ارزیابی سئو سایت به چه صورت است؟

نوشته شده توسط میلاد سبزی

آدرس کوتاه: https://sitedar.com/?p=30

5/5 - (5 امتیاز)

سئو چیست؟

کار سایت با طراحی به پایان نمی رسد بلکه با بازاریابی اینترنتی و سئو است که کار اصلی وب آغاز می شود. سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو یکی از قدرتمند ترین و به صرفه ترین روش های بازاریابی اینترنتی است. سئو دارای دو بخش درون وب سایت و خارج از وب سایت است. یعنی برای آنکه وب سایت شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو رتبه خوبی بدست آورد باید اصولی را در طراحی وب سایت رعایت کرده و اقداماتی به جهت بازاریابی محتوا آن نیز انجام دهید.

سئو و الگوریتم های گوگل

روش رتبه دهی وب سایت ها راز و رمز خود را دارد که تنها بخش بسیار کمی از آن را گوگل برای عموم آشکار کرده است. در طول سال ها گوگل الگوریتم های مختلفی را برای بررسی و رتبه دهی وب سایت ها توسعه داده و هر چند وقت یکبار آن ها را به روز رسانی می کند.

در گذشته سئو بسیار ساده بود و تنها در دو عبارت خلاصه می شد: بک لینک سازی و کلمات کلیدی. گوگل از سایتی به سایت دیگر می رود و محتویات آن را خوانده و در دیتابیس خود دسته بندی و رتبه بندی می کند. زمانی که کاربری عبارتی را در گوگل جستجو می کند، گوگل نتایج را از دیتابیس خود خوانده و به کاربر نمایش می دهد.

اما چطور گوگل این کار را انجام می دهد؟ بطور ساده گوگل آدرس سایت شما را از سایت های دیگر می پرسد. یعنی باید لینک سایت شما در سایت دیگر باشد، گوگل در بررسی آن سایت به آدرس سایت شما بر می خورد و به سایت شما می آید تا صفحات و محتویات آن را فهرست کند. هرچه تعداد لینک هابه سایت شما بیشتر باشد و سایت هایی که به شما لینک داده اند معتبر تر باشند وب سایت شما معتبر تر به حساب آمده و سئوی شما قوی تر است.

اما فلسفه این لینک ها چیست؟ به اصلاح این لینک ها رای مثبت سایت ها به سایت شما می باشد. اگر صفحه یا مطلبی در اینترنت با ارزش باشد کاربران بیشتری آن را خوانده و به طور طبیعی سایت های بیشتری به آن لینک می دهند.

کار کلمات کلیدی چیست؟ گوگل عباراتی را که کاربران جستجو می کنند را تجزیه و تحلیل می کند و از طرف دیگر محتویات وب سایت ها را نسبت به کلمات کلیدی فهرست می کند. و نتایج جستجو از این فهرست است که به کاربران نمایش داده می شود.

البته این نگاهی کاملا سطحی و گذرا به روش کار الگوریتم های گوگل است. امروز این الگوریتم ها بسیار هوشمند تر و پیچیده تر برای رتبه دهی و نمایش صفحات وب سایت ها در نتایج جستجو عمل می کنند. جستجو ها امروز توجه کمتری به عبارات کلیدی دارند و بیشتری به زبان طبیعی توجه دارند. رفتار کاربران، تاریخچه جستجو، محل جغرافیایی کاربران و دستگاه های موبایل اهمیت بیشتری پیدا کرده است. از سوی دیگر رقابت برای کسب رتبه برای کسب و کارها روز به روز دشوار تر می شود. اما با این حال هنوز محتوای با کیفیت و بک لینک های با کیفیت، طراحی سازگار با سئو، زمان بازدید کاربران برای سئو اهمیت و جایگاه مهمی دارد.

من تصور می کنم که سرعت وب سایت شما، کیفیت هاست و سازگاری طراحی سایت با دستگاه های موبایل خوب است. چون این ها مسائلی هستند که می توانند علیرغم تلاش های شما در سئو برای به دست آوردن ترافیک و رتبه در صفحه نتایج جستجو، مانع رسیدن شما به موفقیت مطلوب شود.

ارزیابی سئو

ارزیابی بررسی وضعیت سایت در گوگل و سئو کار دشواری است، چون متغییر های مستقل زیادی در درون (سئوی داخلی، محتوا، ساختار لینک ها و غیره) و بیرون وب سایت (رقابت کلمات کلیدی، بک لینک ها و غیره) بر سئو تاثیر می گذارند. اما بطور کلی شما می توانید به این 10 نکته توجه کنید:

 • تعداد بازدید کنندگان وب سایت از طریق جستجوی ارگانیک (موتورهای جستجو) چقدر است؟ شاید این بهترین نشانه برای سنجش موفقیت تمام تلاش های سئوی وب سایت شما باشد. شما می توانید با کمک Google Analyticsاین آمار را بدست آورید. این عدد نشان می دهد که چه تعداد افراد برای ورود به وب سایت شما کلیک کرده اند. پس این آمار باید به طور مداوم در حال افزایش باشد.
 • چه تعداد لینک به وب سایت ارجاع شده است؟ این ترافیکی است که شما از طریق لینک های خارجی که به سایت شما اشاره می کنند دریافت می کنید. این آمار ربطی به موتورهای جستجو ندارد، اما نشان دهنده موفقیت استراتژی ساخت لینک و کیفیت آنها می باشد که این مورد برای سئو بسیار حیاتی است. اگر شما لینک های ورودی را با استفاده از محتوای با کیفیت (و لینک دادن به سایت خود) در سایت های بسیار معتبر ایجاد کنید، این نوع ترافیک در امتداد ترافیک ارگانیک رو به رشد خواهد بود.
 • چه تعداد از صفحات وب سایت ترافیک بیشتری می گیرند؟ اگر چه بهتر است که در استراتژی سئو انرژی خود را به طور یکسان بر روی سئو و کیفیت تمام صفحات سایت بگذارید، اما گاهی متخصصان سئو بهینه سازی بیشتری بر روی یک یا چند صفحه سایت انجام می دهند. این نوع ترافیک نیز می تواند بر موفقیت سئوی سایت به طور کلی موثر باشد. پس توجه داشته باشید که چه تعداد از صفحات وب سایت شما ترافیک یا همان بازدید کننده می گیرند و این راهنمایی است برای هدف گرفتن بازدید کنندگان در محتویات جدیدی که برای سایت خود تولید می کنید.
 • چطور رتبه بندی وب سایت من تغییر کرده است؟ ترافیک ارگانیک وب سایت بهترین نشان دهنده موفقیت سئو می باشد، با این حال ضروری است که شما به رتبه بندی کلمات کلیدی توجه کنید. این بخاطر الگوریتم هایی مانند مرغ مگس خوار و جستجوی معنایی در گوگل است. دیدن یک افت شدید در یک موضوع یا کلمه کلیدی می تواند حاصل ظهور رقبای جدید و قوی تر باشد. که لازم است شما نیز برای آن در استراتژی سئو و تولید محتوا راه حلی بیابید.
 • برای وب سایتم چه تعداد لینک بدست آورده ام؟ شما می توانید از ابزارهای بررسی پروفایل لینک برای بررسی تعداد لینک هایی که به سایت شما اشاره می کنند استفاده کنید. به طور مدام این پیوند ها را مانیتور کنید حتی اگر خودتان از لینک هایی که می سازید آگاهی دارید. پس از مدتی که وب سایت شما اعتبار و شهرت بیشتری پیدا کرد مشاهد می کنید که به طور طبیعی دیگران نیز به سایت شما لینک می دهند. پس کار شما بررسی و ارزیابی کیفیت این لینک ها و تاثیر آن ها بر سئوی وب سایت تان است. شما برای کسب این اطلاعات می توانید از ابزارهایی مانند Open Site Explorer، Majestic یا Ahrefs استفاده نمایید. همچنین شما می توانید با کمک ابزار BuzzSumo به طور آنی از دریافت لینک های جدید برای وب سایت خود اطلاع پیدا کنید.
 • عملکرد محتوای وب سایت من چگونه است؟ شما می توانید از طریق کامنت ها، فعالیت های اجتماعی، ترافیک داده ها در Google Analytics محتوا را ارزیابی کنید. کدام موضوعات بهترین و بدترین عملکرد را دارند؟ آیا افزایش تدریجی در عملکرد محتوا دیده می شود؟ این داده ها را بررسی کنید تا بتوانید نسبت به آن محتوای آینده وب سایت خود را تولید نمایید.
 • چه سیگنال هایی از شبکه های اجتماعی دریافت کرده ام؟ سیگنال های شبکه های اجتماعی شاید خیلی روی رتبه وب سایت شما تاثیر نداشته باشد. به اشتراک گذاشته شدن محتوای وب سایت شما در فضای اینترنت تاثیر مستقیم کمی بر رتبه وب سایت دارد اما این نشان دهنده کیفیت و قدرت محتوا است و فواید جانبی یعنی دیده شدن و شهرت برند را در پی دارد. پس به این توجه داشته باشید که چه محتوایی و چگونه در شبکه ها اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود و این آمار در طول زمان چگونه رشد می کند.
 • چه مقدار از بازدیدکنندگان وب سایت به مشتری تبدیل (Conversion Rate) می شوند؟ سئو به تنهایی نمی تواند باعث بالا رفتن نرخ تبدیل شود. برای رسیدن به این هدف شما باید به اصطلاح بهینه سازی تبدیل (Conversion Optimization) انجام دهید. نرخ تبدیل می تواند نشان دهنده ی مرتبط بودن ترافیک دریافتی از طریق موتورهای جستجو به کسب و کار شما باشد. اگر این نرخ پایین است یکی از دلایل آن می تواند هدف گیری غیر موثر مخاطبین در استراتژی سئو باشد.
 • رشد سایت من از آغاز چگونه بوده است؟ این سوال مربوط به ارزیابی تمام موارد بالا در طول زمان است. لازم است شما تغییر سئوی وب سایت خود را حداقل ماهانه مانیتور کنید. از خود بپرسید که از ماه پیش تا به امروز چه تغییری در آن به وجود آمده است؟ پارسال وضعیت وب سایتم چگونه بود و امسال چگونه است؟
 • چه مقدار برای سئوی وب سایتم هزینه می کنم؟ شاید این سوال به نوع خود بسیار با اهمیت باشد. این نشان دهنده بازگشت سرمایه شما و اندازه انتظارات شما است. نتایج سئو و نرخ تبدیل تغییر می کنند. و سرمایه گذاری شما در سئو نیز در طول زمان تغییر خواهد کرد. در ابتدا و در فواصلی شاید هزینه سئو بالا رود اما در نگهداری بلند مدت معمولا این هزینه بسیار کمتر است. بنابراین شما برای گرفتن نتیجه و بازگشت سرمایه گذاری تان در سئو نیاز به مانیتورینگ و هزینه نگهداری و یا سرمایه گذاری های مجدد دارید.

این ها تمامی نکات ارزیابی سئو نیستند اما شاید نکات بسیار عمومی می باشند که برای اکثر کمپین های سئو با توجه به اندازه و اهداف آن، با اهمیت و قابل بررسی است.

آنالیز رقبا

در هر کسب و کاری یکی از راه های یادگیری و پیشرفت آنالیز رقبا و همکاران است. شما می توانید با بررسی وضعیت و عملکرد های آنها از موفقیت ها و شکست هایشان یاد بگیرید. با این کار می توانید از انجام اشتباهات تکراری جلوگیری کرده و اگر در زمینه ایی کوتاهی کرده اید به آن پی ببرید. مخصوصا در سئو از آنجایی که منطق موتورهای جستجو تا حدی زیاید بر ما پوشیده است. شما با آنالیز سایت های موفق است که می توانید دریابید که چطور یک وب سایت توانسته به این جایگاه موفق دست یابد و برای نگهداری آن روزانه چه فعالیت هایی انجام می دهد. چون شما در سئو در حال رقابت با سایر وب سایت ها هستید در نظر گرفتن فعالیت ها و حرکات آن بخش از آنالیز سئوی وب سایت شما نیز به حساب می آید.

ابزارهای آنالیز سئو

هنگامی که برای رشد کسب و کار خود وب سایتی راه اندازی کرده اید قطعا به دنبال بهبود و بهینه سازی سئو وب سایت خود هستید، تا تعداد بازدید وب سایت خود را بیشتر کنید و با این کار افراد بیشتری را جذب وب سایت کنید. یکی از مفید ترین و پر کاربرد ترین ابزار ها گوگل آنالیز می باشد که به وسیله آن آنالیز سایت توسط گوگل انجام می شود. با استفاده از این روش می توانید بررسی سئو سایت آنلاین خود را انجام دهید و مشکلات وب سایت خود را بیابید و در آخر با رفع مشکلات نمره سئو و همچنین رتبه خود را بهبود دهید.

شما برای بررسی سئوی وب سایت می توانید از ابزارهای متعددی استفاده نمایید. برخی از آن ها رایگان بوده و برخی برای راحتی و حرفه ایی تر بودن نیاز به پرداخت هزینه دارند. من در میان بخش های این مقاله از دارکوب تعدادی از ابزار های بررسی سئو سایت را معرفی کرده ام. اما از مهم ترین و شاید معروف ترین ابزارهای همانطور که می دانید ابزار Google Analytics است. تقریبا تمام چیزهایی که شما برای ارزیابی سئو نیاز دارید در آن قابل یافت است. اما استفاده از این ابزارها نیاز به تجربه نیز دارد. اما اگر بخواهیم واقع بین باشیم این ابزارها مانند گوشی پزشکی می مانند. همه می توانند آن را به گوش خود بزنند و صدای قلب خود را بشنوند اما اینکار باعث نمی شود که کسی دکتر شود یا بتواند مسئله را ارزیابی کرده و برای آن نسخه لازم را بدهد. سئو نیز کار بسیار پیچیده ایی است که نیاز به تجربه دراز مدت و کسب دانش مدام دارد تا بتوان با کمک آن داده ها را بررسی و آنالیز نمود و نقاط ضعف و قوت یک سئو را کشف کرد. بدون تجربه شما مانند یک فرد معمولی هستید که از یک ابزار حرفه ایی برای یک کار تخصصی استفاده می کند. از ابزارهای دیگر در آنالیز سئو می توان به AgencyAnalytics، AuthorityLabs، AdvancedWebRanking اشاره کرد.

بررسی سئو سایت رایگان یکی از خدماتی می باشد که شرکت دارکوب به کاربران ارائه می نماید. شرکت دارکوب بررسی اصول سئو در وب سایت را به صورت کامل رایگان انجام می دهد، تا از این طریق به راحتی مشکلات وب سایت خود را بیابید و با رفع کردن آنها سئو وب سایت خود را بهبود دهید. جهت بهره مندی از این خدمت لازم است تا آدرس وب سایت خود را از طریق سیستم پشتیبانی 24 ساعته و هفت روزه دارکوب ارسال نمایید تا در اسرع وقت کارشناسان سئو شرکت دارکوب، وب سایت شما را از نظر سئو بررسی نمایند.

خدمات سئو وب سایت

شرکت دارکوب یکی از معتبر ترین شرکت های ارائه دهنده خدمات سئو و بهینه سازی می باشد. این شرکت تمامی خدمات مربوط به طراحی وب سایت و سئو و بهینه سازی وب سایت را با بالاترین کیفیت به مشتریان عزیز خود ارائه می نماید. این مجموعه فعالیت خود را از سال 1381 آغاز کرده و به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شده است. خدمات سئو شرکت دارکوب از روش کلاه سفید انجام میگیرد و از روش های کلاه سیاه در فرآیند سئو وب سایت استفاده نمی شود، تا وب سایت مشتریان از سمت گوگل دچار مجازات نشود. همچنین استفاده از روش کلاه سفید و انجام مداوم فعالیت های سئو باعث می شود تا وب سایت در مدت طولانی در نتایج برتر جستجو نمایش داده شود و باعث افزایش بازدید سایت شود.

مجموعه دارکوب تا کنون موفق شده است بیش از 500 پروژه موفق سئو را انجام دهد. تمامی پروژه های سئو شرکت دارکوب طبق آخرین متد های روز توسط سئو کاران ماهر شرکت جهت انجام فعالیت های لازم برای بالا بردن رتبه وب سایت در گوگل و افزایش بازدید سایت انجام می شود. برای دریافت مشاوره سئو کافیست با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

مجموعه دارکوب

آموزش سئو وب سایت

یکی دیگر از راه هایی که برای بررسی و عیب یابی سئو وب سایت وجود دارد شرکت در دوره های آموزش سئو شرکت دارکوب است. با شرکت در این دوره های آموزشی و یا با تهییه فیلم های آموزشی سئو وب سایت میتوانید خطا های وب سایت را به طور کامل رفع نمایید. در طول این دوره ها نحوه عیب یابی سئو به صورت چک لیست سئو آموزش داده می شود.

شرکت دارکوب در کنار ارائه خدمات سئو وب سایت، خدمات آموزشی در همین حوزه را نیز به کاربران ارائه می نماید. این مجموعه دارای آموزشگاه فنی حرفه ای می باشد و دارای مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور است و در پایان دوره به هنرجویان مدرک فنی حرفه ای داده می شود. مدرسین شرکت دارکوب دارای سابقه کار تخصصی در شرکت دارکوب می باشند و تمامی موارد آموزش داده شده به هنرجویان متناسب با بازار کاری روز بوده و کاملا عملی و کاربردی می باشد، به طوری که پس از اتمام دوره هنرجویان میتوانند در بازارهای خارجی و داخلی مشغول کار شوند.

انواع فعالیت سئو

به طور کلی انواع سئو در سه دسته سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال تقسیم بندی می شود و با انجام صحیح تمامی این فعالیت ها در کنار هم میتوان به نتیجه دلخواه رسید و رتبه وب سایت را در نتایج جستجو بالا برد. حتا در صورتی که یکی از این فعالیت ها به بهترین شکل انجام شود و دیگر فرآیند ها به صورت ضعیف انجام شود نمی توان رتبه خوبی را در نتایج جستجو گوگل دریافت کرد.

سئو داخل سایت

به تمامی فرآیند هایی که داخل وب سایت به منظور بهبود رتبه و بهینه سازی سایت انجام می شود سئو داخلی یا سئو داخل سایت گفته می شود مانند: تحقیق کلمات کلیدی، تولید محتوا، سازماندهی محتوا وب سایت و غیره. انجام فعالیت های مربوط به سئو داخلی سبب می شود تا موتور جستجو مقاله ها و محتوای وب سایت شما را بهتر درک کند و رتبه بهتری به آن ها بدهد.

سئو خارج سایت

سئو خارجی شامل فرآیند هایی می شود که خارج از وب سایت برای بهبود رتبه سایت انجام میگیرد. سئو خارجی در مجموع لینک سازی و ایجاد سیگنال های اجتماعی برای موتور های جستجو گوگل می باشد. هنگامی که وب سایت شما از دیگر وب سایت ها بک لینک دریافت کند و وب سایت های دیگر به شما لینک بزنند، موتور جستجو وب سایت شما را به عنوان وب سایتی معتبر و قابل اعتماد می شناسد و جایگاه شما را در نتایج جستجو افزایش می دهد.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال بخشی از سئو داخلی است که به بالا رفتن کیفیت المان های داخلی کمک میکند. وب سایت ها توسط گوگل بر اساس فاکتور های مختلفی رتبه بندی می شوند، برخی از این فاکتور ها به تجربه کاربری وب سایت مربوط هستند مانند سرعت لود وب سایت برای کاربران، با انجام فعالیت های مربوط به سئو تکنیکال و بالا بردن سرعت وب سایت قطعا رتبه بهتری از موتور های جستجو دریافت خواهید کرد.

کلام آخر

سئو یک فعالیت کاملا تخصصی است. از سوی دیگر وب سایت های زیادی امروز برای کسب رتبه و بدست آوردن ترافیک با یکدیگر رقابت می کنند. می توان گفت که تمام تلاش های شما برای یک سئوی موفق تا حدی نسبی است، صفحه اول گوگل ظرفیت محدودی دارد، وب سایت هایی که فعالیت و عمر بیشتری دارند طبیعتاً جایگاه بهتری را به خود اختصاص خواهند داد. اما با این حال در دنیای رقابتی هر روز حریفان یکدیگر را حذف کرده و مدعیان جدیدی ظهور می کنند. زمان بازدهی سئو نیز اهمیت دارد. شما باید در ابتدا بسیار صبور باشید. سئو در ابتدا حداقل نیاز به سه ماه تا یکسال زمان دارد تا نتیجه ایی چشم گیر و قابل توجه بدست آورد. این زمان به دلایل فنی و عملکردهای نا معلوم موتورهای جستجو، رقابت در کلمات کلیدی و قدرت کمپین و مقدار سرمایه گذاری شما بستگی دارد.

با این حال سئو به عنوان یکی از قوی ترین ابزارهای بازاریابی اینترنتی همیشه توجیه سرمایه گذاری را دارد. و همانطور که گفتم برای ارزیابی عملکرد آن شما نیاز به دانش، ابزار و از همه مهم تر تجربه دارید. همانطور که استفاده از گوشی پزشک و شنیدن صدای قلب دیگران شما را پزشک نمی کند استفاده و درک داده های سئو نیاز به دانش و تجربه دارد. ما در دارکوب با تجربه طولانی و شناخته شده خود در طراحی سایت و سئو آماده ارائه مشورت به شما هستیم.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز