تبلیغات کلیکی یا بهینه سازی سایت: کدام برای کسب و کار شما مناسب تر است؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 
تبلیغات کلیکی یا بهینه سازی سایت: کدام برای کسب و کار شما مناسب تر است؟

همه سایتها برای جذب ترافیک تلاش میکنند. مسلما موفقیت همه کسب و کارهای آنلاین به تواناییشون در جذب کاربر به صفحاتشون وابسته است. اما چطور میشه بیشترین ترافیک رو به سایتمون بکشونیم؟ هنوز یه رقابت داغ بین سئو و تبلیغات کلیکی وجود داره.


این مقاله مروری کوتاه بر روشهای جذب ترافیک از طریق بهینه سازی موتور جستجو (سئو) و تبلیغات کلیکی (PPC) داره. هدف اینه که بتونیم از طریق افزایش ترافیک سایت، برای کارمون مشتری جذب کنیم – اما این کار میتونه به روشهای مختلفی انجام بشه. برای اینکه بدونیم کدوم روش رو انتخاب کنیم اول باید اهداف تجاری خودتون رو مشخص کنید و بعد تعیین کنید که کدوم روش برای شرایط شما مناسب تره.

 • چه وقت تبلیغات کلیکی گزینه بهتری است؟

اول بگید ببینم اصلا تبلیغات کلیکی دقیقا یعنی چی؟ تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click یک روش بازاریابیه که باید تو یه مزایده شرکت کنید و اگه برنده بشید میتونید بسته به عبارت جستجویی که بکار میره، تبلیغتونو تو نتایجی معهود صفحه نتایج به نمایش بذارید (توجه کنید که این تعریف خیلی سطح بالا و دقیق هست). هر وقت کاربر روی تبلیغ شما کلیک کنه – و متعاقبا وارد سایتتون بشه – باید پولشو پرداخت کنید (برای همین بهش میگن "کلیکی").
حالا چه مواقعی باید از این تبلیغات استفاده کنید؟ وقتی که یکی از شرایط زیر رو داشتید:
1- من همین الآن نیاز به بیننده دارم
کسایی که ظرف مدت کوتاهی میخوان کاربر جذب کنند، میتونن از تبلیغات کلیکی بهره ببرند. نتایج این نوع بازاریابی فوری و آنی است. بنابراین اگه میخواهید از همین فردا کاربرها وارد سایتتون بشن، جستجوی پولی علاج مشکلتونه. همون لحظه ای که کمپین تبلیغات کلیکی راه بیفته (و برای برنده شدن تو مزایده باید مقدار پیشنهادیتون مناسب باشه) تبلیغاتتون بلافاصله به سرچ کننده ها نمایش داده میشه و میتونن از سایتتون دیدن کنن. اما روشهای سئو نیاز به یک دوره تنظیمات و پیکربندی کارها دارن و ممکنه ماهها طول بکشه تا نتایجش به بار بنشینه.
2- سایتم بر اساس روشهای سئو ساخته نشده
سایتهایی که با روشهای سئو ساخته شده باشند محتوای غنی و باکیفیتی دارند، با کلیدواژه های هدف بهینه شده اند و بطور منظم با محتوای تازه بروز شدند. این سایتها با شرایطی که بوجود آوردند به موتورهای جستجو موضوعشونو معرفی کردند و دائما یه بهونه ای جور کردند که موتورهای جستجو دوباره سایتشونو مرور کنند (و بیارنش بالای نتایج جستجو). اگه سایتتون این روشها رو بکار نبره، میتونید با روش تبلیغات کلیکی برای سایتتون ترافیک بگیرید.
3- میخوام برای برای یکسری کلیدواژه های خاص بیام بالای نتایج جستجو
اگه دقت کرده باشید، نتایج تبلیغات کلیکی بالای نتایج جستجو به نمایش درمیان. بنابراین حتی اگه روشهای سئو رو بکار نبرده باشید، باز هم روشی هست که بشه باهاش رفت بالای صفحه نتایج، ضمن اینکه نتایج طبیعی از بعد از تبلیغات شروع میشن، یعنی کمی پایین تر از بالای صفحه. پس میتونید بدون اجرای روشهای سئو و فقط با تکیه بر تبلیغات کلیکی بالاتر از رقبایی که از تبلیغات کلیکی بهره نبردند قرار بگیرید. اگه برای به حداکثر رسوندن قابلیت نمایشتون در نتایج جستجو جدی هستید، تبلیغات کلیکی گزینه مناسبیه.

 • چه وقت سئو گزینه مناسب تری است؟

حالا باید ببینیم سئو دقیقا یعنی چی؟ این هم یک روش بازاریابیه که هدف نهاییش فهرست شدن در موتورهای جستجوی بزرگ "به طور طبیعی" است. این کار از طریق کاشت متفکرانه محتوا روی صفحه، تحقیق کلیدواژه، تعیین هدف، ساخت لینک و ... انجام میشه. اگه تبلیغات کلیکی رو بازی سرعت در نظر بگیریم، سئو بازی آهسته میشه.
اما چه مواقعی باید از سئو استفاده کنید؟ وقتی که یکی از شرایط زیر رو داشته باشید:
1- به یک جریان دائمی از کاربر نیاز دارم
در حالیکه تبلیغات کلیکی بلافاصله کاربرها رو روونه سایت میکنه، اما مثل شیر آب میمونه، تا وقتی شیر بازه این ترافیک وارد سایت میشه و جریان داره اما وقتی بسته بشه جریان ترافیک هم قطع میشه. پس اگه تداوم و پیوستگی براتون اهمیت داره باید سئو کنید و از مزایای بلند مدتش بهره ببرید. با سئو میتونید روی نتایج جستجو مثبت دیده بشید.
2- میخوام طول عمر سایتمو افزایش بدم
اگه سایت رو به خونه تشبیه کنیم، قاعدتا همه ترجیح میدن مملوکاتشون سالها ارزش خودشو حفظ کنه – هوشمندانه است. همونطور که خونتونو تعمیر و بازسازی میکنید تا ارزشش حفظ بشه، باید همین کارو برای سایتتون هم انجام بدید. این کار برای سایت از طریق روشهای سئو انجام میشه. وقتی سایت رو همواره تازه نگهدارید و محتوای هدفمند براش بنویسید، طول عمر و قابلیت جذب کاربرشو تضمین کردید.
3- میخوام تو حوزه کاری خودم اعتباری کسب کنم
سئو نه تنها برای جذب ترافیک، بلکه برای بالا کشیدن برندتون بعنوان یه سازمان پیشرو در صنعت خودتون، ابزار بسیار مناسبیه. روشهای سئو میتونن کاربرهایی رو که روی اینترنت درباره کار شما سرچ میکنن به سمت سایتتون جذب کنند و با ارائه محتوای ارزشمند نه تنها اونها رو با سایت همراه کنند بلکه کاری کنند که باز هم به سایت برگردند. با اجرای برنامه بازاریابی محتوا محور سئو (درون و خارج از سایت) میتونید از مزایای اون شامل افزایش مشتری و ترافیک بهره ببرید.
به خاطر داشته باشید که سئو مترادف کلیک رایگان نیست. با اینکه از نظر مسائل مالی ممکنه تبلیغات کلیکی بیشتر سیاه و سفید باشند، اما بکارگیری روشهای موفقیت آمیز سئو هم وقت و سرمایه نیاز داره (برای تحقیق کلیدواژه، تولید محتوا و ایده گرفتن، تحقیق فرصتهای لینک سازی و دسترسی و غیره و غیره).

 • رآی نهایی

کدوم نوع بازاریابی دیجیتالی برای کسب و کار شما مناسب تره؟ برای همه هر دو نیازه. تبلیغات کلیکی و سئو در کنار هم بهتر کار میکنند و میتونن ضعف های همدیگه رو پوشش بدن. با اینکه هر کدوم به تنهایی هم میتونن بکار برن اما معمولا تجربه نشون داده که وقتی ترکیبی از هر دو بکار برن بهترین نتایج حاصل میشه.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258
ایمیل: info@sitedar.com
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز