مهمترین نکات برای طراحی مینیمالیستی سایت

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
مهمترین نکات برای طراحی مینیمالیستی سایت

الآن سایتهای مینیمالیستی مد شدند که طراحی ساده ای دارند و همین سادگی باعث میشه سایت جذاب و خواستنی به نظر بیاد.


طراح ها هم به شدت عاشق این مد شدند، چون میشه بدون اون عناصر بیخودی که فقط از روی عادت بکار میرفتن، چهره جذابی به طراحی سایت بخشید. مفهوم و ایده پشت این طراح به نظر تأثیرگذار میاد اما در واقع به اون سادگی که به نظر میرسه نیست.
در حقیقت، سازماندهی طراحی ای که سعی می کنه همه چیز رو در ابعاد کوچیک به کار ببره، کار سختیه.
تعریف طراحی های مینیمالیستی
طراحی های مینیمالیستی رو میشه بعنوان طراحی سایت به شکل ابتداییش تعریف کرد، عاری از عناصر اضافی مادی، رنگها، بافتها، تزئینات و هر چیز دیگه ای.
ما بارها گفتیم که "محتوا پادشاه است".  پس با طراحی مینیمالیستی میخواهیم به پادشاه اجازه عرض اندام بدیم.
اینطوری خواننده میتونه بیشتر به قسمت مهمتر سایت یعنی محتوا تمرکز کنه و به چیزهای بی اهمیتی که فقط برای چند لحظه جالبند، توجهی نکنه.
مفهوم طراحی مینیمالیستی، دهها سال پیش، از سوئیس گرفته شده، اما به تازگی وارد دنیای وب شده. تصور کنید طراحی یه سایتی پر از عکس و علامتهای بزرگ باشه و در هر گوشه ای یه چیزی فلش میزنه، به نظرتون این طراحی مناسبه یه سایت هست؟
با وجود اینکه خیلی از طراح ها سعی می کنن به انقلاب مینیمالیستی بپیوندند، اما هنوز هستند کسانی که در برابر استراتژی های طراحی مینیمالیستی از خودشون سرسختی نشون میدن.
ما تو این مقاله براتون چند تا راهنمایی برای بکارگیری طراحی مینیمالیستی و مزایایی که برای سایتتون دارن ارائه میدیم:
راهنمای طراحی مینیمالیستی
1- حداقل بهم ریختگی و حداکثر تمرکز
توجه خیلی از سایتهای جدید جذب عناصر مختلف و متنوع تازه میشه و حتی عناصر و اطلاعات غیرضروری رو هم روی سایت بکار میبرن.
این مشکل وقتی پیش میاد که طراح ها به تازگی کارشونو شروع کردند، و این تازه کارها گاهی فکر می کنن اگه طراح صفحه رو با کلی ویجت و چیزهای دیگه پر کنه، کارشون با ارزش تر میشه.
اما مهارت شما تو اینه که ببینید کاربرها روی یه صفحه دنبال چه چیزهایی می گردن، و روی همونها کار کنید تا یه سایت مینیمالیستی خلق کنید.
2- ایستادن در تای بالایی صفحه
خیلی ها عادت دارن برای خوندن کل مطلب، صفحه رو به پایین اسکرول نمی کنن و اینجا دوباره ما با مشکل "تای بالایی صفحه" مواجه میشیم.
کاربرها همیشه محتوای صفحه اول سایت و اونهم تای بالایی صفحه رو میخونن. طراح های سایت میتونن با گذاشتن درخواستها برای اقدام و عناصر اصلی که بیشتر مورد نیازند در نیمه بالایی صفحه، اثرگذاری سایت رو بهبود ببخشند.
ارتفاع هدر رو با اضافه کردن فرم های عضویت و گذاشتن دکمه ها در تای بالای صفحه وب، کم کنید. درسته که هنوز هم خیلی ها زیر تا رو میخونن، اما با این وجود، باز هم مطالب مهم رو در تای اول صفحه قرار بدید چون هیچ کس وقت نداره ببینه زیر تا چی نوشته شده.
3- تعداد صفحات رو کم کنید
اگه میخواهید سایتتون مفید باشه، باید تعداد صفحات رو کم کنید تا کاربر با صفحات زیادی که روی سایتتونه گیج نشه.
وجود صفحات زیاد میتونه کاربرها رو گمراه کنه و اذیت بشن و در نتیجه سایت رو ترک کنن. محتوای سایتتونو همیشه از نقطه نظر کاربر بنویسید تا اینطوری هم از موضوع اصلی خارج نشید و هم محتوای اصلی رو کوتاه بنویسید.
در ضمن هر پاراگراف باید حداکثر 5-6 خط باشن تا کاربرها بتونن به سرعت بخوننش.
4- رنگهای حداقل
معمولترین اشتباه طراح های تازه کار در ارتباط با رنگهاست. کلید اصلی برای یه طراحی باکیفیت اینه که تعداد رنگهای به کار رفته در سایت رو محدود کنیم. وقتی دارید بافت ایجاد می کنید، بهتره همون رنگهایی رو بکار ببرید که تو سایه های دیگه سایت هم بکار بردید.
وجود رنگهای زیادی روی سایت، برای چشم انسان آزاردهندست و حواس کاربرها رو به راحتی پرت می کنه.
همیشه دو رنگ اصلی انتخاب کنید و همه جای سایت فقط از همون دو رنگ استفاده کنید. اگه خواستید رنگ سومی هم داشته باشید، بدونید که ممکنه توجه کاربر رو به متن کم کنید. میتونید از سایه های مختلفی از همون دو رنگ اصلی استفاده کنید و یه طراحی سایت مینیمالیستی داشته باشید.
5- قانون 80/20
این قانون کمکتون می کنه که طراحی عمومی سایت رو ساده نگهدارید و تمرکز کاربر رو به قسمت های مهم سایت معطوف کنید.
محتوا رو با تمرکز به عنوان روی سایت مشخص و برجسته کنید تا تمرکز کاربر رو جلب کنه و کاربر بتونه به راحتی و بدون حواس پرتی متن رو بخونه.
6- ادغام سادگی
اول از همه اجازه بدید یه چیزی رو مشخص کنیم: مینیمالیسم رو با سادگی اشتباه نگیرید. هر کدوم دو مفهوم متفاوت هستن ولی تو طراحی های مینیمالیستی ارزش یکسانی دارند و هر دو میتونن به کار برن.
مینیمالیسم فقط یعنی به حداقل رسوندن استفاده از عناصر غیرضروری در طراحی سایت. اما سادگی بیشتر یه حالت ذهنیه که شما میتونید همه چیز رو به راحتی تفسیر کنید. وقتی مینیمالیسم با سادگی ادغام میشه، به اجرای یه طراحی سایت مینیمالیستی نزدیکتر میشید.
7- هرچی کمش کنید باز هم زیاده، و هرچی زیادش کنید باز هم کمه
فکر می کنید چیزی که گفتم معنی داره؟ خب آره تو طراحی مینیمالیستی، همه چیز زیادیه و باید کمتر ظاهر بشه.
مفهوم مینیمالیسم اینه که قرار نیست عناصر زیادی رو یه صفحه سایت داشته باشید و باید همه زواید رو حذف کنید، به همونهایی که دارید بسنده کنید.
همه اینها بستگی به هدف سایتتون داره. چه نوع کسب و کاری دارید؟
بعضی وقتا اگه یه سری عناصر مثل آیکون شبکه های اجتماعی، کادر عضویت در خبرنامه، فلشها، رنگهای گرافیکی، فهرستهایی مثل RSS، خوراک و غیره رو حذف کنیم مشکلی پیش نمیاد.
سایتتون اینطوری قشنگ تر و مینیمال تر میشه.
8- مواظب غلط های املایی باشید
حالا که دارید عناصر اضافی سایتتونو حذف می کنید، محتوای سایتتون بیشتر توی چشم میاد و وقتی محتوا مرکز توجه قرار میگیره، باید تأثیرگذار باشه.
پس چی کار کنیم؟
بیایید فونت ها رو هوشمندانه انتخاب کنیم!
با برای هدر، عنوان، متن و نتیجه از فونت های متفاوتی استفاده کنید. به علاوه، اندازه، نوع و ضخامت این فونتها هم مهمه. برای کل سایتتون از یک رنگ واحد استفاده کنید تا خواننده رو اذیت نکنه.
اجازه بدید مردم بدون اینکه چشماشون خسته بشه، بخونن و لذت ببرن.
9- نظرتون در مورد پس زمینه سفید چیه؟
همه چیز رو ساده تر می کنه.
همونطور که از شماره اول تا 8 داریم تکرار می کنیم، اصل طراحی سایت مینیمالیستی، کاهش اجزای سایته، پس باید پس زمینه هم سفید نگهدارید.
چرا سفید؟
شما عناصر مینیمال روی سایتتون دارید و بعلاوه محتواتون بیشتر از بقیه چیزها روی سایت به چشم میاد. وقتی فضاهای سفید بین عناصر باشه، یعنی یه پس زمینه سفید داشته باشید، سایت به نظر بی عیب و نقص میاد و  به علاوه محتوا برای دیده شدن (که خیلی مسئله مهمیه) نیازی به تأکیدهای بیشتر نداره و به خودی خود زیبا جلوه می کنه.
و چشم خواننده ها به طور خودکار، روی سایت به سمت محتوا حرکت می کنه.
10- اجازه بدید یه وایرفریم توسعه بدیم و کار رو جمع بندی کنیم
چرا وایرفریم توسعه ندیم؟
همه رنگها، ویژگی های فونت نوشته ها، تصاویر، محتوا و هرچیز دیگه ای که وایرفریم سایتتون لازم داره رو اضافه کنید.
چیزهایی که باید موقع طراحی وایرفریم، در نظر بگیرید عبارتند از:

  • محتوایی که میخواهید روی سایتتون قرار بدید.
  • اولویت بندی محتوا و شروع با اولویت ها.
  • قبل از شروع کار روی سایت اصلی، انواع وایرفریم ها رو امتحان کنید.

برای سازماندهی محتوا و عناصر دیگه سایتتون به صورت زیبا و تمیز، از صفحات شطرنجی استفاده کنید.
میتونید برای شناسوندن برندتون از یه عکس و یه لوگو کمک بگیرید.
با صفحات شطرنجی مدیریت همه این ها ساده است.
اینها فقط بخشی از اصول اولیه ایجاد طراحی مینیمالیستی هستند.
اما من میدونم که باید بهتون اطلاعات بیشتری درباره مزایای طراحی مینیمالیستی بدم، وگرنه اقدام نمی کنید.
مزایای طراحی مینیمالیستی
1- نگهداری و ارتقا
نگهداری سایت با استفاده از طراحی مینیمالیستی از همیشه ساده تر میشه. همونطور که میدونید تو این طراحی عناصر کمتری به کار رفته و بنابراین ارتقا و اجرای تغییراتی راحتتر خواهد بود.
با سایتهای سنگین قدیمی، کلی عناصر مختلف زیر سایت قرار گرفته که موقع ارتقای سایت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.
در ضمن، وقتی عناصر کمتری وجود داشته باشه، سایت نگهداری کمتری نیاز خواهد داشت.
2- محتوا پادشاه است
وقتی عناصر زیادی روی سایتتون باشه، احتمال اینکه توجه کاربر رو به خودشون جلب کنن و چشمها به طرف حواشی بلغزه زیادتره.
اما با طراحی مینیمالیستی دیگه نیازی نیست نگران باشید، چون تو این طراحی، محتوا مثل همیشه پادشاهه و عناصر غیرضروری توجه مردم به محتوا کم نمی کنه.
3- جهتیابی آسان
چون طراحی مینیمالیستیه، باید همه عناصر در حداقل خودشون نگهداشته بشن. میدونید این یعنی چی؟
یعنی جهتیابی خیلی ساده میشه.
شما یه طراحی ساده دارید با یه درخواست برای اقدام ساده که همش با هم تو طراحی سایتتون ترکیب شده، در نتیجه و مردم راحتتر میتونن برای اینکه این رو میخوان یا نه تصمیم بگیرن، تا اینکه بخوان برن تو صفحه های مختلف بگردن.
اینطوری کمتر اذیت میشن.
4- پاپ-آپ وجود ندارد
حقیقت اینه که مردم از پاپ-آپ ها متنفرن، اما یه نفر یه جایی به ما گفت بهتره پاپ-آپ داشته باشید، چون اینها به مردم کمک می کنن که تصمیم بگیرن و عملیش کنن.
اما این یکی از اون روشهای آزاردهندست که کاربرها رو از سایتتون فراری میده.
تو طراحی سایت مینیمالیستی، هیچ پاپ-آپی نباید حواس کاربرها رو پرت کنه.
5- سرعت دانلود
با عناصر مینیمالیستی و عدم استفاده از گرافیکهای آزاردهنده و تصاویر دیگه ای که مانع بارگذاری سریع سایت میشن، ما یه طراحی سایت مینیمالیستی داریم که تضمین می کنه سایتتون سریع بارگذاری بشه.
6- سنگین نکردن سرور
همونطور که قبلا گفتیم، عناصر کمتری روی این طراحی ها بکار میرن و سرور رو با گرافیکها، فلش، پلتفرمهای پیچیده و چیزهای دیگه سنگین نمیکنیم.
7- تجربه کاربری
با طراحی سایت مینیمالیستی، یه تجربه کاربری عالی به کاربرهاتون میدید، چون دیگه با عناصر جورواجور و مزاحم اذیتشون نمی کنید. سایتهایی که عناصر زیادی دارند کاربر رو آزار میدن و و وقتی کاربر بخواد از یه صفحه به صفحه دیگه جهتیابی کنه، قبل از اینکه اجزای صفحه فرود رو پیدا کنه، خسته میشه و روی دکمه back کلیک می کنه.
اما روی سایتی با طراحی مینیمالیستی میمونن، چون همه چیز تو تای بالایی صفحه قرار گرفته.
مطمئنم بعد از خوندن این مقاله آرزو می کنیدکه ای کاش زودتر سایتتونو مطابق مفاهیم مینیمالیستی طراحی می کردید.
حالا که با مزایاش آشنا شدید، میدونید که اگه ویژگی های طراحی سایت مینیمالیستی رو روی سایتتون بکار نبرید، خیلی چیزها رو از دست میدید.
به طراحی مینیمالیستی مهاجرت کنید، بیایید اون مفاهیم خسته کننده و شلوغ طراحی رسمی رو فراموش کنیم و رقبا رو پشت سر بذاریم.
آماده اید؟

طراحی سایت دارکوب


طراحی سایت دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد.
دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
آموزشگاه فنی و حرفه ای طراحی سایت و سئو دارکوب افتتاح شد
دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد