تازه های طراحی سایت در سال 2018

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
تازه های طراحی سایت در سال 2018

طراحی وب سایت به عنوان یک رسانه دیجیتال نسبت به چاپ سنتی بسیار با تکنولوژی جدید در ارتباط است. امروز بعد از گذشت 18 سال از هزاره چه چیزی برای ما طراحان سوپرایز کننده به حساب می آید؟ چیزی که جالب توجه است یافتن راه هایی از سوی طراحان است که از یک سو بتوانند با چالش های فنی رو به افزایش طراحی و از سوی دیگر مدیریت طراحی زیبا و کاربر پسند، شفاف، خلاق، یکپارچه و سازگار با هر نوع دستگاه، همه و همه را یک جا فراهم کنند.

طراحی هیچ وقت آسان نیست. بهترین طراح ممکن است هیچ موافقی با خود نداشته باشند. بعد از گذشت زمان است که طرح به پس ذهن مخاطب راه می یابد و آنگاه مانند فیلم های هالیوودی جای واقعیت عینی را می گیرد، تنها در آن زمان است که مخاطب زبان به تحسین باز می کند و طرفدار طراحی سایت شما می شود، سایتی مثال زدنی.

البته همیشه اینگونه نیست. معروف است که می گویند قدر هر چیزی را زمانی می دانی که آن را از دست بدهی. طراحی خوب هم همین گونه است. وقتی به خوبی کار می کند یعنی اثر ناخودآگاه خود را دارد و ذهن خودآگاه را تحریک نمی کند، کسی نه تحسینی دارد و نه شکایتی شنیده می شود. تنها شکایت از آن سایت هایی است که بد هستند و طراحی خوب نادیده باقی می ماند.

برای همین است که در و بر سر طراحی همیشه بحث وجود دارد، و در پایان هیچ کس کسی را نمی تواند قانع کند مگر با استفاده از آزمایش و نظر سنجی از تعداد مناسبی از کاربران، همان کاری که در یک آزمایش علمی انجام می شود. وگرنه همه سخن خود را با این کلام پایان می دهند که طراحی سلیقه ایی است و طراحی خوب و بد ندارد.

از سوی دیگر می توان این سوال را پرسید که طراحی تا چه اندازه اهمیت دارد. پاسخ به این سوال نیز بسته به نوع سایت متفاوت است. چون بیشتر مواقع طراحی ساده و حداقلی اما کاربردی به همراه محتوای با کیفیت نیاز انبوه کاربران را پاسخ خواهد داد. برای نمونه سایت های آگهی پر طرفدار در ایران را نگاه کنید. مسلما کسی عاشق طراحی آن ها نیست اما عملکرد رضایت بخش آن هاست که باعث موفقیت آنها شده است.

در سال گذشته ما پیشرفت های قابل توجهی را در صنعت وب و اینترنت شاهد بودیم، از جمله پیشی گرفتن تعداد کاربران موبایل از دسکتاپ. این به این معناست که در سال پیش رو ما می بایست یک وب سایت موبایلی با عملکرد کامل داشته باشیم و همچنان وب سایت دسکتاپی را نیز توسعه دهیم. با توجه به این نکته بیایید به چند طراحی که انتظار می رود در سال آینده مرسوم باشد نگاهی بیاندازیم.

 

سایه و عمق

استفاده از سایه در طراحی چیز جدیدی نیست، پس چرا درباره آن صحبت می کنیم؟ با اینکه سایه در طراحی یکی از پایه های ثابت آن بوده است، اما امروز به لطف مرورگرهای اینترنتی پیشرفته انواع متنوع تری از آن در اختیار طراحان قرار دارد. با استفاده از grids  و parallax layouts طراحان وب با سایه ها بازی کرده تا بتوانند عمق و وهمی ورای دنیای صفحه نمایش ایجاد کنند. این یک واکنش مستقیم به روند طراحی مسطح است که در سالهای گذشته محبوب بود.

Shadowplay یک اثر شگفت آور و همه جانبه ایجاد می کند که نه تنها زیبایی شناسی یک صفحه وب را افزایش می دهد، بلکه با قوت و تاکید بر تجربه کاربر نیز کمک می کند. به عنوان مثال، استفاده از سایه های نرم و ظریف به عنوان حالت های شناور برای تعیین یک لینک یک ایده جدید نیست، بلکه ترکیب آنها با شیب رنگی پر جنب و جوش (بیشتر در آخر) تاثیر سه بعدی سایه های قدیمی را افزایش می دهد.

 

طرح های رنگی اشباع شده

در سال 2018 قطعا زمان آنلاین شدن رنگ های فوق العاده پر رنگ است. در حالی که در گذشته بسیاری از برند ها و طراحان در رنگ های ایمن و پایه وب گیر کرده بودند، طراحان بیشتری به رنگ رو آورده اند، از جمله پررنگ شدن و سایه های پر جنب و جوش با هدرهایی که دیگر فقط افقی نیستند، اما اینبار با زاویه دید و زوایای سخت.

این امر تا حدی از پیشرفت های تکنولوژیکی در مانیتورها و دستگاه هایی با صفحه نمایش هایی که برای باز تولید رنگ های غنی تر مناسب هستند، ممکن شد. رنگ های محرک و حتی رنگ های شدید می توانند برای برند های جدید که امیدوارند فورا جذب بازدید کنندگان شوند جالب باشد، اما برای برند هایی که می خواهند خودشان را از دامنه رنگ های قدیم جدا کنند، نیز عالی هستند.

 

پس زمینه Particle

پس زمینه های Particle  یک راه حل عالی برای عملکرد وب سایت ها با یک پس زمینه ویدئویی است. این انیمیشن های جاوا اسکریپت سبک وزن هستند که اجازه می دهد تا جنبش به عنوان یک بخش طبیعی از پس زمینه ایجاد شود، همه اینها بدون نیاز به بارگیری بیش از حد انجام می شود.

برخی می گویند که یک تصویر بیش از هزار کلمه می گوید و قطعا انیمیشن هم اینگونه است. به همین ترتیب، پس زمینه Particle  بلافاصله توجه کاربر را جذب می کند، بنابراین علامت های تجاری می توانند یک احساس بی نظیر از خود را فقط در چند ثانیه ایجاد کنند. علاوه بر این، گرافیک انیمیشن در رسانه های اجتماعی بیشتر و بیشتر محبوب می شوند، و جذب کننده نگاه در صفحات فرود هستند.

 

موبایل اول

همانطور که قبلا ذکر شد، کاربران موبایل در حال حاضر به طور رسمی از دسکتاپ پیشی گرفته اند. تقریبا همه این روزها با گوشی های هوشمند خود به فروشگاه های آنلاین می روند و کالا سفارش می دهند. در گذشته، این یک فرایند سخت و غیر چابک بود که کاربران از آن خیلی استفاده نکردند. برای همین طراحان گیج شده بودند: چگونه یک منو مناسب و زیر منو را برای یک صفحه کوچک طراحی کنیم؟

اما اکنون طراحی تلفن همراه بالغ شده است. منوی همبرگری و حداقل رساندن منو برای صفحه نمایش کوچک پیاده سازی شده است. شما ممکن است مجبور شوید که عکسهای بزرگ و زیبایی را که مشتری شما برای نسخه سایت تلفن همراه ارسال می کند را نادیده بگیرید، اما آیکون ها از نظر فضا اقتصدای هستند و بسیار رایج است که کاربر هیچ مشکلی در درک آنها نداشته باشند. مسائل مربوط به UX راحت تر قابل شناسایی و رفع هستند، و کنش های کوچک ساده تر بازخورد فوری در فعالیت های کاربران شما دارند.

 

Illustration های سفارشی

Illustration ها رسانه ایی بسیار مفید و متنوع هستند که می توانند شکلی دوستانه و سرگرم کننده به سایت اضافه کنند. هنرمندان با تجربه می توانند تصاویری پر از شخصیت و متناسب با تنوع نام تجاری ایجاد کنند. برند هایی در بازارها موفق هستند که صدای خود را به جمعیت بیشتری می رسانند.

در حالی که این روند برای کسب و کارها مناسب است، که سرگرم کننده و پر انرژی هم هستند، می تواند به ایجاد برند هایی که به طور معمول توسط افراد راست مغز جدی در نظر گرفته می شوند کمک کرده و به مشتریان خود نزدیک تر باشند. البته هر چه هویت نام تجاری شما باشد، احتمالا سبک تصویری برای مطابقت با آن وجود دارد.

 

تایپوگرافی بزرگ و جسورانه

تایپوگرافی همیشه یک ابزار بصری قدرتمند است، قادر به ایجاد شخصیت، تحریک احساسات و تنظیم تن در وب سایت و در عین حالی که اطلاعات مهمی انتقال می دهد. در حال حاضر، به دلیل رزولوشن های دستگاه و تبدیل هر چه واضح تر و آسان تر برای خواندن، من انتظار دارم افزایش زیادی در استفاده از فونت های سفارشی داشته باشیم. بجز مرورگر اینترنت اکسپلورر، بسیاری از مرورگرها از قلمهای دستی ساخته شده توسط CSS برای مرورگرهای وب پشتیبانی می کنند. روند حروف درشت، متن های و عنوان های بدون زائده به شما کمک می کند تا پویایی های موازی ایجاد کرده و UX را بهبود بخشید و از همه مهمتر، بازدید کننده را به خواندن وب سایت خود وا دارید.

به طور خاص برای صفحات وب، هدرها عناصر کلیدی SEO هستند و به منظور نظم اطلاعات به چشمان خوانندگان برای اسکن کمک می کنند. با چشم انداز آینده سال 2018، طراحان از این فرصت با استفاده از سرصفحه های بزرگ و تاثیرگذار از قلم های خلاقانه سود خواهند برد.

 

عدم تقارن و طرح بندی شبکه های شکسته

یک تغییر بزرگ در سال 2017، معرفی طرح های نامتقارن و غیرمعمول «شکسته» بود و این روند وب همچنان در سال 2018 قویا ادامه خواهد داشت. جذابیت طرح نامتقارن این است که آن را منحصر به فرد، متمایز و گاهی اوقات تجربی می کند.

اگر چه برند ها با مقیاس بزرگ و با محتوای زیاد هنوز از ساختارهای مبتنی بر شبکه Grid استفاده می کنند، من انتظار دارم که افزایش استفاده از طرح های غیر متعارف در وب، در برند هایی که می خواهند تجربه منحصر به فردی را به نمایش بگذارند افزایش یابد. شرکت های سنتی عموما ممکن است به این زیبایی شناختی علاقه مند نباشند، اما برند های بزرگتر که می توانند کمی ریسک پذیر باشند ممکن است ایده های غیر معمول را از طراح وب خود انتظار داشته باشند.

 

انیمیشن های یکپارچه

با پیشرفت تکنولوژی مرورگر، وبسایت های بیشتری از تصاویر استاتیک به سمت راه های جدیدی مانند انیمیشن ها برای جذب مخاطب و برقراری ارتباط استفاده می کنند. بر خلاف انیمیشن های Particle که قبلا ذکر شد (که به طور کلی پیش زمینه های بزرگ هستند)، انیمیشن های کوچکتر برای جذب بازدید کننده در کل تجربه کاربر در صفحه مفید هستند. به عنوان مثال، گرافیک هایی که می توانند در زمان بارگذاری صفحه به کاربر، یا به کاربر حالت جالب hover یک لینک نمایش دهند. آنها همچنین می توانند برای پیمایش، ناوبری یا به عنوان نقطه کانونی کل سایت عمل کنند.

انیمیشن وسیله ای عالی برای افزودن کاربران به داستان یک وب سایت است، و به آنها اجازه می دهد خود را (و آینده بالقوه خود را به عنوان مشتریان) در شخصیت ها ببینند. حتی اگر شما فقط به انیمیشن ها برای تصاویری جذاب انتزاعی علاقه مند هستید، آنها به خوبی برای ایجاد تعامل معنی دار برای بازدید کنندگان خود کار می کنند.

 

Dynamic gradients

در طول چند سال گذشته، طراحی تخت وب بسیار پرطرفدار تراز رنگ های چند بعدی بوده است، اما gradient ها در سال 2018 باز می گردند. آخرین زمانی که از gradient  ها دیده شدند، عمدتا به شکل سایه های ظریف سه بعدی استفاده می شدند (آیکون ها iOS اپل یک نمونه عالی از آن ها بودند).

اما امروز gradient ها بزرگ تر و پر رنگ تر شده اند. محبوب ترین آنها در این اواخر یک فیلتر gradient بر روی عکس ها است. یک راه عالی برای ایجاد یک تصویر جالب. پس زمینه gradient ساده نیز می تواند راه حل کاملی باشد اگر شما هیچ تصویر دیگری برای کار کردن با آن ندارید.

 

کلام آخر

بین رنگ های روشن، gradient های جسورانه و انیمیشن های یکپارچه، سال 2018 در حال تبدیل شدن به یکی از سرگرم کننده ترین سال ها در تاریخ اخیر وب است. ما در دارکوب به همراه همکارانمان بی صبرانه منتظریم که ببینیم که طراحان چه طراح هایی ارائه می کنند و می خواهند چطور محدودیت های فنی را پشت سر بگذارند. از این طراحی هایی که توضیح دادم حتما عده ایی به حیات خود در آینده ادامه می دهند و عده ایی نیز از چرخه خارج خواهند شد، چون این اصل طبیعت است و تکنولوژی ها به سرعت در حال تغییر و فراهم کردن امکانات و محدودیت های جدید هستند. اما آن چیز که اهمیت دارد تجربه یک طراح است که تشخیص می دهد چه چیزی در کجا جواب می دهد. گاهی یک طراحی ساده دسته بزرگتری از مخاطبین را هدف قرار می دهد و باعث موفقیت سایت می شود. از سوی دیگر در زمینه ای رقابتی تر یا سایت هایی که مخاطبین خاص تر و مشخص تری دارند شاید نیاز به طراحی های خاص تر و تهییج کننده تری باشد مثلا وب سایت هایی که مخاطبین آن ها نوجوانان هستند یا سایت های خودرو یا فروشگاه های آنلاین لباس. در هر حال آن چیز که اهمیت بیشتری از طراحی دارد محتوای ارائه شده و عملکرد سایت است که کاربر را با کمک سئو به سایت می آورد، در آن سایت نگه می دارد، و در طی تجربه کاربر در سایت کاربر را به مشتری تبدیل می نماید.

طراحی سایت دارکوب
جهت اخذ مشاوره تماس بگیرید
02122083926
02122082258
02122085386
info [ at ] sitedar.com
تهران، سعادت آباد، سرو غربی، کوچه آریا، پلاک 4، واحد 7
22083926 - 22085386 - 22082258
طراحی سایت دارکوب | هاست دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد
پشتیبانی آنلاین مشتریان 24 ساعته و هفت روز هفته