استراتژی محتوایی چیست و چه فوایدی دارد

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=14

در دارکوب بسیار درباره اهمیت محتوای سایت و تاثیر آن بر سئو و جذب بازدیدکننده برای سایت صحبت کرده ایم. چیزی که برای موتورهای جستجو بهینه می شود تا جایگاهی در صفحه نتایج جستجو پیدا کند، محتوا است. بدون محتوا دلیلی برای حضور در صفحه اول گوگل وجود ندارد. تا سایت شما نتواند با کاربران اینترنت و ربات های موتورهای جستجو از طریق محتوا ارتباط برقرار کرده، خود و دامنه فعالیتش را معرفی کند، گوگل نمی تواند محتویات سایت را تشخیص داده، فهرست کرده و آن را در نتایج جستجو به کاربران نمایش دهد.

شاید شما بگویید که، وب سایت من دارای چند صفحه است که به خوبی کسب و کارم را توضیح می دهد، پس چه لزومی به استراتژی محتوای است؟ من این سوال را با یک سوال دیگر پاسخ می دهم، موتورهای جستجو چه محتوایی (یا چه چیزی را محتوا) را فهرست می کنند؟ و هدف آن ها در رتبه دهی صفحات وب چیست؟ در یک کلام موتورهای جستجو طرفدار کاربران هستند، می خواهند نیاز کاربران پاسخ داده شود، از رفتار کاربران و علایق آنها می آموزند و بر همین اساس صفحات وب را رتبه بندی می کنند. پس شما باید همزمان به سود رساندن به کاربران و علاقه آنها و کارکرد موتورهای جستجو توجه داشته باشید.

برای همین شما نیاز دارید که عملکرد موتورهای جستجو را شناخته و برای تولید محتوا برنامه ریزی کنید، تا هزینه ایی که برای نگهداری، تولید محتوا و تبلیغات انجام می دهید برای کسب و کار شما بازدهی سرمایه را داشته و از هدر رفت و هزینه در حوزه های بی اثر و گاه مضر در تولید محتوا جلوگیری کنید. شاید شنیده باشید لاکپشت ها اگر بدانند به کجا می روند زود تر از خرگوش ها می رسند. پس هدف و استراتژی مشخص در تولید محتوا مسیر شما برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی (و سئو) کوتاه تر و هموار تر می کند.

محتوا هر چیزی می تواند باشد: متن، عکس، ویدئو، اینفوگرافیک، اسلاید و غیره. پیشنهاد می کنم که در تولید محتوا از انواع آن استفاده کرده و همیشه از محتوای اورجینال استفاده کنید.

 

تعریف استراتژی محتوا

اگر اصطلاح استراتژی محتوا (Content Strategy) را در گوگل جستجو کنید به احتمال زیاد به تعاریف مختلفی بر خواهید خورد. من چند نمونه ساده آن را که بتواند در فهم موضوع به ما کمک کند در اینجا می آورم:

“استراتژی محتوا یک برنامه ریزی برای تولید، ارائه و نظرات بر محتوای مناسب، مفید و قابل استفاده در یک تجربه (کاربری سایت) می باشد.”

“یک استراتژی محتوا حرکتی از بازاریابی خطی و سنتی به سمت تعریف پروسه و تخصیص منابع برای یک جریان تولید مداوم محتوا، بر اساس نیاز خریداران در قسمت های مختلف خرید است.”

“استراتژی محتوا یک دید سطح بالا می باشد که توسعه محتوای آینده به جهت پاسخ دادن به یک هدف مشخص کسب و کار را هدایت می کند.”

همانطور که دیدید، این تعریف همه درباره برنامه ریزی، مدیریت، ارائه و اهداف کسب و کار در رابطه با محتوا صحبت می کنند. چیزی که من می خواهم روی آن تاکید کنم، همان دید سطح بالا یا ارتباط تولید محتوا با اهداف تجارت است.

تولید محتوا بدون داشتن استراتژی مدون تقریبا همیشه به محتوای نا همخوان بدون یک طرح و هدف مشخص منتهی می شود. که در نهایت باعث گیج شدن مخاطبین یا مشتریان شده و روی نام تجاری شما تاثیر منفی می گذارد.

به علاوه از سوی دیگر نبود یک استراتژی محتوا منجر به یک تولید محتوای عمومی بی هدف می گردد. که امروز نه تنها مورد توجه قرار نمی گیرد، بلکه کمتر به صورت طبیعی به رتبه دست پیدا می کند. این نوع محتوا کاربران را درگیر تعامل نکرده و به تبدیل بازدید کننده سایت به مشتری کمکی نمی کند و در نتیجه شما را در رسیدن به اهداف کسب خود ناکام می گذارد.

اگر از تهیه استراتژی محتوا صرف نظر کنید و نا آگاهانه شروع به تولید و اراده محتوا نمایید، شما خود را در معرض خطر تولید محتوا منحرف و یا گیج کننده برای کاربر (مشتری) و موتورهای جستجو قرار داده اید، و در این زمینه به احتمال زیاد شکست خواهید خورد.

بنابراین لازم است بدانیم چطور یک استراتژی محتوا تعریف کنیم؟

 

تعیین استراتژی محتوا

تولید محتوایی که به بهترین شکل به کاربران خدمت کند از زمان آپدیت الگوریتم های مرغ مگسخوار (Hummingbird) و RankBrain در اولویت ذهنی تمام کارشناسان سئو و بازاریابان اینترنتی است. این مسئله به ظاهر آسان به نظر می رسد اما در عمل به چه شکل است؟ برخی از سئوکاران معتقد هستند که با تکیه بر استراتژی تولید محتوا بر اساس کلمات کلیدی می توانند موفق باشند. البته که کلمات کلیدی در استراتژی ما بسیار با اهمیت هستند اما تنها نباید به این نکته اتکا کرد، پس لطفا تا آخر این مقاله با ما باشید تا ابعاد مسئله روشن تر شود.

اما مشکل استفاده تنها از کلمات کلیدی به عنوان محرک برای جذب حداکثری مخاطب کافی نمی باشد. برای مثال سوالاتی که مشتریانتان از شما می پرسند را با استفاده از کلمات کلیدی جستجو کنید. خواهید دید که پاسخ برخی از این سوالات با این روش در موتورهای جستجو یافت نمی شود نه این که در اینترنت وجود ندارد.

باید در تحقیق و به کاربردن کلمات کلیدی دقت کنید. زیرا ممکن است شما را به سمت تولید محتوایی سوق بدهد که برند شما در آن هیچ حرف بخصوصی نداشته باشد. این مسئله باعث می شود علیرغم داشتن ترافیک بالای وب سایت عملا خریدی (نرخ تبدیل: تبدیل بازدید کننده به مشتری) به وجود نیاید.

بنابراین شما در کنار تحقیق درباره کلمات کلیدی باید به اصطلاح به شکل مخاطب محور دست به تدوین استراتژی و تولید محتوا بزنید تا حداکثر نرخ تبدیل را با سئو در سایت خود تجربه نمایید. پس اول از همه شما باید مخاطبین برند خود را بشناسید.

تهیه محتوای مرتبط و با کیفیت نسبت به مخاطب هدف، روشی است که بازاریابان از آن استفاده می کنند راهی که بسیاری کارشناسان آن را در سئو موفق ارزیابی می کنند.

 

تفاوت استراتژی مخاطب محور با کلمه کلیدی محور چیست؟

یک استراتژی بازاریابی محتوا کار خود را با هدف گرفتن مخاطب و درک عمیق از برند و ارائه ارزش منحصر به فرد آغاز می کند. تحقیق درباره کلمات کلیدی برای روشن شدن اینکه مردم چطور درباره موضوعات مربوط به برند شما صحبت می کنند، مفید است. اما در درک مخاطب ما را محدود می نماید.

استراتژی محتوا یک برنامه کل نگر برای پاسخ به سوالات زیر است:

 • مخاطب شما چه کسی است؟
 • مشکلات و نیازهای مخاطبان چیست؟
 • در حال حاضر آنها نیاز خود را در کجا رفع می کنند؟ (از کجا خرید می کنند؟ آنلاین و آفلاین)
 • چه خصوصیت ویژه ایی را برند شما ارائه می کند؟
 • چطور می توانیم تخصص خود را با نیاز مخاطبین مطابقت دهیم؟

 

چطور یک استراتژی محتوا بسازیم؟

1.      اهداف خود را مشخص کنید

از آخر شروع کنید. در نهایت می خواهید به چه چیزی دست یابید؟ آیا می خواهید مقدار مشخصی از فروش را افزایش دهید؟ آیا می خواهید اعضا را تشویق کنید؟ هدف شما هر آنچه هست به شکل مشخصی آن را مستند نمایید. این به شما کمک می کند که مشخص کنید که چه محتوا و CTA هایی را ایجاد کنید. (CTA به طور ساده کلید های سایت شما هستند که کاربر را به انجام فعالیت و تعامل در سایت سوق می دهد).

برای مثال اگر وب سایت کسب و کار شما خدماتش را در قالب محتوای غیر رایگان ارائه می دهد، لازم است که مقداری از محتوا یا خدمات را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد، تا علاوه بر تولید محتوا، فهرست شدن بیشتر صفحات در گوگل، شناخته شدن برند، خصوصیت منحصر به فرد این وب سایت بر دیگران روشن شود.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز