طراحی قالب گرافیکی وب سایت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
طراحی قالب گرافیکی وب سایت

 

طراحی وب چیست؟

طراحی وب شامل بسیاری از مهارت ها و رشته ها هم در تولید و هم در نگهداری سایت می شود.زمینه های مختلف طراحی وب شامل طراحی گرافیکی، طراحی رابط کاربری، نویسندگی و درج محتوا، کد نویسی استاندارد، طراحی تجربه کاربری (UX) و بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو SEO) می باشد.در برخی از تیم های طراحی سایت این جنبه ها به صورت جداگانه و توسط کارشناسان هر بخش صورت می گیرد و در برخی موارد هم طراح خودش به تنهایی چندین کار را پوشش می دهد.

اصطلاح طراحی سایت عموما برای پروسه طراحی سایت سمت کاربر به کار می رود.

 

تاریخچه

در سال 1989، تیم برنرز لی در حال راه اندازی یک پروژه عمومی Hypertext بود، که بعدهاWorld Wide Web  (WWW) نام گرفت.WWW در طول 1991 تا 1993 متولد شد.صفحات تنها با استفاده از یک مرورگر ساده قابلیت نمایش را به صورت متنی داشتند.در سال 1993 مارک آندریسن (Mark Andreessen) و اریک بینا (Eric Bina) مرورگر Mosaic را تولید کردند.در آن زمان مرورگرهای متعددی وجود داشت، اما اکثر آنها بر پایه Unix و متون طبیعی سنگین بودند.برای عناصر گرافیکی نظیر تصاویر، یا صداها هیچ رویکرد یکپارچه ای  وجود نداشت.

در اکتبر سال 1994 W3C به منظور به کارگیری بیشترین پتانسیل WWW و پروتوکول های آن ایجاد شد و توانست نظر خیلی از شرکت ها و برنامه نویسان را جذب کند.W3C به سمت استاندارد شدن پیش رفت، و ما آنرا امروزه به اسم Java Script می شناسیم.در سال 1994، آندریسن شرکتی تاسیس کرد.این شرکت بعدها با نام Netscape Communications شناخته شد و مرورگر NetScape را هم منتشر کرد.NetScape این مرورگر را با تگ های HTML و بدون در نظر گرفتن استانداردهای سنتی تولید کرد.

از این سال به بعد جنگ بین مرورگرها شروع شد؛ اتفاقی که باعث شد تا طراحی سایت پیشرفت کند...

 

قالب وب سایت

قالب وب سایت یک منبع و کالبد طراحی شده برای سایت می باشد که ساختار کلی لایه ها و ویژگی های نمایش تمامی وبسایت ها را نمایش می دهد.در واقع قالب یک سایت، بدنه و پی اصلی یک سایت است که باقی ویژگی ها و هرچیزی که در سایت وجود دارد بر روی آن سوار می شوند.قالب وبسایت با عنوان های قالب صفحه وب و قالب صفحه شناخته می شود.

 

HTML و CSS

CSS و HTML هر دو زبان های برنامه نویسی ساده هستند که به مرورگرهای وب اجازه می دهند که صفحات طراحی شده سایت تجزیه و پردازش و سپس به کاربر نمایش داده شود.

 

طراحی قالب گرافیکی وب سایت

مبحث زیبایی و یا ارتباطات بصری و تصویری در هر عنصر در کائنات موضوع جدیدی نیست و همه با بدوی بودن این امر و درگیر بودن بشر با آن از زمان خلقت آشنا هستیم.از زمان انسان های نخستین که هنوز زبان، خط، اسم و راه های ارتباطی دیگر پدید نیامده بود، این تصاویر اشیاء روی سنگ و چوب بودند که راه ارتباطی انسان ها بودند.در دوره باستان، سفالینه های قدیمی و نگارگری ها گواه این موضوع می باشند.حتی در دوران های بعد از انسان های نخستین که فرهنگ انسان رو به تکامل بود هم تصاویر و رویکرد بصری نقش اصلی را ایفا می کردند.حتی می توان خط را هم زیرمجموعه ای از تصویرگری و نگاه بصری دانست.

در دنیای امروز هم، تصاویر با زندگی ما عجین شده اند؛ مثلا به جای نوشتن چند کلمه برای فهماندن خطر یا اطلاع رسانی در رانندگی این علائم تصویری هستند که به ما کمک می کنند.ضمن اینکه تصاویر و عناصر بصری تاثیرگذاری عمیق تری بر روی انسان دارد، یک مثال واضح، برای آموزش یک کلمه به یک کودک یا حتی بزررگسالان، فلش کارت ها سریعتر اینکار را نسبت به کلمات ادا می کنند.

در دنیای امروز این عناصر در بازاریابی ها و انواع مارکتینگ جایگاه بالایی دارند و توانایی مجاب کردن مشتری ها و خریداران را دارند.کارت های ویزیت، تراکت ها، بیلبوردها در سطح شهر، بروشورها و... در بازاریابی سنتی و از طرفی دیگر بنرهای تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی که حتما آن ها را در تلگرام، اینستاگرام یا فیس بوک دیده اید و بنرهای تبلیغاتی در سایت ها و ... در بازاریابی مدرن و دیجیتال، همگی از تصاویر و رنگ ها بهره می برند و در هر شرکتی گرافیک می تواند در جایگاه آن شرکت تعیین کننده باشد.

با گسترش و فراگیر شدن اینترنت در سطح دنیا از جمله در کشورمان،وب سایت ها حکم پایگاه های اصلی در فضای مجازی را دارند و می توانند به شرکت، شخص یا کسب و کار در رسیدن به اهدافشان کمک کنند.البته در بسیاری از موارد مانند فروشگاه های اینترنتی تنها وب سایت ها هستند که نقش اصلی را در فروش ایفا می کنند.این رسانه دیداری قدرتمند هم برای ارتباط مناسب با کاربران و مخاطبان شدیدا به عناصر بصری نیاز دارد.

در سایت ها گرافیک از بخش های مختلفی تشکیل می شود که میتوان از لوگو، بنرها، هدرها و اصلی ترین آنها سبک قالب به عنوان چند بخش از آنها یاد کرد.انتخاب طراحی گرافیکی و سبک قالب، مستقیما بر روی موفقیت سایت تاثیر دارد؛ این سبک قالب است که معین می کند شما با کاربر چگونه ارتباط خواهید داشت.

همه ما نه تنها در وبسایت بلکه در هر صنعتی (سینما، پزشک، مهندس، مغازه یا فروشگاه، تاکسی و ...) برای جذب مشتری، کاربر یا بازدیدکننده تلاش میکنیم.کاملا بدیهی و غیرقابل انکار است که برای جذب کاربر سایت ها نیاز به طراحی و گرافیک مناسب و قدرتمندی دارند که بتوانند روی آنها تاثیر بگذارد.طراحی گرافیکی قالب وب سایت فقط برای ظاهر و پیکره سایت نیست، در عملکرد آن هم تاثیرگذار خواهد بود.

در وهله اول یک گرافیک خوب باید محتوا را منظم و منسجم جلوه دهد و کاربران بدون هیچ دشواری بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند و آن ها را مطالعه کنند.سپس ویژگی بعدی که می تواند یک قالب گرافیکی به سایت بدهد رابط کاربری و UX(User Experience) یا همان تجربه کاربری خوب است.به این منظور که کاربران به راحتی با اجزای سایت ارتباط برقرار کنند و در دسترسی های خود به جاهای مختلف، دچار مشکل نشوند.این اولین و مهم ترین قدم برای این است که سایت شما حرفه ای و قابل اعتماد به نظر بیاید و در پیشرفت کسب و کارتان جهش ایجاد کند که به لطف یزدان شرکت طراحی سایت طراحی دارکوب در این زمینه متخصص است.

اولین مسئله که در طراحی گرافیکی قالب مهم است که عموما با روش وایرفریم (WireFrame) انجام می شود اینست که سایت در دید کاربر طبقه بندی درستی داشته باشد و منظم باشد و سلسله مراتب ها  برای کاربران رعایت شده باشد و هر صفحه از سایت سامان داشته باشد.

یکی از المان های مهم در این حوزه رنگ ها هستند.این رنگ ها هستند که به تصاویر، جهان، صفحات سایت و هرچیزی جان می دهند.روانشناسی رنگ ها امروزه در صنایع از جمله طراحی سایت جایگاه مهمی دارد.رنگ هایی که درسبک های مختلف سایت که اهداف گوناگونی دارند به کار می رود، متفاوت است.قبل از طراحی کارشناسان سایت هستند که با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف طیف رنگ ها و جایگاه های مختلف آن ها را تعیین می کنند و از خود سوالاتی از قبیل وب سایتی که می خواهد طراحی شود چه کاربرد و هدفی دارد و در کدام فیلد کاری قرار می گیرد؟ سایت تجاری است یا سایت خبری؟ آموزشی است یا ورزشی؟ سایت فروش اینترنتی است یا صفحه فرود؟ سایت دانلود موسیقی است یا نرم افزار؟ و بسیاری از سوالات و شرایط دیگر که باید در نظر گرفته شود.

اینکه تصور کنید با ساختن یک رنگین کمان در سایت و استفاده از رنگ های زیاد می توانید آنها را به سایت خود جذب کنید کاملا اشتباه می کنید.روانشناسی رنگ ها پیچیده می باشد و باید بدانید از کدام رنگ در کجا استفاده کنید.گاهی اوقات با استفاده از تنها یک رنگ در جای مناسب هم می توان تاثیر خوبی روی مشتری گذاشت، تاثیری که بسیاری از رنگ ها شاید نتوانند بر روی مشتری بگذارند.متخصصان و توسعه دهندگان وب می دانند از چه رنگ هایی استفاده کنند آنها را در کجا قرار دهند که مشتری احساس خوبی را از سایت دریافت کند.

سایت های سازمانی و دولتی نمونه های خوبی هستند که می توانیم به آنها اشاره کنیم.اکثرمان وارد این سایت ها شده ایم.زمانی که وارد این سایت ها می شویم دوست داریم که هرچه زودتر کارمان انجام شود و سریعا از صفحه خارج شویم، چرا که خیلی زود حوصله مان سر می رود، ضمن اینکه در حین انجام دادن کارها اکثر اوقات دچار سردرگمی هستیم و دائما به دنبال منوها و بخش های دیگر می گردیم.این دست از سایت ها از جنبه ظاهری سایت ها غافل هستند؛ شاید به دلیل برنامه نویسی که دارند سایت های قدرتمندی باشند اما از لحاظ گرافیک قالب اصلا برای کاربران سایت مطلوب نیستند.

جذب کاربر و کسب درآمد بیشتر و از همه مهم تر ماندگاری آنها با کیفیت گرافیک سایت رابطه مستقیم دارد.به طور کلی می توان گفت که طراحی گرافیکی قالب سایت از 3 بخش تشکیل می شود:

  • رنگ و روانشناسی آن
  • ساختار ارائه و قرارگیری اطلاعات
  • تصاویر و اندازه و طرح آنها

گرافیک وب سایت همانند دکوراسیون اتاق یک کودک یا اتاق عمل اصول خود را دارد، در اینجا هم باید براساس اصول چیدمان قالب انجام شود.پله اول این اصول هم پرهیز از شلوغی سایت که استفاده از طیف های رنگی و تصاویر زیاد پدید می آید می باشد.سایت باید ساده و در عین حال گیرا باشد.

مبحث مهم بعدی که در طراحی گرافیکی قالب باید در نظر بگیریم ریسپانسیو بودن قالب است، بدین معنی که این سایت هنگامی که توسط موبایل، تبلت یا نمایشگرهای کوچکتر یا یزرگتر بازدید می شود، قالب و دیگر اجزای آن مانند تصاویر و نوشته ها نباید به هم بریزد.ریسپانسیو بودن سایت موجب می شود تا کاربران سایت همانطور که در دسکتاپ با سایت کار می کنند، به راحتی با گوشی کار کنند.در واقع سایتی که ریسپانسیو نیست، کاربر مجبور می شود برای دیدن هر قسمت از سایت زوم کند یا با اسکرول های زیاد حرکت کند؛ این برای آنها به شدت خسته کننده خواهد بود و شک نکنید کاربرانی که این سایت ها را مشاهده می کنند یا بلافاصله یا با اندک زمانی پس از ورود، آن را ترک می کنند.

سایت ها علاوه بر نمایش در نمایشگرهای استاندارد، باید در دستگاه های دیگر هم به خوبی نمایش داده شود.

به هیچ عنوان استفاده زیاد از المان های مختلف گرافیکی معیار مناسبی برای کیفیت قالب گرافیکی نیست؛ قالب گرافیکی را استاندارد و قدرتمند می گوییم که برای مخاطبان سایت واضح و مفهوم و حرکت در آن به سهولت انجام شود که در این مورد می توانید روی کارشناسان شرکت دارکوب حساب باز کنید.

 

سبک های طراحی های مختلف گرافیکی

 

طراحی 2 بعدی (Flat Design)

یک سبک کلاسیک و ساده است که بسیاری از شرکت ها از آن استفاده می کنند.این قالب ها را معمولا سایت هایی استفاده می کنند که محتوا محور هستند و اطلاعات داخل سایتشان از طراحی برایشان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

طراحی داینامیک (Dynamic Design)

طراحی داینامیک یا طراحی پویا می تواند از سایت های ساده تا خیلی پیچیده طراحی شوند و عموما با زبان های .Net, JQuery, PHP, Javascript  نوشته می شوند که براساس نیاز مشتری نوع پیچیدگی و کارایی سایت مشخص می شود.بسیاری از سایت هایی که امروزه طراحی می شوند پویا می باشند.این سایت با سیستم های مدیریت محتوا نظیر وردپرس WordPress، جوملا Joomla، دروپال Drupal و... به راحتی مدیریت می شوند و می توان محتوا را در آنها به روز کرد و تغییر داد.بیشتر سایت هایی که امروزه در فضای اینترنت می بینیم پویا هستند.

 

طراحی استاتیک (Static Design)

این طراحی اصلا انعطاف پذیر نیست.زمانی که اندازه صفحه نمایشگر تغییر می کند، قالب گرافیکی سایت ثابت مانده و مقیاس آن تغییر نمی کند.این سایت ها نسبت به سایت های دیگر سریعتر و سبک تر می باشند اما در حال منسوخ شدن می باشند چرا که جوابگوی نیاز کاربران اینترنت به خصوص در بین طراحی های مدرن دیگر نیستند.

 

طراحی تک صفحه ای (One Page Design)

کلاسیک و ساده اما خاص و دوست داشتنی برای این سبک بهترین واژه ها می باشند.در این متد زمانی که شما روی مطلب یا منویی که می خواهید، کلیک می کنید و سایت به صورت اتوماتیک اسکرول می خورد و شما را در همان صفحه که هستید به سمت مطلب مورد نظر هدایت می کند.برای مثال فرض کنید در سایت Sitedar.Com بر روی منوی "مقالات" کلیک کنید، شما در همان صفحه و بدون اینکه به صفحه جدیدی منتقل شوید به قسمت مقالات خواهید رفت.

 

طراحی انیمیشنی (Animated Design)

این سایت ها غالب فضایشان را تصاویر و انیمیشن ها تشکیل می دهد که برای اکثر گروه مردم جذابیت بالایی دارد؛ طبیعی است که این سایت ها از سایت های دیگر سنگین تر و کندتر می شوند.ضمن اینکه در سالیان قبل برای طراحی این قالب ها و انیمیشن ها از فلش Flash استفاده می شد که سرعت سایت ها را به طور چشم گیری کاهش می داد و امروزه دیگر از آن برای این منظور استفاده نمی کنند و HTML, CSS و کتابخانه های جاوا اسکریپت جای آن را گرفته اند.

 

طراحی ریسپانسیو

این طراحی را شاید بتوان به عنوان یک ویژگی ضروری برای سایت ها نام برد تا یک قالب.بالاتر هم گفتیم یک وبسایت در این عصر حتما باید علاوه بر پشتیبانی از نمایشگرهای استاندارد از پلتفرم ها و دیگر نمایشگرها هم پشتیبانی کند.این طراحی به وسیله کدنویسی HTML و CSS انجام می شود.به دلیل آنکه تعداد کاربران اینترنت موبایلی از کاربران دسکتاپی بیشتر شده است، استفاده از این ویژگی و متد طراحی برای همه ضروری می باشد.

 

طراحی سه بعدی (3D Design)

کیفیت بالای تصاویر و استفاده از تکنیک های خاص باعث می شود تا فضای سایت برای مشتریان یک فضای 3 بعدی را شبیه سازی کند که بسیار جالب می باشد.سایت های فروش بلیط برای مسابقات ورزشی از آن دست دست از سایت هایی هستند که از این طراحی استفاده می کنند تا علاقه مندان جایگاه خود را به وضوح ببینند.

 

طراحان عموما از ابزارهای زیر استفاده می کنند:

  • نرم افزار ویرایش عکس و طراحی قالب قدرتمند مانند فوتوشاپ
  • نرم افزار و فضای تولید کد که کار طراحان را راحت می کند مانند Dreamweaver
  • آشنایی با دستورهای HTML و CSS
  • استفاده از مرورگرهای به روز و قدرتمند مانند فایرفاکس

 

اجزای یک قالب وب سایت

 طراح قالب گرافیکی باید هنگام طراحی بداند که سایت شامل چه مواردی می شود و براساس آنها قالب را طراحی کند.یک قالب گرافیکی وب سایت می تواند متن، عکس با فرمت های png , gif , jpg ، سبد خرید، تصاویر متحرک، پویانمایی های CSS، فرم تماس، اسلایدرها، پخش کننده های ویدئویی و بسیاری از چیزهای دیگر را در بر بگیرد.طرح ها و اتودهایی که برای سایت ها زده می شود از مشتری به مشتری، کسب و کار تا کسب و کار، مخاطب تا مخاطب متفاوت است و براساس آنها باید برنامه ها و زبان های مورد نیاز انتخاب شود.

ایجاد قالب گرافیکی به صورت عمومی یک سلسله مراتبی را شامل می شود که آن ها را به اختصار برای شما بازگو می کنیم.

 

همه تفکرات را مکتوب کنید

طوفان ذهنی راه بندازید و هرچه که به ذهن شما و مشتری می آید را روی برگه مکتوب کنید.سپس خواهید دید که برای تصمیمی گیری تا چه حد کارتان راحت تر خواهد بود.نقطه شروع و نقطه پایان را تعیین کنید و قابلیت هایی که کارفرمایان می خواهند را در نظر بگیرید.

 

 طرح سایت را بکشید

طراح پس از اینکه تمامی افکار و قسمت هایی که در سایت باید موجود باشد را فیلتر کرد و آنها را روی کاغذ درج کرد باید طرح سایت را با این اجزای فیلتر شده روی کاغذ ترسیم کند.اصلاحات اولیه و جا به جایی ها و تغییرات قالب و اجزای پایه آن باید روی کاغذ انجام شود، سپس طراح به پیاده سازی آن بپردازد.

 

 شبکه بندی

نوبت آن است که قبل از پیاده سازی اجزای سایت را به صورت جزء جزء بررسی کنید.هر قسمت از سایت مانند هدر، سایدبار ها و قسمت های کناری، منوها و ... را شبکه بندی کنید و در کادرهای جداگانه قرار دهید و ببینید که آیا این قسمت ها جدا از طراحی کلی، خودشان در وضعیت خوبی هستند یا نیاز به ویرایش دارند.

 

 تایپوگرافی

در کل بخش محتوای متنی را شامل می شود.حال باید نوع فونت ، اندازه حروف و رنگ بندی کلمات را تعیین کرد.نکته مهم که کارفرمایان هم باید به آن توجه کنند اینست که دقت کنند متونشان در صفحات خوانا باشد و کاربران برای مطالعه با مشکل مواجه نشوند.

 

 انتخاب رنگ زمینه

بالاتر گفتیم که سایت نباید خیلی شلوغ به نظر بیاید؛ یکی از عامل هایی که سایت را شلوغ نشان می دهد استفاده از طیف رنگی زیاد است.اکثر طراحان حرفه ای از 2 الی 3 طیف رنگی استفاده می کنند، البته در برخی موارد خاص هم حداکثر از 4 رنگ استفاده می شود.پس طراحان در این مرحله باید براساس مخاطبان و حوزه فعالیت سایت، رنگ زمینه و سپس رنگ های دیگر برای قسمت های دیگر سایت را انتخاب کنند.

 

نو آوری کنید

تا این مرحله، کار همه سایت ها روتین است، اما یک طراح باید در هر سایت نوآوری هر چند کوچک داشته باشد.خلاقیت در سایت مهم است و طراحان باید با کارفرمایان مشورت کنند و در هر سایت برای  طراحی گرافیکی آن نوآوری داشته باشند و خود را کمی به چالش بکشند.

 

سایت را مجدد بررسی کنید

اجزای گرافیکی قالب را در پایان طراحی مجددا بررسی کنید و مطمئن شوید کاری که به مشتری تحویل می دهید به بهترین شکل ممکن انجام شده است.همچنین "همیشه خودتان را برای بدترین ها آماده کنید"، بدین معنی که هنگام طراحی سایت باید به تمامی قشرهای جامعه توجه کنیم، برخی کاربران در نمایشگرهای کوچک و نامناسب یا کم کیفیت سایت را بازدید می کنند.سایت باید طوری طراحی شود که برای آنها هم به خوبی نمایش داده شود و آنها را آزار ندهد؛ بهترین تصمیم برای این بخش هم استفاده از ویژگی ریسپانسیو بودن است.

طراحی سایت دارکوب


طراحی سایت دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد.
دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
آموزشگاه فنی و حرفه ای طراحی سایت و سئو دارکوب افتتاح شد
دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد