تولید یک محتوای خوب برای سایت چقدر وقت میبرد؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 
تولید یک محتوای خوب برای سایت چقدر وقت میبرد؟

گاهی تخمین زمان مورد نیاز برای تولید محتوا سخت میشه. ما هم هنوز دنبال یه جواب قاطع و درست میگردیم اما فعلا برای یه تخمین علمی از این روش استفاده می کنیم:


به عنوان شرکتی که برای مشتریهاش محتوا تولید می کنه، کار ما به این وابسته است که بتونیم یه تخمین دقیقی بزنیم از مقدار وقتی که باید برای تولید هر محتوا بذاریم. زمانبندی پروژه ها، بودجه ها، وظایف کارمندها و تصمیم برای استخدام نیرو، همه به این مسئله وابسته است، پس میبینید که خیلی حیاتیه.
اینجا یه سری از اعداد و ارقام کار ما رو مبینید. این ها بر اساس زمان و نرخ های آزادیه که تو پروژه های قبلی تجربه کردیم:
نوشتن:
2-5 ساعت برای تحقیق و نوشتن محتوای اصیل
10-20 ساعت برای تحقیق و نوشتن مقاله تک بعدی
ویرایش:
نیم ساعت تا 1 ساعت برای ویرایش نوشته
1-3 ساعت برای ویرایش و بازنویسی
البته همه چیز نسبیه. برای همه موارد به جز مقاله تک بعدی، کل وقتی رو در نظر گرفتیم که نویسنده / ویراستار باید برای یه صفحه معمولی وب بذاره – درسته که این کار تخیلیه اما برای هدف ما که تخمین مدت زمانه مفیده، هرچند تطبیق دادنش با یه سایت واقعی کار سختی میشه.

 • اصلاح و مناسب سازی اعداد برای سایت شما

اگه شما در مورد محتوایی که میخواهید بنویسید اطلاعات داشته باشید، میتونید زمان تخمینی رو یکم تغییر بدید. این ها عواملی هستن که روی زمان نوشتن یک صفحه مطلب اثر میذارن:
تراکم اطلاعات
درجه سختی موضوع
مقدار تحقیقاتی که نویسنده باید انجام بده
سطح مهارت نویسنده (میدونن چطوری باید برای خواننده های صفحه نمایشهای دستگاه های دیجیتال مطلب بنویسن؟ سئو بلدند؟)
تعداد مصاحبه های مورد نیاز
جزئیات فرایند ویرایش
اگه یه تازه کار رو مسئول ویرایش یه مطلب 1300 کلمه ای در مورد ملزومات فارغ التحصیلی کردید، باید حستون بهتون بگه که باید زمان تخمینی رو ببرید بالا. چون کسی که میخواد راجع به همچین موضوعی مطلب بنویسه، طبعا باید بتونه اعضای کمیته تصمیم گیری رو قانع کنه.
تک صفحات هم از همین اعداد مشتق میشن، هرچند ما این ارقام رو برای پروژه های بزرگ بازطراحی و تعمیرات اساسی محتوا تخمین زدیم.

 • تخمین کار از بازبینی محتوا

فرض کنید شما سایت 300 صفحه ایتونو بازبینی کردید و متوجه شدید که 52 تا از مطالب نیاز به ویرایش مفهومی دارن، 7 مطلب بازنویسی باید بشن و 12 تا بروزرسانی جزئی یا بررسی اشکالات دستوری و املایی. همه اینها روی هم 127 ساعت زمان میبره.
شما الآن وسط کار بازطراحی سایتتون هستید و تصمیم میگیرید به برنامه 6 صفحه دیگه هم اضافه کنید که اطلاعات جدیدی ارائه بده، به اضافه 4 صفحه جدید با درجه سختی متوسط و 10 داستان برای جذب مشتری به صفحه اول سایت که این 10 تا نیاز به تحقیقات عمیق هم دارن. من میگم این ها 176 ساعت به اون زمان قبلی اضافه می کنه، یعنی جمعا میشه 303 ساعت.
حالا این زمان رو به تعداد نویسنده هاتون تقسیم کنید تا ببینید سهم هر کدوم چقدر کار میشه. البته میتونید این مدت زمان رو به دوره های کاری یا روزهای کاری هم تقسیم کنید.
نمیشه وقتی هنوز حتی به نحوه انجام کار هم فکر نکردیم بیاییم براش ساعت و زمان تعیین کنیم و مشخص کنیم که چقد طول میکشه. قبول دارید؟ صد البته. اما با این وجود این استراتژی غیر علمی خیلی کمک کننده است نه؟ این هم قطعا درسته.

 • یک مثال بدون نیاز به محاسبات ریاضی

با اینکه تصور ساعت به ساعت آینده میتونه تهوع آور باشه اما من هنوزم ترجیح میدم این مسئله رو بیشتر توضیح بدم تا همه چیز مشخص بشه. شاید شما هم بخواهید زمان مورد نیاز برای تولید محتواتونو تخمین بزنید، بنابراین یه یه نمونه جدول براتون میذارم که میتونید اعداد خودتونو توش جایگزین کنید.
از سربرگ بازبینی محتوا، کارهای مد نظر شما رو به یه سربرگ دیگه لینک می کنه که اونجا تخمین های ما رو  روی کارهاتون اعمال می کنه و نوع کارهاتونو طوری تغییر میده که برای کارتون مناسبتر باشه. و زمانتونو بر اساس شرایط ویرایشی خودتون تعیین می کنه.

قطعا خطا و اشتباه داره و نمیونه کار ویرایش و نوشتن رو آسونتر کنه. اما شاید بتونه کمک کنه که همکاراتون و بالایی های شرکتتونو قانع کنید که تولید محتوای وب واقعا خیلی زمان میبره که حداقل وقتی ازتون میخوان تا فردا صبح یه صفحه دیگه بنویسید، درخواستشونو با یه حس دلسوزی و همدردی خوشایندی همراه کنن. 

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258
ایمیل: info@sitedar.com
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز