تبادل لینک عملی اشتباه است

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
تبادل لینک عملی اشتباه است

 

تبادل لینک معاهده ای است بین وب سایت ها  که مانند یک حلقه تبادلی بین دو شرکت عمل می کند.این سیستم شبیه یک سیستم مبادله است، فقط تفاوتش این است که شما در اینجا لینک صفحاتتان را مبادله می کنید.شما بک لینک خود را به یک وبسایت می دهید، و وب مستر همان سایت  بک لینکی را به نفع خودش به شما می دهد تا از آن در ساییتان استفاده کنید.خب به این ترتیب همه از این اتفاق رضایت دارند.اما این کار به همین سادگی هم نیست!

قبل از الگوریتم های سخت گیرانه گوگل مرتبا از این تکنیک استفاده می شد.در واقع این اتفاق به عنوان یک کلید در کسب رتبه بالا در گوگل محسوب می شد.اما امروزه الگوریتمهای این موتور جستجو بسیار سخت و پیچیده شده است.از این رو، سخت شدن این قوانین، کار و پیشرفت را برای بسیاری از سایت ها متوقف کرد.در واقع حتی برخی اوقات سایت هایی که درگیر آن بودند توسط گوگل جریمه شدند.

 

تبادل لینک می تواند خوب هم باشد.

تبادل لینک با سایت هایی که قوانین بک لینک سازی را رعایت می کنند می تواند برای سایت مناسب باشد در صورتی که:

 • اگر وب سایت آنها به شدت با سایت شما، و مخاطبان هدفشان با مخاطبان شما مرتبط باشد.
 • اگر آن سایت یک منبع خوب اطلاعاتی محسوب شود، می تواند برای کاربران شما بسیار مفید باشد.
 • اگر سایتشان باکیفیت، تمیز و مرتب و البته معتبر باشد برای سایت شما هم خوب خواهد بود.
 • سایت مقابل نباید رقیب اصلی شما باشد.
 • کلمات کلیدی که آنها برای رتبه بندی استفاده کرده اند باید برخی از کلمات کلیدی شما را هم در بگیرد.

 

چرا تبادل لینک عملی اشتباه است؟

کسانی که در حال حاضر صاحب وبسایت می باشند، احتمالا حداقل یکبار اسم این عمل را شنیده اند.معمولا به ایمیل های این افراد پیام هایی مبنی بر تبادل لینک می رسد که "مانند یک معامله بیایید با هم لینک تبادل کنیم و به ازای هر لینکی که به سایت می دهید، یک لینک هم از سایت ما دریافت کنید".

تبادل لینک از زمان فعالیت اینترنت تا کنون بوده است.ضمن اینکه اگر این کار به درستی انجام شود، میتواند برای پیشرفت سایت مثمر ثمر باشد.تبادل لینک اگر توسط شرکت های معتبر انجام شود، پتانسیل بسیار خوبی برای رشد ترافیک و کسب و کار ایجاد می کند.

چرا شما نباید به مبادله پیوند بپردازید؟

عوامل زیادی وجود دارد که به ما می گویند چرا بهتر است که به سمت تبادل لینک نرویم.در اینجا چند دلیل را بیان می کنیم:

 • عموما سایت هایی که با شما تبادل لینک می کنند، با موضوع سایت شما هم راستا نیستند؛ از طرفی هم یافتن و ارتباط با سایت های معتبر هم موضوع و ارتباط با آنها اصلا آسان نیست.ضمن اینکه اکثر درخواست هایی که به سایت ها می شود مثلا اینگونه است که سایت دارکوب در مورد طراحی سایت و سئو می باشد اما درخواست لینکی که می شود از طرف یک سایت فروش وسایل و طراحی آشپزخانه است.مطمئنا مبادله لینک و اطلاعات با این سایت یک کار کاملا غیرمفید و به دور از خرد است.
 • معمولا سایت های آن ها بسیار ناکارآمد و بدون هیچ گونه اطلاعات ارزشمند می باشند.به نظر می رسد بسیاری از این سایت های که برای تبادل وجود دارند، مانند بسیاری از کانال های تلگرامی تمامی زمان خود را صرف تبادل لینک می کنند و هیچ بازدهی قابل توجه دیگری ندارند.
 • این وبسایت ها عموما لینک های خارجی بسیاری را شامل می شوند، چرا که مردم زیادی مانند ما تبادل لینک می کنند؛ حال آنکه تعداد لینک های ما تعداد کمی از این لینک های خارجی دارد؛ و این اتفاق به ما می فهماند که پیوندهای موجود در سایت ما ارزشمندند و پیوندها و شرکت ها و بیزینس هایی که این سایت با آنها در ارتباط است بیشتر حکم کالا را برای آنها دارند.
 • بسیاری از این سایت ها تازه کار و جدید هستند.برای موتورهای جستجو اولویت ندارند، رتبه خوبی در الکسا ندارند و رقیب خاصی هم ندارند که بخواهند برای افزایش کیفیت با آنها رقابت کنند.
 • بسیاری از سایت های نامعتبری که پیشنهاد مبادله پیوند می دهند، لینک های nofollow برای سایت ما درنظر می گیرند.واقعا می توان گفت که بسیاری از آنها مردم را به دام می اندازند.
 • طراحی های این سایت ها فوق العاده ضعیف است.حرکت و کاوش سخت در سایت Bad Navigation دیگر ویژگی اغلب این سایت ها می باشد و در کل غیر حرفه ای هستند.

 

درک ارزش پیوند

برای درک پیوند های متقابل و مسائلی که در پی خواهد داشت، اول باید بدانید که ارزش پیوندها چه چیزهایی هستند.

پیوندها هر کدام ارزشی دارند که گوگل به آنها این ارزش را نسبت می دهد.این ارزش نمره ای است که از سایت میزبان لینک به سایت مقصد می رسد (پس مهم است که پیوند صفحه ما در کدام وبسایت قرار می گیرد).سایت های مقصد که لینکشان در سایت دیگری قرار گرفته است، تمامی این نمره ها را دریافت می کنند، و این نمره براساس میزان قدرت و اندازه سایت پیوند (سایتی که پیوند صفحه ما در آن قرار می گیرد) برای ما تعیین می شود.پس این مسئله را باید جدی گرفت، برای مثال یک شرکت طراحی سایت، پیوند صفحه اش را در سایت دارکوب قرار دهد تا یک سایت بی نام و نشان در این حوزه.

عوامل مهمی که در ارزش لینک تاثیرگذارند:

 • ارزش یکسان و نسبی هر دو سایت: اگر سایتتان با ارزش باشد و سهوا با سایت ضعیفی به تبادل لینک بپردازید، نه تنها برای شما نمره ای در پی نخواهد داشت بلکه می تواند حتی ارزش منفی برای شما هم در پی داشته باشد.
 • رابطه بین دو سایت: اگر سایت های الف و ب هر دو متعلق به یک نفر باشد و یا بخشی از شبکه محتوایی انها یکسان باشد، لینک هایی که با هم تبادل می کنند نمی تواند خیلی ارزشمند باشد و بیشتر هزینه و زمان هدر می رود تا برای کسب و کار سود داشته باشد.
 • محصولات و تولیدات بین دو شرکت: در بالا هم گفتیم که محصولات، خدمات و یا موضوع سایت باید با هم یکسان باشند.
 • جایگاه لینک: پیوند در یک مقاله قوی قرار می گیرد و یا در پاورقی و قسمت های بسیار کم اهمیت و کم بازدید.اگر لینکی که در سایت قرار می گیرد مخفی و در جایگاه بدی باشد بسیاری از کاربران آن را نخواهند دید و این لینک ها ارزش زیادی نخواهند داشت.همچنین لینک های مخفی می توانند از دید کاربر اسپم باشد.
 • وضعیت متا لینک: یعنی nofollow یا noindex.یک پیوند nofollowed به معنای پیوندی است که ارزشی ر به سایت ما منتقل می کند.
 • اگر سایتی به خاطر استفاده از سئو کلاه سیاه محدود شده و یا تحت تاثیر جریمه های گوگل است، پیوندهای آنها به طور دائمی یا موقت ممکن است بی ارزش شوند، و یا حتی ممکن است سایت مقصد که لینکش در سایت آنها قرار دارد به عنوان اسپم شناخته شود.

شاید در گذشته لینک ها اهمیت چندانی نداشته و بیشتر حکم پیوند برای هدایت کاربران به سایت دیگر را داشتند اما امروزه بر روی ارزش سایت ها تاثیر مستقیم دارند برای همین است که تبادل لینک به کارفرمایان اکیدا توصیه نمی شود.امروزه ارزش یک لینک با ارزش و بزرگی یک وبسایت رابطه مستقیم دارد، بنابراین بعد از این تغییرات لینک هایی با رتبه صفحه بهتر ارزش به مراتب بالاتری نسبت به لینک هایی که در صفحاتی که رتبه پایینی دارند، دارا می باشد.

اما تا حدودی این تفکر هنوز ادامه دارد که تبادل لینک مانند گذشته است و چیزی به اسم امتیاز لینک وجود ندارد، به همین دلیل است که هنوز بسیاری از شرکت ها ایمیل هایی مبنی بر تبادل لینک و یا قرار دادن پیوند در انجمن سایت های دیگر دریافت می کنند.تبادل لینک با سایت هایی که مخصوص این کار است معمولا به سایت ما آسیب های جدی می زند.

 

مشکل مبادله لینک

سایت های معتبر معمولا با یک یا چند سایت محدود معتبر دیگر تبادل لینک می کنند.تصور کنید یک سایت مرتبط دیگر با دارکوب به تبادل لینک بپردازد؛ چه تفاوتی بین این پیوندهای معتبر و قدرتمند با پیوندهای ضعیف و بیهوده دیگر است؟!اما این تفاوت لینک ها را افراد عادی و صاحبان وبسایت ها متوجه نخواهند شد و فقط ظاهر این پیوندها را مشاهده می کنند.گوگل هم برای فهمیدن این قضیه راه حل خاصی ارائه نداده است و فقط تجربه و تخصص افراد در این حوزه می تواند راهگشا باشد.

این مشکل و نمره های منفی برای لینک های متقابل یک مشکل ذاتی است، اما سوال اینجاست که این عمل همیشه بد است؟ نه لزوما.

می توانید جهانی را تصور کنید که سایت ها با هم تبادل لینک می کنند اما به هم آسیب نرسانند؟ کارهای مختلفی در جهان وجود دارد که جنبه های مثبت و منفی دارد، تبادل لینک هم یکی از آنهاست که جنبه مثبت آن عموما توسط شرکت های سئوکار انجام می شود که اغلب با موفقیت همراه است و جنبه منفی آن توسط افراد ناوارد است که بیشتر به سایت آسیب می زند.

نکته بعدی که باید در آن رعایت شود اینست که بسیاری از کارشناسان سئو و بک لینک سازان حرفه ای سایت های معتبر و مناسبی را برای بک لینک سازی یافته و با تعداد طبیعی پیوندها را درآن ها قرار می دهند.اینکه پیوندهایمان را در دسته های زیاد از سایت های مختلف قرار دهیم، گوگل متوجه می شود که این حالت غیرطبیعی است و به احتمال بسیار زیاد الگوریتم پنگوئن Google این سایت ها را جریمه خواهد کرد.

"پیوندهای خود را طبیعی نگه دارید و سعی نکنید با تبادل و خرید لینک، تعداد لینک های خود را غیرطبیعی کنید چون حتما ضرر خواهید کرد".

 

فیلتر کردن لینک ها برای حفظ ارزش

بسیاری از وب مسترهای معتبر و مشروع به دنبال لینکهای معتبرو با ارزش می گردند و اگر سایت شما شرایط خوبی داشته باشد آنها سایت شما را خواهند یافت و با شما ارتباط برقرار خواهند کرد.شرکت های طراحی سایت به دلیل داشتن منابع قوی این کار را راحت تر، سریعتر و با اطمینان بیشتری نسبت به افراد معمولی و صاحبان سایت ها انجام می دهند.این افراد که به فکر پیشرفت هستند حتما این کار را انجام می دهند چرا که بک لینک سازی اگر "اصولی" انجام شود کاملا به نفع آنها می باشد.پس خود بک لینک سازی در سایت های درست نه تنها بد نیست بلکه بسیار مفید است؛ اما تبادل لینک به خصوص با سایت های تبادل کننده لینک براساس توضیحاتی که در ابتدای مقاله گفتیم، آسیب رسان است.

برای اطلاع بیشتر از این تکنیک ها و کامل تر بودن مقاله فیلتر کردن لینک ها را هم به شما توضیح خواهیم داد چرا که قبل از قبول کردن تبادل لینک باید استراتژی های زیر را به کار گرفت.شما باید اطمینان حاصل کنید لینکی که می خواهید درون سایتتان قرار دهید، به شما آسیب نخواهد زد.در اینجا برخی ار معیارهای اساسی که برخی از شرکت ها هم از آن بهره می برند وجود دارد که می تواند در فیلتر کردن به افراد کمک کند:

 • خب گفتیم بسیاری از این ارتباط ها توسط ایمیل انجام می شود؛ اگر ایمیلی که دریافت کردید به مزایایی برای رتبه گوگل شما اشاره کرده بود، حتما به آن سایت و تبادل لینک با آن شک کنید.شریک های معتبر می دانند که پیوندها ارزش سئو دارند، اما به جای آنکه فقط به رتبه گوگل و سود خود فکر کنند به پیشرفت هر دو کسب و کار فکر می کنند.بدیهی است سایت های تبادل کننده یا فروشنده لینک، حتی رتبه خودشان خیلی مهم نیست، چه برسد به اینکه بخواهند به فکر کسب و کار شما باشند.
 • به چشمانتان اعتماد کنید؛ اگر در همان ابتدا احساس کردید که سایت مورد نظر اسپم و هرز است، دیگر نیاز به ادامه کار نیست.اگر متوجه شدید که سایت خیلی شرایط ظاهری بدی دارد، یا محتوای آن مشخصا دزدی باشد، لینکی که از آن دریافت خواهید کرد هم شرایط خوبی نخواهد داشت.
 • اگر سایت پیشنهاد دهنده، محصول یا خدمتی متفاوت ارائه می دهد، آن را نادیده بگیرید.مرتبط بودن سایت ها یکی از مهمترین فاکتورهای ارزش لینک است، ولینک دهی متقابل با سایت های غیر مرتبط، اصلا راهگشا نخواهد بود.در بهترین حالت ممکن، امتیاز دریافت لینک از سایت غیرمرتبط بسیار پایین و ناچیز است.

 

اما اینجا یک موقعیت مخصوص داریم؛ برای شما یک موقعیت ویژه را هم پیش بینی کردیم چون معمولا برای صاحبان کسب و کار، احتمال بالایی وجود دارد که این اتفاق رخ بدهد و آنها را بر سر دو راهی قرار دهد.اگر دوستتان درخواست تبادل لینک بدهد، تکلیف چیست؟

اول اینکه این را به صورت پیش فرض در نظر داشته باشید که شاید آنها واقعا ندانند که سنخیت وب سایت در بک لینک سازی تا چه حد اهمیت دارد.

برای مثال شما و دوستتان در باشگاه ورزشی با هم ارتباط دارید و آشنایی شما از این طریق است اما کسب و کار شما مربوط به خودرو است ولی بیزینس دوست شما در حیطه مد و لباس می باشد.خب شک نکنید که این تبادل لینک اصلا کارساز نخواهد بود، ضمن اینکه کاربران هردو سایت دید خوبی نسبت به سایت پیدا نمی کنند و برایشان این اتفاق رد و بدل لینک های غیر مرتبط عجیب خواهد بود.اصلا به خاطر اینکه شخص مقابل دوستتان است به تبادل لینک نپردازید و خیلی منطقی بدون اینکه ناراحت شود دلیل امتناع خود از این کار را برایش توضیح دهید چرا که این تبادل هیچ حاصلی برای شما نخواهد داشت.

با یک سوال ساده از خودتان می توانید در این مورد تصمیم گیری کنید: "این سایت واقعا می تواند وب سایتی باشد که من با اطمینان به خوانندگان خود پیشنهاد دهم، و آیا اگر خودم جای کاربران سایت خود بودم چه حسی به این پیوندها داشتم؟"

اگر حتی سایت دوستتان مرتبط بود اما با پرسیدن سوالهای بالا، پاسختان منفی بود پس آن را به سایتتان پیوند ندهید.هیچ کاربری از اینکه بر روی لینکی کلیک کند و وارد یک سایت اسپم شود، هیچگاه خشنود نخواهند شد.

نتیجه میگیریم که دوباره می گوییم، پیوندها مانند دادن رای اعتماد و پیشنهاد یک سایت به دیگران است.قبول کردن کورکورانه هر تبادل پیوندی به منزله بی توجهی به کاربران و قبول جریمه از طرف گوگل است، به همین علت هم است که به طور کل تبادل لینک پیشنهاد نمی شود چرا که متوجه شدن برخی از معیارهای آن واقعا کار هر کسی نیست.

طراحی سایت دارکوب
جهت اخذ مشاوره تماس بگیرید
02122083926
02122082258
02122085386
info [ at ] sitedar.com
تهران، سعادت آباد، سرو غربی، کوچه آریا، پلاک 4، واحد 7
22083926 - 22085386 - 22082258
طراحی سایت دارکوب | هاست دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد
پشتیبانی آنلاین مشتریان 24 ساعته و هفت روز هفته