چرا راه اندازی سایت مهمتر از شبکه های اجتماعی است؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 
چرا راه اندازی سایت مهمتر از شبکه های اجتماعی است؟

من زیاد راجع به روش استفاده از پلتفرم های شبکه های اجتماعی برای ایجاد هیجان و افزایش جذب کاربر مطلب نوشتم. هنوز هم نظرم در این باره عوض نشده و فکر میکنم میشه از شبکه های اجتماعی خیلی استفاده های خوبی کرد. اما خیلی وقتا میبینم شرکتها یا صنایع کل کارهاشونو حول شبکه های اجتماعی میگردونن.


در حالی که:

  • شبکه های اجتماعی نمیتوانند جایگزین وبسایت ها شوند یا مثل اونها عمل کنند

کسب و کارهایی که کل حضور آنلاینشونو حول شبکه های اجتماعی بنا میکنند و برای کارشون یه سایت ایجاد نکردند اشتباه خیلی خیلی بزرگی میکنند. درسته که احتمالا مشتریهاتون از هر دو استفاده میکنند، هم از سایت تجاری و هم از حساب شبکه اجتماعی، اما هر کدوم از این دو تا کاربردهای متفاوتی برای مشتریها دارند.
کسب و کارهایی که میخوان یه سایت باکیفیت رو با یه شبکه اجتماعی جایگزین کنند، معمولا یکی از این کارهارو انجام میدن:
1- کلا برای کارشون سایت ندارند و فقط روی صفحات شبکه اجتماعی تمرکز دارند
2- یک دامنه سایت برای خودشون دارند که به طور خودکار به صفحات شبکه های اجتماعیشون ریدایرکت میشه
3- یک سایت قدیمی دارن که دیگه خیلی وقته بروز نشده – نه محتواش و نه طراحیش – که به هیچ دردی نمیخوره
دلیل اصلی این مسئله اینه که:

  • شبکه اجتماعی اجاره ایست، وبسایت مالکیتی

هرچقدر هم روی اهمیت مالکیت دیجیتالی تأکید کنم بازم کمه. فقط کافیه به شرکتهای فناوری مهم دنیا نگاه بندازید – گوگل، فیسبوک، اپل و غیره – تمام تلاششونو میکنن که داده های خودشونو قورت بدن.
وقتی شما یه سایت/اپلیکیشن داشته باشید، هر چیزی که مربوط به اون هست مال خودتونه:
دامنه، محتوا، مدل و نمایش، داده ها و امنیت، تعامل و ارتباط با مشتریها، دسترسی به آنالتیک ها (برنامه های تجزیه و تحلیل سایت)
همه چیز مال شماست. لازم نیست به کسی جواب پس بدید. محدودیتی براتون وجود نداره و از این دست مسائل.
ساده بگم: داشتن سایت / اپلیکیشن یعنی آزادی.
اما پلتفرم های شبکه های اجتماعی، پلتفرم های اجاره ای هستن. حضور آنلاینتون تو این صفحات محدودیت های زیادی داره که مالکیت دیجیتالی نداره:
1- شما مالک ارتباطاتتون نیستید
2- مدلها و نحوه نمایشها به شدت محدودند
3- امنیت اطلاعات و داده ندارید
4- محتوایی که ارسال میکنید محدودیت داره
روی شبکه های اجتماعی، پلتفرم سطح دسترسیتونو کنترل میکنه. هم توانایی استفاده شما از پلتفرم و هم دسترسی طبیعی شما محدود و وابسته است.
میشه بهش اینطوری نگاه کرد که:

  • حضور در شبکه اجتماعی، مثل حضور تو باغ وحشه

مردم میتونن ببیننتون. ببینن دارین چی کار میکنید. رفتاراتونو تماشا کنن. شما هم میتونید همین کارها رو در مورد اونها انجام بدید.
اتفاقا شبکه های اجتماعی دقیقا برای همین جور کارها خیلی خوبن و باید اصلا اینطوری ازشون استفاده بشه، یعنی باید رو شبکه اجتماعی شما و مشتریهاتون همدیگه رو ببینید و حواستون بهم باشه که چی کار میکنید.
اما مثل وقتی که تو باغ وحش هستید، این دیده شدنتون محدودیت هایی داره – تو یه قفس زندانی شدید.
و شبکه های اجتماعی شلوغند، مثلا یه آدم معمولی روی فیسبوک حدودا 330 تا دوست داره. حالا فرض کنید شما هم یکی از اینها هستید. رقابت خیلی زیاده و این فرد شاید نتونه اصلا این همه داده رو رسیدگی کنه.
شاید اصلا به همین دلیله که دیگه دسترسی طبیعی برای برندها تو فیسبوک دیگه بکار نمیره و اوایل امسال به کمتر از 6/2 درصد رسیده بود. یا مثلا رو یوتیوب هم ویدئوها به طور متوسط 2 کیلو بازدید داشتند.
دسترسی طبیعی از روشهای سئو خیلی بهتر انجام میشه و قطعا میتونه مشتریهای خیلی بیشتری هم جذب کنه، به خصوص با توجه به اینکه تقریبا همه مشتریها از طریق موتورهای جستجو دنبال نیازهاشون میگردن نه شبکه های اجتماعی.
از اون مهمتر،

  • طراحی وب باید برای "عمل" انجام بگیره

"عمل" میتونه یکی از دو معنی زیر رو بده:
1- وقتی مشتری ها میخوان از محصول تجاری و یا خدماتی استفاده کنن، از طریق سایت یا اپلیکیشن خرید انجام میدن.
2- وقتی مشتریهای جدید میخوان از خدمات یا محصول تجاری استفاده کنند، معمولا برای برقراری ارتباط با شرکت از سایتش استفاده میکنند.
در هر دو حالت، وقتی کاربر واقعا قصد خرید داشته باشه یا در حال طی کردن مراحل تصمیم گیریه که به خرید منتهی میشه، کاربرها توقع دارن کارهاشونو روی سایت انجام بدن.
به عادتهای خرید خودتون نگاه کنید. وقتی مستقیم وارد ارتباط با یه شرکتی میشید، این کارو از کانال سایتشون انجام میدید یا از شبکه اجتماعی؟
من فکر میکنم این مسئله برای اکثریت مردم چیز واضحیه، پس سوال اینه که چرا با این وجود، بعضی کسب و کارها فقط "اجاره میکنند". جوابش اینه که:

  • مالکیت سخت تر از اجاره کردنه

مالکیت هم مزایا و معایب خودشو داره. اما همونطور که هر مالکی اطلاع داره، مالکیت یه خونه، ماشین، کسب و کار، انرژی بیشتری میبره تا اجاره کردنش. چون مالکیت
زمان و تلاش بیشتری نیاز داره،
پیچیده تره،
نیاز به نگهداری دائمی داره.
کسب و کارهایی که خط مشی اجاره کردن رو پیش میگیرن دیگه روی ساخت یه سایت باکیفیت، سایت موبایلی و یا اپلیکیشن وقت و انرژی نمیذارن.
قطعا اجاره کردن شبکه اجتماعی خیلی راحتتره.
اما کار درستی نیست. کسب و کارهایی که سیاست اجاره کردن رو در پیش گرفتند نسبت به کسب و کارهایی رو که هر دو رو با هم انجام میدن ، رشدشون، گردش مالیشون، ترافیک مشتریهای جدیدشون و ... به سختی جلو میره. نتیجه اینکه:

  • بهترین کار اینه که هم اجاره کنید و هم مالک باشید

چون مشتریها به طور متفاوتی از شبکه های اجتماعی و سایتها استفاده میکنند، بهتره که از هر دو استفاده کنید.
اجازه بدید مشتری هاتون و کسب و کارتون روی شبکه های اجتماعی از هم خبر بگیرند و همدیگه رو دنبال کنند. و در کنارش از اپلیکیشن ها و وبسایتها برای تبلیغ کسب و کار و جذب مشتری های جدید استفاده کنید.
اما با مالکیت شروع کنید.
مدل و سبک نمایش، نوع محتوایی که میخواهید نمایش بدید و حال و هوای کسب و کارتونو تعریف کنید و بعد اون رو تو مکانهایی که اجاره کردید عملی کنید.

طراحی سایت دارکوب


طراحی سایت دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد.
دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
آموزشگاه فنی و حرفه ای طراحی سایت و سئو دارکوب افتتاح شد
دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد