طراحی سایت در سال 2016 را چگونه تصور می­کنید؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 
طراحی سایت در سال 2016

حدود 13 سال است که در زمینه طراحی سایت فعالیت داریم و در این سال ها طراحی وب پیوسته در حال تحول بوده است و ترفندها و گرایش های جدیدی در این زمینه به وجود آمده است و هر ساله در حال تغییر است. همچنین با توجه به اضافه شدن امکانات مرورگرها و ابزارهای وب برخی از قابلیت های جدید در وب به وجود آمده اند.

در راستای آغاز سال جدید میلادی، مروری داریم بر گرایش­های محبوب طراحی سایت در سال گذشته و همچنین شیوه­ های نوین طراحی وب سایت در سال 2016 را بررسی خواهیم کرد. در تهیه­ ی این گزارش با آقای Marco Ferraz "طراح تصویر و گرافیک" خود مصاحبه­ ای انجام داده و از اهدافش در سال 2016 پرسیدیم. در ادامه این مقاله، تصوری که وی از روندکاری طراحی دیجیتال در 2016 دارد را از زبان خودش می­شنویم.

استفاده بیشتر از تایپوگرافی

 Marco Ferraz: "من امیدورام که در طراحی­ های دیجیتال در سال جدید، شاهد سبک تایپوگرافی بهتر و بیشتری در وب­سایت­ها باشیم. با استفاده از سبک­های تایپی بهتر، رعایت بیشتر یکنواختی و رعایت سلسه مراتبی به هدف مطلوب خود دست خواهیم یافت. " در تصویر فوق نمونه ه­ای از تایپوگرافی را مشاهده می­کنید.

استفاده از طراحی مسطح همچنان رایج خواهد بود

برخلاف تصور عمومی، طراحی مسطح از بین نخواهد رفت و کاربرد این متد همچنان باقی است. این روش طراحی در قالبی جدید تحت عنوان Material Design استفاده خواهد شد.

کاربرد آیکون­ها و تصاویر

در سال 2016 استفاده از آیکون­ها و تصاویر هم­چنان رایج خواهدبود. استفاده از تصاویر که من از آن به عنوان تاثیر دراپ باکس یاد می­کنم در کمپانی­هایی نظیر Message Bird و Atlassian و Zendesk بسیار متدوال است. در بسیاری از موارد شاهد طراحی­ هایی هستیم که با هدف ایجاد ظاهر نمایشی برداری، از آیکون­ها به­ جای تصاویر استفاده می­شود. چراکه ساختن ظاهر برداری به کمک آیکون­ها به مراتب ساده­ تر از تهیه کردن تصاویر با کیفیت بالا از محصولات است. من امیدوارم در سال 2016 شاهد متدهایی نوین در ایجاد گرافیک برداری و کاربرد بیشتر تصاویر در مقایسه با آیکون­ها باشیم.

استفاده از تعامل­ها و انیمیشن­های میکرو

واضح است که توجه کردن به جزییات تاثیرقابل ملاحظه ­ای در جذابیت طراحی خواهد داشت. در همین راستا استفاده از تعامل­ها و انیمیشن­های میکرو در سال جدید جزو برترین گرایش­ها بوده و کاربرد آن ادامه خواهد داشت.


داستان­ سرایی و تبلیغات فقط با یک اسکرول 

کاربران ما همیشه علاقه ویژه­ای به اسکرول کردن دارند. ما به عنوان طراحان موفق می­توانیم با بهره­گیری از این علاقه مطالب خود را مشابه تصویر بالا فقط با یک اسکرول به مخاطب خود ارائه کنیم و به این ترتیب مطالب برای کاربرما به شکلی که دلخواه اوست ارائه خواهد شد. به این روش اصطلاحاً Microstory گفته می­شود. استفاده از متد Microstory بهترین روش برای ارائه کردن اطلاعاتی مثل انتشار محصولات ویژه و دیتایی است که به نظرتان برای کاربر شما جذاب خواهدبود. این روش راه را برای به کار گرفتن متد میکروانیمیشن­ هموار می­سازد و فرصتی برای ارائه کردن ایده­های خلاقانه در این زمینه را فراهم می­کند.
در سال 2016 شاهد نمونه­ های عالی از این تکنولوژی خواهیم بود. برای مشاهده کردن نمونه کارها در این زمینه می­توانیدبه BBQ Cultures، Silenza  و Cinderella Past Midnight مراجعه نمایید.

استفاده بیشتر از جاهای خالی ... !

اخیراً شاهد افزایش سایز صفحات نمایش در اکثر صنعت­ ها هستیم. در راستای این روند بهتر است از صفحه­آرایی هایی با فضاهای خالی بیشتر استفاده کنیم. در واقع تاریخ­انقضای استفاده از خط­ چین و موارد مشابه برای تقسیم بندی صفحات وب­سایت گذشته است.

جایگزینی GIF با سینماگراف­ها (Cinemagraphs)  

امیدوارم در سال آینده شاهد استفاده بیشتر از سینماگراف با کیفیت HD باشیم. استفاده از این تکنولوژی در واقع بعد حرکت را با کیفیتی فوق­ العاده ارائه می­کند. استفاده از ویدئو و بعد حرکتی در ظاهر وب­سایت­ها باعث جذابیتی فوق­ العاده خواهدشد.

آزادی عمل بیشتر در صفحه­ آرایی 

به نظر می­رسد که استفاده از روش­های صفحه­آرایی سازمان­یافته مثل گرید از رده خارج شده و جای خود را به استفاده بیشتر از گرافیک و طرح­های Bold خواهند داد. در طراحی­ های اخیر استفاده از ابعاد بیشتر مثل حرکت بسیار رایج و محبوب است. در سال2016 شاهد پیشرفت چشمگیری در صفحه­آرایی­های وب­سایت­ها خواهیم­بود.

استفاده از رنگ­های Bold

همان­طوری که پیشتر مطرح شد استفاده از گرافیک و طرح­های Bold در سال 2016 بسیار متداول خواهدبود و استفاده از این شیوه در صفحه ­آرایی مستلزم به کار گرفتن رنگ­های Bold است. همان­طوری که در تصویر فوق مشاهده می­کنید استفاده از تصاویر، گرافیک و رنگ­های Bold و مرتعش از جذابیت ویژه­ای برخوردار است و به نظرمی­رسد که شاهد استفاده­ ی از آن در سال جدید خواهیم بود

استفاده از تکنولوژی لمس سه بعدی

تکنولوژی لمس سه­بعدی از زمان ظهور خود مورد استقبال خیل عظیمی از کاربران قرار گرفته­است. به نظر می­رسد دستاورد این تکنولوژی برای ما، تولد الگویی نوین در طراحی و گرافیک باشد. به نظر شما روند استفاده از این تکنولوژی همچنان ازمحبوبیت برخوردار خواهد بود؟

شما چه پیش­بینی­هایی برای طراحی­ های دیجیتال در سال 2016 در ذهن دارید؟
طراحی سایت دارکوب


طراحی سایت دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد.
دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
آموزشگاه فنی و حرفه ای طراحی سایت و سئو دارکوب افتتاح شد
دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد