تاریخچه کامل الگوریتم های گوگل

رتبه بندی کاربر: 4 / 5

PLG_VOTE_STAR_ACTIVEPLG_VOTE_STAR_ACTIVEPLG_VOTE_STAR_ACTIVEPLG_VOTE_STAR_ACTIVEPLG_VOTE_STAR_INACTIVE

تا آنجایی که ما می دانیم گوگل هر یک یا دو ماه آپدیت جدیدی از الگوریتم هایش ارائه می کند، با این حال همه این الگوریتم ها به طور یکسان بر روی صفحه نتایج جستجو (SERP) تاثیر نمی گذارند. خوب برای اینکه ببینید هر یک از این الگوریتم ها چه کاری انجام می دهند و آیا خطری هست که سئوی وب سایت شما را تهدید کند با ما در این مقاله از دارکوب همراه باشید.

در این مقاله ما 9 تا از مهم ترین الگوریتم های گوگل را به ترتیب از جدید ترین به قدیمی ترین توضیح خواهیم داد. الگوریتم هایی مانند: Fred، Possum، RankBrain، Mobilegeddon، Pigeon یا کبوتر، مرغ مگس خوار Hummingbird، Pirate، پنگوئن و پاندا.

 

الگوریتم Fred

الگوریتم Fred در مارچ 2017 ارائه شد. بالاخره این نام برای این الگوریتم نهایی گردید. گوگل تایید کرده که به روز رسانی انجام شده است، اما حاضر به بحث در مورد مشخصات آن نیست. به سادگی گفته شد که سایت هایی اهداف الگوریتم Fred هستند که دستورالعمل های وب مستر گوگل را نادیده گرفته و می گیرند. با این حال، مطالعه سایت های در معرض نشان می دهد که اکثریت قریب به اتفاق آنها سایت هایی با محتوا (اغلب وبلاگ ها) مقالات کیفیت پایین در طیف گسترده ای از موضوعات هستند، که به نظر می رسد بیشتر به منظور ایجاد درآمد از تبلیغ یا فعالیت های وابسته به آن ایجاد شده اند.

خطرها

 • محتوای کم ارزش و محتوای تبلیغ محور
 • محتوای ضعیف (Thin)

چطور از این خطرها ایمن بمانیم؟

1- راهنما های گوگل را دوباره بخوانید(Google Webmaster guidelines  و Google Search Quality Guidelines).این ایده ممکن است به نظر طبیعی و عادی به نظر آید اما همین اصل ساده می تواند وب سایت شما را امن کند و از طرفی افزایش رتبه دهد.

2- مراقب محتوای ضعیف باشید. توجه داشته باشید نیویورک تایمز، گاردین، و CNN همه در صفحات خود تبلیغ دارند و به معنای واقعی کلمه هر سایت ناشری این کار را انجام می دهد. بنابراین مسئله آگهی تبلیغاتی نیست بلکه محتوا مسئله است. سایت خود را برای محتویات ضعیف حسابرسی کنید مواردی مانند: شمارش کلمات، کیفیت مطالب، ارتباط مطالب و مفید بودن آن.

 

صاریغ Possum

این الگوریتم در سپتامبر 2016 ارائه شد. Possum نام تعدادی از تغییرات اخیر در فیلتر رتبه بندی محلی گوگل است. پس از Possum، گوگل نتیجه های متنوعی را بر اساس موقعیت فیزیکی جستجوگر و جمله بندی عبارت جستجو ارائه می دهد. آنچه شما به طور فیزیکی به آن نزدیک هستید و به احتمال بیشتر در میان نتایج محلی مشاهده خواهید کرد. حتی تغییرات کوچک هم اکنون نتایج مختلفی تولید می کند. تقریبا به طور متناقض، Possum همچنین کسب و کارهایی را که در خارج از محدوده فیزیکی شهر قرار دارند را تقویت کرده است. قبلا، اگر کسب و کار شما به طور فیزیکی در شهر مورد نظر شما واقع نبود، تقریبا هرگز در دسته محلی قرار نمی گرفت؛ اما در حال حاضر این مورد دیگر وجود ندارد. علاوه بر این، کسب و کارهایی که یک آدرس را با یک کسب و کار مشابه دیگر به اشتراک گذاشته اند اکنون ممکن است در نتایج جستجو رتبه بندی کاهش رتبه داده شوند.

خطرها

 • اشتراک یک آدرس فیزیکی با یک کسب و کار مشابه
 • رقبایی که آدرس کسب و کار آنها نزدیک تر به محل جستجوگر است

چطور از این خطرها ایمن بمانیم؟

1- رتبه بندی بر اساس موقعیت جغرافیایی خاص را مانیتور کنید. پس از Possum، موقعیتی که از آنها رتبه بندی سایت خود را بررسی می کنید اهمیت بیشتری دارد.

2- فهرست کلمات کلیدی محلی سایت خود را گسترش دهید. از آنجایی که Possum موجب شد که انواع نتایج نسبت به تشابه و معنی کوئری نمایش داده شود، مهم است که رتبه خود را برای هر گونه تنوع عبارت جستجو جداگانه ردیابی کنید.

 

RankBrain

RankBrain در اکتبر 2015 راه اندازی شد. RankBrain یک سیستم یادگیری ماشین (Machine Learning) است که به گوگل کمک می کند تا معنای پشت کوئری ها را رمزگشایی کند و بهترین نتایج را در جستجو مطابق با آن ها ارائه دهد.

در حالی که یک جزء پردازش کوئری در RankBrain وجود دارد، همچنین یک جزء رتبه بندی برای آن وجود دارد (زمانی که RankBrain برای اولین بار ارائه شد، گوگل آن را سومین عامل مهم رتبه بندی نامید). احتمالا RankBrain می تواند به نحوی خلاصه آنچه که در یک صفحه آمده و ارزیابی ربط نتایج جستجو را بیاموزد تا با آن هر بار نتیجه بهتری را ارائه دهد.

درک مشترک این است که RankBrain، بخشی از عوامل سنتی سئو (لینک ها، بهینه سازی صفحه، و غیره) و اما همچنین به عوامل دیگری که مخصوص کوئری های جستجو هستند توجه می کند. سپس، آن ویژگی های مرتبط را در صفحات فهرست را  شناسایی می کند و نتایج را به ترتیب در SERPs مرتب می کند.

خطرها

 • فقدان ویژگی های ارتباط کوئری ها
 • تجربه کاربر ضعیف

چطور از این خطرها ایمن بمانیم؟

1- به حداکثر رساندن کیفیت تجربه کاربر. البته RankBrain تنها دلیلی نیست که باید به بازدید کنندگان خدمات بهتر برسد. اما RankBrain دلیل این است که بدون بهینه سازی برای تجربه کاربر نمی توان در SERPs رتبه بندی خوبی کسب کرد.

چشم تان به عوامل تجربه کاربر در صفحاتGoogle Analytics ، به خصوص نرخ پرش و زمان بازدید کاربران باشد.

2- تحقیقات رقابتی انجام دهید. یک از کارهایی که RankBrain انجام می دهد شناسایی ارتباط ویژه صفحه با یک کوئری خاص است که از این ویژگی ها به عنوان سیگنال برای رتبه بندی صفحات در SERPs استفاده می کند. این ویژگی ها می توانند به معنای واقعی کلمه هر چیزی در صفحه باشد که می تواند تاثیر مثبتی بر تجربه کاربر داشته باشد. برای مثال، صفحات با محتوای بیشتر و عناصر تعاملی بیشتر ممکن است موفق تر باشند.

 

Mobilegeddon

الگوریتم Mobile Friendly گوگل به منظور اطمینان از این است که صفحات بهینه سازی شده برای دستگاه های تلفن همراه برای جستجوی تلفن همراه بالاتر رتبه بندی شوند. جستجوهای دسکتاپ هنوز توسط این بروز رسانی تحت تأثیر قرار نگرفته است.

سازگاری با موبایل یک فاکتور رتبه صفحه است، به این معنی که یک صفحه از سایت شما می تواند به صورت سازگار تلفن همراه در رتبه بالا باشد، در حالی که سایر صفحات ممکن است در این آزمون شکست خورند.

خطرها

 • عدم وجود یک نسخه تلفن همراه از صفحه
 • پیکربندی نادرست viewport
 • محتوای نامفهموم
 • استفاده از پلاگین

چطور از این خطرها ایمن بمانیم؟

1- حدودا 3 سال است که Mobilegeddon راه اندازی شده است. چند نوع تنظیمات وب سایت برای تلفن همراه برای انتخاب شما وجود دارد، اما توصیه گوگل طراحی واکنش گرا یا Responsive است. گوگل همچنین دارای راهنمای های تلفن همراه برای پلتفرم های مختلف وب سایت است تا سازگاری با تلفن های همراه را برای مدیران وب آسان تر کند.

2- تست سازگاری با تلفن همراه گوگل را انجام دهید. توسعه سایت برای موبایل کافی نیست. شما همچنین باید معیارهای سازگاری با موبایل را برای ارتقاء رتبه بدست آورید.

 

الگوریتم کبوتر Pigeon

الگوریتم کبوتر در جولای 2014 راه اندازی شد. کبوتر (که در حال حاضر تنها بر جستجوهای به زبان انگلیسی تاثیر می گذارد) به طور قابل توجهی نتایج جستجوی گوگل را برای نمایش داده ها که در آن مکان جستجوگر نقش مهمی ایفا می کند، اثر گذاشت. به گفته گوگل، کبوتر روابط نزدیک تری میان الگوریتم های محلی و الگوریتم هسته ایجاد می کند، به این معنی که همان عوامل سئو اکنون برای رتبه بندی نتایج محلی و غیر محلی گوگل استفاده می شوند. این بروزرسانی نیز از موقعیت و فاصله به عنوان عامل کلیدی در رتبه بندی نتایج استفاده می کند.

کبوتر منجر به کاهش ملموس (حداقل 50٪) در تعداد بازگشت پرس و جوهای محلی شد. این کار با ارتقای رتبه بندی سایت ها و دایرکتوری محلی، و اتصال جستجوی صفحه وب گوگل و جستجوی نقشه گوگل به روش یکپارچه تر میسر گردید.

خطرها

 • صفحه ایی که به خوبی بهینه نشده است
 • تنظیم نامناسب صفحه کسب و کار Google My Business
 • ناسازگاری NAP
 • عدم ثبت در دایرکتوری های محلی (در صورت لزوم)

 

چطور از این خطرها ایمن بمانیم؟

1- بهینه سازی مناسب صفحات. کبوتر همان معیار جستجوگر برای لیست های محلی را برای همه نتایج جستجوی دیگر گوگل به ارمغان آورده است. به این معنی است که کسب و کارهای محلی اکنون نیاز به سرمایه گذاری و تلاش برای بهینه سازی در صفحه (on-page optimization) دارند.

2- یک صفحه کسب و کار در Google My Business تنظیم کنید. ایجاد یک صفحه کسب و کار در Google My Business اولین گام برای ورود به فهرست محلی گوگل است. گام دوم شما این است که مالکیت لیست خود را تأیید کنید به طور معمول، این شامل دریافت نامه از گوگل با یک شماره پین است که باید برای تکمیل تأیید وارد کنید.

همانطور که صفحه را تنظیم می کنید، مطمئن شوید که کسب و کار خود را به درستی طبقه بندی می کنید در غیر این صورت، کسب و کار شما در نتایج مربوطه نمایش داده نخواهد شد. به یاد داشته باشید از کد محلی منطقه خود در شماره تلفن استفاده کنید. تعداد نظرات مثبت درباره کسب و کار شما نیز می تواند بر رتبه بندی جستجوی محلی تأثیر بگذارد. بنابراین یک توصیه این است که مشتریان خوشنود خود را تشویق به نظر دادن درباره کسب و کار تان کنید.

3- اطمینان حاصل کنید که NAP در لیست های محلی شما سازگار است. گوگل به وب سایت هایی که از طریق صفحه Google My Business پیوند داده اید، و مرجع نام، آدرس و شماره تلفن تان کسب و کارتان توجه می کند. اگر همه عناصر مطابقت داشته باشند، وضع شما در این زمینه خوب است.

اگر کسب و کار شما نیز در دایرکتوری های محلی و هر نوع از آن برجسته باشد، اطمینان حاصل کنید که نام تجاری، آدرس و شماره تلفن نیز در این لیست ها سازگار باشد.

4- در دایرکتوری های مربوطه ویژه شوید. دایرکتوری های محلی مانند Yelp، TripAdvisor و مانند آن، بعد از الگوریتم کبوتر افزایش رتبه قابل توجهی را تجربه کرده اند. بنابراین در حالی که ممکن است سایت شما در رتبه های بالاتر به دشواری قرار گیرد، اطمینان حاصل کنید که در دایرکتوری های کسب و کار در رتبه بالا نمایش داده شود و احتمالا برای رتبه گوگل شما مفید باشد.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار Hummingbird

الگوریتم مرغ مگس خوار در آگوست 2013 راه اندازی شد. مرغ مگس خوار یک تغییر عمده الگوریتمی است که با تفسیر عبارت جستجو (به ویژه عبارات طولانی تر و محاوره ایی) و ارائه نتایج جستجو که با هدف جستجوگر منطبق است، نه نتایجی که با کلمات کلیدی خاص در ارتباط است، کار می کند. در حالی که کلمات کلیدی درون عبارات جستجو همچنان مهم هستند، الگوریتم مرغ مگس خوار قدرت بیشتری را به معنی ایی که در پشت عبارت جستجو هست اضافه می کند. استفاده از مترادف در الگوریتم مرغ مگس خوار بهینه سازی شده است. به جای لیست کردن نتایج جستجو با نسبت دقیق با کلمات کلیدی گوگل، نتایج را بر اساس محتوا و تم مرتبط در نتایج جستجو نمایش می دهد و لزوما این محتوای نتایج دارای کلمات کلیدی جستجو شده نیستند.

خطرها

 • هدف قرار دادن دقیق کلمه کلیدی
 • استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی

چطور از این خطرها ایمن بمانیم؟

1- تحقیق درباره کلمه کلیدی را گسترش دهید. با وجود الگوریتم مرغ مگس خوار، ایده خوبی است که بر جستجوهای مرتبط، مترادف ها و عبارات مرتبط (اصطلاحاتی که با هم استفاده می شوند) برای تنوع بخشیدن به محتوای خود تمرکز کنید. به جای آن که تنها به اصطلاحات کوتاه در Google AdWords تکیه کنید. منابع عالی برای ایده های کلیدی دوستانه با الگوریتم مرغ مگس خوار عبارتند از Google Autocomplete و Google Trends.

2- کشف زبان مورد استفاده مخاطبان خود.  این بسیار قابل فهم و منطقی است که در محتوای وب سایت، شما  بایستی زبان محاوره ایی و زبانی که مخاطبان شما از استفاده می کنند را بکار برید و الگوریتم مرغ مگس خوار تنها دلیل دیگری برای آن است. یک راه عالی برای انجام این کار، استفاده از یک ابزار گوش دادن به رسانه های اجتماعی است مانندAwario . برای کشف معانی کلمات کلیدی (نام تجاری شما، رقبا، شرایط صنعت، و غیره) ببینید که چگونه مخاطبان شما در مورد آن چیزها در شبکه های اجتماعی، رسانه ها و در کل فضای وب صحبت می کنند.

3- بجای تمرکز به کلمات کلیدی دقیق، مفاهیم را در نظر بگیرید. عبارات غیر طبیعی، به ویژه در عناوین و توصیف های متاتگ، هنوز در بین وب سایت ها محبوب هستند، اما با قابلیت رشد رو به رشد موتورهای جستجو برای پردازش زبان طبیعی، می تواند مشکل باشد. اگر هنوز به هر دلیلی در صفحات خود از زبان ربات ها استفاده می کنید، اکنون (و یا صادقانه، چهار سال پیش) زمان توقف است.

استفاده از کلمات کلیدی در عنوان و توصیفات هنوز مهم است؛ اما تا آنجایی که طبیعی و انسانی به نظر آید. به عنوان یک اثر جانبی خوب، بهبود عنوان و توضیحات متا، احتمال کلیک در فهرست گوگل را افزایش می دهد.

 

الگوریتم دزد دریایی یا Pirate

الگوریتم دزد دریایی در آگوست 2012 راه اندازی شد. به روز رسانی الگوریتم دزدان دریایی گوگل برای جلوگیری از رتبه بندی خوب سایت هایی است که چندین گزارش نقض حق نسخه برداری copyright infringement reports)) را از گوگل دریافت کرده اند. اکثر سایت هایی که تحت تاثیر قرار می گیرند، وب سایت هایی نسبتا بزرگ و مشهور هستند که محتویاتی مانند فیلم ها، موسیقی ها و یا کتاب ها را به صورت رایگان به بازدیدکنندگان ارائه می دهند، به ویژه سایت های تورنت. گفته می شود که هنوز هم در گوگل این امکان وجود ندارد که با سایت های متعدد جدید با محتوای دزدی که به معنای واقعی کلمه هر روز ظاهر می شوند، بررسی و نظارت شوند.

خطرها

 • محتوای دزدی
 • دریافت تعداد زیادی از گزارشات عدم رعایت حق مولف برای سایت

چطور از این خطرها ایمن بمانیم؟

کار شما بسیار واضح و روشن است. از مطالب بدون اجازه مولف در سایت خود استفاده نکنید. و اگر تولید کننده محتوای وب سایت کس دیگری بجز خودتان هستید، مطالب را چک کرده از اورجینال بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

 

الگوریتم پنگوئن Penguin

الگوریتم پنگوئن در اپریل 2012 را اندازی شد. این الگوریتم با هدف شناسایی و کاهش رتبه بندی سایت هایی با پروفایل های غیر طبیعی لینک، که به نظر می رسد که نتایج جستجو را با استفاده از تاکتیک های دستکاری لینک اسپمی می کنند، ارائه شد. از اواخر سال 2016، پنگوئن بخشی از رتبه بندی گوگل است و در زمان واقعی (Real Time) عمل می کند و بدین معنی است که جریمه ها در حال حاضر سریعتر اعمال می شوند و بازیابی زمان کمتری نیز می گیرد.

خطرها

 • لینک ها از سایت های کم کیفیت و اسپمی می آیند
 • پیوند ها از سایت های ایجاد شده صرفا برای ساختن لینک برای سئو ایجاد شده اند PBNs))
 • لینک ها از سایت های بی ارتباط از لحاظ عنوانی آمده اند
 • لینک های خریداری شده
 • لینک با anchor text زیادی بهینه سازی شده (استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در لینک)

چطور از این خطرها ایمن بمانیم؟

 • مانیتور رشد پروفایل لینک ها. گوگل احتمالا سایت را برای یک یا دو پیوند اسپمی جریمه نمی کند، اما هجوم ناگهانی لینک های سمی می تواند یک مشکل باشد. به دنبال هر گونه تغییرات غیرمعمول در نمایه پیوند خود باشید و همیشه به پیوندهای جدیدی که کسب می کنید حساس باشید.
 • از لینک های مضر خلاص شوید. در حالت ایده آل، باید سعی کنید درخواست های حذف لینک های هرزنامه در نمایه خود را با تماس با مدیران سایت هایی که به شما لینک داده اند را پیگیری کنید. اما اگر لینک های مخربی برای خلاص شدن از شر آن داشته باشید و اگر نمی خواهید از وب مسترها در خواست حذف آن را بکنید، توصیه می شود که لینک ها را با استفاده از ابزار Disavow Google کنار بگذارید. به این ترتیب، هنگام ارزیابی نمایه لینک های شما، گوگل این لینک ها را نادیده می گیرد. فایل های Disavow  می توانند از لحاظ syntax  و کد گذاری مشکل باشند، اما ابزارهای دیگری هستند که می تواند آنها را به صورت خودکار در فرمت مناسب ایجاد کنند.

 

پاندا

الگوریتم پاندا اولین بار در فوریه 2011 راه اندازی شد. الگوریتمی است که برای اختصاص یک نمره کیفیت محتوا به صفحات وب و پایین آوردن رتبه سایت با محتوای کم کیفیت و یا با اسپم استفاده شد. در ابتدا، پاندا یک فیلتر بود، نه بخشی از الگوریتم اصلی گوگل، اما در ژانویه 2016، به طور رسمی در لیست الگوریتم های رتبه بندی قرار گرفت. در حالی که این بدان معنا نیست که پاندا در حال حاضر برای نتایج جستجو در زمان واقعی استفاده می شود، بلکه نشان می دهد که هم در فیلتر کردن و هم بازیابی از پاندا در حال حاضر سریعتر از قبل استفاده می شود.

خطر ها

 • محتوای تکراری
 • سرقت ادبی
 • محتوای کم کیفیت
 • اسپم های تولید شده توسط کاربر
 • پر کردن سایت یا صفحه از کلمات کلیدی
 • تجربه کاربر ضعیف

 

چطور از این خطرها ایمن بمانیم؟

 • سایت خود را برای عدم وجود محتوای تکراری بررسی کنید. برای همین هر چند وقت یک بار از ابزارهای ممیزی وب استفاده کنید. توجه داشته باشید که این یکی از رایج ترین مسائل در زمینه سئوی داخلی و الگوریتم پاندا است.
 • سرقت ادبی را بررسی نمایید. این یکی از موارد تکرار محتوا در خارج از سایت شماست. یعنی محتوای موجود در سایت شما در فضای اینترنت تکرار شده است. اگر شما مالک این محتوا هستید می توانید آن را به گوگل گزارش دهید تا لینک آن سایت در لیست نتایج جستجو نمایش داده نشود.

هنوز بسیاری از سایت های بزرگ و تجاری نمی توانند که همیشه محتوایی (عکس، محصول و غیره) 100% یکتا داشته باشند. اگر شما از یک سایت تجارت الکترونیک دارید سعی نمایید که تا جایی که می شود از تصاویر اورجینال استفاده کرده و از نظرات و نقد ها برای برجسته کردن توضیحات محصول خود در مقابل رقبا استفاده کنید.

 • شناسایی محتوای ضعیف. محتوای ضعیف به مقدار کم محتوای منحصر به فرد در یک صفحه گفته می شود. این صفحات معمولا دارای تعداد کلمات پایین به همراه لینک های متعدد هستند و محتوای اورجینال کمی برای ارائه دارند. اگر فکر می کنید که سایت شما هم چینن مشکلی دارد بهتر است سایت را از نظر مقدار محتوا و تعداد لینک ها بررسی نمایید.

به خاطر داشته باشید که شمارش کلمه "مطلوب" در هر صفحه با هدف صفحه و کلمات کلیدی که صفحه را مورد هدف قرار می دهد، گره خورده است. به عنوان مثال برای عبارت جستجو که جستجوگر به دنبال اطلاعات سریع  "پایتخت نیجریه کجاست"، صفحات با محتوای صد کلمه می تواند فوق العاده خوب در گوگل دیده شوند. همین امر برای جستجوگرانی که به دنبال فیلم ها یا تصاویر هستند، صحیح می باشد. اما اگر این نوع عبارات جستجو نیستند که هدف قرار می دهید، صفحات با محتوای ضعیف کمتر از 250 کلمه ممکن است برای سایت شما مشکل ایجاد کند.

درباره تعداد لینک های خروجی هر صفحه گوگل به عنوان یک قانون سر انگشتی می گوید که تعداد لینک های هر صفحه را زیر 100 عدد قرار دهید. با این اگر شما محتوایی با 250 کلمه و 100 لینک داشته باشید احتمالا توسط الگوریتم به عنوان محتوای کم کیفیت شناسایی می شوید.

 • سایت خود را از لحاظ فراوانی کلمات کلیدی بررسی نمایید. Keyword stuffing اصطلاحی است که برای استفاده زیادی (بهینه سازی زیاد) از کلمات کلیدی در یک صفحه اطلاق می شود. برای اینکه بدانید که آیا سایت شما این مشکل را دارد یا نه ایده خوب این است که به صفحه رقبای خود (آنهایی که رتبه بالایی دارند) در این زمینه نگاه کنید یا از ابزار های ممیزی برای آنالیز تعداد کلمات کلیدی نسبت به محتوا بهره ببرید.
 • اگر مشکلی که می یابید بلافاصله حل کنید. برای این کار شما باید همیشه وب سایت خود را مانیتور کنید این ساده ترین و اصلی ترین کار شماست.

 

این بود لیستی از مهم ترین الگوریتم های گوگل که برای رتبه بندی استفاده می شوند. در آن سعی کردم که راه هایی برای استفاده از منطق آن ها برای کسب رتبه بهتر و همچنین جلوگیری از جریمه های احتمالی به شما ارائه بدهم. امیدوارم که این مقاله از دارکوب برای شما مفید واقع شده باشد.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258
ایمیل: info@sitedar.com
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز