سئو: رتبه گرفتن در سال 1397

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
سئو: رتبه گرفتن در سال 1397

سال 1397 نزدیک است، و به زودی از سال خروس به سال سگ می رویم. تکرار این سال ها همیشه همراه با تغییراتی کوچک و بزرگ در زندگی بشر همراه بوده است. سال آینده هم در خیلی زمینه ها نیز به همین شکل خواهد بود. اما تغییرات دنیای دیجیتال سرعت و قوانین خود را دارد. ما در شرکت دارکوب با تجربه بلند مدت در سئو و طراحی سایت همیشه در حال مانیتور این  تغییرات هستیم، چون تنها با این کار است که می توانیم خدمات بهتر و به روز تری را به مشتریان مان ارائه دهیم.

سئو (SEO) یا بهینه سازی موتورهای جستجو روشی که کمک می کند یک سایت در نتایج جستجوی موتور های جستجویی چون گوگل جایگاه برتری را بدست آورد، و سئو نیز همیشه در حال تغییر است. اگر چه معمولا موتورهای جستجو جز یک اصول کلی و راهنما را به طراحان سایت و سئو کاران ارائه نمی دهند و همیشه راز و رمز رتبه بندی را تا حد زیادی پنهان می کنند، اما با این حال فعالان این حوزه با تجربه و تحقیقات خود در این زمینه می توانند راهی را که رتبه بندی بهتر یک سایت منجر می شود را بیابند.

در سال 1397 دنیای سئو به تغییرات تدریجی، توسعه الگوریتم های و پیچیده کردن آن ها ادامه خواهد داد. اما سوال این است که در این تغییرات چه چیزی اهمیت بیشتر را به خود اختصاص می دهد؟ چه عواملی بیشترین تاثیر را بر روی رتبه یک سایت دارد؟

با بیش از 200 فاکتور در الگوریتم های گوگل، سئو یک علم پیچیده است. اما حجم دانشی که ما باید بدانیم مسئله نیست بلکه این تغییرات است که چالش اصلی سئو است. همینطور که موتورهای جستجو به حیات خود ادامه می دهند برخی از فاکتور های رتبه بندی اهمی تشان تغییر می کند، برخی فاکتور ها فراموش می شوند و یا فاکتور های جدیدی به مرحله ظهور می رسند.

در این مقاله از سایت دارکوب سعی می کنم اصولی که در سئو در سال آینده انتظار می رود بیشترین تاثیر را بر رتبه یک سایت داشته باشد را مورد بحث قرار دهم.

 

ظهور بیشتر feature ها در نتایج جستجو

آیا شما هم از آن دست افراد هستید که فکر می کنید که رتبه اول در نتایج جستجو بیشترین کلیک را به خود جذب می کنند؟ اگر دوباره فکر کنید یا سری به گوگل بزنید با تجربه خود خواهید فهمید که نتایج جستجو همراه با feature ها مانند اسنیپت ها، پکیج های محلی یا پنل های علمی توجه بیشتر کاربران را به خود جلب کرده و کلیک های بیشتری را جذب می کنند.

یعنی روز به روز ما در نتایج جستجو لینک های آبی رنگ کمتری را مشاهد می کنیم و جای آن ها را انواع feature ها، کارت ها و AMP ها به گونه ایی جذاب تر توجه کاربران را به خود جلب می کنند.

بنابراین برای همگام بودن با این تغییرات در نتایج جستجو شما باید دو کار انجام دهید، اول اینکه رتبه خود را در این feature ها رد گیری کنید و دوم feature های رقیبی که با کلمات کلیدی شما در ارتباط هستند و ترافیک سایت شما را کاهش می دهند را مانیتور کنید. با این مانیتور کردن است که می توانید به حل مسائل بپردازید، یعنی شما هم بتوانید در یکی یا چند از انواع feature جایگاهی بیابید.

 

اطلاعات ساختار دهی شده

ساختار دادن به اطلاعات یعنی اینکه با فرمت های مختلف HTML به موتورهای جستجو بگوییم که یک صفحه را چطور بفهمند و آن ها را چگونه در صفحه نتایج جستجو نمایش دهند. با این حال گوگل هیچ وقت به طور رسمی نگفته است که ساختار داده در رتبه دهی در نظر گرفته می شود و به طور ذاتی نیز شاید اینگونه باشد. پس ما چرا خود را از این بابت به زحمت اندازیم؟

ساختار داده به چندین روش به بهبود وضعیت سایت شما در نتایج جستجو کمک می کند، مثلا به اسنیپت ها فکر کنید که طبق بررسی های انجام شده می تواند تا 30 درصد نرخ کلیک یا CTR را افزایش دهد. که این افزایش نرخ کلیک در نتایج جستجو یکی از مهم ترین فاکتور های بهبود رتبه یک سایت می باشد.

پس با توسعه و تنوع نتایج جستجو شما نباید فرصت را از دست بدهید و باید برای اینکه در این شلوغی سر بالای سر ها داشته باشید از این امکانات در مقابل رقبای خود استفاده کنید.

 

تنها سریع ترین باقی می ماند

اگر در طبیعت موجودی که تطبیق پذیر تر بود بقا یافت در سئو سرعت است که موجب بقا می شود. این مورد هم حتی جزء فاکتور های رتبه بندی نیست بلکه یک فاکتور مهم در UX یا تجربه کاربری است و تجربه کاربری خود یکی از فاکتور های رتبه بندی است و به گونه ایی این دو در یک حلقه قرار دارند.

خوب وب سایت ما چقدر باید سریع باشد؟ با توجه به انتظارات گوگل باید زمان لود سایت زیر سه ثانیه باشد. خوب چه کاری می توان برای بهبود سرعت انجام داد؟

اول از همه به تست سرعت گوگل بروید تا بفهمید سرعت وب سایت کنونی شما چگونه است. پس از آن می توانید بهینه سازی وب سایت را برای بهبود سرعت را انجام دهید. برای بهینه سازی سرعت بهتر است که بهینه سازی عکس ها و تصاویر و فشرده سازی فایل آغاز کنید. شما با این کار می توانید حجم صفحات را کاهش داده در نتیجه سرعت وب سایت خود را بالا ببرید.

 

محتوای مرتبط

روز به روز ارائه مطلب کم کیفیت به گوگل به عنوان یک مطلب خوب دشوار تر می شود و علاوه بر آن احتمال جریمه شدن احتمالی برای این کار از سوی گوگل افزایش پیدا می کند. گوگل روش های مختلفی برای ارزیابی یک مطلب دارد. یکی از آن ها Latent Semantic Indexing است، که با بررسی کلمات و اصطلاحات استفاده شده در میلیون ها یا میلیارد ها صفحه گوگل می آموزد که تا چه مطالب و اصلاحاتی با هم مرتبط هستند و سپس تصمیم می گیرد که آیا این مطالب گویا با کیفیت هستند یا خیر.

بنابراین رنک گوگل می تواند رضایت کاربران را از نتایج جستجو را بررسی و ارزیابی کند، شباهت ها را بیابد و چرخه یک کلمه کلیدی را درک کند، تا مطالب به خوبی و مناسب در نتایج جستجو قرار بگیرند.

خوب چطور شما می توانید که مطلب خود را بهبود دهید؟ کافی است کلمه کلیدی مورد نظر خود را جستجو کنید و ببینید که صفحاتی که رتبه بهتری دارند چگونه اند و چه ویژگی هایی را به کاربران و گوگل ارائه داده اند. البته می توانید برای تعداد کلمات کلیدی بیشتر از ابزارهای Auditor استفاده کنید. این ابزار ها معمولا یک کلمه را در صفحات 10 نتیجه برتر گوگل بررسی و ارزیابی می کنند. آنگاه شما می توانید به یک سری کلمات و عبارات مرتبط و همچنین رقبایی که از آنها استفاده کرده اند دست پیدا کنید. آنگاه شما می توانید محتوای وب سایت خود را با استفاده از این اطلاعات بهبود دهید.

 

جستجو از طریق صدا

شاید هنوز فکر می کنید که جستجو با صدا هنوز رونقی ندارد. اما تحقیقات نشان می دهد که 55 درصد نوجوانان و 40 درصد افراد بالغ در غرب تمایل دارند که از این روش جستجوی خود را انجام دهند. اتفاقی که با توسعه گوش های تلفن همراه در کشور ما نیز رو به رشد است. در این گونه جستجو ها کاربر بیشتر از عبارات محاوره ایی و عادی استفاده می کند تا کلمات کلیدی دقیق انتخاب شده. بنابراین شما باید در تهیه محتوا، کلمات و عبارات کلیدی به این نکته توجه کنید که کاربر ممکن است از چه عبارتی برای جستجو با صدا استفاده می کند.

 

اهمیت کاربران موبایل

با توسعه زیرساخت های اینترنت تلفن همراه و افزایش تعداد کاربران اینترنت از طریق موبایل شما نمی توانید این کاربران را نادیده بگیرید. چرا؟ ایندکس موبایل اول در راه است. در مقاله ایی دیگر از دارکوب در اینباره توضیح مفصلی داده ام. امروز دیگر کاربران دستگاه های موبایل اهمیت بیش از پیش در سئو دارند.

کاری که شما باید انجام دهید این است که وب سایتی داشته باشید که تجربه کاربری خوبی برای کاربران موبایل داشته باشد. اول بهتر است که از ابزار تست موبایل گوگل استفاده کنید. این ابزار سایت شما را آنالیز کرده و به شما پیشنهاداتی برای بهبود وب سایت می دهد.

 

لینک ها و نام تجاری

برای سال ها بک لینک ها سیگنال اعتماد به یک وب سایت بوده اند، برای همین سئو کاران زمان زیادی را صرف بهینه سازی آن ها می کردند. اما ظاهر زمان در حال تغییر است، دیگر ذکر (نام، برند و غیره) بدون لینک دارد به اندازه لینک ها اهمیت پیدا می کند. موتورهای جستجو دیگر می توانند ذکر نام یک برند را تشخیص داده برای اعتبار یک سایت مورد استفاده قرار دهند. دان فاستر مدیر محصول موتور جستجوگر بینگ استفاده از این روش را تایید کرده است. و اگر ما به مشاهده کارشناسان سئو توجه کنیم در می یابیم که این مورد برای موتور جستجو گر گوگل نیز عملی شده است.

بنابراین در کنار بررسی هایی بک لینک ها ابزارهای برای بررسی نام برند وجود دارند که به شما لیستی از سایت ها برتر که از نام برندی خاص استفاده کرده اند نمایش می دهد.

 

افزایش نتایج جستجوی شخصی سازی شده

نتایج جستجوی شخصی سازی شده با نتایج جستجوی عادی متفاوت هستند. یعنی موتورهای جستجو از اطلاعات کاربران برای نمایش نتایج جستجو نیز استفاده می کنند، مثلا منطقه جغرافیایی، علایق و تاریخچه جستجو های گذشته.

گوگل، یاهو و بینگ به روش های مختلفی یک جستجو را شخصی سازی می کنند. یک تحقیق در سال های گذشته نشان می دهد که گوگل بیش از 50 درصد نتایج جستجو را نسبت به کاربر شخصی سازی می کند و این روند رو به افزایش می باشد.

نگران نباشید. این نتایج جستجوی شخصی سازی شده طبیعتاً نباید به علیه شما کار کند. وقتی شخصی برای اولین بار کلمه کلیدی مورد نظر شما را جستجو می کند، کاری که شما باید انجام داده باشید آن است که در نتایج جستجو جای مناسبی داشته باشید. اگر کاربر بر روی لینک سایت شما کلیک کند شما موجودیت ترجیح داده شده وی هستید، و در نتایج جستجوی بعدی نیز وب سایت شما رتبه بالا تری برای این کاربر خواهد داشت. روش دیگر شخصی سازی شبکه اجتماعی گوگل پلاس است. این شبکه محصولی دیگر از گوگل می باشد که اطلاعات و علایق کاربران خود را مانیتور کرده و نسبت به آن نتایج جستجو را ارائه می دهد. پس شاید لازم باشد که برند شما در شبکه های اجتماعی مختلف فعال باشد چون هر یک از این شبکه ها فرصت هایی برای برجسته شدن نام برند ایجاد می کند، رقابتی که شاید همیشه و همه جا شما برنده آن نباشید اما می توانید روی آن سرمایه گذاری کنید تا به سهم خود از آن برداشت کنید.

پس به خاطر داشته باشید که روش مانیتور رتبه وب سایت شما صحیح است. بیشتر ابزار های سئو به طور پیش فرض رتبه سایت را در یک کلمه کلیدی غیر شخصی سازی شده نمایش می دهند. اگر می خواهید نتیجه جستجوی شما نیز غیر شخصی باشد باید از مود Incognito/Private در مرورگر خود برای جستجو استفاده نمایید.

 

کلام آخر

سئو موضوع بزرگ و پیچیده ایی است که نیاز به دانش و تجربه زیادی دارد. قسمتی از این دانش رازهای موتورهای جستجو هستند که بر همه عموم آشکار نیست. کارشناسان سئو علاوه بر تحقیق و تجربه گاهی تنها می توانند با آزمون و خطا موفقیت و فرصت های بیشتری را بدست آورند. البته این به این معنا نیست که هر چیزی را می توان در سئو آزمایش کرد و رتبه وب سایت را به خطر انداخت. ما باید از خطراتی که به عنوان روش های ممنوعه توسط موتورهای جستجو یاد می شود آگاه باشیم تا نا خواسته رتبه وب سایت را به خطر نیاندازیم، یا به عبارتی سایت را درگیر جریمه موتور جستجو نکنیم. نکته ایی دیگر که لازم است به آن اشاره کنم این است که سئو یک فرآیند زنده و رقابتی است. همانطور که شما در هر سرمایه گذاری باید آن را مانیتور کنید شما نیز باید همیشه سایت خود را آنالیز نموده و نگاهی به سایت های برتر از خود داشته باشید تا بتوانید خود را همگام با تغییرات و نو آوری ها به چالش کشیده برگی بهتر در این راه ارائه نمایید، و همه اینها بدون اهمیت دادن به کاربران و تولید ارزش غیر ممکن خواهد بود.

طراحی سایت دارکوب
جهت اخذ مشاوره تماس بگیرید
02122083926
02122082258
02122085386
info [ at ] sitedar.com
تهران، سعادت آباد، سرو غربی، کوچه آریا، پلاک 4، واحد 7
22083926 - 22085386 - 22082258
طراحی سایت دارکوب | هاست دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد
پشتیبانی آنلاین مشتریان 24 ساعته و هفت روز هفته