آیا طراحی سایت به صورت ریسپانسیو کافی است؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
آیا طراحی سایت به صورت ریسپانسیو کافی است؟

طراحی وب سایت ریسپانسیو به یک موضوع داغ تبدیل شده است، به خصوص اینکه اکثر کاربران با دستگاه های هوشمند موبایل آنلاین می شوند.

به راحتی می توانید ببینید که چرا طراحی سایت ریسپانسیو در حال محبوب شدن است. طبق تحقیقات 89 درصد از کاربران منزل از تلفن های همراه استفاده می کنند و 68 در صد از آنها در هنگام خرید های آنلاین در منزل از اپلیکیشن استفاده می کنند.

اما این به این معنا است که طراحی سایت ریسپانسیو برای وب سایت شما کافی است؟  مدیر عامل rwd ، مشاوره ای در مورد اینکه آیا طراحی سایت ریسپانسیو مناسب تر است و یا استفاده از اپلیکیشن موبایل، مطالبی را می گوید. در زیر توضیحات مختصری در این رابطه می گوئیم:

ریسپانسیو سازی یعنی:

 • شما می خواهید پوسته های قابل تنظیم سایت شما متناسب با صفحه نمایش دستگاه هایی باشد که بازدید کنندگان از آن استفاده می کنند.
 • بهینه سازی کامل برای دستگاه های خاص مهم نیست. تصاویر و ویدئو های سایت شما باید به صورت خودکار بر روی تمام دستگاه ها تنظیم شود.

چه زمان از طراحی سایت ریسپانسیو و چه زمانی از اپلیکیشن موبایل استفاده کنیم؟

ایجاد یک وب سایت ریپسانسیو می تواند به ترافیک سایت موبایلی کمک می کند. با این حال مطالعات اخیر در مورد نحوه استفاده کاربران از تلفن همراه و تبلت نشان می دهد که فقط سایت های ریسپانسیو کافی نمی باشد.  یک مرکز تحقیقاتی در ایالات متحده در مورد نحوه استفاده کاربران تلفن همراه که وقت خود را با موبایل و تبلت سپری می کنند، اینطور گزارش می دهد:

 • به طور میانگین آمریکایی ها در طول روز 162 دقیقه وقت خود را با موبایل و تبلت سپری می کنند.
 • سالانه، این میانگین افزایش می یابد.
 • این کاربران به طور میانگین 86 درصد از زمان خود را با اپلیکیشن های تلفن همراه و 14 در صد از زمان خود را در مرورگر ها سپری می کنند.

تفاوت بین صفحات سریع موبایل (AMP) و صفحات موبایل دوستانه

گوگل همواره بر کاربران تمرکز کرده است و تجربه کاربران مهمترین عامل رتبه بندی است. اولین چیزی که کاربر در هنگام ورود به صفحه تجربه می کند، سرعت بارگزاری صفحه است. در برخی کشور ها که سرعت بارگزاری صفحه، مسئله ی کاملا حل شده است ، بنابراین سرعت بارگزاری صفحه بستگی به عوامل دیگر مانند طراحی و توسعه صفحه دارد. هر دفعه که بارگزاری صفحه با تاخیر انجام می شود، فرصت کسب درآمد و تبلیغات کاهش می یابد.

در گذشته، گوگل وب سایت های موبایل دوستانه را با یک برچسب به نام "صفحات موبایل دوستانه" مشخص می کرد. این برچسب امروزه حذف  شده است زیرا گوگل اعلام کرده است که 85 در صد از صفحاتی که در نتایج جستجو تلفن همراه ظاهر می شوند، موبایل دوستانه هستند.

آخرین توسعه در مورد بهبود نتایج جستجو تلفن همراه و تجربه کاربران، پروژه های سریع موبایل (AMP) هستند، که یک تجربه منبع باز است که ناشران می توانند محتوای بهینه سازی شده برای موبایل را ایجاد کنند و آن را در همه جا بارگزاری کنند. AMP راهی برای ساختن صفحات وب برای محتوای استاتیک است که به سرعت ارائه می شود.

تفاوت بین صفحات سریع موبایل و صفحات موبایل دوستانه با پاسخ به سوالات زیر، مشخص می شود.

صفحات موبایل دوستانه چه صفحاتی هستند؟

صفحات موبایل دوستانه، صفحات ریسپانسیو هستند. ریسپانسیو یک رویکرد طراحی وب سایت با هدف مشاهده وب سایت به صورت مطلوب در طیف گسترده ای از دستگاه ها از جمله تلفن های هوشمند همراه، تبلت، کامپیوترهای خانگی و غیره است. به طور خاص واکنش به عرض پنجره مرورگر، نه فقط اندازه متن را تغییر می دهد بلکه اندازه عکس، تصاویر، ویدئو و پوسته رانیز تغییر می دهد.

صفحات سریع موبایل (AMP) چیست؟

AMP یک ابتکار منبع باز از سوی گوگل است که در اکتبر سال 2015 راه اندازی شد.  صفحات سریع موبایل، صفحات سبک وزن هستند که برای بارگزاری سریع در دستگاه های موبایل طراحی شده اند. این صفحات، از HTML استفاده می کنند. AMP از یک چهارچوب قابل دسترسی برای ایجاد صفحات موبایل با  سرعت بارگزاری بالا استفاده می کنند. با توجه به تفاوت های طراحی سایت ریسپانسیو و AMP ، طراحی سایت ریسپانسیو بیشتر بر روی انعطاف پذیری تمرکز می کند در حالی که AMP   سرعت بالاتری دارد.

علاوه بر این ، ما نمی توانیم موتور جستجو گوگل را  فراموش کنیم . امروزه بیشتر جستجو ها از طریق گوگل انجام می شود. گوگل اهمیت زیادی به سرعت صفحات به منظور تجربه بهتر کاربران می دهد.

چگونه یک وب سایت می تواند موبایل دوستانه شود؟

یک وب سایت با اضافه کردن کوئری های رسانه ای می تواند به صفحات موبایل دوستانه و یا ریسپانسیو تبدیل شود. این تکنیک CSS3 را معرفی می کند. کوئری های رسانه ای به صفحات وب اجازه می دهند که از قوانین مختلف استایل های CSS  که بر اساس ویژگی های مانندعرض، ارتفاع و رنگ هستند، استفاده کنند.

آیا وب سایت های موبایل دوستانه به عنوان یک عامل رتبه بندی هستند؟

بله، از سال 2015، طراحی سایت ها به صورت موبایل دوستانه و ریسپانسیو یکی از عامل های رتبه بندی در نظر گرفته  شده است.  ولی صفحات AMP  یکی از عوامل رتبه بندی نمی باشد.

اندازه صفحه و زمان بارگزاری صفحه

AMP اندازه صفحه را تا حدودی کاهش می دهد. AMP نرخ کلیک بر روی سایت را بهبود می بخشد و باعث افزایش تعداد بازدیدهای سایت می شود.  تحقیقات نشان می دهد که AMP نرخ کلیک سایت را تا 50 در صد افزایش می دهد.

مدیریت محتوای صفحات ریسپانسیو

صاحبان کسب وکارها علاوه بر طراحی ریسپانسیو صفحات، نیاز مدیریت محتوای ریسپانسیو نیز دارند تا بتوانند به اهداف کلیدی خود برسند.

اکثر سیستم های مدیریت محتوا در واقع برای مدیریت  محتوا نیستند. آنها بیشتر برای ساخت وب سایت هستند. وب سایت های زیبایی طراحی می کنند اما انعطاف پذیر نیستند.

چند نکته در مورد طراحی وب سایت ریسپانسیو

یکی از بزرگترین چالش هایی که بازاریابان امروزه با آن رو به رو هستند، انفجار تلفن همراه است. از حجم های بالای ترافیک آنلاین تلفن همراه گرفته تا ساعت ها وقت سپری کردن با تلفن همراه . امروزه استفاده از تلفن همراه از کامپیوترهای شخصی پیشی گرفته است. در واقع ، استفاده از تلفن همراه برای کاربران مقدم تر است. سوال مهمی که اکثر کسب و کار ها می پرسند، چگونه می توانیم بهترین تجربه کاربری را به تمام مشتریان خود با تمام دستگاه های تلفن همراه ارائه دهیم؟

بهترین پاسخ استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو است. این روش برای اولین بار در سال 2010 معرفی شد. طراحی سایت ریسپانسیو به کاربران اجازه می دهد تا با هر دستگاهی که وب سایت را می بینند، بدون بزرگنمایی  و اسکورول سایت بتوانند به راحتی سایت را سازگار با تمام دستگاه ها مشاهده کنند.

بسیاری از وب سایت ها مشتاق بودند که این رویکرد را برای سایتشان به کار بگیرند و اینقدر قدرتمند بود که در سال 2013 رسما به عنوان طراحی استاندارد سایت اعلام شد.

 وب سایت ریسپانسیو امکان بهترین لایه بندی سایت را به شما می دهد

یکی از بزرگترین مزایای طراحی سایت ریسپانسیو این است که می تواند سایت را با لایه بندی های مختلف تطبیق دهد و با اندازه های مختلف صفحه نمایش، مطابق شود. به عنوان مثال اگر در طراحی، سه لایه ستون در صفحه نمایش های بزرگتر باشد در صفحه نمایش های کوچکتر در یک ستون نمایش داده می شود.

با این حال، انعطاف پذیری در مورد تغییر طرح در تلفن همراه نیز محدودیت دارد. به عنوان مثال مکان یاب یک فروشگاه آنلاین را در نظر بگیرید. مکان یاب فروشگاه آنلاین در نوار کناری روی دستکتاپ واقع شده است. هنگامی که صفحه را به اندازه صفحه موبایل کوچک می کنید، مکان یاب ممکن است به سمت پائین صفحه حرکت کند به این ترتیب که محتوا به صورت عمودی قرار بگیرد.

در طراحی سایت ریسپانسیو، هیچ چیز وجود ندارد که بتوانید مکان یاب را به بالای صفحه منتقل کنید.  بنابراین برای مثال در این نمونه اگر چه طرح ممکن است در اندازه معمولی سایت به خوبی بهینه سازی شود ولی در اندازه صفحه نمایش موبایل بهینه نمی شود و نمی تواند تجربه کاربری مفید را ارائه دهد.

سایت های ریسپانسیو تجربه بهتری را برای کاربران ارائه می دهد

اگر یکی یا دو مقاله در مورد طراحی سایت ریسپانسیو مطالعه کنید حتما متوجه مزایای آن خواهید شد. سایت های ریسپانسیو مطمئنا تجربه بهتری را به کاربران نسبت به سایت هایی که باید زوم شود، ارائه می دهند.

کاربرانی که از تلفن همراه استفاده می کنند رفتار متفاوتی نسبت به کاربران کامپیوتر شخصی دارند. آنها ممکن است در حال حرکت، خارج از منزل و یا در حال دوویدن باشند.  بهینه سازی خاص تلفن همراه بر اساس نمایش محتوا بر اساس مکان کاربران است.

AMP  یا صفحات موبایل ریسپانسیو

هر دو ساختار یکسانی دارند که با استفاده از CSS ، HTML   و جاوا اسکریپت ساخته می شوند. اما تفاوت های زیادی بین این دو وجود داد. گفتنی است که AMP  تهدیدی برای صفحات ریسپانسیو است زیرا  سرعت بارگزاری بیشتری دارند.

 AMP توسط گوگل برای رفع نیاز های کاربران تلفن همراه توسعه داده شده است.  زیر مجموعه ای از HTML  است که باعث افزایش سرعت سایت های موبایلی می شود. AMP از تکنیک بهینه سازی بر پایه بارگزاری سریع محتوای وب سایت استفاده می کند.  AMP همچنین با محتوای استاتیک کار می کند.

AMP ناشران را قادر می سازد تا محتوای بهینه سازی شده را تولید کنند و بلافاصله بتوانند آن را در همه جا  بارگزاری کنند.  AMP  طراحی شده است تا حافظه هوشمند را پشتیبانی کند. ناشران را قادر می سازد تا محتوای خودشان را به اشتراک بگذارند . برای بهبود تجربه کاربران می تواند تبلیغات را با مدل های انعطاف پذیر کسب و کار ادغام کند. این کار باعث حفظ مشتریان و افزایش درآمد و سود آوری از جانب کاربران می شود.

اهداف AMP عبارتند از:

 • بهبود تجربه مطالعه محتوا در دستگاه های تلفن همراه.
 • محتوا به راحتی تعمیم داده می شود.
 • کسب درآمد از وب سایت های موبایل.
 • افزایش سرعت بارگزاری صفحه.

آیا وب سایت من نیاز به AMP دارد؟

بستگی دارد. اول از همه، اگر شما در حال انتشار محتوا هستید و هدف اصلی شما ،کاربران موبایلی است، AMP می تواند یک تجربه کاربری بهتر در زمان بارگزاری سریع تر را برای هر کسی فراهم کند. با این حال AMP  به سایت هایی که دارای فرم های وب ویا ویژگی های جاوا اسکریپت نیستند، توصیه نمیشود.

چرا طراحی سایت ریسپانسیو کافی نیست؟

اگر شما یک وب سایت فوق العاده دارید که محتوای مناسب هم دارد  ولی نمی توانید از آن کسب درآمد کنید، باید در مورد استراتژی دیجیتال خود فکر کنید.

در این  روز ها هر کس وب سایت خود را ریسپانسیو می کند، این کار برای نمایش در دستگاه های تلفن همراه خوب است ولی استراتژی دیجیتالی شما به اندازه کافی مناسب نیست.

استفاده از اپلیکیشن های موبایل 90 درصد نسبت به استفاده از مرورگرها بیشتر شده است.  طبق آخرین گزارشات که در سال 2012  به دست آمده بود نشان می داد  82 درصد از زمان کاربران تلفن همراه برای استفاده از اپلیکیشن ها سپری می شد و امروزه بیش از 90 درصد زمان کاربران برای این موضوع سپری می شود.  بنابراین امروزه استفاده از مرورگرها و سایت های ریسپانسیو فقط 10 درصد زمان کاربران که از گوشی موبایل استفاده می کنند را می گیرد.

از زمان انتشار اولین تلفن اپل در سال 2007 ، پیشرفت مداوم تلفن همراه، زندگی، تعاملات و کسب و کار مردم را تغییر داده است.  ناگهان کسب وکار ها به جای نگرانی در مورد حضور آنلاین ، نگرانی آنها در مورد لزوم داشتن یک استراتژی سایت موبایلی شد.

در خط مقدم این موضوع، طراحی سایت ریسپانسیو است. راهی برای تطبیق محتوا به صورت لذت بخش برای کاربران موبایلی. با این حال آنچه که مهم است طراحی سایت ریسپانسیو در حال حاضر یک استراتژی وب سایت تمام عیار نیست.

چیزی که کاملا مشخص است علاوه بر مزایای زیادی که طراح سایت واکنشگرا دارد همچنین دارای محدودیت هایی می باشد که ممکن است تجربه کاربر پسندی را ارائه ندهد. در زیر چند مورد از محدودیت ها ی آن گفته شده است:

مشکلات عملکرد

هنگامی که یک سایت بر روی دستگاه تلفن همراه بارگزاری می شود مسائل مربوط به عملکرد نیز به وجود می آید. سرعت اتصال پایین تر و قدرت پردازش کمتر، بارگزاری بر روی دستگاه های تلفن همراه را نسبت به دستکتاپ مشکل تر می شود.

بدون در نظر گرفتن پشتیبانی

در حال حاضر طراحی سایت ریسپانسیو، خدمات پشتیبانی را در نظر نمی گیرد. در آینده این احتمال وجود دارد که نیاز به تغییر در ساختار برای پشتیبانی از طیف وسیعی از دستگاه های هوشنمد باشد.

فاقد پشتیبانی از ویژگی های بومی

طراحی سایت ریسپانسیو اغلب اوقات از ویژگی های بومی پشتیبانی نمی کند. استفاده از ویژگی های کلیدی مانند GPS  و دوربین؛ می تواند تجربه کاربران را بهبود ببخشد.

چرا ما دوست داریم در ابتدا طراحی سایت ریسپانسیو داشته باشیم؟

طراحی سایت واکنشگرا زمان زیادی است که وجود دارد و بر روی وب سایت ها پیاده سازی می شود. و تا همین امروز به دلایل زیادی بر روی بسیاری از وب سایت ها بوده است. برخی از مزایای طراحی سایت واکنشگرا:

 • طراحی سایت واکنشگرا، مقرون به صرفه است و یک تجربه کاربری نسبتا قوی در تمام دستگاه ها را فراهم می کند.
 • موفقیت های زیادی از قالب های طراحی سایت ریسپانسیو بر روی سیستم مدیریت محتوای وردپرس وجود داشته است.

 

طراحی سایت دارکوب


طراحی سایت دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد.
دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
آموزشگاه فنی و حرفه ای طراحی سایت و سئو دارکوب افتتاح شد