طراحی سایت آموزشی و آموزش آنلاین

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=1697

4.7/5 - (13 امتیاز)

اینترنت فرصت های جدید بسیاری در تمام حوزه های کسب و کار و فعالیت های اجتماعی و فردی به وجود آورده است. در ایران با توسعه زیر ساخت های اینترنتی و بانک داری الکترونیک این امکان را به وجود آمد که ما نیز به شیوه ها و رویه های متداول روزمره متفاوت تر از گذشته بنگریم.

در حوزه آموزش اینترنت توانست با تولید محتوای آموزشی در وب سایت ها به افزایش دانش عمومی کمک کند. این شیوه اطلاع رسانی کم کم شکل تخصصی و متمرکز تری پیدا کرد و سایت های عمومی چون دائره المعارف ویکیپدیا به وجود آمدند. سپس با افزایش سرعت اینترنت و تولد سایت ها و به اشتراک گذاری ویدئو سایت های آموزشی آنلاین نیز عمومیت پیدا کردند.

وب سایت های آموزشی می توانند بازار خوبی را به خوبی را به خود اختصاص دهند. این سایت آموزشی می تواند برای افراد یک سازمان، شهروندان یک کشور، دانشجویان یک دانشگاه یا مدرسه و علاقه مندان از گروه های مختلف به یک موضوع علمی و فنی ایجاد شود. برای همین ما می توانیم وب سایت های متنوع زیادی را با هدف آموزشی داشته باشیم.

دارکوب در کنار ارائه خدمات طراحی وب سایت، خدمات سئو و دیجیتال مارکتینگ دارای آموزشگاه طراحی وب سایت و سئو با نام آموزشگاه دارکوب می باشد که در این آموزشگاه، طراحی وب و سئو را به صورت کاملا عملی آموزش می دهد. این مجموعه از بابت وب سایت آموزشگاه و همچنین برگزاری کلاس های آموزشی به صورت آنلاین نرم افزاری را طراحی نموده است که با استفاده از این نرم افزار می توانید در وب سایت خود کلاس های آموزشی به صورت آنلاین را برگزار نمایید. جهت رویت دموی این نرم افزار به صفحه قالب آموزشگاه دارکوب مراجعه نمایید.

در حقیقت یکی از تخصص های اصلی دارکوب طراحی سایت آموزش آنلاین می باشد که دلیل اصلی آن آموزشگاه فنی و حرفه ای همین شرکت می باشد. سیستم های آموزش آنلاین در طراحی سایت آموزشی دارای پیچیدگی ها و مشکلات فراوانی هستند که ما در دارکوب از بابت برگزاری کلاس های آموزشی خود به صورت آنلاین با این موانع روبرو شده ایم و آنها را رفع نموده ایم.

البته به جز قابلیت آموزش آنلاین وب سایت، موارد زیادی در طراحی وب سایت آموزش آنلاین لازم است در نظر گرفته شود، نظیر سیستم کاربری اساتید و شاگردان، سیستم فروش فایل های آموزشی، سیستم پرسش و پاسخ، سیستم نمایش فایل های ویدئویی در سایت بدون قابلیت دانلود فایل و امکانات فراوان دیگری که هر یک نقش موثری در موفقیت وب سایت آموزشی ایفا می نماید. در سایت های آموزشی لازم است فرآیند فروش محصولات آموزشی نیز وجود داشته باشد. در مقاله نکات طراحی سایت آموزش آنلاین می توانید اطلاعات بیشتری در مورد نکات سایت های آموزشی بدست آورید.

وب سایت آموزشی

وب سایت های آموزشی محلی برای به اشتراک گذاری محتوای آموزشی و تعامل مربیان و دانش آموزان در یک یا چند حوزه خاص است. در این وب سایت ها انواع مطالب آموزشی از قبیل: متون، فایل های صوتی و تصویری، آزمون، تالار های تخصصی گفتگو و غیره در اختیار اعضا قرار می گیرد. این وب سایت های می توانند خدمات خود را در سطوح مختلف به صورت رایگان و پرداختی ارائه دهند.

علاوه بر منابع آموزشی که در وب سایت قرار گرفته اند، سایت های آموزشی می توانند کلاس ها و کارگاه های آنلاین نیز برگذار کنند. در این شیوه آموزشی که با امکانات متفاوتی همراه است، تعامل استاد و شاگرد، شاگردان با یکدیگر از طریق متن، صدا و تصویر و تخته سیاه امکان پذیر است.

امکانات وب سایت آموزشی

شما برای وب سایت آموزشی می توانید امکانات متفاوت و زیادی را فراهم کنید. از شیوه آموزش گرفته تا ثبت نام و فروش تا بازاریابی محتوای آموزشی یا جذب کاربران جدید. برخی از این امکانات عبارتند از:

 • جستجوی پیشرفته (بر اساس نام مربی، نام دوره، سطح، تکنولوژی، رشته و غیره)
 • امکان ایجاد، ویرایش و حذف دوره آموزشی جدید توسط مربی یا مدیر سایت
 • ثبت نام دانشجویان
 • پروفایل مربیان
 • تنظیمات اجازه دانلود دوره از وب سایت
 • بر گذاری کلاس آنلاین
 • فروشگاه آنلاین کتاب و جزوات
 • کتابخانه آنلاین
 • امکان دسته بندی های متنوع یک دوره
 • اخبار و اطلاعیه ها
 • پشتیبانی آنلاین
 • وبلاگ آموزشی، فروم و انجمن های تخصصی
 • آزمون آنلاین
 • اعلام نتایج آزمون ها
 • بخش صدور گواهینامه ها
 • سیستم پیشنهاد دهی محصولات یا دوره های مرتبط به کاربر
 • سیستم تخفیف ها
 • سیستم بازاریابی شبکه ایی (معرفی کاربر یا مربی جدید)
 • نظر سنجی های متفاوت (کیفیت دوره، دوره های درخواستی، کیفیت فنی و غیره)
 • اتصال به درگاه های بانکی
 • طراحی سیستم جذب نیرو از طریق ثبت رزومه
 • پنل ارسال پیامک
 • بهینه سازی وب سایت برای کاربران موبایل

کیفیت و سرعت سایت آموزشی

من شخصا به وب سایت های زیادی برای استفاده از دوره های آموزشی سر زده ام. چندین بار نیز از در سمینار های آنلاین موسسات بین المللی شرکت کرده ام جدا از زیر ساخت های متفاوت اینترنت کاربران، تقریبا تمام آن ها مشکلات مشترکی دارند که لازم است در زمان توسعه و نگهداری سایت مورد توجه قرار بگیرند.

سایت های آموزشی به طور طبیعی در زمانی که تعداد کاربران و دوره های آموزشی آن ها افزایش می یابد مشکل کیفیت خدمات پیدا می کنند. ممکن است صد ها کاربر بخواهند از یک فایل آموزشی به طور همزمان استفاده کنند یا 300 نفر همزمان در دوره آموزشی آنلاین مختلف شرکت کنند. بنابراین در قدم اول توسعه، بهینه سازی محتوای سایت و سیستم انتشار آن اهمیت کلیدی دارد. بدون توجه به این نکته ما شاهد زمان بالای بارگیری سایت در سیستم کاربر، خطاهای بارگیری، قطعی در تماس و غیره خواهیم بود. همه این ها در یک کلام تجربه کاربری مطلوب را تضعیف کرده و هر چند محتوای آموزشی سایت با کیفیت باشد عدم رضایت کاربران را به همراه دارد.

نکته دیگر داشبورد های کاربران است. تنها این کافی نیست که سایت ما امکانات زیادی داشته باشد بلکه امکانات باید به گونه ایی ارائه شود که هر کاربری بتواند با اولین برخورد و صرف کمترین انرژی و زمان آن را یافته و به کار بگیرد. این مسئله را می توان در جستجو های پیشرفته سایت ها که گاهی نا کارآمد هستند مشاهده کرد. در جایی دیگر، ابزارهای کلاس های آموزشی آنلاین هستند که پنل آن ها آنقدر پیچیده و غیر قابل درک است که دانشجویان و مربیان از حداقل امکانات آن استفاده می کنند.

سئو و بهینه سازی

سئو بخش جدایی ناپذیر از طراحی وب سایت است، لازم است محتوای وب سایت توسط کاربران مورد بازدید قرار بگیرد تا این بازدید ها به مشتری تبدیل شوند. شما یا باید هزینه زیادی برای تبلیغات بدهید یا اینکه سعی کنید رتبه طبیعی سایت را از طریق سئو افزایش دهید.

در هنگام طراحی سایت لازم است به بهینه سازی موتورهای جستجو توجه شود. با بهینه سازی داخلی وب سایت مطالب بیشتری از آن توسط موتورهای جستجو فهرست شده و در نتیجه شانس نمایش در صفحه نتایج جستجو را می یابند. اما برای سئوی خارجی نیز لازم است که برای سایت بک لینک سازی مرتبط و با کیفیت صورت بگیرد.

هزینه توسعه سایت آموزشی

همانطور که توضیح داده شد امکانات یک وب سایت آموزشی بسیار زیاد و تنوع است برای همین هزینه توسعه وب سایت آموزشی و آموزش آنلاین بسته به امکانات آن متفاوت است. علاوه بر این تکنولوژی مورد استفاده و کیفیت بهینه سازی ها (حرفه ایی بودن تیم توسعه) می تواند بر روی قیمت سایت تاثیر زیادی داشته باشد.

بنابراین، پیشنهاد می کنم که ابتدا یک RFP برای پروژه خود تهیه کنید که در آن جزئیات پروژه روشن شده باشد. در نوشتن این فایل شما به نکات فنی زیادی بر خواهید خورد که باعث می شود درک بهتری از امکانات و ویژگی های یک سایت آموزشی پیدا کنید. سپس می توانید این پروپوزال را با شرکت های مختلف طراحی سایت در میان بگذارید تا جزئیات فنی بیشتری برای شما مشخص شود تا در نهایت کار را به یک شرکت معتبر بسپارید. کارشناسان ما در دارکوب نیز آماده ارائه مشاوره برای توسعه هر نوع وب سایت و خدمات سئو هستند می توانید با آن ها تماس گرفته و از آن ها کمک بگیرید.

کلام آخر

پس از توسعه و راه اندازی وب سایت نوبت به پشتیبانی سایت می رسد. این قسمتی است که اغلب از دید سفارش دهندگان وب سایت ها دور می ماند. اگر چه پس از توسعه وب سایت عمده کار فنی سایت به پایان می رسد و مدیران وب سایت آموزش می بینند اما وب سایت مانند یک موجود زنده است و نیازهایی پیش بینی نشده دارد. برای همین وب سایت نیاز به یک نیروی متخصص برای مواقع ضروری دارد. اینجاست که نقش توسعه دهنده اهمیت پیدا می کند. اگر توسعه دهنده سایت یک شرکت و تیم حرفه ایی باشد مسئله بسیار ساده است، چون شما می توانید که اطمینان داشته باشید که این شرکت در سال های آینده از محصول خود پشتیبانی می کند و دوما اینکه در زمان نیروی انسانی بیشتری برای پشتیبانی در طول این زمان دارد. اما اگر توسعه دهنده یک نفر و یا شرکت غیر رسمی باشد، اولا کیفیت محصول جای سوال دارد، دوما کیفیت پشتیبانی و از همه مهتر اینکه در آینده آیا این توسعه دهنده تمایل و تعهد به پشتیبانی دارد یا خیر، و با چه هزینه ایی!

بنابراین شما در زمان توسعه سایت باید به اعتبار شرکت ها و طرح پشتیبانی آن دقت کنید. برای همین ما در دارکوب این نکته را در ابتدا به مشتریان مان متذکر شده و همه محصولات خود را که در این 15 ساله توسعه داده ایم پشتیبانی می کنیم.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز