر دست دربره و جا بمونه، پازل نیمه کاره میمونه. برای همین هم دنبال کردن تک تک این مراحل برای تضمین موفقیت پروژه ها خیلی مهمه. اولین کاری که مدیر پروژه می کنه اینه که برای کارتون برنامه ریزی می کنه و وظیفه اعضای تیمشو مشخص می کنه. اون سرگرمی ای که براتون توضیح دادم از همینجای کار شروع میشه. حالا بیاید یه نگاهی به چند تا از مراحل مدیریت پروژه ها بندازیم:

 • ایجاد فضای اختصاصی برای مشتری برای تعیین مراحل طراحی
 • ایجاد برنامه زمانبندی شده برای مشتری
 • بروزرسانی زمانبندی ها در طول پروژه
 • نوشتن نظر مشتری درباره طراحی و تغییراتی که مایل است اعمال شود
 • ارسال یادآوری و اطلاعیه برای مشتری درباره کارهای انجام شده
 • تماس های هفتگی
 • تماس با مشتری برای گرفتن بازخورد و نظرات
 • بازبینی طراحی با اعضای تیم، متخصصان و طراح اصلی کار
 • هماهنگ کردن دقیق روند کار با تیم توسعه
 • بررسی پیشرفت کار به طور هفتگی
 • بررسی پیشرفت تضمین کیفیت
 • تضمین امنیت اطلاعات میزبانی که از مشتری گرفته شده
 • درست کردن کانال های اجتماعی ، مثل فیسبوک، توئیتر و ...
 • مدیریت راه اندازی سایت جدید

شاید بعضی از این مرحله ها تو ذهن شما هم همونطوری معنی بشه که تو ذهن منِ مدیر طراحی هست، ولی بعضی هاشون هم هستن که ظاهرا ساده میان اما در اصل پشتشون کارهای خیلی بیشتری خوابیده. نیازی به گفتن نیست که مدیر طراحی سایت همیشه وقتش پره و کلی کار سرش ریخته و وقتی اینم درنظر بگیرید که چند تا پروژه رو باید همزمان با هم انجام بدن، اونوقته که میبینید چه قدر برای روند کارها وجودشون ضروری و باارزشه.

طراحی سایت دارکوب


طراحی سایت دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد.
دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
آموزشگاه فنی و حرفه ای طراحی سایت و سئو دارکوب افتتاح شد
دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد