ابزار Disavow برای اعلام بک لینک های مشکل دار

نوشته شده توسط میلاد سبزی

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=36

مجموعه دارکوب
5/5 - (4 امتیاز)

آیا تا به حال درباره ابزار Disavow شنیده اید؟ اگر مدتی در زمینه سئو فعال بوده اید احتمال دیده اید که یک یا چند لینک غیر طبیعی به وب سایت شما پیوند داده باشند. لینک های مخرب می توانند سایت شما را نزد الگوریتم پنگوئن گوگل ضعیف نشان دهند و به سئوی وب سایت شما آسیب بزنند و سایت شما را درگیر جریمه های گوگل کنند.

در این مقاله از دارکوب سعی دارم که نکات کاربردی در زمینه استفاده از این ابزار به شما ارائه بدهم. این مقاله می تواند به کارشناسان سئو و یا صاحبان وب سایت که سعی دارند که لینک های غیر طبیعی را به سایت خود حذف کنند مفید باشد.

ابزار Disavow چیست؟

Disavow اولین بار در اکتبر 2012 توسط گوگل معرفی شد که با کمک آن از گوگل درخواست کنیم که برخی بک لینک های غیر طبیعی (احتمالا اسپمی یا کم کیفیت) را برای سایت ما به حساب نیاورد. اما قسمت نگران کننده این موضوع پیغامی است که گوگل در زمان استفاده از این ابزار به شما نمایش می دهد است. گوگل به شما می گوید که استفاده نادرست از این ابزار می تواند به طور جدی به سئوی وب سایت شما و نمایش آن در صفحه نتایج جستجو آسیب بزند. بنابراین شما باید تنها از گوگل بخواهید لینک هایی را نا دیده بگیرد که می دانید به جهت آسیب به نتایج جستجو گوگل ایجاد شده اند. در این زمینه مقالات زیادی نوشته شده است با این حال مسئولیت نهایی با کسی است که از این ابزار به جهت حذف لینک استفاده می کند. پس باید حتما از جزئیات آن آگاه بوده و در مراحل استفاده دقت لازم را انجام دهید.

تهیه لیست دامنه های بک لینک

ابزارهای زیادی در جهت بررسی و آنالیز بک لینک های یک وب سایت وجود دارند که یکی از آن ها ابزار گوگل وبمستر تولز می باشد. اما من می خواهم این کار را به طور دستی انجام بدهیم.

اول از همه لینک هایتان را از منابع در دسترس دانلود کنید. شما می توانید از Webmaster Tools این کار را انجام دهید. در قسمت Search Traffic –> Links to your site –> More شما باید لیست Sample link ها و Latest link ها را دانلود کنید. (همچنین شما می توانید از majestic.com برای دانلود و شناسایی لینک ها به طور رایگان استفاده نمایید)

وقتی که لینک ها را از منابع مختلف بدست آوردید باید آنها را در یک فایل اکسل جمع آوری نمایید. در این فایل شما باید قسمت زیر دامنه، Http://www. را از آدرس لینک های خود حذف کنید برای مثال نتیجه نهایی بایستی به این شکل باشد: example.com سپس در این حالت شما به راحتی می توانید لینک های تکراری را حذف نمایید. لیست نهایی یک Url از هر Domain به وب سایت شما است.

شرکت دارکوب

بررسی بک لینک ها

حال که شما لیستی از بک لینک های وب سایت خود دارید باید تک تک آنها را بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید که کدام یک از آنها باید حذف گردند. این کار برای یک شخص با تجربه بسیار ساده تر است چون با بررسی تعداد زیادی لینک به تجربه الگویی برای حذف بک لینک های مخرب به دست می آورید.

اما در زمان بررسی این لینک شما باید این چند سوال را از خود بپرسید:

 • آیا این لینک تنها به هدف سئو ساخته شده است؟
 • آیا این لینک به درستی به جهت هدایت مشتری به وب سایت ایجاد شده است؟
 • آیا نگرانی وجود دارد که رقبا یا کارمندان گوگل این لینک را مشاهده کنند؟

نکته: وقتی گوگل سایتی را جریمه می کند یا یک لینک غیر طبیعی روی الگوریتم های آن تاثیر می گذارد، هدف آن این است که رتبه وب سایتی که به طور فعال در حال تقلب است را کاهش دهد. هر وب سایتی دارای لینک های عجیبی است که حتما از خود خواهید پرسید که این لینک از کجا آمده است؟ اما لازم نیست هر لینکی که شما نمی شناسید را نادیده یا Disavow کنید. الگوریتم پنگوئن تنها بخاطر چند لینک عجیب قرار نیست که وب سایت شما را جریمه کند.

اگر شما در شناسایی و حذف لینک های مشکوک مشکل دارید، پیشنهاد می دهم که حتما از یک کارشناس در این زمینه کمک بگیرید و کاری را ندانسته برای تجربه و آزمون و خطا انجام ندهید.

ساختن فایل Disavow

وقتی لینک هایی که می خواهید حذف کنید انتخاب کردید لازم است که عبارت domain: را قبل از آن ها اضافه نمایید. برای مثال: domain:example.com.

توجه داشته باشید که همیشه لینک ها در سطح نام دامنه Disavow  نمایید. اگر شما این کار را در سطح url انجام دهید احتمال از قلم انداختن سایر لینک های بد وجود دارد. برای مثال شما باید example.com را در Disavow کنید نه example.com/article.html.

ایجاد یک فایل متنی از نام دامنه ها

فایلی که می خواهید در نهایت برای Disavow استفاده کنید باید در فرمت UTF-8 یا 7-bit ASCII با پسوند .txt باشد. دقت کنید که در این تبدیل سازی کاراکتر ها تغییر شکل پیدا نکرده و املای آن خراب نشود. در این صورت شما در هنگام بارگذاری آن با پیغام خطا از سوی گوگل مواجه خواهید شد.

شما می توانید برای خوانایی بهتر فایل نیز به آن کامنت اضافه کنید. بدین جهت لازم است در ابتدای خطا کامنت از علامت # استفاده شود. این کامنت تنها برای استفاده شخص شما است چون فرآیندی که از سوی گوگل انجام می شود تماما ماشینی است و هیچ شخصی فایل شما را بررسی نخواهد کرد.

درخواست نادیده گرفتن بک لینک (Disavow)

برای ثبت فایل Disavow در گوگل باید به disavow tool رفته و در منوی آبشاری سایت خود را انتخاب کنید. سپس بر روی disavow links و سپس روی choose file کلیک کنید و فایل .txt را که ایجاد کرده اید انتخاب کنید.

اگر آپلود و فایل درست باشد، به شما پیغامی از تعداد نام دامنه ها و url ها داده می شود و در غیر این صورت پیغام خطا دریافت خواهید کرد.

در هنگام آپلود فایل شما ممکن است به دلایل زیر خطا دریافت کنید ولی گوگل به شما پیغامی برای مشخص کردن نوع خطا نمی دهد. پس لازم است فایل را در یک ویرایش گر متنی باز کرده تا خطا های احتمالی زیر را در آن بررسی کنید:

 • در نام دامنه از //:Http استفاده شده است.
 • در فایل کاراکتر های غیر معمول بر اثر کپی نام دامنه و یا تغییر فرمت فایل بوجود آمده است که برای گوگل معنایی ندارد.
 • در نام دامنه از شماره پرت مثلا 8080 استفاده شده است که باید از نام دامنه حذف گردد.

به روز رسانی فایل Disavow

این ایده خوبی هست که هر چند وقت یکبار بک لینک های وب سایت خود را برای عدم داشتن لینک های غیر طبیعی بررسی کنید. ممکن است شما در بررسی های ماهانه خود به لینک غیر طبیعی جدیدی بر بخورید که یکسال پیش ایجاد شده باشد، و علت مشخص نشدن آن در بررسی ماه گذشته این است که به تازگی توسط گوگل Crawl شده است. این لینک می تواند حاصل یک روند اتوماتیک اسپم ها باشد و حتی می تواند بر روی سئوی وب سایت شما تاثیر منفی بگذارد.

برای به روز رسانی فایل Disavow شما باید دوباره به Disavow Tool مراجعه کنید. ابتدا سایت خود را انتخاب کرده روی Disavow Links و سپس روی Download کلیک کنید. گوگل فایل قدیمی را با پسوند CSV به شما می دهد. کاری که باید انجام دهید این است که این فایل را در فرمت Txt ذخیره کرده و لینک های جدید را به آن اضافه کنید و مثل بار اول آن را بارگذاری نمایید.

چه زمانی Disavow توسط گوگل اعمال می شود؟

به محض آنکه شما فایل Disavow را بارگذاری می کنید، گوگل شروع به اعمال آن بر روی عملکرد ها و تاثیرات لینک ها می کند. یعنی دفعه بعد که گوگل در Crawl های خود به یکی از نام دامنه هایی که شما در فایل قرار داده اید (بک لینک غیر طبیعی که به سایت شما اشاره دارد) برخورد آن را مانند لینک های nofollow در نظر می گیرد. یعنی دیگر این لینک ها در محاسبات الگوریتم های گوگل برای سایت شما به حساب نمی آیند.

اگر وب سایت شما تحت تاثیر الگوریتم پنگوئن قرار گرفته باشد، شما تغییرات Disavow را بلافاصله مشاهده نمی کنید و لازم است صبر کنید که این الگوریتم اطلاعات مربوط به سایت شما را باز نویسی کند. گوگل گفته است که این کار به طور مداوم انجام می شود اما نه بلافاصله. و خوشبختانه به این معنا است که وب سایت شما خیلی سریع مرحله الگوریتم پنگوئن را رد می کند. با این حال شما نیاز دارید که گوگل تمام دامنه های موجود در فایل Disavow را مجدد Crawl کند. به گفته جان مولر از گوگل ممکن است این مرحله تا یکسال طول بکشد با این حال طبق تجربه اکثر لینک ها طی سه ماه بررسی و Disavow گرفته خواهند شد.

آیا لازم است علاوه بر Disavow لینک ها حذف شوند؟

این خود موضوعی مفصل است، اما به طور خلاصه باید گفت اگر شما بر یک لینک غیر طبیعی دسترسی دارید پاک کردن آن بهترین و آسان ترین راه است. اما اگر با الگوریتم پنگوئن مسئله دارید و به پاک کردن لینک هم دسترسی ندارید، زمان خود را صرف تماس با مالک آن سایت و پی گیری درخواست حذف لینک تلف نکنید. بلکه مستقیم به سراغ Disavow بروید. (البته این راه حل ربطی به Manual Penalty ندارد و شاید لازم باشد برای حذف لینک غیر طبیعی اقدام کنید)

چرا بجای حذف لینک های غیر طبیعی همه آن ها را Disavow نکنیم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که بهترین راه این است که زمانی که می توانید به راحتی یک لینک غیر طبیعی را حذف (remove) کنید. دلیل اول این است که جلوی ایجاد پیوند های جدید یا همسان سازی ها را بگیرید. و دوم آنکه پروفایل بک لینک های شما بهتر به نظر خواهد آمد. چون در بررسی ها هیچ کس نمی خواهد پروفایلی حاوی بک لینک های اسپمی داشته باشد.

دلیل دیگر اشتباهاتی است که ما در زمان ساخت و تهیه فایل Disavow می کنیم. متاسفانه گوگل هیچ گزارشی پس از Disavow و Recralw به ما نمی دهد که چه مقدار عملکرد ما صحیح و مفید بوده است. بنابراین ممکن است تنها با یک اشتباه در تهیه فایل عملا گوگل کاری درباره یک یا چند لینک انجام ندهد و ما نیز از این مسئله بی خبر بمانیم.

بک لینک سازی چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

هنگامی که لینک یک وب سایت در سایت دیگری قرار گیرد بک لینک ساخته می شود. ساخت بک لینک برای سئو وب سایت بسیار مهم و ارزشمند می باشد به طوری که میتواند تاثیر بسیار خوبی بر روی بهبود جایگاه سایت در نتایج جستجو بگذارد. هنگامی که یک وب سایت به صفحه ای از یک سایت دیگر لینک بزند و بک لینک سازی کند موتور جستجو آن سایت را به عنوان یک سایت ارزشمند، معتبر و مفید میشناسد و وب سایت را به افراد بیشتری معرفی می کند. هرچه در وب سایت تعداد بک لینک ها بیشتر باشد رتبه ارگانیگ بالاتری در نتایج جستجو کسب خواهد شد. همچنین اگر بک لینک ها از وب سایت های پر بازدید و معتبر دریافت شود و کیفیت بالاتری داشته باشند رتبه وب سایت بالاتر خواهد رفت.

خرید بک لینک

همانطور که میدانیم امروزه گوگل پر طرفدار ترین موتور جستجو در جهان می باشد که روزانه افراد بسیار زیادی به آن مراجعه می نمایند. برای جذب بازدید کنندگان بیشتر و افزایش ترافیک سایت باید رتبه وب سایت را در نتایج جستجو گوگل بالا برد تا از این طریق علاوه بر افزایش ترافیک، مشتریان بیشتری هم دریافت کرد. استراتژی های مختلفی برای بالا آوردن وب سایت در گوگل وجود دارد، یکی از بهترین و مهم ترین استراتژی ها برای ارتقا رتبه خرید بک لینک می باشد. خرید بک لینک به معنای آن است که یک وب سایت در ازای دریافت مبلغی لینک و آدرس وب سایت شما را در سایت خود قرار دهد تا رتبه شما در موتور جستجو بهبود یابد. برای خرید بک لینک خوب بهتر است از وب سایت های معتبر و پر بازدید استفاده شود، همچنین این کار نیاز به تخصص بالایی دارد به دلیل این که در بسیاری از موارد ممکن است این کار تاثیر سئو منفی را به دنبال داشته باشد و سبب مجازات از سوی گوگل شود.

خدمات سئو وب سایت

شرکت دارکوب با بیش از 20 سال تجربه در زمینه طراحی وب سایت و سئو سایت یکی از بهترین شرکت های ارائه دهنده خدمات سئو می باشد. این مجموعه برای ارائه خدمات بهینه سازی و سئو به مشتریان خود از سئو کاران ماهر و با سابقه بهره میگیرد و از آخرین متد های روز جهت انجام خدمات سئو استفاده می نماید. در کنار این خدمات تیم سئو دارکوب به عنوان مشاور بازاریابی دیجیتال در کنار مشتریان خواهد بود تا بهترین روش ها و بصرفه ترین روش ها را به شما عزیزان پیشنهاد نمایند و پشتیبانی سئو سایت را به بهترین شکل انجام دهند. برای سفارش خدمات سئو کافیست با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید و یا از طریق سیستم پشتیبانی 24 ساعته، نام وب سایت خود را به همراه لیست کلمات کلیدی را ارسال نمایید.

در فرآیند ارائه خدمات سئو شرکت دارکوب، تولید محتوا از پایه و به صورت سئو تولید میگردد و بک لینک سازی به گونه ای انجام میگیرد تا باعث پیشرفت وب سایت در نتایج جستجو شود و دچار مجازات از سوی گوگل نگردد. همچنین دارکوب دارای چک لیست سئو سایت می باشد و وب سایت به صورت دوره ای بررسی می شود تا خطا ها و مشکلات وب سایت استخراج شود و فرآیند بهینه سازی به بهترین شکل انجام گیرد. انواع سئو خارجی، سئو داخلی و سئو تکنیکال بر اساس آخرین متد ها توسط سئو کاران خبره این مجموعه انجام میگیرد تا با افزایش رتبه و افزایش مشتریان همراه باشد. همچنین این مجموعه دارای آموزشگاه فنی حرفه ای می باشد و خدمات آموزش سئو و بهینه سازی وب سایت را نیز به کاربران رائه می نماید.

اعضای شرکت دارکوب

انواع مختلف سئو

سئو و بهینه سازی وب سایت مدل ها و انواع مختلفی دارد که هرکدام دارای ویژگی های خاصی هستند، به طور کلی انواع سئو به سه بخش سئو کلاه سیاه، سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری تقسیم بندی می شود.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید به منظور انجام فعالیت های سئو وب سایت مطابق با قوانین و الگوریتم های گوگل می باشد. در این روش از فعالیت های مخرب و تقلب برای دور زدن قوانین گوگل استفاده نمی شود و مجازات گوگل را در پی نخواهد داشت. سئو کلاه سفید روشی مطمئن برای افزایش رتبه در نتایج جستجو می باشد و با به کارگیری تکنیک های مورد تایید گوگل در این روش سعی می شود سئو و رتبه وب سایت را بهبود داد.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه کاملا عکس سئو کلاه سفید می باشد، این نوع روش سئو بر خلاف قوانین و مقررات گوگل عمل می کند و با اینکه زود بازده می باشد، اما با مجازات از سوی گوگل همراه است و باعث افت بسیار شدید سئو وب سایت خواهد شد. هدف از سئو کلاه سیاه رشد سریع جایگاه وب سایت در نتایج جستجو، با استفاده از استراتژی هایی که بر خلاف الگوریتم های موتور های جستجو است می باشد.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری ترکیبی از سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه می باشد. در واقع در این نوع از سئو از تکنیک های سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه در کنار هم استفاده می شود به طوری که وب سایت دچار مجازات از سوی موتور جستجو نشود و در کنار آن رتبه وب سایت نیز سریع تر از روش کلاه سفید افزایش یابد.

عیب یابی سئو سایت به صورت رایگان

یکی دیگر از خدماتی که شرکت دارکوب به کاربران ارائه می نماید عیب یابی سئو سایت به صورت رایگان است. این مجموعه بررسی سئو سایت و اصول سئو را به صورت رایگان انجام می دهد و مشکلات و خطاهای وب سایت را استخراج میکند، تا از این طریق کاربران به راحتی بتوانند مشکلات وب سایت خود را رفع نمایند و نمره سئو خود را افزایش دهند. برای استفاده از این خدمت دارکوب کافیست نام وب سایت خود را از طریق پشتیبانی 24 ساعته و هفت روزه برای کارشناسان ما ارسال نمایید.

کلام آخر

ما در دارکوب سابقه طولانی و شناخته شده ایی در زمینه سئو و طراحی سایت داریم. اما لازم است درباره سئو بدانید که بسیاری از عملکرد های موتورهای جستجو، الگوریتم ها و جزئیات آنها راز و رمز موتورهای جستجو است و ما تنها با تحقیق، مطالعه و آزمایش است که می توانیم عملکرد آنها را درک کنیم. از سوی دیگر روش ها و الگوریتم های موتورهای جستجو مدام در حال تغییر است. و بسیاری از اقدامات ما برای سئو نیاز به زمان برای اثر کردن و همچنین نیاز به نگهداری مداوم دارد. بنابراین لازم است که در سئو مانند طراحی سایت از کارشناسان سئو درخواست نگهداری دراز مدت کنید که البته هزینه نگهداری به مراتب از هزینه اولیه سئو کمتر و کاملا توجیه اقتصادی دارد.

همانطور که گفتم موتورهای جستجو همیشه در حال تغییر هستند پس هر زمان که خواستید تغییری در سئو بوجود آورید حتما در آن زمان از تاثیرات جانبی ناخواسته آن تغییر آگاهی کامل بدست آورید.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز