حذف بک لینک چه تاثیری بر روی سئو وب سایت دارد

نوشته شده توسط میلاد سبزی

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=42

اعضای شرکت دارکوب
4.6/5 - (7 امتیاز)

حذف بک لینک می تواند سئوی وب سایت شما را نابود کند. اما در برخی موارد حذف بک لینک های مخرب یا ضعیف می تواند سئوی وب سایت شما را نجات دهد. حذف بک لینک با ریسک زیادی همراه است. بدین جهت در همین ابتدا هشدار می دهم که اگر دانش و تجربه کافی در سئو ندارید، خودتان برای حذف بک لینک اقدام نکنید و با یک متخصص مشورت نمایید.

در مقالات دارکوب درباره سئو بسیار صحبت کرده ایم. سئو فرآیندی زنده و در حال تغییر است. بهینه سازی وب سایت ها برای موتورهای جستجو در طی سال ها تغییر کرده الگوریتم ها و آپدیت های زیادی در موتورهای جستجو به وجود آمده که آنها را هوشمند تر از گذشته کرده است.

پیشنهاد می شود که در سئو از خدمات نگهداری استفاده شود. تا وب سایت به طور مداوم با این تغییرات به روز رسانی گردد و در تغییرات موتورهای جستجو از رقابت جا نماند. از سوی دیگر وجود بک لینک های اسپمی نیز خود مسئله ساز هستند که می توانند سئو و در نهایت رتبه وب سایت شما را تهدید کرده و از بین ببرند. این تهدید از سمت بک لینک های مخرب می تواند به دو صورت به وجود بیاید: اسپم های اتوماتیک تولید کننده بک لینک و دیگری سئو کاران غیر حرفه ایی و کسانی که از روش های سیاه و سریع برای بدست آوردن رتبه در صفحه نتایج جستجو استفاده می کنند.

بک لینک چیست؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که بک لینک چیست، قرار دادن لینک یک وب سایت در سایت دیگر را بک لینک می گویند. یکی از راه های شناخته شدن وب سایت و جذب بازدید کنندگان، ساخت بک لینک می باشد که به عنوان یک نوع تبلیغات هم شناخته می شود، ساخت بک لینک کمک میکند تا افراد بیشتری وارد وب سایت شده و از سایت شما بازدید کنند. همچنین بک لینک سازی یکی روش های بهینه سازی وب سایت می باشد و در صورتی که طبق قواعد و قوانین انجام گیرد میتواند بر روی سئو وب سایت تاثیر مثبتی بگذارد، و در صورتی که خلاف این قوانین انجام گردد مجازات گوگل را به همراه خواهد داشت و وب سایت از سوی گوگل پنالتی می شود و بر روی رتبه تاثیر منفی خواهد گذاشت.

با خرید بک لینک های قوی و قدرتمند از وب سایت های معتبر و مرتبط با کسب و کارتان موتور های جستجو اعتبار خوبی به کسب و کار شما اختصاص میدهند و هرچه تعداد بک لینک ها و کیفیت آنها بالاتر باشد وب سایت شما در جایگاه های بالاتری قرار خواهد گرفت.

مجموعه دارکوب

چرا بک لینک های وب سایت را حذف کنیم؟

اگر به سئو در این چند سال اخیر توجه کرده باشید، حتما متوجه شده اید که حذف بک لینک بسیار متداول شده است و مقالات آموزشی زیادی در زمینه شناسایی و حذف بک لینک های غیر طبیعی و مخرب به چشم می خورد. و اگر حوصله و تجربه اینکار را داشته باشید تا حد زیادی علیرغم دشواری اینکار انجام آن ممکن است.

با این حال تمام مقالات آموزشی فراموش می کنند که بهترین زمان برای حذف بک لینک های غیر طبیعی چه زمانی است. آیا باید صبر کنیم که از سمت گوگل پیغام اخطار درباره بک لینک غیر طبیعی دریافت کنیم؟ یا باید همیشه در حال بررسی لینک های اسپمی و خریداری شده در پروفایل وب سایت مان باشیم؟ و آیا حذف این نوع بک لینک ها جریمه ها را نیز حذف خواهد کرد؟

مهم تر این، آیا جریمه ایی در انتظار وب سایت ما هست؟ تا جایی که بررسی ها نشان می دهد، علاوه بر خطر وجود بک لینک های مخرب حذف بک لینک بطور غیر حرفه ایی نیز می تواند برای وب سایت مضر باشد. برخی از بک لینک ها ممکن است علیرغم زیبا و با کیفیت نبودن برای رتبه وب سایت نیز کمک باشند.

اما بیشتر اوقات زمانی که رتبه وب سایت شما تغییر می کند علت آن سئوی مخرب و جریمه های الگوریتم ها نیست. بلکه به سادگی می تواند نشان دهنده این باشد که رقبای شما در بدست آوردن بک لینک های با کیفیت تر به طور مداوم به خوبی عمل کرده اند.

بنابراین برای اینکه عملکرد وب سایت شما آسیب نبیند فورا به سراغ حذف بک لینک هایی که به سختی بدست آورده اید، نروید. در واقع دو نوع پاک سازی بک لینک وجود دارد: بازنگری کلی و یکباره پروفایل لینک ها و دیگری نگهداری تدریجی و مداوم بک لینک ها. به طور معمول بهترین روش برای جلوگیری از افت رتبه وب سایت این است که تعدادی بک لینک غیر طبیعی را زمانی حذف کنیم که یک تعداد بک لینک با کیفیت نیز به پروفایل وب سایت نیز اضافه کرده ایم.

تنها زمانی حذف یکباره همه لینک های غیر طبیعی پیشنهاد می شود که:

 • شما Manual Penalty یا Unnatural Links Warning دریافت کرده اید.
 • زمانی که رتبه و عملکرد وب سایت شما افت کرده است و احتمالا توسط الگوریتم ها به طور اتوماتیک جریمه شده اید.

پاک سازی کلی بک لینک ها شبیه تمیز کردن خانه بعد از یک سیل است. نگهداری تدریجی بک لینک ها از سوی دیگر به تمیز کردن عمومی خانه مانند جارو کرده می ماند. شما زمانی نگهداری تدریجی بک لینک ها را انجام می دهید که:

 • شما می دانید که پروفایل بک لینک شما اسپمی یا حاوی لینک های خریداری شده است و منتظر جریمه یا ترکیدن بمب هستید.
 • شما به نوعی در حال حسابرسی بک لینک ها هستید.

در این مقاله از دارکوب من به سراغ جزئیات هر چهار وضعیت و زمان مناسب برای وانکش مناسب به این تهدید ها می روم.

پاک سازی کلی بک لینک ها

در ادامه دو وضعیت آمده که لازم است برای پاک سازی کلی بک لینک های مضر اقدام کنید:

شما از سمت گوگل جریمه (Manual Penalty) یا اخطار دریافت کرده اید

اگر گوگل به شما بگوید که زمان پاک سازی است دیگر بحثی باقی نمی ماند. گوگل معمولا دو نوع جریمه دارد: دستی یا Manual و جریمه الگوریتمی. خوشبختانه گوگل در زمان جریمه Manual به دلیل وجود لینک های غیر طبیعی در پروفایل وب سایت به شما اطلاع می دهد و حتی در صورت حذف این لینک ها وضعیت رتبه شما را دوباره باز بینی خواهد کرد و شانس بازگشت به رقابت را دارید.

اما اگر شما جریمه دستی دریافت کنید اما در اجرای پاک سازی بک لینک های غیر طبیعی خوب عمل نکنید و درخواست بازبینی به گوگل بدهید، سایت شما در خطر قرار خواهد گرفت و ممکن است مدت ها در صفحه نتایج جستجو خبری از آن نباشد. خوب از آنجایی که شما همچین وضعیتی را نمی خواهید نیاز به یک بازبینی کلی برای بک لینک های مضر وب سایت تان دارید.

وب سایت شما مانند قبل رتبه نمی گیرد

خوبی جریمه های Manual این است که شما از آن ها با خبر می شوید و می توانید برای حل مشکل قدمی بردارید و سپس درخواست بازبینی بدهید. اما اگر وب سایت شما مانند گذشته رتبه نمی گیرید احتمالا شما درگیر جریمه الگوریتم های رتبه بندی گوگل هستید. این نوع جریمه و افت رتبه به شما اطلاع داده نمی شود.

جریمه های الگوریتم های گوگل به طور اتوماتیک اتفاق می افتد و معمولا حاصل به روز رسانی الگوریتم های گوگل مانند الگوریتم پنگوئن می باشد. در این زمان شما نیاز به کار آنالیز ترافیک و حتی حدس زدن دارید تا دریابید که آیا وب سایت دچار جریمه الگوریتم شده است یا نه.

اگر به این نتیجه برسید که وب سایت شامل جریمه های گوگل شده است حال باید تشخیص دهید که کدام الگوریتم؟ الگوریتم پاندا یا پنگوئن؟ اگر این افت رتبه حاصل جریمه الگوریتم پاندا باشد پاک سازی بک لینک تاثیری زیادی برای وب سایت نخواهد داشت. در عوض شما باید بر روی به روز رسانی های درون صفحه تمرکز کنید. اما اگر این جریمه از سوی الگوریتم پنگوئن باشد بازنگری جامع بک لینک ها باید در دستور کار شما قرار بگیرد.

برای تشخیص اینکه این جریمه اتوماتیک از چه سمتی بوده شما می توانید ترافیک ارگانیک وب سایت و آنالیز تاریخچه آن این کار را انجام دهید یا این که از ابزارهای حرفه ایی (پولی) که این کار را به طور اتوماتیک انجام می دهند بهره ببرید.

اگر وب سایت تحت تاثیر جریمه الگوریتم پنگوئن قرار دارد پاک سازی بک لینک های مخرب می تواند مفید باشد و اما طبق گفته مت کات از گوگل Disavow نیز قابل قبول است. Disavow یکی از ابزار های گوگل برای در نظر نگرفتن بک لینک های مخرب وب سایت است. شما می توانید با ارائه لیستی از بک لینک های مخرب وب سایت خود از گوگل بخواهید آن ها را در بررسی و رتبه دهی وب سایت شما به حساب نیاورد.

اما اگر از اینکه وب سایت شما تحت تاثیر جریمه الگوریتم ها افت رتبه پیدا کرده اطمینان پیدا نکردید به خاطر داشته باشید که این افت رتبه می تواند حاصل بهتر عمل کردن رقبای شما باشد. پس زمان آن است که برای بدست آوردن بک لینک های با کیفیت بیشتر اقدام کنید و به تدریج نیز لینک های مخرب را نیز حذف نمایید.

حذف تدریجی بک لینک های مخرب

اینجا دو حالتی را بررسی می کنم که لازم است شما به تدریج پاک سازی بک لینک های غیر طبیعی را انجام دهید.

شما می دانید که وب سایت بک لینک های اسپمی یا غیر طبیعی دارد

در این حالت شما احتمالا منتظر ترکیدن بمب هستید. همانطور که دیدید پاک سازی بک لینک های غیر طبیعی در زمان دریافت جریمه دستی یک الزام است. اما همانطور که می دانید سئو و گوگل گارانتی ندارد. بنابراین شما باید خودتان به بررسی بک لینک ها و حذف آنها بپردازید پیش از آنکه گوگل آن را به شما خبر بدهد.

گوگل معمولا وب سایت را برای یک یا چند بک لینک خاص جریمه می کند. منظور این است که در حذف بک لینک خیلی هم زیاده روی نکنید. پس اگر وب سایت را در تهدید بک لینک های مخرب می بینید همه بک لینک هایی که به آن شک دارید را یکباره حذف نکنید. همه بک لینک ها در رتبه وب سایت شما تاثیر دارند بنابراین حذف یکباره تعداد زیادی بک لینک حتی مخرب می تواند بر روی عملکرد وب سایت شما تاثیر منفی شدید تری بگذارد و در نتیجه ترافیک و رتبه را بطور شدیدی از دست دهید.

پس پیشنهاد می شود که هر بار حداکثر پنج بک لینک مشکوک را حذف کرده و تعدادی بک لینک با کیفیت نیز جایگزین نمایید. و قبل از آن لیستی از بک لینک های غیر طبیعی تهیه کرده و آن ها را برای حذف اولویت بندی کنید. با این روش شما می توانید بدون ایجاد خطر برای وب سایت و پیش از درگیر شدن با جریمه های گوگل اقدام به پاک سازی و اصطلاح پروفایل لینک های خود بکنید.

شما در حال یک حسابرسی برای بک لینک های خود هستید

خوب اگر شما از وجود بک لینک های مخرب در پروفایل وب سایت خود خبر ندارید، آیا باید منتظر بمانید که گوگل شما را از وجود آنها با خبر کند؟ یا باید هر چه سریع تر برای حذف هر لینک مشکوک که ممکن است در آینده هزینه ساز شوند، اقدام نمایید؟

پیشنهاد می شود که همیشه از وضعیت بک لینک های وب سایت خود مطلع باشید. مخصوصا زمانی که می خواهید برای به دست آوردن بک لینک های جدید اقدام کنید. ممکن است این کار از شما مقداری زمان بگیرد. اما با این حال در صورت وجود بک لینک های مخرب بایستی به تدریج برای حذف آنها کاری بکنید.

پس در زمان ساخت بک لینک های جدید، حتما به پروفایل فعلی لینک ها، متن های آنها و عملکرد آنها نگاهی بیاندازید. تا لینک های آینده بتوانند در کنار لینک ها قدیمی به خوبی عمل کنند. پس هیچگاه بد نیست که بدانید که آیا بک لینک های وب سایت به راستی برای سئوی وب سایت شما مفید هستند یا مخرب. بنابراین همانطور که گفتم بک لینک های خود را اولویت بندی نمایید تا بتوانید در کنار تولید بک لینک های جدید به تدریج آن ها را حذف نمایید. تا امنیت وب سایت شما در آینده به خطر نیافتد.

دریافت بک لینک رایگان

همانطور که میدانیم با ساخت بک لینک میتوان سئو وب سایت را بهبود داد، موتور های جستجو بر اساس تعداد و کیفیت بک لینک ها به وب سایت ها اعتبار میدهند و هرچه بک لینک ها تعداد بالاتری داشته باشند و با کیفیت تر باشند، قطعا اعتبار و امتیاز بیشتری از موتور جستجو دریافت خواهید کرد. یکی از رایج ترین تکنیک ها در ایجاد بک لینک، ساخت بک لینک رایگان می باشد. برای ساخت بک لینک به صورت رایگان وب سایت هایی وجود دارند که آدرس و لینک وب سایت شما را در سایت خود قرار میدهند. ساخت بک لینک رایگان در این وب سایت ها فرصت بسیار خوبی برای بک لینک سازی و بهینه سازی سئو وب سایت می باشد.

یکی از بهترین وب سایت ها برای درج آگهی به صورت رایگان و دریافت بک لینک رایگان وب سایت رایگان بفروش یا Sellfree.ir می باشد که میتوان علاوه بر تبلیغ کسب و کار در این وب سایت بک لینک رایگان نیز دریافت کرد. همچنین شما میتوانید با پرداخت تنها 50 هزار تومان مطالب خود را در این وب سایت ویژه سازی نمایید. لازم به ذکر است با ویژه سازی مطالب میتوانید به لینک سازی وب سایت خود کمک نمایید. با ویژه سازی مطالب و قرار دادن بک لینک در سایت، بک لینک های شما تبدیل به بک لینک های فالو می شوند، و با کمترین قیمت شما بک لینک فالو دریافت می کنید.

اعضای شرکت دارکوب

انواع بک لینک

نمونه بک لینک ها دارای انواع مختلفی می باشند و به طور کلی انواع بک لینک به دو دسته بک لینک فالو و بک لینک نو فالو تقسیم بندی می شود.

بک لینک فالو

بک لینک های فالو بک لینک های طبیعی هستند که به افزایش رتبه وب سایت در موتور های جستجو کمک میکنند. با دریافت بک لینک فالو موتور جستجو گوگل تشخیص میدهد که مطالب و وب سایت شما از نظر کاربران قابل اعتماد می باشد و از اعتبار خوبی برخوردار است، در نتیجه وب سایت شما را به کاربران بیشتری معرفی خواهد کرد و در نتایج جستجو مربوط به سایتتان، وب سایت شما را در رتبه های بالاتری قرار خواهد داد. هرچه تعداد بک لینک های فالو بیشتر باشند رتبه سایت وضعیت بهتری خواهد داشت.

بک لینک نو فالو

این نوع از بک لینک ها مورد توجه موتور های جستجو گوگل قرار نمی گیرند و موتور جستجو بک لینک نو فالو را دنبال نمی کند. این لینک ها تاثیر بسیار کمی در رتبه و اعتبار صفحه دارند، اما بهتر است در صفحه هم از لینک های فالو و هم از لینک های نو فالو استفاده کرد تا نتیجه بهتری گرفت.

سئو داخلی چیست؟

منظور از سئو داخلی تمامی کار هایی است که برای بهینه سازی وب سایت در داخل وب سایت انجام می شود و به طور کلی کار کردن بر روی تمامی اصول، ابزار ها و تکنیک ها در وب سایت می باشد. افزایش سرعت وب سایت، تحقیق کلمات کلیدی، لینک سازی داخلی و … نمونه هایی از سئو داخلی می باشند که برای افزایش رتبه در نتایج جستجو انجام میگیرند و از اهمیت بالایی برخوردار هستند. همچنین سئو داخلی به درک محتوا مناسب کمک میکند و باعث می شود تا محتوا مخاطب پسند شود.

سئو خارجی چیست؟

سئو خارجی مجموعه فعالیت هایی می باشد که خارج از وب سایت انجام میگیرد تا وب سایت رتبه بهتری را از موتور های جستجو دریافت کند. این فعالیت شامل کار هایی میشود که سبب می شود تا کاربران و موتور جستجو متوجه محبوبیت، اعتبار، قابل اعتماد بودن و مرتبط بودن محتوا بشوند. دریافت لینک از وب سایت های دیگر باعث میشود که موتور جستجو از کیفیت محتوا آگاه شده و رتبه خوبی به وب سایت اختصاص دهد.

دوره های آموزش سئو وب سایت

در آموزشگاه دارکوب میتوانید تمامی اصول مربوط به سئو و بهینه سازی وب سایت را به طور کامل به صورت حضوری، آنلاین، یا حتی با تهیه فیلم های آموزشی یاد بگیرید. مجموعه دارکوب با در اختیار داشتن کارشناسان با سابقه سئو آماده است تا بهترین خدمات آموزشی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد، همچنین این مجموعه دارای مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور است و در پایان دوره به هنرجویان مدرک رسمی فنی حرفه ای را ارئه می نماید. با شرکت در دوره های آموزش سئو به تمامی اصول و قواعد سئو به طور کامل مسلط خواهید شد و میتوانید سئو وب سایتتان را خودتان انجام دهید.

کلام آخر

پشتیبانی و نگهداری بخش جدایی ناپذیر هر محصول است. وب سایت و سئو نیز همانند یک موجود زنده و در حال تغییر نیازمند مانیتورینگ و نگهداری است. البته قصد من ایان نیست که این موضوع را بزرگ جلوه بدهم. اما لازم است که بدانید که سئو بسیار پیچیده تر و دشوار تر از گذشته است و موتورهای جستجو همیشه در حال به روز رسانی و تجدید نظر در رتبه بندی وب سایت ها هستند. همانطور که شاید متوجه شده باشید عده ایی از وب سایت ها بر اثر روش های سیاه و غیر حرفه ایی سئو مدتی به رتبه های خوب دست یافت و پس از آن از صفحات ابتدایی نتایج جستجو ناپدید می شوند. همچنین وجود اسپم های اتوماتیک بدون اطلاع شما نیز می تواند برای سئو سایت شما خطر ساز باشد. بنابراین چه شما کارشناس سئو هستید و یا صاحب وب سایت لازم است هر چند وقت یک بار بک لینک های وب سایت خود را به اصطلاح حسابرسی کنید. ما در دارکوب نیز همیشه آماده مشاوره و بررسی سایت شما در زمینه سئو و طراحی وب سایت هستیم.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز