طراحی قالب سایت از پایه به چه صورت است؟

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=28

تصور می کنم که شما می خواهید ساخت یک وب سایت را برای کسب کارتان سفارش دهید. در مقالات دارکوب زیاد درباره RFP یا همان پروپوزال درخواست طراحی و ساخت وب سایت صحبت کرده ایم. پس بهتر است با هم مروری بر مراحل سفارش و طراحی و توسعه سایت داشته باشیم. شما به عنوان سفارش دهنده وب سایت احتیاجات، اهداف، مشکلات و برنامه مورد نظر خود را برای توسعه یک وب سایت جدید یا باز طراحی یک وب سایت قدیمی را به طور مدون به شکل یک RFP در آورده آن را برای چند شرکت طراحی وب سایت معتبر ارسال می کنید. شرکت طراح در پاسخ RFP شما، برنامه و یا پروپوزال خود را ارائه می دهد و شاید لازم باشد در این میان یک یا چند جلسه با شرکت طراح وب سایت صحبت کنید تا اهداف و شکل نهایی وب سایت با جزئیات آن کاملا مشخص شود. و پس از عقد قرارداد کار طراحی وب سایت آغاز می گردد.

در طراحی وب سایت یکی از تصمیماتی که شما و طراح وب سایت با آن مواجه هستید انتخاب قالب وب سایت است. ما در دارکوب گالری بزرگی از قالب ها را در اختیار داریم که مشتریان ما می توانند از میان آنها یکی را انتخاب نمایند. یا اینکه ما به درخواست آنها قالبی به شکل و طراحی کاملا جدید ایجاد می کنیم. در هر دو صورت ما در دارکوب از قالب آماده استفاده نکرده و به اصطلاح قالب ها را از نقطه صفر تا صد می نویسیم و قالب های گالری تنها برای ارائه نمونه و تصور داشتن از شکل نهایی کار است که به وجود آمده است.

 

چرا از قالب آماده استفاده نمی شود؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا ما در دارکوب از قالب آماده استفاده نمی کنیم. چون طی سال ها تجربه در زمینه طراحی وب سایت و سئو، ما دریافتیم که استفاده از قالب آماده علیرغم سریع و ارزان بودن برای یک طراحی حرفه ایی و آینده دار شاید مناسب نباشد.

در روش استفاده از قالب های آماده، مشتری یک قالب را از فروشگاه قالب انتخاب کرده و برنامه نویس یا همان طراح وب سایت آن را برای یک مشتری خاص سفارشی می کند. از آنجایی که این طرح آماده است و برنامه نویسی های اصلی آن انجام شده است، زمان کمتری برای توسعه وب سایت نهایی صرف می شود در نتیجه هزینه تمام شده وب سایت پایین تر است. این قالب های آماده به علت تنوع زیاد و مشخص بودن شکل محصول نهایی نیز برای برخی طراحان و صاحبان وب سایت جذاب است.

اما مسائل استفاده از قالب آماده چیست؟ تعداد قالب های آماده در اینترنت بسیار زیاد است. برخی از آنها رایگان بوده و برخی تا چند صد دلار قیمت دارند. گاهی همین فراوانی انتخاب را مشکل می کند. اما مسئله از آنجایی است که اغلب این قالب های آماده رمز گذاری شده اند. شما می توانید از این قالب ها استفاده کنید اما برای برخی از تغییرات نیاز به اجازه طراح اصلی قالب می باشد که ممکن است وی کسی به غیر از شرکت طراح وب سایت شما باشد. که این برای یک طراح حرفه ایی محدودیت به حساب می آید. و این مسئله حتی می تواند بر روی سئو و تنظیمات مورد نیاز آن در وب سایت حتی تاثیر منفی بگذارد.

از سوی دیگر قالب های آماده می توانند حاوی کد های ناخواسته باشند که بعضا می توانند مخرب بوده یا مسائل امنیتی را در پی داشته باشند. ما در دارکوب پیش از این نیز در این باره صحبت کرده ایم. بنابراین ما برای کیفیت، امنیت و آزادی عمل در توسعه و دستکاری های آینده قالب وب سایت از قالب آماده استفاده نکرده و قالب ها را به سفارش و انتخاب مشتری از پایه کدنویسی و توسعه می دهیم.

بنابراین مشتری قالب مورد نظر خود را از گالری انتخاب کرده و ما آن را از پایه کد نویسی می کنیم و یا از نو قالبی را طراحی و سپس کدنویسی می نماییم.

 

توسعه قالب از روی گالری قالب ها

اگر مشتری از میان قالب های موجود در گالری قالب ها یکی را برای وب سایت خود انتخاب کند یا بخواهد وب سایتی شبیه به یکی از سایت های موجود در اینترنت توسعه دهد، توسعه قالب وب سایت با کدنویسی آن آغاز می شود. در این حالت برنامه نویس قالب انتخاب شده را از پایه برای یک مشتری خاص نوشته و به مشتری ارائه می دهد. در این میان ممکن است برخی تغییرات نیز در قالب به درخواست مشتری انجام شود. و پس از نهایی شدن قالب مرحله درج اطلاعات آغاز می گردد که این عملیات ممکن است طبق توافق توسط شرکت طراح وب سایت و یا صاحب وب سایت انجام گیرد. توجه داشته باشید که شکل کلی قالب باید پیش از کدنویسی نهایی شود، چون گاه تغییر در قالب توسعه داده شده می تواند بسیار زمان بر و هزینه بر باشد.

 

توسعه قالب از روی طراحی

اگر مشتری از میان نمونه های موجود در گالری قالب ها یکی را انتخاب نکند و یا وب سایت نمونه ایی را در نظر نداشته باشد، که قالب وب سایت جدید از روی آن ساخته شود، حال می توان از یک طراح گرفیست وب سایت برای ایجاد یک قالب نو کمک گرفت.

روش کار به این صورت است که صاحب وب سایت به همراه طراح وب سایت با یکدیگر نسبت به اهداف و سلیقه مشتری قالبی را طراحی می کنند. این طراحی ابتدا به صورت یک فایل تصویری است که شکل قالب و المان های آن مانند جایگاه تصاویر، لوگو، متن، صفحات مختلف و غیره در آن مشخص شده است. تمام طراحی ها و تصمیم گیری ها بر روی این فایل تصویری انجام می گیرد و تنها پس از نهایی شدن طراحی است که مرحله برنامه نویسی آغاز می گردد. زیرا تغییر یک فایل تصویری (با فرمت JPEG و یا PSD) بسیار ساده تر و سریع تر از تغییر کد های یک قالب برنامه نویسی شده است. بنابراین باید پیش از شروع کد نویسی تمامی تصمیمات درباره قالب بندی سایت گرفته شود تا از دوباره کاری و صرف هزینه و زمان اضافی برای تغییر کد های قالب سایت جلوگیری گردد.

البته گاهی مشتریان ما خود اقدام به ایجاد فایل PSD که در آن طراحی قالب سایت مشخص شده است می کنند. البته این کار نیاز به تجربه و دانش نیز دارد. که معمولا شخص طراح یا گرافیست وب باید با برنامه فتوشاپ و طراحی وب سایت آشنایی و تجربه کافی را داشته باشد.

 

فایل PSD چیست؟

PSD یک فرمت فایل فتوشاپ است که برای طراحی به جهت توسعه وب سایت بسیار مناسب می باشد. البته این نوع فایل توسط سایر برنامه ها مانند Corel  و GIMP نیز قابل ویرایش می باشد. با این حال فتوشاپ برای کار با این نوع فایل بهترین برنامه شناخته شده است که با آن می توانید با کلیه امکانات مانند لایه ها و امکانات حرفه ایی کار کنید.

طراح وب سایت یا گرافیست می تواند با کمک فتوشاپ یک فایل PSD ایجاد نماید که در آن شکل و قالب سایت در لایه ها، صفحات و فلدر ها سازمان دهی شده است. اگر چه ممکن است این فایل برای کسانی که با فتوشاپ آشنایی ندارند پیچیده به نظر آید اما طراحی و سازماندهی با کمک این فایل باعث می شود که صفحات به شکل قابل فهمی برای برنامه نویس و صاحب وب سایت ایجاد شوند، در نتیجه ویرایش و تجدید نظر در آن بسیار ساده تر خواهد بود.

بنابراین اگر شما به عنوان سفارش دهنده وب سایت می خواهید که خود یا گرافیست شرکت شما قالب سایت را طراحی کند و یا گرافیست شرکت توسعه دهنده وب این کار را انجام دهد، ابتدا قالب را به صورت یک فایل تصویری با کمک فتوشاپ ایجاد می شود و پس از تجدید نظر ها و نهایی شدن طرح است که کار کدنویسی قالب و ایجاد آن برای محیط وب آغاز می گردد.

 

مرحله کدنویسی قالب وب سایت

پس از نهایی شدن طرح قالب وب سایت نوبت به پیاده سازی آن با کد یا به اصطلاح برنامه نویسی می رسد. در توسعه وب سایت تکنولوژی یا زبان های برنامه نویسی زیادی به کار می رود. اول از همه باید نسبت به پروژه، سیستم مدیریت محتوا یا CMS را انتخاب نمود. CMS سیستمی را به طراح و مدیر وب سایت ارائه می دهد که با کمک آن می توان یک وب سایت را طراحی، توسعه، مدیریت و نگهداری نمود. از معروف ترین CMS ها می توان به وردپرس، جوملا و دروپال اشاره کرد که هر کدام برای نوع و اندازه متفاوتی از وب سایت ها مناسب می باشد.

در توسعه قالب نیز از زبان ها و تکنولوژی های دیگری نیز استفاده می شود. از معروف ترین آن ها می توان به HTML، CSS، Javascript، Bootstrap، Angular و غیره اشاره کرد.

برنامه نویس از روی فایل PSD یا نمونه قالب انتخاب شده شروع به توسعه قالبی جدید با استفاده از زبان ها و تکنولوژی های وب (برای هر مشتری) می کند. این مرحله از کار می تواند نسبت به اندازه پروژه از چند روز یا حتی تا چند هفته به طول بیانجامد.

 

درج اطلاعات در وب سایت

پس از طراحی قالب و سپس توسعه آن توسط برنامه نویس نوبت به درج اطلاعات می رسد. همانطور که گفتم این مرحله از کار می تواند نسبت به توافق صورت گرفته توسط شرکت طراح وب سایت و یا صاحب وب سایت صورت گیرد.

اما محتوای وب سایت از کجا می آید؟ تهیه محتوا و درج آن در وب سایت مرحله ایی جدا از طراحی وب سایت به حساب می آید. معمولا تهیه محتوای وب سایت از لوگو گرفته تا مقالاتی که برای بازاریابی محتوا در سایت قرار می گیرند به عده صاحب وب سایت است. اما ما نیز در دارکوب این خدمات را برای برخی از وب سایت ها نسبت به توافق انجام شده ارائه می نماییم.

 

کلام آخر

در طراحی وب سایت از پایه آن چیز که بیشترین اهمیت را دارد برنامه نویسی آن است. شاید تمام هدف برای توسعه یک قالب همین کیفیت برنامه نویسی و سفارشی بودن آن برای هر وب سایت می باشد. برای همین است که توسعه یک وب سایت بدون استفاده از قالب آماده ارزش پیدا می کند و می تواند به توسعه و انعطاف پذیری سایت در آینده نیز کمک نماید.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
  • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
  • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
  • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
  • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
  • دارای مجوز نشر دیجیتال
  • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
  • پروانه کسب و کارهای مجازی
  • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
  • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز