طراحی قالب وردپرس

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=1672

وردپرس

پر کاربرد ترین سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) در دنیا است. تقریبا 30 درصد از کل وب سایت ها از این سیستم استفاده می کنند. علت محبوبیت این CMS سادگی، انعطاف پذیری و انسجام تیم توسعه دهنده آن است. وردپرس در ابتدا برای وبلاگ نویسی استفاده می شد اما با افزایش تعداد کاربران و امکانات آن در بسیاری از وب سایت های مورد استفاده قرار گرفت. با وردپرس می توان از یک سایت معرفی شرکتی ساده تا یک فروشگاه اینترنتی پیشرفته را توسعه داد، البته به شرط آنکه توسعه دهنده سایت با امکانات و بهینه سازی های وردپرس به طور حرفه ایی آشنایی داشته باشد. شاید همین سادگی وردپرس و تازه کار بودن اکثر توسعه دهندگان سایت است که عده ایی از صاحبان سایت از وردپرس راضی نیستند. چون سادگی باعث شده توسعه دهندگان غیر حرفه ایی جزئیات فنی وردپرس را نا دیده گرفته و پروژه های کم کیفیت توسعه دهند.

به هر حال وردپرس بدون شک یک سوم بازار وب و حدود 60 درصد بازار سیستم های مدیریت محتوا را در اختیار دارد. برای همین اگر به سایت کمپانی های معروف سری بزنید خواهید دید که بسیاری از آن ها از وردپرس استفاده می کنند و خیلی ها دروپال و جوملا را بخاطر پیچیدگی و هزینه بالای توسعه و نگهداری رها کرده و وردپرس را جایگزین آن کرده اند.

 

قالب سایت وردپرس چیست؟

قالب یا پوسته (Theme یا Template) کار نمایش محتوای وب سایت را بر عهده دارد. این محتوا می تواند تصویری، متنی و غیره باشد. قالب وب سایت از بخش های مختلفی تشکیل شده است. برخی از آن ها مانند منو یا پا صفحه می تواند در تمام صفحات وب سایت یکسان باشد یا در هر صفحه تغییر کنند. یک قالب شامل قسمت هایی مانند: سرصفحه، منوها، پا صفحه، بدنه اصلی، صفحه اصلی و فرعی و غیره باشد. قالب می تواند برای تنظیماتش پلاگین داشته باشد یا پلاگین های کاربردی وب سایت در درون قالب نصب شوند.

امروز باید قالب ها طوری طراحی شوند که در دستگاه های کاربران موبایل نمایش خوبی داشته باشند. برای همین گوگل پیشنهاد می کند که از طراحی واکنش گرا یا Responsive استفاده شود. قالب های معمولی برای اندازه مانیتور های رومیزی طراحی شده اند. و چون اکثر کاربران اینترنتی از دستگاه های موبایل استفاده می کنند گوگل به سایت هایی که برای کاربران موبایل بهینه سازی نشده رتبه پایین تری را در نظر می گیرد. در نتیجه با طراحی واکنش گرا هم رتبه بهتری می توان برای سایت به دست آورد و هم اینکه کاربران از تجربه کاربری مطلوب تری بهره گرفته و شانس بازگشت کاربر افزایش می یابد.

 

قالب های وردپرس

برای قالب وردپرس چندین گزینه وجود دارد. اول اینکه از قالب های رایگان موجود در اینترنت استفاده کنیم. توسعه دهندگان زیادی هستند که قالب های خود را در اینترنت به اشتراک گذاشته اند که می توان آن را برای وب سایت مورد استفاده قرار داد. اما هر قالبی را نمی توان در سایت استفاده کرد و تقریبا یافتن قالب رایگان خوب کار غیر ممکنی است. لازم است که انتخاب این گونه قالب ها توسط یک متخصص انجام شود. در غیر این صورت دیر یا زود مشکلات فنی قالب ها برای سایت مسائل جدی و پر هزینه ایی را ایجاد می کنند چون هیچ قالب خوبی رایگان به کسی داده نمی شود.

فروشگاه های قالب وردپرس نیز گزینه دیگری برای تهیه قالب وب سایت هستند. سایت هایی به عنوان فروشگاه قالب، قالب های را توسعه و برای فروش قرار می دهند. ما نیز در دارکوب فروشگاه قالب داریم که تمام قالب های آن توسط کارشناسان دارکوب توسعه داده شده است. تفاوت قالب های تولید شده دارکوب با سایر فروشگاه های قالب در نحوه پشتیبانی و توسعه آن است. قالب های دارکوب از نقطه صفر تا صد توسط برنامه نویسان ما توسعه داده شده و پشتیبانی می شوند. یعنی ما قالب های ترجمه شده خارجی را به فروش نمی رسانیم، و همچنین کدهای این قالب ها قفل نشده اند یعنی پشتیبانی آن ها در انحصار تولید کننده قالب قرار نمی گیرد.

در حالتی دیگر می توان قالب سایت را به برنامه نویس سفارش داد تا آن را توسعه دهد. ممکن است که یک سایت یا قالب به عنوان الگو را در نظر گرفته شود. در این حالت توسعه قالب سریع تر انجام خواهد گرفت. اما اگر الگویی برای توسعه وب سایت وجود نداشته باشد طراح وب سایت به همراه صاحب وب سایت بر روی طرحی که با در فایل PSD توسعه داده شده توافق می کنند و سپس این طرح توسط برنامه نویس پیاده سازی می گردد. این روش به نسبت به مدت زمان طراحی می تواند هزینه متفاوتی داشته باشد.

 

مراحل طراحی قالب

طراحی قالب می تواند از روی یک وب سایت یا قالب نمونه انجام شود در این صورت زمان و هزینه توسعه قالب کاهش می یابد. اما اگر هدف طراحی یک قالب کاملا اختصاصی و جدید است در این زمان کار طراحی قالب با طراحی گرافیکی آغاز می شود:

 • طراحی گرافیکی: در این مرحله ظاهر سایت با کمک برنامه فتوشاپ بر روی فایل PSD طراحی می شود. این کار پیش از پیاده سازی قالب با کمک زبان های برنامه نویسی صورت می گیرد. چون با یک تصویر گرافیکی صاحب وب سایت درک بهتری از محصول نهایی خواهد داشت و انجام تغییرات در این مرحله زمان و هزینه کمتری خواهد گرفت.

 

 • پیاده سازی قالب: پس از تایید طراحی قالب در فایل PSD نوبت به پیاده سازی آن با کمک زبان های برنامه نویسی (HTML, CSS, JS, JQuery, Bootstrap, …) می رسد.

 

توجه داشته باشید این مراحل تنها مربوط به طراحی قالب وب سایت است. برنامه نویسی عملکردهای کاربردی وب سایت بخشی متفاوت از توسعه قالب است.

 

تکنولوژی های مورد استفاده در توسعه قالب وردپرس

در توسعه قالب وردپرس می توان از زبان های برنامه نویسی مختلفی استفاده کرد. اما پایه و اساس بیشتر توسعه وب سایت با موارد زیر انجام می شود:

Photoshop: برای تهیه طراح گرافیکی و فایل PSD از ظاهر وب سایت استفاده می شود.

HTML, CSS, JS, JQuery: زبان های برنامه نویسی هستند که تقریبا در تمام صفحات وب به کار گرفته می شوند.

Bootstrap: که یکی از فریم ورک های جاوا اسکریپت است که برای طراحی واکنش گرا یا Responsive مورد استفاده قرار می گیرد.

PHP: یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که وردپرس با آن توسعه داده شده است. توسعه دهنده قالب باید تا حدودی با این زبان آشنایی داشته باشد.

WordPress: از آنجایی که قالب برای وردپرس توسعه داده می شود، توسعه دهنده باید با ساختار کدها و نحوه کار با وردپرس آشنایی خوبی داشته باشد.

آشنایی با مرورگر های اینترنتی: نمایش وب سایت در هر مرورگر اینترنتی متفاوت است. بنابراین توسعه دهنده قالب باید با عملکرد مرورگرهای مختلف آشنایی داشته و قالب را بهینه سازی کند.

بهینه سازی قالب: قالب می تواند نقش مهمی در سئو و تجربه کاربری داشته باشد. بنابراین توسعه دهنده باید کدهای قالب را بهینه سازی نماید که برای سئو مناسب باشد و همچنین سایت در کوتاه ترین زمان بارگذاری گردد.

 

مراحل بعد از طراحی قالب

این مراحل نسبت به نوع سایت متفاوت است. در یک سایت شرکتی ساده پس از تهیه قالب لازم است برای سایت هاست و دامنه تهیه شده و هسته وردپرس و قالب روی هاست نصب و تنظیمات هاست و ایمن سازی انجام گردد. سپس درج محتوای صفحات نیز می تواند توسط مدیر وب سایت انجام پذیرد. بعد از آن نوبت کار بر روی سئوی سایت می رسد (البته بخشی از سئوی داخل سایت در زمان توسعه سایت انجام می شود).

اما در سایت های دیگر مانند فروشگاهی جدا از قالب نیاز به برنامه نویسی دارند، برنامه نویس باید عملکردهای (مانند ثبت نام کاربر، جستجوی محصول، پرداخت آنلاین) وب سایت را برنامه نویسی کند و سایر موارد مانند یک سایت شرکتی انجام می شود.

 

کلام آخر

در بازار تعداد قالب های موجود برای وردپرس بسیار زیاد است. اما مسئله انتخاب قالبی است که برای بهینه سازی، توسعه پذیری های بیشتر و پشتیبانی محدودیت نداشته باشد. برای همین است که یافتن یک قالب مناسب برای سایت کاری تخصصی است. من به شما پیشنهاد می کنم که یا از قالب های اختصاصی برای سایت خود استفاده کنید یا از قالب هایی استاندارد مانند قالب های تولیده شده دارکوب بهره ببرید تا در آینده هزینه ایی که برای قالب و سایت پرداخت کرده اید هدر نرفته تا مجبور به باز طراحی وب سایت گردید. چون در بیشتر وب سایت ها هزینه اصلی صرف قالب می شود و در صورت بی کیفیت بودن این قسمت از سایت شما باید هزینه یک سایت را برای تعویض قالب بپردازید.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز