آیا استراتژی تولید محتوا شما نیاز به بازبینی دارد؟

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=631

5/5 - (2 امتیاز)

خوب اگر شما در زمینه بازاریابی محتوا فعال و با تجربه کافی هستید می دانید که نمی توانید برای مدتی طولانی به یک استراتژی بچسبید. از سوی دیگر در سئو و بازاریابی محتوا هر ارزیابی و تغییر استراتژی حتی برای افراد با تجربه با چالش و دشواری همراه است.

یکی از بزرگترین و دشوار ترین مسئله ایی که در همان پله اول با آن مواجه بوده و باید به آن رسیدگی کنید این است که صرفا بگویید که آیا استراتژی شما نیاز به بروز رسانی دارد یا خیر.

هنگامی که تصمیم بگیرید که استراتژی محتوای شما نیاز به تغییر اساسی دارد، تازه می توانید که کار را آغاز کنید، اما چگونه می توانید تشخیص دهید که استراتژی محتوا شما مشکل دارد؟

 

نشانه های واضح

نشانه های واضحی برای مشکل استراتژی سایت شما وجود دارد، مثلا کاهش بازدید یا خوانش یا حتی نظرات منفی بازدیدکنندگان در فضای اینترنت که از کیفیت محتوا و مسائل مربوط به آن ناراضی هستند. شما نیاز به نصیحت و راهنمایی شخص دیگری برای تشخیص این مشکل ندارید. بلکه در عوض، باید نشانه های بسیار ظریف تری را مشاهده کنید که نشان می دهند که استراتژی محتوا شما به نحو صحیحی عمل نمی کند.

 

رکود رتبه بندی جستجو

نگاهی دقیق به چگونگی رتبه بندی صفحات سایت خود در موتورهای جستجو داشته باشید. آیا متوجه رکودی در آن شده اید؟ الگوهای ترافیکی ارگانیک شش ماه گذشته سایت چگونه بوده است؟ کاهش شدید یک نمونه واضح از وجود مشکل است اما در اغلب موارد این رکود درمان نمی شود. هرچند شما نمی توانید که رشد سئو را برای همیشه تضمین کنید و ثبات و پایداری وضعیت لزوما بد نیست، اما اگر شما در تلاش برای رشد هستید و مشکل را نادیده می گیرید، این مسئله جدی است.

 

رکود در خوانندگان و دنبال کنندگان سایت

به همین ترتیب، نگاهی به خوانندگان یا بازدیدکنندگان خود بیاندازید. چند تعداد از آن ها در ماه های اخیر جذب سایت شده اند؟ چند نفر جدید اخیرا در وبلاگ شما عضو شده اند؟ در طول ماه چه مقدار نظر دریافت می کنید؟ اگر شما شاهد الگوهای مشابه یک سال گذشته هستید، یا اگر چشم انداز جدیدی را به دست نیاورید، وقت آن است که کمپین خود را به چیزی که مدرن تر و دوست داشتنی تر است به روز رسانی کنید.

 

نظرات و مشارکت کمتر

نظرات عامل مهمی در موفقیت تلاش های شما برای محتوا هستند. نه تنها نظرات نشانه علاقه خواننده به مطالب شما (بهترین شکل بازخورد مثبت) است، بلکه به طور کلی به دیده شدن مطالب شما کمک می کند. این مسئله تنها یک ابزار تشخیص نیست بلکه می تواند بر کل عملکرد شما تاثیر بگذارد. برای همین به چگونگی مشارکت کاربران با محتوا در قالب نظرات، بحث، اشتراک گذاشتن و پاسخ ها توجه کنید. به قول همکاران من در دارکوب مشارکت بیشتر همیشه بهتر است، و کاهش یک نشانه بد است.

 

نرخ تبدیل پایین

نرخ تبدیل (Conversion Rate) یعنی چه تعداد از بازدیدکنندگان سایت شما در نهایت به مشتری تبدیل می شوند. این نکته ممکن اساسا به سادگی نادیده گرفته شود، به ویژه اگر نرخ تبدیل سایت شما نسبتا بالا باشد. پس نگاهی به چگونگی تاثیر هر قطعه از محتوا و نرخ تبدیل داشته باشید. آیا خوانندگان شما پس از خواندن مقالات وبلاگ سایت شما با موفقیت محصولات شما را خریداری می کنند؟ این نشانه ای از قدرت متقاعد کننده محتوا شماست و همچنین نشان می دهد که شما چقدر خوب مخاطبان خود را می شناسید. اگر یک کاهش یا حتی فقدان رشد در این قسمت وجود داشته باشد، به این معنی است که چیزی را از دست داده اید و شاید لازم باشد که به طراحی دوباره سایت بازگردید.

 

عدم تغییر در عملکرد اخیر سایت

اکثر مواردی موجود در این لیست در حال حاضر مربوط به رکود یا عدم تغییر در عملکرد اخیر سایت است. اما فقدان تغییر در هر قسمت از استراتژی شما ممکن است نشانه ای از اشتباه باشد. شما می خواهید کمپین شما متحول شود اما به آرامی و در طول زمان. اگر شما در حال تغییر نیستید و اگر نتیجه های جدید را مشاهده نمی کنید، به این معنی است که شما به اندازه کافی با محیط در حال تغییر خود سازگار نیستید.

 

رقابت جدید

این یک عامل خارجی نادر است که خواهان تغییر استراتژی محتوایی شما را طلب می کند. اگر یک رقیب جدید وارد این حوزه شود، یا اگر یکی از رقبای موجود شما، استراتژی و سرمایه گذاری در محتوا را ارتقا دهد، و اگر شما می خواهید شانس بقای خود را حفظ کنید باید به این رقابت پاسخ مناسبی بدهید.

 

چگونه استراتژی محتوا را بازبینی کنیم

اگر متوجه دو یا چند نشانه بالا شده باشید، نشانه مناسبی است که استراتژی محتوا نیاز به کار دارد. در اینجا برخی از رویکردهای مؤثر در مورد آن آورده شده است:

 

شروع مفهومی

سعی نکنید بیش از حد در علف های هرز عمیق شوید. از یک دیدگاه مفهومی شروع کنید و در مورد تغییراتی که می توانید برای ارتقاء کمپین خود انجام دهید، سطح بالا فکر کنید. سپس این مفاهیم را به موارد عملی تقسیم کنید.

 

زاویه ها و جاویژه های بازار جدید پیدا کنید

گاهی اوقات یک تنظیم ساده زندگی جدیدی را به کمپین تبلیغاتی شما می آورد. آیا جاویژه های (Niche) جدیدی برای کار و سرمایه گذاری کردن وجود دارد؟ زوایای جدیدی وجود دارد که توسط شما یا رقبایتان مورد شناسایی قرار نگرفته است؟

 

آزمایش تکراری و با تنوع زیادی

فقط به این دلیل که شما در حال بازسازی استراتژی خود هستید به این معنا نیست که شما مجبور به انجام یکباره همه چیز هستید. در عوض، با تغییرات کوچکتر، یک به یک شما می توانید در طول زمان اثربخشی و نتیجه هر یک را آزمایش کنید.

 

اندازه گیری و تجزیه و تحلیل همه چیز

صحبت از اندازه گیری شد، تلاش کنید تا همه چیز را اندازه گیری کنید. داده بهترین دوست شما در اینجا است و بدون آن هیچ وقت نمی دانید که آیا تغییرات شما موثر بوده یا خیر.

شما اغلب به اصلاح و تغییر کلی استراتژی خود نیازی ندارید، شاید حداکثر یک یا دو بار در سال – اما در عین حال، در مورد تنظیمات و تغییر خیلی کم کاری نکنید. تعداد کمی از استراتژی ها و مفاهیم برای شروع مناسب هستند و اما چگونگی اجرای آن ها نیز اهمیت دارد. بالاخره ما همه انسان هستیم و ممکن است اشتباه کنیم. برای همین گهگاهی سلامت استراتژی خود را هم از نظر مفهومی و هم از نظر اجرایی چک کنید. در این بررسی ها است که شما می توانید استراتژی خود را مانند یک موتور اتومبیل تنظیم کنید تا بهتر کار کند.

 

مراحل تدوین استراتژی محتوا

یک استراتژی برای رسیدن به هدفی خاص و با توجه به منابع و شرایط مسیر تدوین می شود. درس اول استراتژی این است که بهترین آن ها در طول زمان کارایی خود را از دست می دهند. با این حالا ما در تولید محتوا اصطلاحی به نام محتوای همیشه سبز داریم. یعنی صفحاتی که به نوعی مرجع هستند و مرتبا به روز رسانی و یا تکمیل می گردند، ترافیک این صفحات به طور دائمی تقریبا بالا است. موضوعات آن ها مورد نیاز افراد زیادی است. این صفحات برای دریافت ترافیک و ایجاد لینک های داخلی و خارجی عالی هستند. اما بگذارید درباره مراحل تدوین استراتژی تولید محتوا صحبت کنیم.

 

هدف را مشخص کنید

هدف شما از تولید محتوا چیست؟ چرا تولید محتوا می کنید یا برای بازاریابی محتوا برنامه می ریزید؟ قبل از شروع هدف خود را روشن کنید. برای یک هدف روشن است که استراتژی توسعه پیدا می کند.

 

مشخص کردن مخاطب

شما برای هدف گذاری نیاز به تحقیق درباره مخاطب خود دارید. این نکته برای کسانی که تازه وارد بازاریابی شده اند اهمیت فراوان دارد. با شناسایی دقیق مخاطب است که می توانید با دقت وی را هدف قرار داده و با آن ارتباط برقرار کنید که نهایت بازدیدکننده کسب و کار شما تبدیل به مشتری شود.

اگر در بازاریابی سابقه طولانی دارید شاید مخاطب هدف شما تغییر کرده باشد. آیا شما نیاز به هدف گیری گروه جدیدی دارید یا می خواهید دامنه هدف پیشین گذشته خود را افزایش دهید. آیا می خواهید مخاطبین پیشین را نگه دارید؟ آیا هدف جدید شما با گذشته هماهنگی دارد، چون باید به فکر یک تحول برنامه ریزی شده باشید. پس پیشنهاد می شود حداقل هر سال این سوالات را از نو پاسخ دهید تا بتوانید دامنه مخاطب خود را توسعه دهید.

 

سنجش و حسابرسی محتوا

بسیاری از وب سایت ها با تولید محتوا برای وبلاگ آغاز می کنند. اما شاید شما بخواهید که نوع دیگری از محتوا را استفاده کنید. مثلا به جای تولید مقاله فایل PDF و خبرنامه را در کار خود قرار دهید. یا شاید بخواهید خلاصه مقالات خود را به صورت ایمیل به کاربران ارسال کنید. یا شاید بخواهید همه را با هم به کار بگیرید. به هر حال شما نیاز به سیستمی برای ارزیابی و بهره وری این روش ها دارید. به کمک این ارزیابی ها است که شما می توانید استراتژی خود را به آرامی تغییر دهید. و این بررسی ها است مسیر حرکت بعدی را برای شما مشخص می کنند.

 

تولید ایده برای عنوان محتوا

محتوایی با ارزش است که اصیل و منحصر به فرد باشد. با این حال همیشه در تولید محتوا می توانید از مشتریان خود کمک بگیرید. هر چیزی که برای آن ها سوال است می تواند موضوعی برای تولید محتوا باشد. بنابراین از کارمندانی که با مشتری به طور مستقیم سر و کار دارند بخواهید سوالات متداول مشتریان را برای شما جمع آوری کرده تا برای آن ها در وب سایت تولید محتوا نمایید. مسلما آن ها اولین و آخرین کسی نیستند که این سوال را برایشان پیش آمده پس احتمال جستجوی آن در آینده توسط کاربران وجود دارد.

 

نوع محتوا را مشخص کنید

محتوای متنی برای موتورهای جستجو بسیار سازگار تر و قابل فهم تر از سایر انواع محتوا است. اما باید توجه داشته باشید که محتوای بصر برای کاربران بسیار از متن جذاب تر خواهد بود. بنابراین در تولید محتوا استفاده از تصاویر، جداول، ویدئو ها می تواند به تجربه کاربری آن ها کمک بزرگی می کند.

علاوه بر این موتورهای جستجو روز به روز پیش رفته تر می شوند و درک آن ها از انواع محتوا حتی صوتی و تصویری بالاتر می رود. بنابراین در کنار تولید محتوای متنی بهتر است سایر انواع محتوا را نیز تولید کنید برای مثال: کتاب الکترونیک، جدول، اینفوگرافیک، ویدئو و پادکست. اما توجه داشته باشید هیچگاه از محتوایی را بدون متن در صفحه قرار ندهید. برای همین پیشنهاد می شود در محتوای تصویری متنی که توضیح دهنده آن است یا خلاصه آن در صفحه سایت قرار بگیرد.

 

زمانبندی انتشار محتوا

نسبت به ترافیک و نوع وب سایت زمانبندی انتشار محتوا متفاوت است. تصور کنید که شما یک وب سایت خبری دارید مسلما باید تعداد قابل توجهی خبر و مقاله را برای هر روز برنامه ریزی کنید و خبر های داغ را در سریع ترین زمان ارائه دهید. اما برای یک وب سایت که مصالح ساختمانی می فروشد به تولید محتوا به چنین سرعت و حجمی نیاز ندارد. بنابراین پیشنهاد می شود در سایت هایی به این شکل یا به اصطلاح شرکتی وب سایت ها حداقل در هفته دو تا سه بار نشر محتوای جدید داشته باشند اما در سایت های خبری حداقل روزی سه بار.

خوشبختانه سیستم های مدیریت محتوا به شما این اجازه را می دهند که محتوا را تولید کرده در پیشنویس ذخیره کنید و انتشار آن را برای زمانی در آینده برنامه ریزی نمایید تا به صورت خودکار در زمان مقرر پست شود.

 

مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت

ما در دارکوب با سابقه بیش از 15 ساله در طراحی وب سئو همیشه شاهد وب سایت ها رها شده زیادی بوده ایم. عده ایی تصور می کنند که رسیدن به صفحه یا رتبه اول گوگل پایان کار است. از آن جایی که سئو نسبی بوده و عملکرد سایر سایت ها نیز می تواند بر رتبه شما تاثیر بگذارد، در زمان رسیدن به رتبه مطلوب شما باید اقدام به نگهداری سئو کنید. تولید محتوای جدید و به روز و لینک سازی و مانیتور بک لینک های اسپمی و مخرب وظیفه هر کارشناس سئو است. در غیر این صورت در طول زمان کیفیت سئوی شما دچار مشکل خواهد شد و سایت شما رتبه خود را از دست خواهد داد.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
  • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
  • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
  • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
  • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
  • دارای مجوز نشر دیجیتال
  • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
  • پروانه کسب و کارهای مجازی
  • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
  • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز