بهترین روش انجام سئو و بهینه سازی سایت

نوشته شده توسط مرضیه نوایی لواسانی

آدرس کوتاه این صفحه: https://sitedar.com/?p=4328

بهینه سازی موتور های جستجوگر (سئو) یکی از سخت ترین قسمت های اجرای یک وب سایت است. نحوه ی رتبه بندی گوگل و سایر موتور های جستجوگر به طور مداوم در حال تغییر است. این بدان معناست که اگر شما می خواهید از رقابت جلوتر باشید، بایستی به طور مداوم آخرین پیشرفت های سئو و تغییرات الگوریتم های گوگل را بررسی نمایید.

خوشبختانه ابزار های بسیار خوبی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید با سئو مقابله کنید و رتبه ی سایت خود را بهبود ببخشید. اگر این ابزار ها را شناسایی کنید و از کارایی آنها مطلع شوید، می توانید برای موفقیت گام بزرگی بردارید.

کنسول جستجوی گوگل، مجموعه ی خدماتی است که با استفاده از آن می توانید متوجه شوید که چگونه یک موتور جستجو، وب سایت شما را مشاهده می کند. این سرویس طیف گسترده ای از ابزار های رایگان سئو را در اختیار شما قرار و جنبه های مختلف بهینه سازی را پوشش می دهد.

به عنوان مثال، کنسول جستجوی گوگل شما را قادر می سازد تا خطاهای خزنده ای را که در وب سایت شما رخ داده است را بررسی کنید و بتوانید بلافاصله آنها را اصلاح نمایید. همچنین این کنسول می تواند نشان دهد که چه زمانی سایت شما تحت تأثیر بدافزار ها قرار گرفته است و یا اینکه مردم برای شناسایی سایت شما از چه کلمات کلیدی استفاده می کنند و یا اینکه سایت شما چه بک لینک هایی را دریافت کرده است و …..

ویژگی های زیادی در این سرویس ارائه شده است که در صورت نگرانی برای رتبه بندی صفحه ی نتایج موتور های جستجو (SERP) خود می توانید با استفاده از آنها موارد گوناگون را بررسی نمایید. اگر شما بتوانید سایت خود را برای گوگل بهینه سازی کنید، در سایر موتور های جستجوگر نیز موفق خواهید بود.

هدف از بهینه سازی سایت برای موتور های جستجوگر اینست که موتور های جستجوگر بتوانند صفحه ی شما را بیابند و آن را رتبه بندی کنند تا در صدر صفحات قرار گیرد تا در نهایت کاربران بتوانند آن را راحت تر و سریعتر بیابند. روند بهینه سازی سایت فرآیندی نیست که یکباره حاصل شود و نیاز به گذر زمان و بهینه سازی موارد گوناگون و تنظیم، آزمایش و نظارت مداوم دارد.

در واقع اولین قدم برای بهینه سازی سایت اینست که بفهمیم مشتریان به دنبال چه چیزی هستند. بدون فهمیدن اینکه مشتریان و کاربران به دنبال چه چیزی هستند، نمی توان یک سایت را بهینه کرد. این احتمال وجود دارد که برخی از مشتریان شما با استفاده از کلمات و عباراتی که به آن اشاره کرده اید در جستجوی شغل شما باشند. برای پی بردن به این موضوع می توانید با استفاده از جستجوی گوگل برای یکی از کلمات و یا عبارات موجود در لیست خود شروع کنید. با بهینه سازی برچسب های عنوان وب سایت خود، این شانس را به کاربران خود می دهید که راحتتر بتوانند وب سایت شما را بیابند. به همین علت این مورد را به عنوان اولین و بهترین قدم بهینه سازی مطرح کردیم.

تحلیل تجارت بازار را هدف قرار دهید

  • وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید

تجزیه و تحلیل مجموعه های متا، کلمات کلیدی، متن و کد قابل روئت را برای تعیین موقعیت خود در موتور های جستجو، انجام دهید.

  • تجزیه و تحلیل رقابتی

بررسی کلمات کلیدی محتوا و رتبه بندی موتور فعلی وب سایت های رقابتی برای تعیین یک استراتژی مؤثر در موقعیت یابی موتور را انجام دهید. برای شروع این فرآیند، 5 نتیجه ی برتر در نتایج فهرست گوگل را انتخاب کنید. برای انجام این کار می توانید از ابزار هایی مناسب در این زمینه نیز استفاده کنید.

  • نامگذاری کلید واژه های اولیه

تهیه ی لیست اولویت بندی اصطلاحات جستجوی هدفمند مربوط به پایگاه مشتری و بخش بازار. برای یافتن وب سایت یا صفحه ی کسب و کار خود چه چیزی را در یک موتور جستجو تایپ می کنید؟ پس از پاسخ دادن به این سؤال از سمت خود، آن را از مشتریان خود بپرسید.

تحقیق و توسعه ی کلید واژه ها

  • تحلیل کلمات کلیدی

یک لیست هدفمند از کلمات کلیدی و عبارات را شناسایی کنید. لیست های رقابتی و سایر منابع مربوط به صنعت را مرور کنید. از لیست اولیه برای تعیین تعداد نمایش دهنده ی گزارش های موتور جستجوی اخیر استفاده کنید. کلمات کلیدی و عبارات منفرد و جمع را اولویت بندی کنید. اگر کاربران جستجو یک کلمه ی کلیدی را به طور اشتباه استفاده می کنند، شما باید آن را شناسایی کنید و از آن استفاده کنید. فقط در خاطر داشته باشید، گوگل هنگام جستجو سعی خواهد کرد تا اصطلاح را تصحیح کند، بنابراین با دقت از آن استفاده کنید.

  • ارزیابی رتبه بندی پایه

شما نیاز دارید تا بدانید که در حال حاضر از نظر رتبه بندی در کجا قرار دارید تا بتوانید رتبه ی خود را در آینده ارزیابی کنید. اینکار را به صورت هفتگی آغاز کنید. یک برگه ی ساده ی اکسل داشته باشید و در آن گزارش ها را یادداشت کنید. به مرور که انجام این کار برایتان ساده تر شد، هر 30 تا 45 روز یکبار بررسی ها را انجام دهید. شما بایستی پیشرفت در ترافیک وب سایت را برای یک کلمه ی کلیدی خاص مشاهده کنید. اگرچه ترافیک و نرخ تبدیل بسیار مهم هستند و پایه های اصلی سنجش هستند، اما معیار بر اساس رتبه ی وب سایت بیان می شود.

  • اهداف

اهداف خود را از قبل مشخص کنید تا بتوانید واقعاً ROI خود را از هر برنامه ای که اجرا می کنید، اندازه گیری کنید. به طور مثال شما ممکن است تصمیم بگیرید که میزان ترافیک وب سایت خود را از 100 بازدیدکننده در روز به 200 بازدیدکننده در 30 روز آینده برسانید. یا بخواهید در مدت زمان مشخصی نرخ تبدیل خود را از 1% به 2% ارتقاء دهید. برای این منظور بایستی صفحات مشخصی را هدف قرار دهید تا بتوانند محصولات و خدمات و فروش تجاری شما را بهبود ببخشند.

بهینه سازی محتوا

  • عناوین صفحه را ایجاد کنید

عناوین مبتنی بر کلیدواژه ها به انتشار صفحه و راهنمایی برای کلمات کلیدی کمک می کنند.

  • ایجاد تگ های متا

برچسب های توضیحی متا می توانند باعث افزایش کلیک شوند، اما به طور مستقیم برای رتبه بندی استفاده نمی شوند. (گوگل دیگر از برچسب های کلمات کلیدی استفاده نمی کند.)

  • برای گوگل نقشه های جدید توسعه دهید

فهرست بندی وب سایت خود را برای موتور های جستجوگر ساده تر کنید. از هر دو نسخه ی XML و HTML استفاده کنید. ایجاد نسخه ی HTML بایستی اولین قدم باشد.

  • URL وب سایت را به دایرکتوری ها ارسال کنید

بهترین راه اینست که لینک ها را به طور طبیعی به سایت خود بازگردانید. پیوند ها وب سایت شما را توسط موتور های جستجو فهرست بندی می کنند. با این حال شما بایستی URL وب سایت خود را به دایرکتوری هایی مانند یاهو ارسال کنید. این موضوع احتمال هر چه سریعتر رتبه بندی شدن وب سایت شما را افزایش می دهد.

امتحان کردن و نگهداری

رتبه بندی موتور های جستجوگر و ترافیک وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید تا اثربخشی برنامه هایی که اجرا کرده اید را ارزیابی کنید. این کار را بایستی به طور مداوم انجام دهید تا بتوانید وب سایت خود را در جایگاه بالایی نگه دارید.

خلاصه

تلاش هایی که برای سئو و بهینه سازی سایت خود انجام می دهید، به مرور باعث ارتقاء رتبه بندی وب سایت شما می شود. برای حاصل شدن این موضوع بایستی مجموعه ای از اقدامات را انجام دهید.

 


طراحی سایت دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد

دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

آموزشگاه فنی و حرفه ای طراحی سایت و سئو دارکوب افتتاح شد

دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد