ویژگی های یک وب سایت خوب

نوشته شده توسط مرضیه نوایی لواسانی

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=3218

اکثر قریب به اتفاق وب سایت ها برای کارآمد و بدون دردسر بودن و انجام کارها نیاز به یکسری ویژگی های خاص دارند. این ویژگی ها می تواند زندگی مدیر و مالک سایت و همچنین کاربران را آسان کنند. برای اینکه وب سایت شما موفق باشد نه تنها باید خوب به نظر برسد بلکه بایستی یک تجربه کاربری خوب و یکپارچه را برای بازدید کنندگان فراهم کند. به همین دلیل قابلیت استفاده مهم است و این موضوع می تواند سایت شما را از رقبایتان متمایز کند. در ادامه سعی می کنیم ویژگی هایی که برای داشتن یک وب سایت کاربردی و خوب مهم هستند را به طور خلاصه بررسی کنیم.

 • خواندن وب سایت آسان باشد:

در صورت استفاده از رنگ ها و تصاویر پس زمینه، رنگ پس زمینه باید به گونه ای باشد که خواندن متن را آسان کند. فضای سفید بین تصاویر و متن، خواندن متن را ساده تر می کند.

 • پیمایش آسان:

پیمایش خوب یکی از مهمترین جنبه های قابلیت استفاده یک وب سایت است. منو های ساده HTML و یا جاوا اسکریپت تمایل دارند که به بهترین وجه کار کنند و در تمام مرورگرها و سیستم های عامل سازگار به نظر برسند.

سعی کنید تعداد موارد فهرست را تا حد امکان محدود کنید. یک منوی کشویی یا پیمایش فرعی برای یک وب سایت بزرگ با بخش های مختلف می تواند ایده ی خوبی باشد.

این موضوع مهم است که خواننده بتواند بدون زحمت و ناامیدی اطلاعات مورد نیاز خود را جستجو کند و بیابد. بهتر است  دکمه های پیمایش سایت با هم گروه بندی شوند.

 • وب سایت شما بایستی به راحتی قابل مشاهده باشد:

یک وب سایت بایستی در تمام صفحه نمایش های مختلف با اندازه های گوناگون قابل مشاهده باشد.

 • بارگذاری سریع:

صداها و گرافیک ها زمان بارگذاری را افزایش می دهند. بنابراین سعی کنید از آنها کم استفاده کنید. اینگونه می توانید سرعت بارگذاری را افزایش دهید.

 • وب سایت شما بایستی برای همه کاربران قابل دسترسی باشد:

یک وب سایت کاربرپسند بایستی برای همه افراد اعم از افراد معلول و مسن قابل دسترسی باشد. اینگونه می توانید سطح گسترده تری از مخاطبان را به خود جذب کنید.

 • از پیوند ها و لینک های مرده دوری کنید:

اطمینان حاصل کنید که تمام پیوند ها در صفحات شما در حال کار هستند. خواه این پیوند ها داخلی و به صفحات داخل سایت شما باشند و یا به وب سایت های خارجی باشند.

 • معماری اطلاعات برنامه ریزی شده:

چگونگی ساماندهی و ارائه اطلاعات در وب سایت شما برای قابلیت استفاده خوب، مهم است. زیرا وب سایت ها طیف گسترده ای از اطلاعات را برای جذب مخاطبان خود، ارائه می دهند. بخش ها و دسته بندی های وب سایت خود را با دقت برنامه ریزی کرده و اطلاعات را به گونه ای ارائه دهید که پیدا کردن آن برای کاربران آسان باشد. سعی کنید از منظر کاربران به خود نگاه کنید. این کار به دسته بندی بهتر به شما کمک خواهد کرد.

 • کاربری وب سایت شما بایستی مشخص باشد:

بازدیدکنندگان بایستی درک دقیقی از آنچه وب سایت شما ارائه می دهد، داشته باشند. مطالعات نشان داده است که مردم علاقه چندانی به مطالعه طولانی صفحات وب ندارند. بنابراین مطالب وب سایت شما بایستی مختصر و مشخص باشد.

 • سازگاری با موبایل:

امروزه تعداد افرادی که از موبایل برای جستجو در فضای نت استفاده می کنند زیاد و همچنین رو به افزایش است. بنابراین ایجاد یک وب سایت بهینه سازی شده با موبایل تبدیل به یک ضرورت شده است.

اولین قدم بررسی نحوه نمایش وب سایت موجود شما بر روی تلفن همراه است. برای اینکه یک وب سایت کاربرپسند داشته باشید بایستی طراحی ریسپانسیو داشته باشید.

 • فرم تماس با ما را برای بازدیدکنندگان فراهم کنید:

سعی کنید موارد تماس را برای کاربران آسان کنید. اینگونه می توانید اعتماد کاربران را بیشتر به خود جلب کنید.

 • مخاطبان هدف خود را به خاطر بسپارید:

در مورد افرادی که علاقه مند به بازدید از وب سایت شما هستند فکر کنید. مثلا اگر سایتی طراحی می کنید که محصولی مربوط به آقایان را ارائه می دهد، سایت بایستی احساس مردانه داشته باشد. استفاده از قلب های صورتی برای چنین سایتی ایده خوبی نخواهد بود.

 • سازگاری مرورگر:

اگرچه مرورگر های مدرن کارآمد و تکامل یافته شده اند، اما هنوز هم برخی مغایرت ها در تفسیر وب سایت توسط مرورگر های مختلف وجود دارد. این مهم است که اطمینان حاصل شود که وب سایت شما در تمام مرورگر های اصلی مانند اینترنت، کروم، سافاری و… به طور مداوم ظاهر می شود.

 • کنترل خطاها:

کنترل خطاها به وجهی خوب و کارآمد بسیار مهم است. بررسی صحیح خطاها در مرحله کد نویسی تضمین می کند که وب سایت شما قوی و عاری از خطا باشد.

 • کد های معتبر:

وب سایتی که با توجه به کد های معتبر طراحی وب سایت، طراحی و راه اندازی شود معمولاً قابل اعتماد تر است. چنین وب سایتی سریعتر بارگذاری می شود و در دستگاه های مختلف و مرورگر ها سازگارتر خواهد بود. همچنین یافتن ایرادات و رفع آنها در چنین سایت هایی ساده تر است.

 • کاربران:

شما به عنوان صاحب و یا مدیر سایت بایستی کاربران خود را بشناسید و سعی در برآوردن انتظارات آنها داشته باشید. شناخت کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت خود و برآورده کردن انتظاراتشان به معنای موفقیت و بازدهی بیشتر می باشد.

 • فرم های قابل استفاده:

فرم ها عنصر های مهمی در وب سایت ها به خصوص وب سایت های تجاری هستند. آنها به کاربران امکان تعامل با سایت را می دهند. برای استفاده حد اکثر از سایت خود مهم است که اطمینان حاصل کنید که فرم ها در دسترس همه کاربران می باشند.

 • محتوا را تازه نگه دارید:

مردم در صورت پیدا کردن مطالب جدید و تازه بیشتر تمایل به بازگشت به وب سایت شما را خواهند داشت. مقالات به روز در سایت خود بارگذاری کنید و یا لینک های مفید به دیگر سایت ها بدهید. همه این موارد باعث می شوند کاربران و بازدیدکنندگان، سایت شما را به عنوان یک ابزار مرجع علامت گذاری کنند.

نتیجه گیری

کاربردی و قابل استفاده بودن سایت در موفقیت آن نقش اساسی دارد. طراحی یک وب سایت خوب و حرفه ای که شامل نکات گفته شده پیشتر باشد به شما کمک می کند تا یک تجربه کاربری یکپارچه را برای بازدیدکنندگان فراهم کنید و همچنین می توانید شانس موفقیت وب سایت خود را افزایش دهید.

 


طراحی سایت دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد

دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

آموزشگاه فنی و حرفه ای طراحی سایت و سئو دارکوب افتتاح شد

دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد