چرا سایت من در گوگل افت می کند

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
چرا سایت من در گوگل افت می کند

اغلب مشتریان ما در دارکوب از ما درباره زمان نتیجه دهی سئو می پرسند. اینکه چقدر طول می کشد که وب سایت شان در نتایج جستجوی گوگل در یک کلمه کلیدی خاص به یک رتبه مطلوب برسد. باید بگویم که پاسخ این سوال بسته به مسائلی که ما بر روی آن کنترل داریم و آن مسائلی که خارج از دست ما هست، و تغییرات الگوریتم های موتورهای جستجو می تواند تقریب زمانی حدودی و نسبی باشد. با این حال کارشناسان ما با تجربه و تحقیق می توانند پاسخ مناسبی به برای یک سایت خاص ارائه کنند و این زمان برای همه سایت ها یکسان نیست. اما این مسئله چطور با افت سایت در ارتباط است؟

سئو دارای پیچیدگی های خاص خود است و گاه کاملا پیشبینی ناپذیر. اما کاری که ما به عنوان متخصص سئو می توانیم انجام دهیم این است که مسائل فنی را تا جایی که شده دقیق و صحیح انجام دهیم که وب سایت دچار افت رتبه یا جریمه از سوی موتورهای جستجو نشود. یعنی اینکه، اصولی وجود دارند که با تلاش و سرمایه گذاری بر روی آن سئو دیر یا زود به شکل صحیح جواب می دهد و نتیجه مطلوب حاصل می شود. نتیجه مطلوب چیست؟ رتبه و پایداری سئو. و از سوی دیگر سئوی غیر حرفه ایی می تواند رتبه سایت برای مدتی بالا برده و پس از مدتی وب سایت را دچار مشکلات جدی کند. یعنی یک سئوی ناپایدار. شاید با اصطلاح تکنیک سیاه (Black Hat) سئو آشنا باشید. این تکنیک های غیر مجاز شناخته شده از سوی موتورهای جستجو قادرند که رتبه وب سایت را به شکل چشمگیر و سریعی بهبود دهند. اما از آنجایی که این تکنیک ها ممنوع و سیاه به حساب می آیند، پس از شناسایی وب سایتی که از این طریق به رتبه دست پیدا کرده، به سرعت توسط موتورهای جستجو جریمه شده و رتبه آن تنزل پیدا می کند. این جریمه می تواند تا جایی پیش برود که یک وب سایت از لیست نتایج جستجو حذف شده یا به اصطلاح وارد لیست سیاه موتورهای جستجو شود. آسیبی که به یک وب سایت بخاطر استفاده از روش های کلاه سیاه وارد می شود، می تواند بسیار جدی بوده و فرصت بزرگی را از دارنده وب سایت یا آن کسب و کار بگیرد. در اینجا قصد داریم برای شما کمی از این روش های ممنوع صحبت کنم.

ده ها تکنیک سیاه برای سئو وجود دارد که هنوز هم امروزه توسط برخی افراد مورد استفاده قرار می گیرند. این مقاله حاوی برخی از مهمترین روش های سیاه سئو است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به شما و یا مشتریان تان کمک می کند که بتوانند روش های ممنوع استفاده شده را تشخیص دهند. روش هایی که سریعا رتبه وب سایت شما را بالا می برند اما بعد از مدتی رتبه سایت کاهش چشمگیری پیدا می کند.

ما درباره این می گوییم که در داخل و خارج وب سایت تان به دنبال چه چیزی بگردید، و همچنین به شما می گوییم که از شرکتی که برای شما کار سئو انجام داده چه سوالاتی بپرسید تا اطلاعات دقیق تری از اینکه چه اتفاقی برای وب سایت تان افتاده بدست آورید. ما سعی می کنیم که وارد آنالیزهای خیلی فنی و تخصصی نشویم تا هر کسی با دانش معمولی بتواند تا حدی بر این مسئله واقف شود.

 

بررسی داخلی وب سایت

روش های متداول سئوی کلاه سیاه در داخل وب سایت:

محتوای تکراری: شرکت های فعال در سئو معمولا از محتوای تکراری برای فریب موتورهای جستجوی قویی چون گوگل استفاده نمی کنند. اما ممکن است افرادی برای کاهش هزینه ها دست به این کار بزنند. همچنین برخی از نویسندگان محتوا می توانند با فروش محتوای تکراری یا کپی محتوا دست به تقلب بزنند.

 • بررسی این مورد بسیار آسان است. شما می توانید از وب سایت های مانند Google Alerts برای چک کردن محتوا استفاده کنید. اینکار بطور بررسی مورد به مورد و یا دسته ایی امکان پذیر است. همچنین در مقاله ایی دیگر در وب سایت دارکوب درباره محتوای دزدیده شده توضیح داده ام که مطالعه آن می تواند برای شما مفید باشد.

بهینه سازی افراطی: این روش با استفاده از به اصطلاح استراتژی سئو تهاجمی (over-aggressive SEO) صورت می گیرد، یعنی پر کردن کلمات کلیدی در هر جای ممکن.

 • محتوای وب سایت خود را بخوانید. روی لینک های داخلی آن کلیک کنید (لینک هایی که به صفحات دیگر وب سایت شما می روند) لینک ها با عباراتی برای راهنمایی، کمک و پیوند دادن کاربران به اطلاعات مفید ساخته می شوند نه فقط به منظور بهبود سئو در سایت! آیا تمام لینک های داخلی از عبارات کلیدی سنگین در تگ ها استفاده می کنند؟
 • صفحه اصلی محصول و یا سرویس سایت را چک کنید که آیا از کلمه کلیدی اصلی در همه جای آن استفاده شده است؟ آیا این کلمه به طور دقیق در آدرس URL، عنوان صفحه، عناوین فرعی، در تگ عکس ها و ده ها جای دیگر در محتوای اصلی؟ این یعنی استفاده بیش از حد و افراطی!

سوء استفاده از طرح واره (Schema): از تغییر شکلی که وب سایت شما در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده می شود می تواند نتایج جادویی را حاصل شود. اما شما باید اطمینان حاصل کنید که این طرح واره ها برای وب سایت شما بجا، مجاز و کاربرد پذیر باشند.

 • چند صفحه برتر وب سایت خود را انتخاب کرده و آدرس آن ها را در Google’s Schema Tool وارد کنید. این ابزار لیستی از Schema های استفاده شده در این صفحات را به شما نمایش می دهد. آیا استفاده از این طرحواره ها در این صفحات منطقی هستند؟ بسیاری از این طراحواره ها دارای یک نام منطقی می باشند که شما می توانید با توجه به نام آن ها ارتباط آن ها را با محتوا تشخیص دهید. همچین شما باید مطمئن شوید که اطلاعات نیز جعل نشده اند. برای مثال: صفحه نباید دارای تگ review باشد اگر در محتوا، اطلاعاتی درباره review وجود ندارد.

 

 

بررسی لینک ها به سایت شما

متداول ترین تکنیک های سئوی کلاه سیاه خارج از وب سایت

 • خرید لینک: کمپانی هایی وجود دارند که کار آن ها فروش لینک است. بعضی مواقع این کمپانی ها لینک هایی از وب سایت های خود را می فروشند و گاهی هم دسترسی به خرید یک لینک از وب سایت هایی را که مالک آن نیستند فراهم می کنند. اغلب می توان با انتخاب از میان لیستی از وب سایت ها با قیمت های متنوع، لینکی از آن ها خریداری نمود.
 • تبادل لینک: این روش قبلا بسیار متداول بود تا زمانی که گوگل توانست آن را ردیابی کند. این روش بر اساس توافق دو وب سایت برای دادن لینک به یکدیگر است و یا بصورت پست میهمان در وب سایت های یکدیگر صورت می پذیرد.
 • شبکه بلاگ های خصوصی: این وب سایت ها علیرغم ظاهر عادی و طبیعی خود تنها برای فروش لینک ایجاد شده اند. معمولا این وب سایت ها دارای بنرهای تبلیغاتی، کامنت های بلاگ، پروفایل های اجتماعی و هر چیزی که ظاهری موجه به آنها بدهد هستند.

 

البته تا حدی می توان گفت شما در سئو به درستکاری شرکت طرف قرارداد خود وابسته هستید. چون کشف برخی از روش های غیر مجاز بالا اصلا آسان نیست. جدا از پرسیدن از آن شرکت، یافتن لینک ها به وب سایت تان است و اینکه کیفیت آنها را ارزیابی کنید. اینجا روشی آسان برای بررسی لینک ها را به شما آموزش می دهم که می توانید از آن ها برای بررسی کیفیت لینک های سایت خود هر چند وقت یکبار استفاده کنید.

 • مرورگر اینترنتی خود را باز کنید.
 • به Search Console بروید.
 • با اکانت خود لاگین کنید.
 • اگر شما دسترسی ادمین برای سرویس های گوگل ندارید باید از کمپانی خود بخواهید که شما را در اکانت گوگل به عنوان صاحب سرویس معرفی کند.
 • شما ممکن است چندین سایت مختلف را بطور لیست شده مشاهده کنید. از میان آن ها سایتی را که می خواهید بررسی کنید انتخاب نمایید. یا شاید در لیست چندین سایت را بطور تکراری مشاهد کنید، در این حالت باید روی هر کدام کلیک کنید تا ببینید که کدامیک دارای دیتا است.
 • در سمت چپ روی Search Traffic کلیک کنید.
 • در منوی آبشاری Search Traffic بر روی Links To Your Site کلیک کنید.
 • حالا شما باید دو ستون در وسط صفحه مشاهده کنید. عنوان ستون سمت چپ احتمالا Who links the most است و و در انتهای ستون دکمه more وجود دارد، روی آن کلیک کنید.
 • این لیستی است از وب سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند.

 

شما می توانید به مرحله بعد بروید و تک تک لینک هایی که به وب سایت شما می آید را بررسی کنید. اما این روش بررسی دشوار و زمان بر است و ما به شما پیشنهاد می کنیم که رویکرد سطح بالا را در پیش بگیرید. پیشنهاد ما این است:

 • لیست را از طریق Search Console بررسی کنید، و سپس برای خود لیستی از سایت هایی که مشکل دارند تهیه کنید.
 • سایت هایی که به شما لینک داده را یک به یک بازدید کنید.
 • اگر این وب سایت ها از نوع دایرکتوری هستند، آن ها را نا دیده گرفته به سایت بعدی بروید.

این سوالات را از خود بپرسید:

آیا این وب سایت اهداف و مخاطبین خاصی دارد؟

محتوای آن وب سایت را بخوانید. کیفیت مطالب چگونه است؟ آیا محتوا به صورت حرفه ایی و با کیفیت ایجاد شده است؟

 • اگر به وب سایتی مشکوک هستید، می توانید به تحقیق خود ادامه دهید و بیابید که صاحب وب سایت چه کسی است. برای این کار می توانید از وب سایت هایی مانند whois کمک بگیرید.

آیا اطلاعات بلاک شده یا خصوصی هستند؟ در این حالت ثبت کننده دامنه را به عنوان صاحب سایت نشان می دهد که معمولا Godaddy است.

آیا تعداد زیادی وب سایت به نام یک نفر ثبت شده است؟

 

از کارشناس سئوی خود بپرسید

بعضی وقت ها شاید لازم شود از کارشناسی سئوی وب سایت خود درباره روش کارش سوالاتی بپرسید. او نیز حتما یک گفتگوی باز را استقبال خواهد کرد. اینجا سوالاتی هست که با کمک آن می توانید درباره پشت صحنه سئوی سایت خود اطلاعات کسب کنید.

 • آیا لینکی از سایت سایر مشتریان سئوی شما به وب سایت من می آید یا خیر؟ (تبادل لینک)
 • آیا لینکی از وب سایتی که شما صاحب یا کنترل کننده آن هستید به وب سایت من می آید؟ ( PBNsیا Link Exchanges)
 • آیا برای لینک ها تا به حال پولی پرداخت کرده اید؟
 • چه مقدار و با چه شدتی سئوی داخل وب سایت را انجام داده اید؟

هر صنعت، بازار، و شرکت منحصر به فرد است. کارشناس یا شرکتی که کار سئوی وب سایت شما را انجام می دهد، شاید دلیل خود را برای استفاده از یک روش یا ترکیب آن ها داشته باشد. اما شما هم به عنوان مالک وب سایت می بایستی درباره اینکه چه چیزی در پشت صحنه می گذرد تا حدی اطلاع داشته باشید. فعال بودن در استراتژی ها و فعالیت های بازاریابی اغلب می تواند باعث رشد و نتایج خوبی شود. و از سوی دیگر جلوگیری از استراتژی های زود بازده اما پر خطر می تواند در آینده برای کسب و کار و یا وب سایت شما هزینه های جبران ناپذیر به بار آورد.

طراحی سایت دارکوب
جهت اخذ مشاوره تماس بگیرید
02122083926
02122082258
02122085386
info [ at ] sitedar.com
تهران، سعادت آباد، سرو غربی، کوچه آریا، پلاک 4، واحد 7
22083926 - 22085386 - 22082258
طراحی سایت دارکوب | هاست دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد
پشتیبانی آنلاین مشتریان 24 ساعته و هفت روز هفته