روانشناسی طراحی سایت – سایتی طراحی کنید که روی مردم اثر بذاره

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
روانشناسی طراحی سایت – سایتی طراحی کنید که روی مردم اثر بذاره

شما از روانشناسی طراحی سایت استفاده میکنید؟ خب در هر حال باید این کارو بکنید. باید از این دانش تو روش طراحیتون بهره ببرید تا بتونید روی کاربران سایتتون اثر بذارید. باید ترغیبشون کنید که بیشتر از خدمات شما استفاده کنن.


از عناصر ساده ای مثل رنگ و چارچوب سایت گرفته تا محل قرار گرفتن دکمه ها و عناصر اعتمادساز، همه میتونن با روشهای مختلفی روی بازدیدکننده های سایتتون اثر بذارن و به سمت حرکت خاصی روی سایت سوقشون بدن.

  • مدیریت بصری

1- قالب
یه قالب تمیز که کاربر رو به سمت چیزی که طراح میخواد هدایت کنه و توجه کاربر رو به همون مورد معطوف کنه.
الگوهای خواندن: کاربرها متن هایی رو ترجیح میدن که با الگوی F مانند ارائه شده باشه، یعنی روی کل صفحه حرف F رو تصور کنید، چشم کاربر طبق این الگو از چپ به راست و از بالا به پایین صفحه رو اسکن میکنه. اطلاعات ضروری باید در 3 نقطه قرار بگیرن: سمت چپ گوشه بالا، مرکز و راست پایین صفحه.
فاصله ها: اولین چیزی که برای کاربرها مهمه فواصل بین بلوکهای نوشته است که چشم کاربر رو به سمت قسمت خاصی از سایت هدایت میکنه.
مینیمالیسم: یکی از بخش های ضروری طراحی مدرن، مینیمالیسمه. یهنی فرایندهای پیچیده باید ساده بشن، متن ها باید سازماندهی بشن و منظم باشن و استرس کاربر کاهش داده بشه. به خصوص از سال 1379 تا الآن توجه کاربر تا 40% کمتر شده و این طراحی از این جهت اهمیت بیشتری داره.
2- رنگ
رنگ میتونه روی کل محتوای سایت بکار بره. باید رنگی که به کار میره با دلیل خاصی بکار بره و با هویت برند هماهنگ باشه.
آبی: از نظر آماری هم مردان و هم زنان این رنگ رو تحسین میکنن. حس اعتماد، آرامش و وفاداری ایجاد میکنه. عموما بانک ها و شبکه های اجتماعی از این رنگ استفاده میکنن.
سبز: ما رو یاد طبیعت میندازه، تو تم های رنگ سفید و آبی خوب نشون داده میشه و برای طراحی دکمه ها خیلی مفیده.
زرد و نارنجی: حس سرعت القا میکنه، برای مواقعی که وقت محدوده مناسبه. زرد از اون جهت که تو چشم میزنه با سلیقه مدرن زیاد سازگار نیست.
مشکی: القا کننده حس کمال، جدیت و چیزهای لوکس. برای فروش محصولات مناسبه.
3- سبک حروف
سبک حروف لحن نوشته رو میرسونه و کمک میکنه کاربر بهتر منظور پشت واژه ها رو درک کنه.
فونت زر، لوتوس: حس قدمت و اعتبار القا میکنه. برای شرکتهای حقوقی و رسانه های خبری انتخاب خوبیه.
فونت نازنین: حس زیبایی مدرن و تمیزی رو القا میکنه و معمولا شرکتهای فناوری و شبکه های اجتماعی از این فونت استفاده میکنن.
فونت های فانتزی: فقط باید توسط بچه ها و برای بچه ها استفاده بشن.

  • کنترل ذهن

4- وقتی قراره اطلاعات شخصی مثل اطلاعات بانکی پرسیده میشه، باید اعتماد کاربر جلب بشه.
هدفمند: تمام صفحات باید هدف مشخصی رو دنبال کنن تا سردرگمی بوجود نیاد و کاربرها توقع نتایج مشخصی رو داشته باشن.
امنیت: همه اطلاعات امنیتی باید مشروعیت داشته باشن، مثلا از طرف SSL یا درگاه پرداخت باید به طور خاص اعلام بشه.
قابل دسترس بودن: اطلاعات تماس باید ارائه بشه تا کاربر حس کنه که داره با آدمای واقعی معامله میکنه.
5- خودشیفتگی
کاربرها دوست دارن دیده بشن، این ذات آدمیزاده.
دوستانه: کاربر رو با اسم مورد خطاب قرار بدید. خدمات و همه چیز سایت رو منصوب به کاربر کنید تا رابطه بهتری باهاش بسازید. استفاده از زبون محاوره تو پیامها سایت رو انسانی تر میکنه.
شخصی: محتواتونو بر اساس تحلیلی که از کارهای قبلی کاربر دارید شخصی سازی کنید و کاربر رو مستقیم به محتوایی برسونید که بیشتر بهش علاقه دارند.
تعاملی: با فعال کردن بخش نظرات، رو شبکه های اجتماعی و غیره به کاربر اجازه ابراز وجود بدید و بذارید حس کنه با سایتتون ارتباط پیدا کرده. تشویقشون کنید که زمان بیشتری رو روی سایتتون بمونن. دانشمندان اعصاب هاروارد بر این باورند که وقتی ما در مورد خودمون صحبت میکنیم، همون حس خوشایندی رو بوجود میارن که پول و غذا برای مغز ایجاد میکنن.
6- نشانگر
بشر احساساتیه و اگه محتوای شما هم احساساتی باشه میتونید خواننده رو با خودتون همراه کنید.
نمایش: استفاده از تصاویر مرتبط میتونه مفهوم رو بهتر برسونه و روی قضاوت کاربر به سمتی که مطلوب شماست اثر بذاره.
برانگیختن: محتوای عاطفی کاربر رو به اقدام و اشتراک گذاری محتوا سوق میده. مطالعه ای در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده که ثابت میکنه احساسات مثبت روی شبکه های اجتماعی مسری تر از احساسات منفی هستن.
نشان: سایتهای فروشگاهی از نشان هایی مثل اعطای رتبه و تأییدیه و فروشهای خاص به کاربرها استفاده میکنن و با این روش کاربر رو به سمت خرید سوق میدن.

  • کنترل رفتار

7- حفظ ثبات
ثبات به کاربر کمک میکنه که با اعتماد روی سایت جهتیابی کنه و کاربرها رو تو جاده اهدافتون نگه میداره.
الگوها: مغز ما برای انتخابهامون بهمون جایزه میده و بر اساس اطلاعات، مهارت کسب میکنه. برند، طراحی، عناصر و رنگها باید طوری باشند که مغز اون تم رو با برند ارتباط بده.
جهتیابی: باید طوری باشه که به طور فطری قابل درک باشه. فهرستهای همبرگری روی صفحه نمایش های گوشی فضا باز میکنن و فهرستهای قدیمی "پودرهای سوخاری" به کاربر مسیر رو نشون میدن تا بدونه کجای سایت وایساده.
ابتکار: بعضی وقتها نتایج غیرقابل انتظار اونقدر هیجان انگیزند که همیشه به یاد میمونن.
8- تقویت کننده های مثبت
بشر هم مثل سگ پاولو میتونه با جایزه های درست نسبت به رفتارهای خاصی شرطی بشه.
محرک: نوتیفیکیشن های شبکه های اجتماعی به سادگی کاربر رو تشویق میکنن که مدام در جستجوی اتفاقات تازه گوشی رو چک کنن. استفاده از رنگهای مشخص، پاپ آپ ها و طراحی هوشمندانه صوتی همه این ها رو به یادماندنی میکنه.
دوپامین: وقتی کاربرها از طرف جامعه پذیرفته میشن مغز حس رضایت ایجاد میکنه. وقتی فرصتی پیش میاد که فرد میتونه خودشو در سطح جامعه مطرح کنه، همین حس پیش میاد و مغز برای پست ها و عکسهایی که میذاره به فرد جایزه میده.
اعتماد: تحقیقی نشون داده کاربرهای دائمی فیسبوک وقتی دو روز وارد سایت نمیشدند احساس بدی در مورد خودشون و عزت نفسشون داشتند.
9- اطلاعات شخصی
اطلاعات قدرته. با این ابزار به کاربرهاتون اطلاعات بدید:
خدماتی به کاربر ارائه بدید و کاری کنید که اون خدمات برای زندگی دیجیتالی کاربر امری ضروری و واجب بشه. تحقیقی اخیرا به صورت مصاحبه انجام شده بود که نشون میداد 74% از جواب دهنده ها ترجیح میدادند عکسهای شخصیشونو از دستگاه هاشون دور نگهدارند. راه حل های مبتنی به ابر راحتند اما کاربر رو وابسته میکنند.
تحقیق تو امریکا انجام شده که نشون میده با تحلیل علایق کاربر میشه تا 95% کاربر رو شناخت. از این نوع فعالیت ها بهره ببرید و داده جمع کنید.
داشتن اکانت حالا دیگه برای کاربرها یه چیز معمولی شده. میتونید با کاربر معامله کنید که در برابر دسترسی به اطلاعات رایگان، اطلاعاتشو در اختیارتون بذاره.

طراحی سایت دارکوب


طراحی سایت دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد.
دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
آموزشگاه فنی و حرفه ای طراحی سایت و سئو دارکوب افتتاح شد
دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد