تبدیل وب سایت از جوملا به وردپرس

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=342

5/5 - (4 امتیاز)

وردپرس و جوملا هر دو از سیستم های مدیریت محتوای یا CMS های پرطرفدار و پر کاربرد هستند. مقالات زیادی درباره اینکه کدامیک از این دو سیستم مدیریت محتوا بهتر هستند وجود دارد. خوشبختانه باید بگویم که بعلت پیشرفت هایی این دو سیستم مدیریت محتوا داشته اند، می توان گفت که هر دو می توانند امکانات مشابهی را به خوبی به کاربران خود ارائه دهند. اما در این دو سیستم تفاوت هایی وجود دارد که شاید معروف ترین آن سادگی استفاده از وردپرس و افزونه های رایگان زیاد، تعداد کاربران بیشتر است که باعث شده کاربران و توسعه دهندگان بیشتری علاقه به استفاده از این CMS را داشته باشند. برای همین است که تقریبا یک چهارم وب سایت ها از وردپرس استفاده می کنند.

گاهی پیش می آید که سفارش دهنده وب سایت علیرغم تحقیقات و بررسی های زیادی که قبل از توسعه یک وب سایت انجام داده است، پس از راه اندازی وب سایت تصمیم به تغییر سیستم مدیریت وب سایت بگیرد. اول از همه خبر خوب این است که این تغییر امکان پذیر است اما زمان و هزینه های خود را دارد، اما شاید زمانی که به تصمیم تغییر رسیدید ارزشش را نیز داشته باشد.

حالا برای انجام این انتقال از جوملا به وردپرس لازم است مراحلی را طی کنیم که در این مقاله از دارکوب به آن ها می پردازیم.

 

مراحل تبدیل وب سایت جوملا به وردپرس

خوشبختانه انتقال از جوملا به وردپرس بخاطر انعطاف پذیری و سادگی زیاد وردپرس کار ساده تری است تا بر عکس. شما برای این انتقال می توانید بر روی هاست وب سایت خود در یک زیر فلدر به طور موقت یک وردپرس نصب کنید. خوشبختانه نصب وردپرس نیز آسیبی به وب سایت فعلی جوملایی شما نمی زند. و شما پس از نصب وردپرس و انجام انتقال می توانید جای این فلدر را عوض به مسیر اصلی تغییر دهید. حالا نوبت به نصب افزونه FG Joomla to WordPress می رسد.

 

استفاده از افزونه برای انتقال از وردپرس به جوملا

پس از نصب وردپرس در هاست وب سایت خود لازم است که از آدرس آن وارد پنل وردپرس شده و از قسمت افزونه ها FG Joomla to WordPress دانلود و بر روی وردپرس نصب و فعال کنید. این افزونه یکی از بهترین و پرکاربرد ترین افزونه ها در زمینه انتقال وب سایت جوملا به وردپرس است، که این کار را برای وب داران بسیار ساده کرده است.

وقتی از نصب صحیح افزونه FG Joomla to WordPress در وردپرس اطمینان حاصل کردید، حالا لازم است که مرحله درون ریزی یا Import  را انجام دهید. برای این کار در داشبورد وردپرس از قسمت ابزار ها درون ریزی را انتخاب و روی “اجرای درون ریزی” کلیک نمایید.

در این زمان شما وارد قسمت تنظیمات افزونه و مدیریت و پیکربندی انتقال شوید. شما برای انتقال نیاز به داده ها دیتابیس جوملا (نام و مرز عبور دیتابیس) دارید. اگر احتمالا شما این اطلاعات را ندارید و یا فراموش کرده اید، اصلا نگران نباشید. با کمک یک برنامه FTP مانند Filezilla به دنبال فایل configuration.php بگردید در آنجا با توجه به نام رکورد ها می توانید user و Password دیتابیس را بیابید.

 

انتقال دیتابیس جوملا به وردپرس

برای انتقال دیتابیس لازم است اطلاعات آن را در قسمت Joomla database parameters وارد نمایید. این اطلاعات عبارتند از: Hostname که همان پیش فرض localhost صحیح است. Port: نیز که به نسبت به سرور شما به طور پیش فرض به درستی انتخاب شده است. Database: که نام کاربری که در رکورد public $user در فایل configuration.php است در آن قرار داده می شود. Password: که همان نام عبور در رکورد public $password می باشد. Joomla Table Prefix: که مطابق رکورد public $dbprefix تنظیم می شود.

پس از وارد کردن اطلاعات بالا بر روی دکمه Test the database connection کلیک کنید. در این زمان در صورت صحیح بودن اطلاعات و عدم مشکلات ارتباطی با سرور پس از چند ثانیه پیغام موفقیت برقراری ارتباط نمایش داده خواهد شد. در صورت بروز خطا اطلاعات وارد شده و هاست را مجدد بررسی نمایید.

در مرحله بعد به قسمت Behavior رفته اطلاعات آن را تنظیم نمایید. در واقع در این قسمت تعیین می کنیم که چه اطلاعاتی از دیتابیس جوملا به وردپرس Import شود. مثلا: محتوای کامل یا خلاصه آن یا هر دو، انتقال آرشیو، انتقال محتوای غیر متنی، تگ های متا دیتای کلمات کلیدی و ایجاد صفحه (برای مطالب غیر دسته بندی شده). پس از تکمیل اطلاعات این قسمت روی دکمه Start / Resume the import کلیک کنید.

حالا باید صبر کنید که اطلاعات انتقال داده شوند. این زمان نسبت به حجم اطلاعات می تواند متفاوت باشد. در پایان در صورت کامل شدن انتقال به شما پیغام موفقیت عملیات نمایش داده می شود.

 

حل مشکل لینک های خراب در انتقال جوملا به وردپرس

تقریبا کار انتقال ما به پایان رسیده است. اما در این مرحله لازم است سری به لینک های یکتا URL که در این انتقال خراب شده اند بزنیم و آن ها را تعمیر کنیم. پس در قسمت  After the migration که در داشبورد وردپرس قرار دارد در روی دکمه Modify internal links کلیک کنید.

پس از مدتی عملیات تعمیر و بهینه سازی لینک های یکتا یا همان URL آغاز می شود و ممکن است مدتی زمان ببرد. در پایان می توانید به وب سایت جدید وردپرسی خود سری بزنید تا از صحت لینک ها اطمینان حاصل کنید. در این بررسی علاوه بر URL ها، تگ ها و دسته بندی های و متادیتا ها را نیز بررسی نمایید.

 

خطاهای احتمالی در انتقال سایت

این بسیار طبیعی است که شما در هنگام انتقال وب سایت با پیغام های خطا زیادی مواجه شوید. ممکن است یک خطا به سادگی اشتباه تایپی در نام دیتابیس و پسورد باشد یا آنکه پیغامی از سرور دریافت کنید. یکی از روش ها برای مواجه نشدن برای برخی از خطا های هاست این است که شما تغییرات خود را بصورت هاست محلی انجام دهید و سپس آن را در هاست اصلی بارگذاری کنید. در این روش شما با خطاها و محدودیت های هاست مواجه نخواهید شد.

 

عدم انتقال داده ها علیرغم صحیح بودن اطلاعات

فراهم کنندگان هاست به دلایل امنیتی محدودیت هایی برای دستکاری روی هاست در نظر گرفته اند. که در زمان انتقال وب سایت از جوملا و وردپرس ممکن است به شکل انواع پیغام های خطا مانع شما برای این انتقال شوند. پس در برخورد با خطا بهتر است که از امکانات و اجازه هایی که شرکت های فراهم کننده سرویس به شما می دهد اطلاع کسب کنید و در صورت بر خورد با خطا با آنها تماس بگیرید.

یکی از محدودیت هایی که در هاست وجود دارد و مانع انتقال داده ها از جوملا به وردپرس می شود فعال نبود allow_url_fopen در فایل php.ini است که اجازه انتقال داده های یک URL را فراهم می کند. که در اکثر فراهم کنندگان هاست به دلایل امنیتی محدود شده است. در این صورت لازم است که با فراهم کننده هاست خود برای اجازه چنین تغییراتی تماس بگیرید.

 

خطای کمبود فضا یا Fatal error: Allowed memory

یکی از خطا های بسیار متداول محدودیت حد مجاز آپلود در وردپرس است. این خطا که با پیغام Fatal error: Allowed memory size of – bytes exhausted نمایش داده می شود به دو روش قابل رفع است: افزایش حجم هاست یا تنظیم فایل wp-config.php. در روش اول که بسیار ساده است شما بایستی با شرکت فراهم کننده هاست وب سایت خود تماس بگیرید و از آن ها بخواهید که حجم هاست شما را افزایش دهند.

در روش دوم شما در هاست در قسمت File Manager در مسیر public_html فایل config.php یافته و کد define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’) را در جای صحیح قرار می دهید. با این کار انتظار می رود که مشکل خطای Fatal error حل شود.

 

خطای اتصال دیتابیس در انتقال از جوملا به وردپرس

برای کمتر مواجه شدن با خطا در هنگام انتقال بهتر است که این انتقال بر روی یک سرور انجام بگیرد. یعنی وب سایت جوملا و وردپرس هر دو در یک سرور قرار داشته باشند.

خطای دیتابیس در زمان انتقال می تواند به دلایل مختلفی صورت بگیرد. ساده ترین آن همان وارد کردن اشتباهی اطلاعات دیتابیس (نام، رمز عبور، پیشوند نام جداول و غیره) است. در حالت دیگر ممکن شما بخاطر محدودیت هایی که هاست وب سایت شما دارد با این خطا (Database Connection) مواجه شوید. در این صورت باید با فراهم کنند هاست وب سایت خود تماس بگیرید که به شما امکان چنین جا به جایی را در روی سرور بدهد.

 

خطای محدودیت زمان در انتقال وب سایت از جوملا به وردپرس

همانطور که گفتم هاست ها به دلایل امنیتی محدودیت هایی برای انجام تغییرات برای کاربران قائل می شوند. خطای محدودیت زمان که بخاطر تنظیمات max_execution_time و max_input_time رخ می دهد، در برخی موارد با سفید شدن صفحه نمایش خود را نشان می دهند. در مقابله با این خطا نیز شما می توانید با فراهم کننده هاست وب سایت خود تماس بگیرید و از آن ها بخواهید که اجازه انتقال وب سایت را به شما بدهند.

 

کلام آخر

همانطور که دیدید امکان انتقال وب سایت از جوملا به وردپرس وجود دارد. و این کار اغلب به آسانی امکان پذیر است. نکته ایی که در اینجا وجود دارد این است که وجود چنین انتقال هایی اصلا به معنی برتری جوملا نسبت به وردپرس نیست. هر سیستم مدیریت محتوا نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را دارد. که نسبت به هر پروژه باید سیستم مدیریت محتوای مناسب را انتخاب کرد. مثلا اگر شما وب سایتی نیاز دارید که با وردپرس به راحتی قابل راه اندازی و نگهداری است، استفاده از سیستم مدیریت محتوای دروپال به علت پیچیدگی ها و هزینه بیشتر توسعه بی دلیل است. بنابراین نمی توان گفت که CMS دروپال بهتر است چون گرانتر است، چون این سیستم برای توسعه نیاز به زمان و تخصص بیشتری دارد تنها در پروژه هایی استفاده می شود که به امکانات خاص دروپال نیازمند است. در غیر این صورت مثل این می ماند که شما برای اسباب کشی در شهر بجای کامیونت از تریلی استفاده کنید، وقتی که اثاثیه شما به اندازه یک تریلی نیست.

پس بهتر است که در همان ابتدای پروژه امکانات و نیازمندی های وب سایت خود را با نیم نگاهی به آینده و تغییرات آن در نظر بگیرید و در انتخاب های خود دقت نمایید تا نیازی به انجام انتقال یا دوباره کاری ها در ادامه کار نباشد. یا اینکه سیستمی با هزینه توسعه و نگهداری بالا سفارش ندهید که بعد ترجیح دهید برای کاهش هزینه آن را به سیستمی دیگر منتقل کنید. در پایان همکاران ما در دارکوب آماده ارائه مشورت های لازم برای توسعه و انتقال وب سایت و همچنین سئو به شما هستند.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
  • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
  • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
  • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
  • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
  • دارای مجوز نشر دیجیتال
  • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
  • پروانه کسب و کارهای مجازی
  • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
  • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز