بازاریابی دیجیتالی در سال 1398

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=1784

شیوه های سنتی کسب و کار با ظهور اینترنت به تدریج در حال حذف یا تغییر هستند. شیوه های کسب و کارهایی جدیدی در اینترنت به وجود آمده اند که تا پیش از این حتی تصوری درباره آن ها نداشتیم و یا فکر می کردیم که توجیح اقتصادی ندارد. اگر شما در گذشته می خواستید کسب و کاری راه اندازی کنید حداقل به تلفن، کلی آگهی روزنامه و احتمالا مغازه احتیاج داشتید. امروز می توانید یک مغازه چهار نبش در شلوغ ترین محل یعنی (وب سایتی) در اینترنت ایجاد کرده و کسب و کار خود را داشته باشید.

اینترنت با خود معنای بازاریابی را متحول کرد و امروز دیگر بازاریابی بدون واژه اینترنت کاربرد بسیار محدود تری از گذشته پیدا کرده است. در این مقاله از دارکوب می خواهم این باره بیشتر با شما صحبت کنم و سه روند موجود که انتظار می رود در آینده نیز با شدت بیشتری ادامه پیدا کند را معرفی کنم.

 

تعریف بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال به مجموعه ایی از فعالیت هایی گفته می شود که از طریق اینترنت به بازاریابی کالا و خدمات می پردازد.

 • سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو SEO
 • بازاریابی محتوا Content Marketing
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی Social Media Marketing
 • تبلیغات کلیکی PPC
 • اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing
 • تبلیغات بنری Banner Advertising
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات موبایلی
 • بازاریابی از طریق همکاری در فروش Affiliate Marketing

 

 

بازاریابی دیجیتال در ایران

اگرچه در کشور ما با توسعه زیر ساخت های اینترنت و افزایش کاربران آن فرصت های زیادی در زمینه کسب و کار و شیوه های نوین بازاریابی به وجود آمده است اما تا حدودی به دلایل مختلف فرآیند های بازاریابی با سایر کشور ها متفاوت است.

برای مثال فیسبوک، توئیتر و گوگل ادوردز در ایران کارایی و نقش بزرگی را که در سایر کشور ها دارند در ایران ندارند. فیسبوک و توئیتر این دو غول شبکه های اجتماعی در کشور ما فیلتر هستند بنابراین ما امکان استفاده از آن ها را برای کاربران داخلی نداریم. از طرف دیگر گوگل ادوردز که نوعی از تبلیغات کلیلی است با نرخ دلار محاسبه شده و برای کسب و کار های داخلی بسیار پر هزینه می باشد.

علاوه بر این در سال های اخیر شاهد غیر قانونی اعلام شدن فعالیت شبکه های اجتماعی مانند تلگرام بوده ایم و گهگاهی نیز زمزمه تلاش هایی برای فیلتر کردن اینستاگرام به گوش می رسد. همه ی این شبکه های اجتماعی ابزارهای پر قدرتی هستند که بستری را برای تبلیغات و بازاریابی برای طیف بزرگی از صاحبان کسب و کار فراهم آورده است. یعنی از افرادی که در خانه کار می کنند تا شرکت های بزرگ می توانند از این بستر به شیوه های متفاوتی برای بازاریابی استفاده نمایند.

از سوی دیگر تکنولوژهای جدید مانند واقعیت مجازی و پردازش صدا (جستجوی صوتی) به علت گران بودن آن در کشور ما و تفاوت زبان (فارسی در پردازش صدا) کمی دیر تر از بازارهای جهانی رشد و اقبال پیدا خواهد کرد.

بنابراین در بازاریابی دیجیتال در ایران باید شرایط خاص قانون گذاری و نا مشخص بودن آن در آینده، محدودیت ها، بازدهی های متفاوت (مانند ادرودز) را در نظر داشت.

 

بازاریابی از طریق وب سایت

پیش از این شاید ایجاد وب سایت برای هر کسب و کاری ضروری نبود. اما با افزایش کاربران و تغییرات مدام در شیوه ها و ابزارهای بازاریابی اینترنتی (که در بالا ذکر شد) لازم است که وب سایت به عنوان یک پایگاه اصلی در فضای مجازی وجود داشته باشد، و سایر روش های بازاریابی در ارجاع و ارتباط با وب سایت انجام گیرند. برای مثال اگر شما در شبکه های اجتماعی حساب کاربری دارید تنها به این شبکه اجتماعی اکتفا نکرده، وب سایت ایجاد کنید و کاربران شبکه های اجتماعی را نیز به سایت ارجاع دهید و برعکس. چون در صورت از دست دادن حساب کاربری در این شبکه اجتماعی (به علت فیلتر یا هک) وب سایت شما راه ارتباطی را با مشتریان شما حفظ می نماید. از سوی دیگر با افزایش بازدید وب سایت شما، رتبه آن نیز در صفحه نتایج جستجو بهبود می یابد.

 

نقش سئو در بازاریابی دیجیتال

سئو همچنان یکی از قوی ترین ابزارهای بازاریابی اینترنتی در کشورها و صنعت های مختلف به حساب می آید. غول موتورهای جستجوگر اینترنتی جهان گوگل، به عنوان ابزاری برای یافتن کالا و خدمات از طریق اینترنت تقریبا توسط تمامی کاربران استفاده می شود. حتی در خرید به روش سنتی و حضوری افراد از اینترنت برای یافتن اطلاعات، مقایسه و بررسی گزینه ها استفاده کرده و به صورت آنلاین تحقیق می کنند و سپس اقدام به خرید می نمایند. این روند بدین معناست که می توان با مشتریان بالقوه از طریق موتورهای جستجو ارتباط برقرار کرد. تحقیقات نشان می دهد که 90% کاربران به محتوای وب سایت هایی که در دو صفحه اول نتایج جستجو قرار دارند توجه می کنند. بنابراین وب سایتی که بتواند به جایگاه های در این دو صفحه دست پیدا کند در این رقابت شانس بسیار بیشتری برای جذب مشتری خواهد داشت.

برای سئو لازم است که اولا ساختار وب سایت برای سئو بهینه سازی شود و بک لینک سازی صورت گیرد. اما نکته کلیدی دیگر آن تولید محتوا است.

از سوی دیگر از آنجایی که تبلیغات گوگل ادوردز با نرخ کنونی دلار بسیار گران قیمت و کم بازده است، برای بیشتر کسب و کار ها توجیح اقتصادی ندارد. جایگزین این تبلیغات می توانند سئو و تبلیغات کلیکی و بنرها در وب سایت های دیگر باشد. در چنین شرایطی سئو می تواند گزینه بسیار معقولانه و هوشمندانه ایی باشد. چون تبلیغات کلیکی پس از دوره ایی به پایان می رسند اما سئو اگر اصولی پیاده سازی شود، پس از چند ماه وب سایت به جایگاهی در صفحه اول یا دوم دست پیدا خواهد کرد و با کمی نگهداری تا زمانی طولانی در این محل باقی خواهد ماند. پس هر آنچه در سئو هزینه می شود در واقع نوعی سرمایه گذاری پایدار است.

 

اهمیت محتوا در بازاریابی اینترنتی و سئو

وب سایتی می تواند به جایگاه برتر دست یابد که برای مخاطبان و موتورهای جستجو محتوای منحصر به فرد و با کیفیت تولید نماید. اهمیت این موضوع به اندازه ایی است که به اعتقاد برخی محتوا در آینده نه چندان دور حرف اول و آخر را در زمینه بازاریابی اینترنتی خواهد زد. محتوا انواع مختلفی دارد متن، عکس، ویدئو و صدا.

محتوای متنی متداول ترین نوع محتوا است موتورهای جستجو نیز درک خوبی برای فهرست کردن این نوع محتوا دارند. در واقع استفاده و کشف کلمات کلیدی در این نوع محتوا آسان تر است. اما نوشتن و نحوه ارائه این نوع محتوا باید به گونه ایی باشد اولا بازدید کننده با دیدن آن در صفحه نتایج جستجو روی آن کلیک کند، دوما بخاطر ساختار مناسب به راحتی قابل خواندن و درک باشد. اما مسئله این است محتوای تصویری برای بسیاری از کاربران جذاب تر است.

محتوای تصویری مانند اینفوگرافیک ها بعلت داشتن ظاهر جذاب و پر انرژی بیشتر مورد توجه کاربران قرار می گیرد. این تصاویر می توانند اطلاعات زیادی را به شکل تصویر و متن های کوتاه در اختیار کاربر قرار دهند که سرعت خواندن و درک را افزایش می دهند.

نوع دیگری از محتوا ویدئو ها هستند که بسیار مورد توجه کاربران قرار می گیرند. اینستاگرام که ابتدا با تصاویر و عکس ها کار خود را شروع کرد امروز ویدئوها درصد زیادی از محتوای آن را تشکیل می دهند. این حرکت اتفاقی نیست و نشان دهنده راه آینده است. در واقع با افزایش سرعت اینترنت و قدرتمند شدن تلفن های همراه در بیشتر کشورها امروز ویدئو ها به راحتی قابل بارگذاری و پخش هستند.

در نتیجه انتظار می رود که در بازاریابی اینترنتی نیز از انواع محتوا بخصوص محتوای چند رسانه ایی بیشتر استفاده شود. این نوع محتوا نه تنها در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام بلکه در وب سایت و سایت های اشتراک گذاری ویدئو با استقبال زیادی مواجه می شوند.

اگر دقت کرده باشید گوگل در صفحه نتایج جستجوی اصلی (بجز جستجوی ویدئو) محلی برای ویدئو های مربوطه  در نظر گرفته است. برای همین می توان با تولید این نوع محتوا و کار سئو بر روی آن، به شهرت برند و رتبه وب سایت کمک کرد.

 

بازاریابی از طریق ایمیل

این روش نیز در کنار ایجاد وب سایت، سئو و شبکه های اجتماعی هنوز کارایی خود را دارد. اما دیگر دوره ارسال ایمیل های زیاد و بی هدف به پایان رسیده است. هر کسی زمان محدودی در شبانه روز دارد و می خواهد که از این زمان بهترین استفاده را ببرد. بنابراین ایمیل هایی برای بازاریابی مفید هستند که مخاطب خود را به درستی شناسایی کرده و همچنین محتوای آن به دقت تنظیم شده باشد.

در غیر این صورت ارسال میلیون ها ایمیل با بازدهی و نرخ تبدیل (تبدیل کاربر یا بازدید کننده به مشتری) نزدیک به صفر ارزشی ندارد. برای اینکار شما باید محتوایی مناسب و جذاب تهیه نمایید. این محتوا می تواند برشی هایی از محتوای وب سایت شما باشند که در راستای علاقه این کاربر خاص می باشد.

مسئله فنی در این رابطه این است که فرم ها و صفحاتی که برای کاربران به جهت بازاریابی ایمیل می شوند بدون خطا و کاملا بارگذاری شود و از سوی فراهم کننده سرویس ایمیل به عنوان اسپم شناسایی نگردد. در غیر این صورت ایمیل ها بخاطر مسائل ایمنی مورد توجه و اعتماد کاربر قرار نخواهد گرفت.

 

کلام آخر

اگر بخواهم تمام تجربه و دانش خود را برای بازاریابی دیجیتال خلاصه کنم این است: وب سایت، سئو و شبکه های اجتماعی. مسلما چیزی که همه این سه را به هم زنجیر کرده و باعث موفقیت یک کسب و کار می شود، محتوا است.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز