نکات طراحی سایت آموزش آنلاین

نوشته شده توسط میلاد سبزی

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=47

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیگر امروز آموزش آنلاین در کشور ما واژه ای آشنایی برای افراد جامعه است. آموزش نیاز بخش بزرگی از جامعه است که در بخش های دولتی و خصوصی ارائه می شود. شکل سنتی آن تغییر کرده و به کمک اینترنت و تکنولوژی در اختیار همگان با قیمتی مناسب و یا رایگان قرار می گیرد. پتانسیل آموزش آنلاین در کشور ما بسیار بالاست. از آنجایی که در بسیار از بخش ها از توجه و توسعه آن غفلت کرده ایم یا فرصت های آن برای ما ناشناخته مانده است. اما این نوع آموزش در دنیا اعتبار شناخته شده ایی دارد و مدارک آن نیز معتبر هستند. بخش دولتی می تواند آموزش های عمومی، شهروندی، بهداشت و درمان، رانندگی و غیره راه به طور آنلاین در اختیار عموم جامعه قرار دهد. و در بخش خصوصی آموزش های تخصصی و حرفه ایی که همیشه موضوع جستجو و علاقه کاربران است می تواند با آموزش آنلاین پاسخ داده شود.

یکی از تخصص های اصلی دارکوب در زمینه طراحی وب سایت، طراحی سایت آموزشی می باشد. مجموعه دارکوب دارای آموزشگاه فنی حرفه ای در زمینه آموزش مباحث طراحی وب، سئو و دیجیتال مارکتینگ می باشد. این مجموعه نرم افزار آموزش آنلاینی را ایجاد نموده است که با استفاده از به راحتی می توان در وب سایت کلاس های آموزشی را به صورت آنلاین برگزار نمود.

دموی این نرم افزار را می توانید در وب سایت آموزشگاه دارکوب و توضیحات آن را می توانید در صفحه  قالب آموزشی دارکوب مطالعه نمایید. طراحی سایت آموزش آنلاین پیچیدگی های فروانی دارد و نیاز به تجربه و تخصص فراوان دارد. در ضمن با توجه به اینکه کلاس های آموزشی به صورت آنلاین برگزار می گردد وب سایت آموزشی نیاز به پشتیبانی وب سایت قوی دارد تا در صورت بروز مشکل در اسرع وقت مشکل رفع گردد.

یک آموزش آنلاین می تواند دارای بخش های زیادی باشد. می توان یک وب سایت ساده طراحی کرد که مطالب آموزشی به طور متنی و صوتی و تصویری در اختیار اعضای سایت قرار می گیرد. یا می توان قدم را فرا تر گذاشت، مسیر آموزش حرفه ایی، تالار گفتگو، داشبورد اختصاصی، تعریف انواع کاربر و بسته های قابل خرید، تمدید دوره، آزمون و ارزیابی، تمرینات، پرسش و پاسخ، کلاس مجازی با استاد و دانش آموزان، ارائه مدرک، مانیتور فعالیت های دانش آموز، آنالیز دروس پر طرفدار و کم طرفدار، بانک سوالات، اخبار، جزوات و امکانات بسیار متنوع و هوشمندی را در درون آن طراحی نمود.

اصطلاح سیستم مدیریت آموزش (LMS: Learning Management System) در مقالات آموزش آنلاین زیاد به چشم می خورد. و لازم است که بدانیم LMS چیست و چه امکاناتی را به همراه خود می آورد. آیا LMS ارزش سرمایه گذاری دارد؟ یا اینکه روش های دستی کفایت می کند؟ ما باید به دنبال چه امکاناتی در این سیستم باشیم؟ وضعیت هاست آن به چه شکل است؟ در این مقاله از دارکوب می خواهم درباره آموزش آنلاین و LMS بیشتر با هم صحبت کنیم.

عملکرد اصلی LMS چیست؟

نقش یک LMS وابسته به اهداف سازمان، استراتژی آموزش و نتایج مورد نظر می تواند متفاوت باشد. با این حال متداول ترین استفاده از LMS راه اندازی و پیگیری یک فرآیند آموزشی است که مواد آموزشی در LMS بارگذاری شده و در دسترس کاربران در فضای اینترنت قرار می گیرد. حتی در برخی از LMS ها نرم افزارهایی درون سازی شده که دیگر برای تهیه مواد درسی نیاز به نرم افزار دیگری نباشد.

یک سیستم مدیریت یادگیری را به عنوان یک مخزن بزرگ که می توانید اطلاعات را ذخیره و پیگیری کنید، در نظر بگیرید. هر کسی که با یک نام کاربری و رمز عبور می تواند هر زمان و هر کجا که بخواهد به این منابع آموزشی آنلاین دسترسی پیدا کند. برای سیستم های مدیریت یادگیری خود میزبان (self-hosted)، کاربران نیز باید نرم افزار LMS را روی هارد دیسک خود نصب کرده یا به سرور شرکت دسترسی داشته باشند. هرچه روش نصب هست، چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که کاربران LMS به دو دسته تقسیم می شوند: اول، فراگیران آنلاین که از سیستم مدیریت یادگیری برای شرکت در دوره های آموزش آنلاین استفاده می کنند؛ دوم، تیم آموزش الکترونیک شما که براساس پلت فرمی که به LMS متکی است اطلاعات را به اشتراک می گذارد و محتوای آموزش آنلاین را به روز می کند.

چه کسی می تواند از LMS بهره مند شود؟

سیستم های مدیریت یادگیری برای موسسات آموزشی و شرکت ها به طور یکسان سودمند هستند. آموزش آنلاین شرکت های وابسته یا زیر مجموعه، یک برنامه کاربردی دیگر برای سیستم های مدیریت یادگیری است. به عنوان مثال، شرکت ها می توانند منابع آموزشی آنلاین را برای کانال های فروش بیرونی، شعب و حتی مشتریان مستقر کنند. قبل از شروع فرآیند انتخاب LMS، شناسایی اهداف سازمانی و آموزشی حیاتی است زیرا انواع LMS معمولا به گروه های مختلف مصرف کننده می پردازند. بعضی از آن ها در تجارت الکترونیک تخصص دارند، در حالی که دیگران برای ویژگی های آموزشی آنلاین خود به فروش می رسند. به عنوان مثال امکان ادغام نرم افزار CRM.

انواع راه اندازی LMS

Cloud-Based (SaaS)

این پلتفرم LMS در Cloud میزبانی می شود. فروشنده LMS این سیستم را نگهداری می کند و هر گونه ارتقا یا به روز رسانی های فنی را انجام می دهد. فراگیران و همکاران آنلاین وارد سیستم مدیریت یادگیری با نام کاربری و رمز عبور می شوند. هیچ نیازی به نصب هیچ نرم افزاری وجود ندارد که این کار را برای سازمان هایی که می خواهند در اسرع وقت شروع به کار کنند، یک گزینه عالی است. نکته جالب این است که برخی از سیستم های مدیریت یادگیری مبتنی بر ابر نمی توانند سفارشی شوند. به عنوان مثال، فرصت های کمتری برای ترکیب نام تجاری یا شخصی سازی داشبورد وجود دارد.

Self-Hosted

سیستم های مدیریت یادگیری که نیاز به دانلود نرم افزار دارند. فروشنده LMS ممکن است از سایت خود لینک مستقیم دانلود ارائه دهد یا کاربر باید دیسک های نرم افزار فیزیکی درخواست دهد. با این حال، روش کاملا آنلاین بیشتر رایج است. LMS خود میزبانی اجازه می دهد تا کنترل و سفارشی سازی و خلاقیت بیشتری داشته باشید. مزیت این است که شما معمولا باید برای به روز رسانی هزینه پرداخت کنید و در کنار آن به یک کارشناس آی تی نیاز پیدا کنید.

برنامه دسکتاپ

برنامه LMS بر روی دسکتاپ نصب شده است. برخی از برنامه های دسکتاپ حتی در چندین دستگاه قابل دسترسی هستند، و این باعث می شود که تمام تیم آموزش الکترونیک شما همکاری کنند.

برنامه موبایل

سیستم های مدیریت یادگیری که در هر زمانی از طریق دستگاه های تلفن همراه قابل دسترسی هستند. شما می توانید محتویات آموزشی آنلاین را آپلود کنید تا دانش آموزان آنلاین بتوانند مطالب آموزشی آنلاین را در هر جا پیگیری کنند.

انواع LMS بر اساس مشتری

شرکت های بزرگ

سازمان های بزرگ می توانند از این سیستم های مدیریت یادگیری برای پیگیری صدها یا هزاران کارمند استفاده کنند. در بعضی موارد، حتی ممکن است امکاناتی خاص برای شرکت ها و زیر مجموعه ها را در اختیار شما قرار دهند تا بتوانید مثلا حق رای دادن و کانال های فروش را در حلقه حفظ کنید.

کسب و کارهای کوچک و متوسط

کسب و کارهای کوچک و متوسط با بهره از این نوع سیستم های مدیریت یادگیری می توانند منابع انسانی کمتری را استفاده کنند. این ابزار همچنین با کسب و کار شما مقیاس پذیر است تا با نیازهای آموزشی شما همیشه در حال تغییر باشد.

آموزش آزاد و Freelancers

سیستم های LMS برای آموزش الکترونیکی باری افراد فریلنس که با چندین مشتری کار می کنند و نیاز به ارائه طیف متنوعی از نتایج دارند ارائه شده است. این سیستم های مدیریت یادگیری ممکن است از ابزارهای همکاری درون سازمانی استفاده کنند که به شما اجازه می دهد تا به صورت انفرادی یا کار با تیم آموزش الکترونیک از راه دور کار کنید.

مزایای سیستم مدیریت یادگیری

با سازماندهی و امنیت داده های بزرگ را ذخیره می کند

سیستم های مدیریت یادگیری به شما امکان می دهد همه اطلاعات بزرگ را در یک مکان جمع آوری کنید. این همچنین باعث می شود که مواد آموزشی خود را حفظ و به روز نگه دارید. علاوه بر این، اکثر LMS ها قابلیت رمزگذاری پیشرفته را دارند، بنابراین شما لازم نیست نگران امنیت اطلاعات باشید.

مانیتور پیشرفت و عملکرد یادگیرنده

تقریبا تمام LMS ها دارای امکانات گزارش سازی و تجزیه و تحلیل هستند. بنابراین، شما می توانید جنبه های مختلف برنامه آموزش آنلاین خود را پیگیری کنید. اگر سیستم مدیریت یادگیری فاقد قابلیت گزارش دهی کافی باشد، می توانید به طور معمول افزونه ها یا پلاگین ها را برای افزایش قابلیت های آن خریداری کنید. شما می توانید همه چیز را از مشارکت یادگیرندگان تا ارزیابی نتایج پیگیری کنید. این بدان معنی است که شما می توانید الگوها و روند ها را شناسایی کنید، به ویژه از آنجا که بسیاری از LMS ها تصویری از داده ها را ارائه می دهند، مانند نمودار ها و گراف ها.

بهبود منابع اختصاص یافته

راه هایی وجود دارد که LMS ها می تواند به شما کمک کند تا منابع آموزشی آنلاین را به طور موثر تر اختصاص دهید. اول و مهمتر از همه، شما می توانید جنبه های برنامه آموزش آنلاین خود را که انتظارات را برآورده نمی کنند شناسایی کنید. تعامل کم دانش آموزان معمولا یک شاخص است که می گوید شما باید یک فعالیت آموزشی آنلاین را مجددا ارزیابی کنید. ثانيا، سيستم هاي مديريت يادگيري به شما کمک مي کنند که تيم آموزش الكترونيكي شما خیلی سریع مطالب آموزشی را بارگذاری کنند. این زمانی که شما با تعداد زیادی مطالب آموزشی و کاربر در ارتباط هستید بسیار با اهمیت می شود.

شخصی سازی آموزش آنلاین

با کمک یک LMS می توانید مسیرهای مختلف یادگیری یا منابع آموزشی آنلاین را برای گروه های مختلف اختصاص دهید. بنابراین، هر کس آموزش های آنلاین فردی خود را بر اساس اهداف یادگیری، وظایف شغلی و سایر معیارهای دیگر در اختیار دارد. حتی گزینه ای برای بازکردن ناوبری وجود دارد، به طوری که یادگیرندگان می توانند فعالیت های آموزش آنلاین خود و کارهای آموزشی را انتخاب کنند. همه اینها به تجربیات آموزشی آنلاین و افزایش رضایت یادگیرنده تبدیل می شود. مثلا وجود سیستم های بهبود حافظه و دوره ایی مطالب آموزشی.

بهبود قابلیت دسترسی به آموزش الکترونیکی

یاد گیرند گان مدرن از منابع آموزش آنلاین انتظار برآورد بلافاصله دارند. ما در عصر دیجیتال زندگی می کنیم، جایی که اطلاعات همیشه به لطف گوشی های هوشمند همیشه سریعا در دسترس ما هستند. سیستم های مدیریت یادگیری به شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به محدودیت های جغرافیایی، دوره های آموزش آنلاین را مستقر و پیگیری کنید. تا فراگیران بتوانند به سیستم وارد شده، دانش خود را گسترش داده و مهارت های خود را افزایش دهند. هم اکنون نیاز به برگزاری کلاس های آموزشی به صورت آنلاین در جوامع بیشتر شده است و از این رو لازم است آموزشگاه ها و دانشگاه این قابلیت را به سیستم آموزشی خود اضافه نمایند.

ویژگی های حرفه ایی LMS ها

گزارش ها و تجزیه و تحلیل

شما باید بتوانید مطالب آموزشی آنلاین خود را نظارت کنید تا تعیین کنید که آیا آنها مورد توجه قرار دارند یا نیاز به تنظیمات جزئی دارند. همین قاعده نیز برای عملکرد فردی یادگیرنده اعمال می شود. آیا یادگیرندگان شرکتی در محتوای آموزش آنلاین شرکت می کنند؟ آیا این همه اطلاعاتی را که برای رسیدن به اهداف یادگیری خود نیاز دارند به آنها داده می شود؟ این سوالات با یک سیستم گزارش دهی قوی ساخته شده در LMS پاسخ داده می شود. سیستم های مدیریت یادگیری همچنین دارای بزارهای تجزیه و تحلیل هستند که به شما اجازه نظارت بر آموزش آنلاین در سطح فردی و گروهی را می دهند. به عنوان مثال، تعیین اینکه چه درصد از مخاطبان شما به طور کامل دوره آموزشی آنلاین را کامل گذرانده اند یا خیر، و یا مدت زمان لازم برای تکمیل هر فعالیت آموزشی آنلاین به طور متوسط چقدر است. اکثر این ابزار های تحلیلگرحتی از طریق گزارش خودکار ایمیلی را به صندوق پستی شما ارسال می کنند.

طراحی واکنش گرا

منابع آموزش سازگار با چند پلتفرم آنلاین به شما فرصت بیشتری برای استفاده از دوره آموزش آنلاین می دهد. حتی کسانی که ترجیح می دهند از تلفن های هوشمند یا رایانه های لوحی خود برای دسترسی به مواد آموزشی استفاده کنند. بنابراین، LMS شما باید Responsive باشد، به شما این امکان استفاده در دستگاه ها با اندازه صفحه نمایش گر متفاوت را بدهد. سیستم مدیریت یادگیری به طور خودکار مناسب ترین نسخه آموزش دوره آنلاین را بر اساس دستگاه کاربر نمایش می دهد. به عنوان مثال، تصاویر را تا اندازه ایی کاهش می دهد تا کل صفحه نمایش گوشی هوشمند را اشغال نکنند. در حالت ایده آل، شما باید قادر به پیش نمایش هر نسخه و تغییرات لازم قبل از راه اندازی باشید. همچنین عاقلانه است که ابزاری داشته باشید که به فراگیران اجازه می دهد تا مواد آموزشی را دانلود کرده و آنها را به صورت آفلاین مشاهده کنند. به ویژه هنگامی که در آموزش دسترسی به اینترنت ضروری نیست.

رابط کاربری بصری

اگر تیم آموزش الكترونيكی شما قادر به استفاده راحت از رابط كاربر و پلت فرم LMS نیست شاید دلیل مشارکت کم آنها همین باشد. آیا این ابزار برای آنها آسان است تا بتوانند به مطالب آموزشی دسترسی پیدا کنند؟ LMS شما باید یک رابط کاربری بصری داشته باشد که با مجموعه مهارت ها و توانایی های تیم آموزش الکترونیک شما هماهنگ باشد. به همین دلیل قبل از تصمیم گیری بر روی یک پلت فرم، ابتدا باید از کاربران بازخورد دریافت کنید تا اطمینان حاصل شود که کاربر پسند است.

خدمات پشتیبانی

تولید کنندگان LMS خدمات مختلفی را ارائه می دهند. به همین ترتیب، شما نیاز به تعیین سطح کمک مورد نیاز خود را بر اساس سطح تجربه تیم الکترونیکی خود و پیچیدگی ابزار دارید. به عنوان مثال، تیم های تازه کار تدریس می توانند به منظور استفاده از سیستم به طور موثر نیاز بیشتری به پشتیبانی داشته باشند. بسیاری از فروشندگان LMS همچنین مباحث آنلاین را میزبانی می کنند که به شما امکان می دهد با سایر کاربران ارتباط برقرار کنید، علاوه بر آموزش های آنلاین، راهنماهای، و نکات برگزیده نیز ارائه می دهند. اگر شما نیاز به گزینه های پیشرفته تر مانند شماره تلفن رایگان دارید که به شما امکان دسترسی مستقیم به تکنولوژی آموزش داده شده را می دهد، ممکن است لازم شود خدمات پشتیبانی اضافی را پرداخت کنید.

ابزار ارزیابی آموزش

شما باید دوره های آموزشی خود را برای ارزیابی شکاف ها و اختلالات ارزیابی کنید. بنابراین، LMS باید قادر به حمایت از طیف گسترده ای از روش های ارزیابی آموزش الکترونیک باشد. بسیاری از این ابزار ها امکان ارزیابی را بطور درون سازی شده ارائه می دهند و قابلیت ردیابی نیز دارند.

ویژگی تشویق فراگیران

برخی از کاربران نیاز به انگیزه بیشتری برای حضور فعالانه در دوره آموزش آنلاین دارند. تشویق ها انگیزشی به صورت مدالها، امتیاز و تشویق مدیران نیز یا از پیش طراحی شده اند و یا قابل طراحی است.

مطابقت و پشتیبانی گواهی نامه

این یک ویژگی ضروری برای سازمان هایی است که استاندارد های شرکت و انطباق آموزش های آنلاین و کسانی که نیاز به ویژگی های پیشرفته تر گواهینامه مانند توانایی پیگیری مهارت های فردی و شکاف عملکرد را دارند، مورد نیاز است. همچنین در صورت ممیزی می توانید به اسناد LMS مراجعه کنید، که به جلوگیری از تخلف کمک می کند.

حمایت از اعضا

یادگیری اجتماعی، فرصتی برای تعامل با همکاران و افراد با تجربه را فراهم می کند. بسیاری از سیستم های مدیریت یادگیری اکنون ابزارهای یکپارچه رسانه های اجتماعی را دارند. به عنوان مثال، توانایی پیگیری مشارکت در بحث آنلاین، یا اشتراک خبر در طراحی دوره آموزش الکترونیک انجام شده است.

کلام آخر

دنیای آموزش مجازی بسیار وسیع تر از آن چیزی است که در این مقاله آمد. این نوع آموزش در برخی کشور های بسیار متداول و با اعتبار هستند. به شکلی که بخش های دولتی می توانند به مدارک و دوره های آن استناد کرده و بخش یا تمام برخی از آموزش های سنتی را به آن انتقال داده اند. حال بسته به نیاز شما که آیا قصد دارید سیستم آموزشی آنلاین را برای یک سازمان تهیه کنید یا آن را بین چندین سازمان به اشتراک بگذارید یا اینکه برای فراگیران آزاد و علاقمند ارائه دهید، می تواند اندازه و امکانات پروژه بسیار متفاوت باشد. آنچه بدیهی است، این بازار در کشور ما جوان است و پتانسیل رشد زیادی چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی برای آن وجود دارد. طراحی وب سایت آموزش آنلاین خود را می توانید با خیال راحت به دارکوب واگذار نمایید. ما در این زمینه تجربه و تخصص فراوان داریم. جهت مشاوره با شماره های مجموعه دارکوب تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
  • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
  • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
  • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
  • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
  • دارای مجوز نشر دیجیتال
  • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
  • پروانه کسب و کارهای مجازی
  • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
  • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز